Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dużo osób wypowiadających się w tym temacie. Wybacz żebym sobie zaprzątał głowę sprawami niepotrzebnymi i wytłuścił nicki [ale jak chcesz to możesz sobie poszukać tych wszechwiedzących :)] Natomiast tamten człowiek został zmiażdżony negatywnymi komentarzami, a co nie co mi się przypomnia, że chciał budować tak samo mały domek.

Tak czy inaczej mało ważne :)

Pozdrawiam

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację,mało ważne,więc po co taki uogólniający wpis okraszony wyolbrzymionymi słowami typu "wszyscy jechaliście"?

Każdy regularnie odwiedzający ten wątek wie,że na setki wypowiedzi tutaj jest zaledwie kilka osób które "robią zamieszanie".

Kompletnie więc nie rozumiem idei Twojego wpisu i do kogo/do jakiej wypowiedzi on niby na tej stronie jest skierowany,więc zwyczajnie pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak był człowiek na forum, nie pamiętam już o jakim nicku i chciał budować mały domek to go wszyscy jechaliście jak burą s....

 

Czasem się zdarzy, że ktoś ma marne pojęcie o budowaniu, a wyskakuje z pomysłami, które nijak mają się do taniego budowania. Być może tak było w tamtym przypadku. Kilka stron temu niejaki "szary" napisał 1(jeden i swój pierwszy) post- że kategorycznie "za 200tys. nie da się zbudować domu". Zgodzisz się z nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marynata - ja sobie nie przypominam, chyba że chodziło o budowę budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy 35 m2 (to wtedy ja broniłem inni jechali, choć z innych powodów). Natomiast problem z takimi małymi domkami jest taki, że jak na mój rozum są one raczej średnio opłacalne ekonomicznie (np może jak ktoś ma działkę). Papierologia, przyłącza itp. kosztują "od sztuki". Gminy mają też z reguły przepisy dotyczące minimalnej powierzchni działek, poniżej której się nie zejdzie z działką budowlaną. Więc m2 przy domu 55 m2 będzie wyraźnie droższy niż przy np. 80 m2 nie ze względu na koszty budowy samej chałupki, a ze względu na "stałe fragmenty gry".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka stron temu niejaki "szary" napisał 1(jeden i swój pierwszy) post- że kategorycznie "za 200tys. nie da się zbudować domu". Zgodzisz się z nim?

Nie zgodzę.

Myślę, że się da za 230tys. :), bez zbytniego oszczędzania na materiałach, nawet z wielospadowym dachem o powierzchni ok. 300 metrów pokrytym dachówką cementową, maksymalnie do 160 metrów powierzchni netto, 195 metrów powierzchni zabudowy, cały w ogrzewaniu podłogowym z kotłem na paliwo stałe, bez ekip. Tylko i wyłącznie własnymi rękoma do stanu deweloperskiego, czyli jeszcze trzeba mieć pieniążki na urządzenie tego domostwa, zagospodarowanie terenu jak i na zakup samej działki. Z miłą chęcią czytam ten wątek, ale nie w kwestii informacyjnej, a w celu poprawienia humoru.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrożnie dorzuciłbym do tych 230k, jeszcze ze 20k ze względu na to ,że mało jest osób, które zbudują cały, tak duży dom własnymi rękoma, więc jakaś ekipa wejdzie- choćby do dachu. Ja celuję u siebie w ok.230k (152m2 zabudowy) do zamieszkania. Czy się uda zobaczymy.

 

Mam 190 m2 zabudowy - ponad 230 m2 po podłodze (parter +poddasze). Budowałem sam od podstaw. Oczywiście samemu wszystkiego nie zrobisz - bo tynki hydraulika elektryka, płytki itp( - no cóz na coniektóre prace się bym może podjał ale jakbym miał spaprac - szkoda roboty i materiału) i całość do tzw stanu przed zakupem mebli wanien itp rzeczy wyniosła mnie w okolicach 250 tysięcy . Oczywiście pozostaje kwestia z jakich materiałów się wykonuje itd. Mozna było taniej........ ale i też drożej :) Jak ktos chce znac szczegóły podziele się informacją. :)

 

Gdybym musiał zapłacić za robote którą sam wykonałem........ grubo ponad 300k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłam, że taki sam domek chciała budować viola1. Jakoś nie została zmiażdżona krytyką. :) dr_au jak zawsze napisał o tym, że metr małego domu kosztuje średnio więcej, a sugestie przemyślenia sprawy wiązały się raczej z tym, że nie było konkretnej koncepcji samego domu - czy parter czy z poddaszem, jakie ogrzewanie (autorka brała pod uwagę prąd + ekogroszek, a w projekcie nie ma kotłowni) i jeszcze do tego rozważania, jak finansować budowę.

