Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dajcie spokoj

kazdy wydaje pieniadze jak chce i na co chce i nie powinno byc to przedmiotem krytyki innych....

ja wybralam dzialke w miescie za pieniadze,gdzie 10 kilometrow dalej mialabym postawione juz pol domu...

dlatego Panowie ratujcie i ciagnijcie tak dobrze zapowiadajacy sie watek,bo sie przez te moje zachcianki na gole wylewki bede musiala wprowadzic :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2mm, Zielony ogród - wierzę, bo czasami spotykam się z taką postawą. Zresztą czasami mam wrażenie, że niektórzy wydają pieniądze na dom na zasadzie - im więcej coś kosztuje, tym lepiej. A najlepiej, żeby było widać, że to coś kosztuje. Dla mnie chwalenie się, jak dużo na coś wydałem, jest aberracją. Ktoś, kto płaci więcej za coś, co może mieć taniej (również wybierając dostawcę, miejsce zakupu itp.), jest po prostu głupcem.

 

Napiszę również coś, co może wywołać gromy, więc na wszelki wypadek jedno zastrzeżenie - drodzy dyskutanci - proszę nie brać tego do siebie. Bardzo często efekt jest nieproporcjonalny (a niekiedy wręcz odwrotnie proporcjonalny) do włożonych pieniędzy. Bo inwestorowi brakuje gustu i smaku. To oczywiście temat bardzo dyskusyjny i ocenny, ale:

 

- wybieranie kosztownego w budowie (skomplikowany dach etc.) projektu gotowego jest nieporozumieniem. Żaden z tych projektów nie jest wybitną architekturą. Wybieranie projektu gotowego ma sens, jeżeli komuś zależy na kosztach. Starannie wybudowany dom według prostego projektu będzie ładny. Natomiast wysadzanie się na kosztowny realizacyjnie projekt sensu głębszego nie ma, bo efekt nie będzie współmierny do poniesionych nakładów - pewnego progu i tak się nigdy nie przeskoczy. Żeby ten próg przeskoczyć, trzeba by wysupłać kilkadziesiąt tyś. na architekta ze średniej lub wyższej półki (lub poszukać młodego i naprawdę zdolnego), a na to tym, którzy "lubią wydawać" szkoda pieniędzy. Nie do końca wiem dlaczego, może dlatego, że nazwisko architekta rodzinie i znajomym, którym chciało by się zaimponować, nic nie powie, natomiast 400 m2 skomplikowanego dachu i najdroższa muszla klozetowa villeroy&boch a i owszem.

 

- zasada "im więcej tym lepiej" z reguły się nie sprawdza. A więc jak inwestor wsadza np. do łazienki tyle dekorów, ile się zmieści, rzeczoną muszlę v&b, designerską armaturę i szał zmysłów z kartongipsu, to nie oznacza, że będzie pięknie. Z reguły oznacza tylko, że będzie "bogato".

 

Wystarczy popatrzeć np. tu: http://www.trendir.com/house-design/. Co wyróżnia te domy i wnętrza? Owszem - są zazwyczaj starannie wybudowane z dobrej jakości materiałów. Ale przede wszystkim wyróżnia je talent architekta i smak inwestorów. Przy czym nie wszystkie domy to własność osób posiadających również kartę kredytową VISA Infinite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 2mm

......

 

Napiszę również coś, co może wywołać gromy, więc na wszelki wypadek jedno zastrzeżenie - drodzy dyskutanci - proszę nie brać tego do siebie. Bardzo często efekt jest nieproporcjonalny (a niekiedy wręcz odwrotnie proporcjonalny) do włożonych pieniędzy. Bo inwestorowi brakuje gustu i smaku. To oczywiście temat bardzo dyskusyjny i ocenny, ale:

 

.....

 

Wystarczy popatrzeć np. tu: http://www.trendir.com/house-design/. Co wyróżnia te domy i wnętrza? Owszem - są zazwyczaj starannie wybudowane z dobrej jakości materiałów. Ale przede wszystkim wyróżnia je talent architekta i smak inwestorów. Przy czym nie wszystkie domy to własność osób posiadających również kartę kredytową VISA Infinite.

 

ja tam się zgadzam z tym co napisałeś.....

większość osób budujących domy tak jak napisałeś nawet nie wie co jest VISA Infinite.......

