Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Oj !!!

żebyś się nie zdziwił ...;)

 

Wątpie :) Na palcach moich rąk policzyłbym ludzi z szerokimi horyzontami tematyki w której można by powiedzieć że umieją zrobić. Pozostali to krzykacze. Kiedyś wydawało mi się że znam sie troche na samochodach, i pamiętam moje pierwsze auto, cudowne gdy je kupowałem i koszmarne gdy obejrzał je fachura ......... zmasakrował mnie defektami jakie znalazł tylko w tzw wzrokowej kontroli. Jak szybko kupiłem tak szybko sprzedałem. Nie musze chyba nikogo uświadamiać że na tej transakcji nie zarobiłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że nie znasz lub znasz ich mało, nie znaczy, że nie istnieją. Mnie interesuje wszystko, co może mi się przydać w praktyce, ba jeszcze na tym zarobić to już super. Generalnie lubię majsterkowanie, itp.techniczne sprawy i chyba łatwiej byłoby wymienić rzeczy, na których się kompletnie nie znam, a na pewno nie ma na nie już czasu. Czasem najważniejsza jest satysfakcja, że coś się zrobiło dobrze. Tu na forum jest sporo osób, które mają "pozytywne szaleństwo" w oczach.

A "wątpienie"- rzecz ludzka ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Do końca roku mam czas na wybór projektu. Dzięki Waszej pomocy, wielu godzin spędzonych na kalkulacjach i czytaniu :) wybór padł na Słoneczko II http://www.dobredomy.pl/projekt/sloneczkoII . Wersja ze stropem gęstożebrowym. A że czasu troszkę jeszcze mamy, to i rozważamy jeszcze inną ewentualność. Działkę mamy dość wąską - 20m. Więc słoneczko mieści się prawie na styk. Podoba nam się również projekt http://www.mgprojekt.com.pl/michalek - oczywiście bez ozdobników (wykusz, balkon i lukarny) .

Zostaje więcej miejsca wokół domu, co przy małej działce bardzo ważne. Wg doświadczonych forumowiczów dom budowany wg projektu Michałek będzie droższy od Słoneczka? Wg mnie nie powinien. Mniej kopania w ziemi/fundament, mniejszy strop. Na korzyść Michałka również powierzchnia dachu. Metrażowo jeden i drugi dla nas odpowiedni. Co sądzicie?

Dodam jeszcze , że w Słoneczku dach musiałbym zmieniać na 35 stopni (wymogi).

Pozdrawiam.

Rafał

Edytowane przez RafBed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RafBed- działkę masz szer. 20m a długość? Jeśli masz sporo z przodu i z tyłu to nie widziałbym problemu z postawieniem Słoneczka- mnie się bardziej podoba, a po podniesieniu dachu do 35* na górze też będzie możliwość zagospodarowania. Michałek to takie cudo- wszystko w jednym domu: wykusz, balkonik, lukarna, okna dachowe, kilka kominów i drzewo na elewacji- misz masz.

Kosztowo mogą wyjść podobnie (po usunięciu ww w michałku), chociaż więcej pomieszczeń, schody, okna to większe koszty.

 

A może masz możliwość postawienia domu bokiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET

Dzięki za odpowiedź.

Teraz w Michałku miszmasz disco polo live :). Pozbycie się ozdobników i kosztownych "wisiorków" zrobi z niego skromny, prosty domek.

Działka na długość 28m. Zatem bardzo mała - 5 ara z kawałkiem. Oczywiście z warunkami zabudowy (dawniej dzielona i uwzględniona w planie zagospodarowania). 6 metrów muszę zostawić z przodu (linia zabudowy), więc z tyłu na bieganie w slipach mało miejsca się robi. Nie chciałbym stawiać bokiem, z wybranymi projektami wg wymogów nawet nie mogę.

Wiem, że komin dodatkowy podraża koszty budowy. Mam gaz w drodze. Zatem jeśli dobrze rozumuję, zakładając piec z zamkniętą komorą spalania, mogę pozbyć się komina. Ogrzewanie chciałbym na całości podłogowe. Zobaczymy jak to w praktyce wyjdzie. Ciężki orzech do zgryzienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo planuję u siebie- piec turbo i podłogówka - pompka z pieca powinna pogonić bez dodatkowych przy rozdzielaczu.

Wentylacyjny komin i tak będzie potrzebny, chyba, że planujesz wentylację mechaniczną.

 

Nie zwróciłem uwagi jaka jest różnica w szerokości tych domów- pamiętasz może?

28- 6 - 11= 11 m do latania w slipach- będzie ok ;-) Pytanie, czy chce Ci się biegać po schodach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można wentylacji przez ścianę, co by całkowicie pozbyć się komina? Gdzieś taką ciekawostkę wyczytałem. Zastanawiam się, czy w wersji z poddaszem również robić na górze grzane podłogi, czy już tradycyjnie kalafiory.

Jeśli chodzi o miejsce za domem to w Michałku dwa metry dalej w ślipach pobiegnę - 13m.

Słoneczko 2,5 metra szersze.