 

ps82 koncepcja wstępnie jest w miarę ok. Osobiście wybrałabym ścianę 2W z materiału konstrukcyjnego, który lokalnie będzie najatrakcyjniejszy cenowo. Może BK 24, może silikaty 18 - jak sam uważasz. Okna - zdecydowanie po jednym w sypialni, w części dziennej tak, żeby było "ustawnie" i stosownie wielkością do stron świata. Podłogówka to nie żadna ekstrawagancja, a akumuluje ciepło i nie musi grzać tak często i intensywnie jak zwykły grzejnik. Wentylacja na małej Lunie będzie ok. Dach - dopóki nie ma działki, to właściwie nie ma co gdybać za wiele. W mojej okolicy dachy płaskie aktualnie są nieakceptowalne urzędowo.

W kosztorysach nie jest uwzględnione wykończenie wewnętrzne - jest rozpiska, jak się kliknie w "rozwiń".

Co tam jeszcze. Projekt - najlepiej dobierać do działki. Jest parę takich małych projektów (Primaluna, Zalas, Miłków, Miniatura, Mikro, Z11) - jak będzie działka, to zobaczysz, w którym najmniej byłoby zmian adaptacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Od dluzszego czasu rozwazamy z zona ucieczke z blokowiska na zblizony metraz 'w terenie' - patrzac na srednia wielkosc budynkow na tym forum az strach (i wstyd) tworzyc tego posta... ale mieszkanie w nowszym budownictwie / ciekawszej okolcy = 5k/m2 co jest przytlaczajaca kwota za kolejne blokowisko - alternatywa, ziemia + projekt +ekipa...

 

Jaka jest realna szansa zmieszczenia sie w kosztorysie 70k netto za stan surowy zamkniety dla tego projektu: http://projekty.muratordom.pl/projekt_pod-tecza,1150,0,0.htm?photo_id=33274 ? Ew jakis podobny projekt ~55m2, 2 pokoje, niski koszt budowy (lazienka obok kuchni itp itd).

 

Jakiej kwoty spodziewac sie zeby przejsc z SSZ na wykonczony/'pod klucz'?

Zależy od standardu wykończenia. często mówi się że koszt wykończenia jest równy kosztowi budowy.

 

Z modyfikacji:

0. myslalem nad 1w sciana z protherm/ytong, ale pewnie zima zbankrutuje - alternatywa pustak + styropian?

 

Odpuść sobie pustaka. nie te czasy nie ta technologia. Może być Ytong + styropian

 

1. chcieli bysmy zmniejszyc ilosc okien po jednej sztuce w sypialniach (troche wieksze), podobnie w salonie, gora dol wieksze i lewa sciana duze 'balkonowe' przesuwne + brak tarasu (schodki na trawe) - ma to sens czy zostac przy orginalnym projekcie, gdzie madre glowy przeliczyly oplacalnosc?

Ilość okien zawsze zwiekszy koszty budowy i strat ciepła. Pomieszczenia sa małe więc likwidacja po jednym - zwiększenie pozostałego ma sens. Pamietaj że musi być - przy tej operacji - zachowany rozsądek aby było odpowiednie światło dzienne.

 

2. ogrzewanie: proponowany jest kociol na gaz, jak powszechnie wiadomo na tanszych (pozamiejskich) dzialkach nie uswiadczy sie tego paliwa przez wiele lat, wiec postanowilismy zaryzykowac prad - zadnych podlogowkowych ektrawagancji, zwykle grzejniki, super jak by byly bezobslugowe (termostat?)

Nie masz kotłowni, więc w zasadzie - jeśli na działce lub w okolicy nie ma gazu - pozostaje tylko prąd. Stąd patrz punkt odnośnie pustaka. To nie jest materiał na dom ogrzewany prądem.

