Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zrezygnować z okien przesuwnych, zrobić normalne, a częściowo stałe. W sypialni jest za dużo okien - to pierwsze przy wejściu będzie pewnie stale zasłonięte, bo wszystko widać. W salonie też bym wywaliła to pierwsze skrzydło przy tv - światła jest dosyć, miejsca na ścianie - na styk. Można też wywalić te wąskie okienka wykuszowe w sypialniach, choć pewnie taniej byłoby cały wykusz ;) - ale on w sumie jest fajny...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korytarz bedzie jakos przeprojektowany, jeszcze nie mam pojecia jak, ale jest za duzy. W jadalni bedzie zwykle okno zamiast przesuwnego(mniejsze), w sypialni to z wyjsciem na taras zostaje, to drugie moze byc zlikwidowane chyba... Kocur, czy likwidacja tego "pseudo" wykuszu w sypialniach zachowa estetyke domu? Bo jestem za, chyba koszty tez beda mniejsze dzieki temu ... w salonie jedno okno bedzie stale, jedno hs. Probuje rozkminic mniej wiecej stan developerski tego projektu metoda gospodarcza, nie chce sie wladowac w cos co mam pozniej splacac niewiadomo ile. Wielkie dzieki Wam za uwagi, naprawde doceniam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wywal tylko te wąskie okna w wykuszu - moim zdaniem one nic nie wnoszą do estetyki, a co najmniej po tysiączku od sztuki do kosztów...

Ale tak w ogóle - to nie jest dom do tego wątku, chyba że masz hurtownię budowlaną :)

 

Nie mam hurtowni ;) przepraszam za off topa, ale tutaj zagladacie regularnie i przeczytalem caly watek od poczatku - tu siedza ludzie ktorzy wydaja sie miec pojecie o tym gdzie oszczedzic ;) dodam ze nie przewiduje stropu w domu i okna dachowe odpadaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, to trudna sprawa - bo po prostu tego domu nie można moim zdaniem poddać radykalnym cięciom budżetowym, straci urok i styl. On jest zaprojektowany na jakiś tam budżet (nie z tych bardzo skromnych ;)) i trzeba się z tym liczyć. Zaoszczędzić można na wykończeniu elewacji, na nieużytkowym poddaszu (tylko znów - wielkie poddasze, metrów do diabła i trochę i na tym hektary dachu - to są pieniądze, które trzeba wydać, a nic z tego realnie nie będzie. Może choć spłaszczyć dach do 20-25 stopni?). Reszta, oprócz obrysu bryły i okien, jest zaprojektowana raczej sensownie, więc nie ma z czego tak ostro ciąć. No, zawsze można z wykończeniówki ;) - ale znów, ten dom w słabym, niskobudżetowym wykończeniu będzie porażką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocurze dzieki za opinie, przeniose się do domu za 300tys choc zdaje sobie sprawe ze to tez nie jest moj przedzial kosztow, chcialbym za 350tys wejsc do niego. Duzo zrobie sam ale chce wycenic "na zas" zeby sie nie zdziwic- dlatego pytam madrzejszych co juz budowali. Wykonczeniowke zrobie sam - wszystko procz plytek bo ani ja ani tesc nie umiemy dobrze, a kiepsko to ja nie chce robic;) elewacje z ociepleniem tez sami. Poddasze tutaj nie jest potrzebne i chyba jednak taka parterowka powinna taniej wyjsc niz ta sama powierzchnia na 2 poziomach... Instalacje beda taniej niz zwykla firma, ale nie za darmo- nie ma sie co napalac. Chce ekogroszek ale nie wiem czy nie zrobie tez gazu a to juz duzy koszt + oczywiscie podlogowka(samemu). Chce to rozlozyc w czasie na 3 lata i zastanawiam sie poprostu czy sie uda czy nie, mi i drugiej polowce sie bardzo podoba ale nie mam zamiaru placic kredytu przez 30 lat i odmawiac sobie szeroko pojetego zycia. Dlatego pytam czy jest sens czy siasc i szukac innego projektu. Dzieki za wszystkie odpowiedzi:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztowo domek podobny do mojego i powiem ci, że nas wychodzi na razie sporo mniej niż na stronie projektanta, ale to ze względu na robociznę i pełne zaangażowanie w budowę. Zaplanować z góry jest bardzo ciężko, bo koszty przeważnie robią drobne rzeczy, które ciężko policzyć...My na razie najbardziej się przeliczyliśmy z ilością drewna ;) no ale u nas są 2 stropy.

