Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mniej-więcej. Była jedna odważna kobieta, która opisywała budowę domu w cenie mieszkania, powinni o takich pomysłach pisać w Muratorze (czy piszą? Nie wiem.)

 

Pewnie masz na myśli swiki , bo jeśli dobrze pamiętam taki tytuł miał jej dziennik: "dom w cenie mieszkania".

 

Każdy ma inne priorytety, pomysły na dom. Mój gdyby nie WZ i związane z tym dodatkowe koszty dachu powinien się w cenie tego wątku zamknąć. Dziś liczę na stan do wprowadzenia się koszt ok. 220-230tys. W tym głównie praca własna -jedynie mury i wiązary postawiły ekipy. Do instalacji gazu też będzie ekipa, bo musi mieć uprawnienia, a jakichś szemranych stempelków nie przewiduję, choć słyszy się, że tak ludzie robią. Z gazem żartów nie ma. Elektryk podepnie kable do tablicy. Reszta samemu i główny minus - czas, a właściwie jego brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam ile wyniósł SSO. Wydane ok.142tys do SSZ (kupione, nie zamontowane: część blachodachówki i obróbek, drzwi zewnetrzne, brama garażowa, kable). W tym przyłącza: prąd, gaz, woda i kanalizacja.

Postawione w środku ścianki działowe. Powierzchnia zabudowy 152m2, użytk. 116,5m2, garaż 27m2 i pom gosp. ok. 8m2. Wymiar po obrysie ok.11,3x 17mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój szkielet - 82 m2 po podłodze. Parter z poddaszem- stan deweloperski 160 tys. - pieniążki ze sprzedaży mieszkania. Na wykończenie, CO (kotłownię i jej podłączenie,bo jest w innym budynku), media - 70 tys.

Początek budowy 11 lipca, wprowadzamy się w przyszłym tygodniu. ( tfu,tfu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję, wypada mi tylko pozazdrościć.

 

Ja na stan zerowy, bez mediów /w tym tylko prąd budowlany-2tys i ogrodzenie budowlane z siatki i stempli-3 tys oraz duży garaż blaszak 2 tys/ / przefiukałam 170 tys. Buduję bez żadnej pomocy, wszystko opłacane ekipom.

Boję się myśleć, jaka na koniec będzie kwota...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój mąż jest zwolennikiem takiej idei taniego budownictwa. Ja jak zwykle szukam dziury w całym. Wszystko byłoby super, gdyby lokalnie dało się pozyskać lub kupić potrzebne materiały. Mieszkam na wzgórzach morenowych - piasku, żwiru i gliny wszędzie po kokardę. W miasteczku była kiedyś żwirownia, piaskownia i nieduża cegielnia, w sąsiedniej wsi cegielnia bardzo duża. Obecnie nie ma już nic, a najbliższa żwirownio-piaskownia 20 km dalej. Gliny lokalnie, na terenie powiatu, kupić się nie da.

Czyli mamy temat wcale nie dla biednych, a raczej dla ekscentryków. A za nietypowe rozwiązania się niestety płaci. Cena 2,5 tys. za m2 całkiem logiczna w przypadku, gdy na plac budowy trzeba nazwozić materiału być może z dość daleka, no i prace wykonuje ekipa. Mi takie budowanie bardziej pasuje do własnoręcznego wykonania prac, więc interesowałaby mnie cena samych materiałów.

Jeśli masz glinę na swojej działce, to możesz dużą jej część pozyskać z wykopu pod fundamenty czy piwnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie skończyłem chatę i dom 106m2 wraz z zagospodarowanym terenem (płoty i kostka brukowa) oraz całkowitym wyposażeniem (sprzęty agd, meble, szafy do zabudowy, biały montaż ogólnie całkowicie urządzony dom. Ze starych sprzętów wnieśliśmy tylko TV, sprzęt hifi oraz łóżko do sypialni oraz pokoju dziecięcego. Budżet zamknął się w kwocie ponad 400 tys. Negocjowałem ceny, wybierałem w miarę tanie (ale nie najtańsze) sprawdzone ekipy. Wyposażenie domu mam takie jak chciałem w 100% niczego sobie nie odmawiając ale też kupując wszystko w rozsądnym współczynniku cena/jakość.

 

Piszę tego posta jako ostrzeżenie dla tych, którzy porywają się na dom za 200 tys i chcieliby mieć wszystko co sobie wymarzyli. Niestety bez kompromisów i rezygnacji z wielu rzeczy się nie da. Kiedyś usiądę i policzę z czego mogłem zrezygnować żeby zmieścić się w 300 tys (200 to kompletnie nierealne dla mnie). Zwróćcie też uwagę że pewnie kiedyś chcielibyście przestać chodzić po błocie i wypadało by zrobić kostkę, płot, ogród a to też kosztuje i to nie mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się wybudować dom z poddaszem 137m2 użytkowej + piwnice + papierologia za koło 137tyś. SSO! Bez działki z b. dużym wkładem własnej pracy.