3. w zw z powyzszym, budowa ew komina to nie potrzebny koszt, ale milo by bylo miec kontrole nad obiegiem powietrza - wentylacja mechaniczna, najprostsza, jaki koszt extra przy tak malym metrazu? (calosc bedzie latwa do rozlozenia na nieuzytowym poddaszu)

Tu sie nie wypowiadam :)

4. jesli plan zabudowy pozwoli warto (koszta) brnac 1spadowy dach?

 

Domek bedzie mały - konstrukcja nieskomplikowana, materiału dużo nie pójdzie, ja bym pozostawił, sa przeciez równiez wazne względy estetyczne.

Ale to moje zdanie

5. lazienka = tylko i wylacznie prysznic (tzw electric shower, przeplywowy, prad) - z kosztami jestem pogodzony, ale nie wiem co z odplywem, tania dzialka = brak kanalizacji -> szambo/oczyszczalnia, jakie sa koszta tych rozwiazan (bo pewnie nie sa uwzglednione w projekcie)?

 

Jesli juz to oczyszczalnia

Jakie jeszcze dodatkowe koszta sa pominiete w kosztorysach projektow muratora? Oplaty administracyjne? Jakich kwot sie spodziewac?

 

Gdyby ktos mial chwile czasu aby uswiadomic 'blokersa' bylbym bardzo wdzieczny. :)

 

 

Pozdrawiam! Pawel

 

Koszty administracyjne - zalezne od regionu. Opłaty w urzedach raczej stałe, ale pozostałe typu media , KB itd - różnie z tym bywa. Napewno sumy idą w tysiące - i to niemałe.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest realna szansa zmieszczenia sie w kosztorysie 70k netto za stan surowy zamkniety dla tego projektu: http://projekty.muratordom.pl/projekt_pod-tecza,1150,0,0.htm?photo_id=33274 ? Ew jakis podobny projekt ~55m2, 2 pokoje, niski koszt budowy (lazienka obok kuchni itp itd).

 

 

Może zajrzyj na strone pracowni z500, projekt z87. Jest troche wiekszy metraz, ale jest pomieszczenie gospodarcze, bez ktorego trudno sie obyc

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps82 - Koszty papierologii w uproszczeniu (Małopolska):

 

- projekt 1800

- adaptacja (brak zmian, po prostu wpisanie na działkę) 1000-1500 zł

- koszty uzgodnień, odpisów z planu zagospodarowania, mapek, odpisów z KW, opłaty skarbowej od pozwolenia, w zależności od warunków - 500-1000 zł

- mapa do celów projektowych 800-1600 zł

- badania geologiczne średnio 650 zł

- wytyczenie budynku 400-500 zł

 

Czyli koszty startowe dla małego domku to mniej więcej od 6 tys. Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem. Do tego dochodzą koszty projektów przyłączy, odbioru itp. (mniej więcej drugie tyle). Jeżeli ogląda się każdą złotówkę, to warto też uwzględnić koszty tymczasowego ogrodzenia, blaszaka i sławojki/toitoia.

 

Prawdę powiedziawszy bardziej można popłynąć na kwestiach związanych z działką. Bardzo drogie są wszelkiego rodzaju roboty ziemne (zdejmowanie lub dorzucanie iluś cm gruntu) budowa na stoku, budowa w trudnych warunkach gruntowych. Koszty lecą w kosmos, jeżeli media trzeba daleko ciągnąć albo drogę prowadzić. Tania w budowie jest płaska, sucha działka, z dojazdem i uzbrojona. Niestety takie są zazwyczaj drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps koszty dodatkowe (woj. pomorskie)

geodeta 600 zł

energa 2210,78 zł (podłączenie, bo prąd był w drodze)

projekt adaptacja i wszystkie duperelki do niego 4500 zł

woda 1800 (podłączenie, woda w drodze)

notariusz ok 3000 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani i Panowie,

 

Mam małą prośbę, jesteście specami od taniego budowania, podsuńcie mi jakies pomyśły na przeprojektowanie Liv 3 g2 http://www.tooba.pl/serwis?action=sAjaxProjektDetailsTab2&idProjekt=17195&mirrorView=0 z 2 duzych okien chyba zrezygnuje, zastanawiam sie co jeszcze moznaby zrobic zeby go potanic bo w budowie to on chyba zbyt tani nie bedzie...:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...