Czyli można to zrobić tak jak wszędzie piszą, policzyć z grubsza materiał i dodać 20% ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani i Panowie,

 

Mam małą prośbę, jesteście specami od taniego budowania, podsuńcie mi jakies pomyśły na przeprojektowanie Liv 3 g2 http://www.tooba.pl/serwis?action=sAjaxProjektDetailsTab2&idProjekt=17195&mirrorView=0 z 2 duzych okien chyba zrezygnuje, zastanawiam sie co jeszcze moznaby zrobic zeby go potanic bo w budowie to on chyba zbyt tani nie bedzie...:confused:

 

Ten efektowny bungalow nie jest z serii domy za 200tys i pozbawiony dużych okien i innych "smaczków" będzie zupełnie "do siebie nie podobny". Nie lepiej wybrać projekt tani w budowie zamiast dziadowania wg tego projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubaar - nie brałbym na Twoim miejscu tego projektu pod uwagę- za dużo zmian chcesz/musisz przeprowadzić. Trochę to bez sensu, jak piszą przedmówcy. Na szybko to mi się nie podoba umiejscowienie początku schodów, korytarz do zmiany, okna- wywalenie tych maleńkich w rogach pokoi oraz zamiana przesuwnych drzwi tarasowych na zwykłe otwierane i oczywiście 1 sztuka zamiast 3. Taniej wyjdą duże fix-y zamiast okien otwieranych w tych miejscach.

Jeśli poddasze niepotrzebne- odpadną schody i okna dachowe. Zbyteczne 2 okna w garażu- starczy jedno lub wcale. Okno w sypialni 9 za duże; wyjście na taras -zastanawiam się ile razy bym wyszedł na taras w pidżamie lub slipach ;-) "Połamany" dach też będzie kosztował. Najwięcej myślę możesz zyskać na robociźnie, bo tu głównie (przynajmniej ja) widzę oszczędności.

Reasumując- szukaj innego projektu parterówki. Rozpisz co jest Ci potrzebne, usytuowanie domu na działce i po tym szukaj domu dla siebie. Szukanie projektu zajmuje dużo czasu: rok- dwa ale warto szukać niż męczyć się i "potem bidować". Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liv to taki projekt do kupienia oczami. 350 to niezły budżet, ale jeżeli ma być ładnie (a nie efekt szara buda zaciągnięta klejem i niedoróbki w środku) i pod klucz, to sugerowałabym następujące uproszczenie projektu:

http://www.z500.pl/projekt/Z203,Parterowy-dom-z-duzym-garazem-od-frontu-na-dwa-samochody-Obszerny-taras-od-ogrodu.html#project-general-info

:)

Właściwie ma to samo, a jest trochę mniejszy, mniej ma metrów "zmarnowanych" na komunikację, mniej poskakane ściany, mniejszy kąt dachu i konstrukcję z wiązarów od razu w projekcie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odgapić kolorystykę i detale elewacji z Liv, bo bryła bardzo podobna.

 

Co do potaniania projektu to takie uwagi mam: przy tym kształcie dachu z blachy będzie od cholery odpadu, jeżeli przeprojektowywać dach to trzeba mieć dobrego konstruktora, który faktycznie uczciwie przeliczy więźbę, żeby drewna poszło mniej. No i to, co już było wspominane - tańsze okna, w parterze nie ma problemu z umyciem fiksów. Raczej polecam projekt, w którym nie trzeba tyle potaniać. No i jeszcze jedno - 170m2 po podłogach to już mogłoby wyjść taniej poddasze użytkowe. Wiele zależy od rozwiązań szczegółowych, ale przy takim metrażu to już jest bardzo dużo dachu i fundamentów w parterówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liv to taki projekt do kupienia oczami. 350 to niezły budżet, ale jeżeli ma być ładnie (a nie efekt szara buda zaciągnięta klejem i niedoróbki w środku) i pod klucz, to sugerowałabym następujące uproszczenie projektu:

http://www.z500.pl/projekt/Z203,Parterowy-dom-z-duzym-garazem-od-frontu-na-dwa-samochody-Obszerny-taras-od-ogrodu.html#project-general-info

:)

Właściwie ma to samo, a jest trochę mniejszy, mniej ma metrów "zmarnowanych" na komunikację, mniej poskakane ściany, mniejszy kąt dachu i konstrukcję z wiązarów od razu w projekcie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odgapić kolorystykę i detale elewacji z Liv, bo bryła bardzo podobna.