 

to sporo zapłaciłeś, bo ja za SSO wraz z dachówką ceramiczną rynnami i nadbitką zbudowałem za 121tys (wszyskie koszty włącznie z papierkami oprócz działki)i jeśli chodzi o ten etap to nic nie zrobiłem sam tylko wszystko ekipy. dom po podłogach ma 126m2....... najgorsze jest to że na kolejne etapy robiąc bardzo dużo samemu nie wiem czy się wyrobię w 400tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sporo zapłaciłeś, bo ja za SSO wraz z dachówką ceramiczną rynnami i nadbitką zbudowałem za 121tys (wszyskie koszty włącznie z papierkami oprócz działki)i jeśli chodzi o ten etap to nic nie zrobiłem sam tylko wszystko ekipy. dom po podłogach ma 126m2....... najgorsze jest to że na kolejne etapy robiąc bardzo dużo samemu nie wiem czy się wyrobię w 400tys

 

Nie wiem czy dużo czy nie po podłogach to ja mam ~147m2 + 72m2 piwnicy. Dachówka Braas i rynny również złożone oraz nadbitka z desek. Do tego wylewki w piwnicy oprócz jednego pomieszczenia. I ocieplenie na strychu 30cm styro, skosy 25-30cm styro strop żelbetowy i wylewane skosy! Czyli odpada koszt ocieplenia poddasza i "karton gipsów".

No i ja mam kominy których ty nie masz.

Edytowane przez fenix2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty SSO, jak wynika z powyższych informacji, proporcjonalnie do metrażu oscylują w okolicach 800-1000zł/m2 zależnie od pracy własnej.

Nie wnikam, kto z czego budował, bo różnice mogą być niewielkie, przy założeniu, że budujący chcą minimalizować koszty.

 

SSZ natomiast już zależy od rodzaju stolarki- kolor, ilość szyb w pakiecie, ich ilości i wielkości, drzwi, bramy garażowej, itd. - i tu różnice mogą już iść w dziesiątki tysięcy.

 

A wykończeniówka to już inna bajka.

 

U mnie, myślę, że wynik niezły zwłaszcza, że nie doliczam ok.80m2 poddasza, które można wykorzystać, dzięki wiązarom, zamiast tradycyjnej więźby (niestety droższe na tym etapie budowy- oceniam ok. 15tys. od tradycyjnej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dużo czy nie po podłogach to ja mam ~147m2 + 72m2 piwnicy. Dachówka Braas i rynny również złożone oraz nadbitka z desek. Do tego wylewki w piwnicy oprócz jednego pomieszczenia. I ocieplenie na strychu 30cm styro, skosy 25-30cm styro strop żelbetowy i wylewane skosy! Czyli odpada koszt ocieplenia poddasza i "karton gipsów".

No i ja mam kominy których ty nie masz.

 

 

zwracam honor - jak na 147m2 +72m2 piwnicy to nawet robiąc sporo samemu uzyskałeś bardzo dobry rezultat. PS- komin też mam Shiedla (do kominka w salonie) wykończony klinkierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc dużo samemu(LK-518,123m użytkowej)) ,do dzisiaj ,z papierologią 110tys. + ok.12tys.na drobne wydatki a jest już SSZ (drzwi,okna,brama segmentowa,jest prad ,tynki,ocieplenie ścian 15cm ,częściowo gładzie,ogrodzenie z dwóch stron)Teraz w planach studnia,ogrzewanie,wylewki , blachodachowka,szambo,ocieplenie poddasza....i cena tych rzeczy to dla mnie w tej chwili duża niewiadoma ale mam nadzieje że więcej jak 50 nie wydam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc dużo samemu(LK-518,123m użytkowej)) ,do dzisiaj ,z papierologią 110tys. + ok.12tys.na drobne wydatki a jest już SSZ (drzwi,okna,brama segmentowa,jest prad ,tynki,ocieplenie ścian 15cm ,częściowo gładzie,ogrodzenie z dwóch stron)Teraz w planach studnia,ogrzewanie,wylewki , blachodachowka,szambo,ocieplenie poddasza....i cena tych rzeczy to dla mnie w tej chwili duża niewiadoma ale mam nadzieje że więcej jak 50 nie wydam :)

Przy domu do 100m2 spokojnie można zmieścić się w 150 tys. Ja mam 226 całkowitej i zmieszczę się w 200 tys bez problemu. Oczywiście za sam dom, bez działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc dużo samemu(LK-518,123m użytkowej)) ,do dzisiaj ,z papierologią 110tys. + ok.12tys.na drobne wydatki a jest już SSZ (drzwi,okna,brama segmentowa,jest prad ,tynki,ocieplenie ścian 15cm ,częściowo gładzie,ogrodzenie z dwóch stron)Teraz w planach studnia,ogrzewanie,wylewki , blachodachowka,szambo,ocieplenie poddasza....i cena tych rzeczy to dla mnie w tej chwili duża niewiadoma ale mam nadzieje że więcej jak 50 nie wydam :)

 

Blachodachówka to chyba część liczona do SSZ?! Jeśli dalej będziesz robił sam To za materiały na ww prace może się uda w 50k zamknąć.

Studnia- 5, ogrzewanie- 10, wylewki- 10, blacha- 10, szambo-4, ocieplenie poddasza- 6, drzwi wewn- 5 i już jest 50tys.

Niektóre rzeczy pewnie zaniżyłem,a i coś trzeba mieć na nieprzewidziane wydatki, ale projektu domu, który budujesz nie widziałem, więc to moja prognoza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy domu do 100m2 spokojnie można zmieścić się w 150 tys. Ja mam 226 całkowitej i zmieszczę się w 200 tys bez problemu. Oczywiście za sam dom, bez działki.

 

KONIECZNIE trzeba dopisać: z całkowitą pracą własną. Poza tym dom do 100m2, to może być 70 i 99, więc różnica 30m2 przełoży się na cenę domu.

Na pewno łatwiej postawić dom 70m2 licząc po 1k/m2 (jak to wychodziło z wcześniejszych porównań) i zostaje 80k na wykończenie. Przy 99m już tak różowo nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...