Piwo w lodówce na dole, żarełko w kuchni, muzyka w salonie, więc na górę tylko do myjni i spać :)

Edytowane przez RafBed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby "tylko" myć i spać, ale po "paru" piwach możesz nie być w stanie się wdrapać ;-) Wentylacja przez ścianę: w kotłowni (musi być mimo, że piec turbo), w kuchni, w wc, w łazience, w pom. gosp. pewnie też. Podziurawisz ściany a efektu nie będzie, bo samo nie wywieje- trzeba wentylatory. Piszą, że lepiej nie mieszać instalacji. Jak na górę kalafiory, to muszą być zasilane wyższą temperaturą niż podłogówka na dole i komplikuje się system.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RafBed, cześć :) Mam bardzo podobne założenia jak Ty (a działkę jeszcze mniejszą - 3,8 a) i robię tak: podłogówka wszędzie, wyrzut spalin przez ścianę, ale kominy wentylacyjne stoją - mam podobne zdanie jak DEZET, dziury przez ścianę nie rozwiązują problemu wentylacji (skąd ma się wziąć ciąg?). Kalafiory na górze były kiedyś tam na samym początku w planie, tylko ze względu na podłogę, którą chciałam wykończyć drewnem, a ściślej osb, ale po namyśle uznaliśmy, że to nieekonomiczne - i tak piec musi grzać wodę do temp. odpowiedniej dla grzejników, a do podłogówki przydławiać - wydało nam się to bez sensu, zwłaszcza że jedyny argument za był natury estetycznej, a nie praktycznej.

Co do samych projektów, Słoneczko dużo ładniejsze, ale za Michałkiem przemawia mniejsza powierzchnia zabudowy. Zwróć jednak uwagę, że jest to w sumie wysoki dom - czy będzie się dobrze prezentował na małej działce? Ja mam 7 m w kalenicy, a wygląda przeraźliwie wysoko - i to dopiero teraz, po wybudowaniu to wyszło jakoś. A 6 m od granicy to prawie przy ulicy - ja mam 5,60 ;) i z tej perspektywy wygląda właśnie tak jak napisałam - jak wielkie domiszcze. Dom sąsiada, odsunięty od drogi o prawie 20m, wygląda na dużo niższy, mimo że nie jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacyjny postawić w takim miejscu, żeby kanały ze wszystkich wywiewów były możliwie blisko- wiem, że trudno będzie.

Miałem te same pomysły i dylematy co kocurek ;-), a potem doszedłem do wniosku, że co prostsze to mniej psujące się.

Warto zrobić ozc - nie ma sensu robienie podłogówki na oko. Jak dobrze zrobimy, to i rachunki będą niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz kocurku, świetnym niższym domem jest Klif https://www.mgprojekt.com.pl/klif (również bez ozdobników - wykusz, lukarny). Ale jeśli pozbędziesz się lukarn na poddaszu, przy niskich ściankach kolankowych i kącie 38 stopni mało płaskiego sufitu się robi nad głową. A okolicy sporo wysokich domów z epoki poprzedniej (lata 70te - 80te), więc myślę, ze szpecić nie powinien. A ja się przyzwyczaję :). Chyba ;) :). Nawiasem mówiąc Klif misię najbardziej z tych trzech podoba, jednak trochę większy/droższy. Dawniej rozważałem grzanie prądem w podłodze. Jednak, żona nie wyobraża obiad gotować na płycie. Więc skoro gaz musi być, to i takowe ogrzewanie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET

Dzięki za odpowiedź.

Teraz w Michałku miszmasz disco polo live :). Pozbycie się ozdobników i kosztownych "wisiorków" zrobi z niego skromny, prosty domek.

Działka na długość 28m. Zatem bardzo mała - 5 ara z kawałkiem. Oczywiście z warunkami zabudowy (dawniej dzielona i uwzględniona w planie zagospodarowania). 6 metrów muszę zostawić z przodu (linia zabudowy), więc z tyłu na bieganie w slipach mało miejsca się robi. Nie chciałbym stawiać bokiem, z wybranymi projektami wg wymogów nawet nie mogę.

Wiem, że komin dodatkowy podraża koszty budowy. Mam gaz w drodze. Zatem jeśli dobrze rozumuję, zakładając piec z zamkniętą komorą spalania, mogę pozbyć się komina. Ogrzewanie chciałbym na całości podłogowe. Zobaczymy jak to w praktyce wyjdzie. Ciężki orzech do zgryzienia :)

 

Tracisz powierzchnię i ciepło poprzez inny pion kotłowni, kuchni, łazienki.

Wydaje mi się także, że robiąc fundamenty, dach, instalacje jako stały element, omijasz niewielki wydatek przy tym wszystkim-czyli poddasze.

Piszesz o małej działce-gdzie schowasz szpadel, grabie, taczkę, szlauchy, wiadra, polewaczkę?-nie masz graciarni w budynku a następny budynek na te sprzęty to znowu projekty, plany budynku, dokumentacja i robocizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi sie cytować bo w wannie siedze a bez myszki kiepsko sie operuje. Jak czytam coniektóre kosztorysy to sie zastanawiam jakim cudem ja wszystkiego sam na budowie nie robie do konca - o kosztach nie wspominam. Czyżbym sie nie na wszystkim znał? Idąc dalej tym tokiem rozumowania jakim cudem Ci wszyscy budujący "tymi ręcami" robią swoje budynki "tymi ręcami " skoro mając tak szeroki wachlarz talentów w "tych recach" nie zarabiają fury szmalu ? Szok że moja chałupa - niebudowana w standardzie pasywnym tylko energooszczędnym nie chce się zmieścić w tych 200- tysiakach a coniektórym juz się mieści i to wcale nie mała. Nie mąćmy ludziom w mózgach bo to z lekka przesada moi drodzy........... :)

 

 

Wątpie :) Na palcach moich rąk policzyłbym ludzi z szerokimi horyzontami tematyki w której można by powiedzieć że umieją zrobić. Pozostali to krzykacze. Kiedyś wydawało mi się że znam sie troche na samochodach, i pamiętam moje pierwsze auto, cudowne gdy je kupowałem i koszmarne gdy obejrzał je fachura ......... zmasakrował mnie defektami jakie znalazł tylko w tzw wzrokowej kontroli.

Na podstawie własnego doświadczenia wszystkich wrzucasz do swojego worka?

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...