 

Co do potaniania projektu to takie uwagi mam: przy tym kształcie dachu z blachy będzie od cholery odpadu, jeżeli przeprojektowywać dach to trzeba mieć dobrego konstruktora, który faktycznie uczciwie przeliczy więźbę, żeby drewna poszło mniej. No i to, co już było wspominane - tańsze okna, w parterze nie ma problemu z umyciem fiksów. Raczej polecam projekt, w którym nie trzeba tyle potaniać. No i jeszcze jedno - 170m2 po podłogach to już mogłoby wyjść taniej poddasze użytkowe. Wiele zależy od rozwiązań szczegółowych, ale przy takim metrażu to już jest bardzo dużo dachu i fundamentów w parterówce.

 

350 to niezły budżet ale na same materiały - w całości lub wj części samemu będzie raczej ciężkawo - np chyba że pooszczędzasz na materiałach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten efektowny bungalow nie jest z serii domy za 200tys i pozbawiony dużych okien i innych "smaczków" będzie zupełnie "do siebie nie podobny". Nie lepiej wybrać projekt tani w budowie zamiast dziadowania wg tego projektu?

 

Dlatego szukam obiektywnych oraz subjektywnych opini na temat czy da sie cos/ czy jest sens ten projekt modyfikowac i czy bedzie sie dalo go "potanic", rozumiem ze 200tys za ten projekt to mowa szalenca :)

 

kubaar - nie brałbym na Twoim miejscu tego projektu pod uwagę- za dużo zmian chcesz/musisz przeprowadzić. (…)

Reasumując- szukaj innego projektu parterówki. Rozpisz co jest Ci potrzebne, usytuowanie domu na działce i po tym szukaj domu dla siebie. Szukanie projektu zajmuje dużo czasu: rok- dwa ale warto szukać niż męczyć się i "potem bidować". Powodzenia.

Jak wyglada wspolpraca z architektem w sprawie indywidualnego projektu? Czy to dziala na zasadzie „Panie, potrzeba mi to, to i to i ma to wyglądać mniej wiecej tak, jednak uprościć żeby było taniej w budowie” i on przedstawi propozycje? Może to durne pytanie ale szczerze to nei mam pojecia…

 

Liv to taki projekt do kupienia oczami. 350 to niezły budżet, ale jeżeli ma być ładnie (a nie efekt szara buda zaciągnięta klejem i niedoróbki w środku) i pod klucz, to sugerowałabym następujące uproszczenie projektu:

http://www.z500.pl/projekt/Z203,Parterowy-dom-z-duzym-garazem-od-frontu-na-dwa-samochody-Obszerny-taras-od-ogrodu.html#project-general-info

:)

Właściwie ma to samo, a jest trochę mniejszy, mniej ma metrów "zmarnowanych" na komunikację, mniej poskakane ściany, mniejszy kąt dachu i konstrukcję z wiązarów od razu w projekcie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odgapić kolorystykę i detale elewacji z Liv, bo bryła bardzo podobna.

Troche masz racje, jest po prostu bardzo ladny dlatego probuje dojsc do tego czy da się czy się nie da w tych a takich piniondzach:) Wiem ze z paru duzych przeszklen nie zrezygnuje bo mi się to podoba :) i zdaje sobie sprawe ze to nie jest do konca ekonomiczne. Wiecej dziwactw i „zachciajek” nie pamiętam:) Jak myslisz, tak czysto teoretycznie i na pale, ile taniej by wyszedl ten projekt w porownaiu do Liv? 10/20%?