 

fajne są te domy z tego linku no ale myślę, że każdy kosztował dużo więcej niż 200k i to nie PLN ale USD, EUR czy GBP do wyboru :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam się zgadzam z tym co napisałeś.....

większość osób budujących domy tak jak napisałeś nawet nie wie co jest VISA Infinite.......

 

fajne są te domy z tego linku no ale myślę, że każdy kosztował dużo więcej niż 200k i to nie PLN ale USD, EUR czy GBP do wyboru :) :)

 

Och i tak i nie. Tzn. pomijam ekstremalne przykłady (np. domki plażowe), ale kilku warto się przyjrzeć. Np. ten:

 

http://www.trendir.com/house-design/small-house-design-in-stockholm-sweden.html

 

- brak kosztownych wykończeń elewacji, okna to w większości fixy, nawet te otwierane to nie przesuwki.

- bardzo tanie schody i poręcze ;),

- brak dekorów w łazienkach ;).

- mało mebli kuchennych,

- prosty dach :)

- meble ikea,

- brak kosztownej obudowy kominka,

- prosta konstrukcja (m. in. mała rozpiętość stropów).

- drzwi wewnętrzne wprawdzie na zamówienie (wysokość!), ale pewnie to zwykła płyta lakierowana.

 

Do tego kilka kosztownych detali:

 

- beton lub epoksyd na podłodze,

- ceramika łazienkowa z górnej półki.

 

Nie mam wystarczającego doświadczenia by powiedzieć to z całą pewnością, ale w mojej ocenie ten dom (160 m2) dało by się wybudować w Polsce w cenie poniżej 2000 zł/m2 w stanie całkowicie wykończonym. A pewnie i na wyposażenie by starczyło.

 

Pokazuję ten link i wywnętrzam się z następującego powodu. Śmiem twierdzić, że żeby wybudować coś, co trafi do magazynów wnętrzarskich albo podręczników architektury potrzebne są nie tyle pieniądze (choć oczywiście budżet przekraczający absolutne minimum jest potrzebny), co myślenie i kreatywne podejście. W tym wypadku styl domu została tak dobrany, że jego realizacja była możliwa przy niewielkim budżecie. Zresztą popatrz na podawane w tym wątku zdjęcia domu Zielony Ogród. Nie widać tam żadnych ograniczeń budżetowych, natomiast widać dobrane ze smakiem detale.

 

Jeżeli natomiast naszym marzeniem jest coś takiego:

 

http://www.trendir.com/house-design/luxury-spanish-house-courtyard-home-design.html

 

(też skądinąd kawałek dobrej architektury), to przy ograniczeniach budżetowych i braku perfekcyjnego wykonawstwa wyjdzie wyłącznie karykatura będąca nowoczesną wariacją na temat "cygańskiego pałacu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 2mm
Och i tak i nie. Tzn. pomijam ekstremalne przykłady (np. domki plażowe), ale kilku warto się przyjrzeć. Np. ten:

 

http://www.trendir.com/house-design/small-house-design-in-stockholm-sweden.html

 

 

.............

 

Jeżeli natomiast naszym marzeniem jest coś takiego:

 

http://www.trendir.com/house-design/luxury-spanish-house-courtyard-home-design.html

 

(też skądinąd kawałek dobrej architektury), to przy ograniczeniach budżetowych i braku perfekcyjnego wykonawstwa wyjdzie wyłącznie karykatura będąca nowoczesną wariacją na temat "cygańskiego pałacu".

 

no tak, jakby to powiedzieć, oglądałem nie te domy....... ;)

m.in. właśnie ten który wymieniłeś w drugim linku, bardzo fajny,

 

zakładam, że tak >5m EUR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, jakby to powiedzieć, oglądałem nie te domy....... ;)

m.in. właśnie ten który wymieniłeś w drugim linku, bardzo fajny,

 

zakładam, że tak >5m EUR

 

Pewnie tak. Ponieważ jednak 5m na dom nie mam, szukam rozwiązań bliższych temu z pierwszego linku ;). Słowem - prostota, prostota i jeszcze raz prostota + efektowny detal tu i tam. Ale zobaczymy, co ostatecznie architektowi wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och i tak i nie. Tzn. pomijam ekstremalne przykłady (np. domki plażowe), ale kilku warto się przyjrzeć. Np. ten:

 

http://www.trendir.com/house-design/small-house-design-in-stockholm-sweden.html

 

".