 

350 to niezły budżet na budowę niezbyt dużego domu jednorodzinnego. :) Nigdzie nie nadmieniam, że jest to budżet dobry na Liv 3 2G. ;)

Mam nadzieje jak slysze za ile pieniędzy ludzie domy stawiaja, z tymi wszystkimi pierdółkami w stylu 4 lukarni, 10 wykuszy i 15 balkonow – które nie sa do niczego potrzebne to depreche lapie…

 

Dziękuje Wam za opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego szukam obiektywnych oraz subjektywnych opini na temat czy da sie cos/ czy jest sens ten projekt modyfikowac i czy bedzie sie dalo go "potanic", rozumiem ze 200tys za ten projekt to mowa szalenca :)

 

Może i ja wtrące swoje pięc groszy. Z korytarzem nie powojujesz za dużo bo tam wszędzie ściany nośne. A każda taka zmiana wpływa na pozostałe elementy domu. Poza tym ich usytuowanie wpłynąc może na rozkład sił dachu. Tutaj musisz skonsultowac to z odpowiednimi ludźmi. Wogóle zgodzę się z przedmówcami że zbyt daleko idace zmiany tylko zmasakrują ten dom. Wybrałeś chate dla oka - a takie niestety kosztują.

Jak wyglada wspolpraca z architektem w sprawie indywidualnego projektu? Czy to dziala na zasadzie „Panie, potrzeba mi to, to i to i ma to wyglądać mniej wiecej tak, jednak uprościć żeby było taniej w budowie” i on przedstawi propozycje? Może to durne pytanie ale szczerze to nei mam pojecia…

 

 

Generalnie tak. Zazwyczaj tacy ludzie maja juz jakies swoje projekty i przemyślenia i na bazie takowych określą Twoje potrzeby. Nie jest to jednak tanie :)

Troche masz racje, jest po prostu bardzo ladny dlatego probuje dojsc do tego czy da się czy się nie da w tych a takich piniondzach:) Wiem ze z paru duzych przeszklen nie zrezygnuje bo mi się to podoba :) i zdaje sobie sprawe ze to nie jest do konca ekonomiczne. Wiecej dziwactw i „zachciajek” nie pamiętam:) Jak myslisz, tak czysto teoretycznie i na pale, ile taniej by wyszedl ten projekt w porownaiu do Liv? 10/20%?

Poszukaj może projektu typowej parterówki - a nie parteru z poddaszem i przerabianie tego........

 

Mam nadzieje jak slysze za ile pieniędzy ludzie domy stawiaja, z tymi wszystkimi pierdółkami w stylu 4 lukarni, 10 wykuszy i 15 balkonow – które nie sa do niczego potrzebne to depreche lapie…

 

Dziękuje Wam za opinie!

 

no widzisz a sam sobie wziąłeś dom z dachem za 80 tysiaków :), takie chaty to jednak nie na tym forum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglada wspolpraca z architektem w sprawie indywidualnego projektu? Czy to dziala na zasadzie „Panie, potrzeba mi to, to i to i ma to wyglądać mniej wiecej tak, jednak uprościć żeby było taniej w budowie” i on przedstawi propozycje? Może to durne pytanie ale szczerze to nei mam pojecia…

 

Różnie. Ja jakieś 1,5 roku użerałem się z architektami. Dopiero czwarty dał radę, za to dobrze i w bardzo przyzwoitej cenie. Ale ja zrobiłem klika błędów taktycznych ;). Generalnie w modelu wzorcowym współpraca powinna wyglądać tak, że ty przedstawiasz swoje potrzeby (ile domowników, jakie pokoje do jakiego celu, co w tych pokojach, co w łazienkach itp.), a architekt ustala na tej podstawie program funkcjonalny i rysuje dom. W praktyce bardzo różnie to bywa. U mnie udało się dopiero, jak narysowałem układ funkcjonalny domu i jego ustawienie na działce, a architekt ubrał to w odpowiednią i estetyczną formę. Generalnie jedna rada - jeżeli wybierasz architekta, jego prace MUSZĄ ci się podobać. Musi myśleć w podobny sposób jak ty. Inaczej będzie klops.