 

ten dom jest tak pieknie wkomponowany w działkę, że to az niemozliwe. absolutnie nie zmienia pieknego otoczenia. sam dom też jest piekny i czysty, lekki. na pewno nie bardzo drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jest to możliwe, potwierdzam na własnym przykładzie. My nie mieliśmy praktycznie żadnych oszczędności a wybudowaliśmy dom za 200tys. Najpierw kupiliśmy działkę na kredyt za 25tys, a potem wzięliśmy kredyt hipoteczny 130tys na budowę. Rodzice pomogli na kwotę 30tys. Mamy zrobiony parter 107m z garażem i ogrodzenie. Zostało nam do wykończenia poddasze. Oceniam, że kwota 50tys nam wystarczy. Wszystkie prace wykończeniowe robimy sami. Fachowcy byli tylko do: murowania, dachu i hydrauliki. Reszta prac została zrobiona własnymi siłami i z pomocą rodziny. Reasumując, za 200tys jest możliwa budowa domu ale tylko przy ogromnym wkładzie pracy własnej. Ale warto. Satysfakcja jest ogromna. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam my też wszystko SAMI. Jedynie do zalewania stropu zamówiliśmy firmę. I to jedyna ekipa ,która wjechala na plac. I żeby wybudować tanio to trzeba wszystko. ale to wszystko robić wlasnymi silami. Teraz na wiosnę zrobimy ogrodzenie, oczywiście sami. Brama, furtka, 34 przęsla , kupe roboty, ale sami . Mamy prosty dom , dach dwuspadowy .ale metrażowo duży, przestronny. I nawet za bardzo mi ten dom się nie podoba, bo wygląda jak stodola, ale jest prosty i tani w budowaniu.Napisze jak poprzedniczka Satysfakcja jest ogromna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bylo tak, ze ekipa robila SSO, ale za takie pieniadze ze sam bym sprzet musial kupic za polowe tego, wiec ja zarabialem pieniadze a oni budowali, czym dalej tym wiecej mojej roboty.

Chociaz samemu czasami moze byc drozej. Jesli za robocizne za posadzki na 90m2 zaplacilem 1000zl, a ich robota napewno lepsza, dokladniejsza, bardziej rowna od mojej, nie bylo sensu samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to se tu jeszcze troche posiedzimy....:lol2:

 

: )

 

u mnie nowoczesnosc i prostota to priorytet,do tego jestem odwazna,czyli nie mam problemu z nietypowym projektem,czy wystrojem....

natomiast wlasnie w temacie samej bryly domu,jego prostoty,przez co i obnizenia kosztow budowy,staja mi na drodze miejscy architekci wpisujacy do warunkow zabudowy jakies cuda na kiju...glownym takim cudem,ktorego ja osobiscie zdzierzyc nie moge,jest zmuszanie obywatela do budowania spadzistych i pieronsko stromych dachow...ale o tym jest tez juz watek,wiec nie ma co sie tu rozwijac....

 

Jak dla nie to odreagowanie po czasach kostki polskiej i ułańskiej fantazji w początkach lat 90-tych. Sama jednolitość nie jest zła. Niestety znów poszło w złą stronę.

 

teraz troszke sama wpuscilam sie w sidla,kupilam dzialke na osiedlu,ktore ma juz z gory narzucone projekty(no niestety innych pasujacych mi dzialek nigdzie nie bylo)....coz,cos za cos.....

no i wlasnie dzialka juz jest,projekt dopiero w fazie realizacji,juz mam mniej wiecej wizualizacje tego,co bede musiala zbudowac zachowujac styl,charakter i kolorystyke....no i tak patrze i wyglada mi to na mocna czworke z przodu i chyba bede sie musiala pozegnac z tym watkiem :cry: i isc do watku milionerow :lol2:

 

zaraz jak bede miala chwilke czasu,to moze uda mi sie cos wkleic

 

Ale za to będziesz miała coś nie do przecenienia, czyli spójne estetycznie otoczenie. Takich miejsc jest w Polsce niewiele :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tutaj nowy i też zamierzam wybudować domek do 200tyś. Myślę, że mi się uda. Działeczka już jest. Dodam, że większość prac wykonam sam z pomocą taty budowlańca. Wiadomo jakaś siła robocza będzie potrzebna. Dwie osoby nie dadzą rady:) Planuje, że dach, instalacje elektryczne i centralne ogrzewanie (może częściowo) wykonają zaprzyjaźnione firmy.

Pozdrawiam Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...