 

Projekt indywidualny warto wykonać co najmniej zawsze, jeżeli masz nietypową działkę (taką, na której standardowy dom nie tuszuje wad i nie eksponuje zalet), trudny plan zagospodarowania przestrzennego albo szczególne upodobania estetyczne. Ja się ileś razy przymierzałem do projektów gotowych (jeden nawet kupiłem), ale zawsze kończyło się na tym samym - pomijając względy estetyczne ciężko było coś dopasować na działkę, zachować wymogi planu zagospodarowania i spełnić wymogi funkcjonalne. W każdym projekcie trzeba było tyle zmieniać, że prościej było zrobić to od nowa.

 

 

Troche masz racje, jest po prostu bardzo ladny dlatego probuje dojsc do tego czy da się czy się nie da w tych a takich piniondzach:) Wiem ze z paru duzych przeszklen nie zrezygnuje bo mi się to podoba :) i zdaje sobie sprawe ze to nie jest do konca ekonomiczne. Wiecej dziwactw i „zachciajek” nie pamiętam:) Jak myslisz, tak czysto teoretycznie i na pale, ile taniej by wyszedl ten projekt w porownaiu do Liv? 10/20%?

 

Obawiam się, że wszelkie przeróbki, zmiana materiałów elewacyjnych, zmiana wielkości domu i inne warianty oszczędnościowe zrobią z tego domu karykaturę. Jeżeli zależy ci na wyglądzie znajdź (albo zamów) projekt, który zrealizujesz bez zmian (przynajmniej z zewnątrz) od a do z. Projekt to mimo wszystko jakiś zamysł architekta, jego utwór. Lepszy lub gorszy, ale w tym wypadku chyba raczej lepszy, skoro wybierasz go ze względu na urodę. Wszystkie zmiany "żeby taniej" niestety odbijają się na wyglądzie.

 

Niestety dom, który byłby zarazem tani i ładny, jest bardzo trudno zaprojektować. Swego czasu podawałem kilka tego rodzaju przykładów. Na forum taki dom buduje bury_kocur. W pozostałych przypadkach uroda bierze się głównie z dużych przeszkleń, rozrzeźbionej bryły, szlachetnych materiałów elewacyjnych. To nie jest i nie musi być bardzo drogie, ale nie jest też strasznie tanie. Ja sam machnąłem ręką i ostatecznie zgodziłem się na pokomplikowaną bryłę i 120 m2 drewna na elewacji. Oj, będzie bolało przy płaceniu :/, niemniej mam szczery zamiar dom w takiej postaci zbudować.

 

Mam nadzieje jak slysze za ile pieniędzy ludzie domy stawiaja, z tymi wszystkimi pierdółkami w stylu 4 lukarni, 10 wykuszy i 15 balkonow – które nie sa do niczego potrzebne to depreche lapie…

 

Dziękuje Wam za opinie!

 

eeee.... bo z kosztami budowy domu jest trochę tak, jak - excusez le mot - z długością penisa. Często te podawane nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z203 na moje wyczucie i ze zrobieniem paru rzeczy własnymi rękami (tak jak wspominasz) powinien się zmieścić 350 pod klucz, nawet trochę nowego wyposażenia można w tej cenie spróbować zmieścić. Liv 3 2g tak jak jest (z poddaszem do zaadaptownia, to przynajmniej 500, jakby wprowadzić trochę zmian potaniających, może udałoby się zejść do 400.

Oczywiście układ okien w części dziennej można sobie skopiować - to jest dużo prostsza zmiana adaptacyjna niż przekonstruowanie dachu, czy suwanie ściany nośnej.

Przekolorowałam dla porównania i wyrzuciłam drewnianą pergolkę. Nie ma co się za bardzo elewacją sugerować, bo wszystko jest do zrobienia pod własny gust.

no_name%2520%25281%2529.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wam wszystkim za opinie! trzeba bedzie sie chyba porozgladac za innym projektem, ew z architektem cos porozmawiac i zrobic indywidualnie. Powiedzcie mi jeszcze, jak wg Was maja sie do rzeczywistosci wyceny studia Z500? Bowess - przyjrze sie temu projektowi i pokaze drugiej polowce i zobaczymym, naprawde nieduza roznica w wygladzie, dziekuje! Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...