Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam w tej chwili mieszkanko własnościowe warte około 150 tyś. Planuje wziąć kredyt na budowę domu do SSZ. Potem go powoli kończyć (nie spieszę się) do stanu takiego - aby zamieszkać. Czyli 1 pokój, kuchia, 1 wc. Sprzedać mieszkanie i za pieniążki z mieszkania doprowadzić dom do normalnego stanu używalności.. Jest to do ogarnięcia?

 

Większość domów do ok.130m2 w stanie SSZ postawisz nawet z ekpią do 200tys.zł :)

SSZ to pikuś w porównaniu do reszty tj.ok.60-70% kosztów całego domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Większość domów do ok.130m2 w stanie SSZ postawisz nawet z ekpią do 200tys.zł :)

SSZ to pikuś w porównaniu do reszty tj.ok.60-70% kosztów całego domu ;)

 

Dokładnie!! SSZ to nawet nie połowa kosztów, przy najmniej u mnie tak wyszło że za SSZ wyszło mi coś około 120.000zł!!!! natomiast z całą resztą inwestycji nie wliczając w to działki nie wiem czy 350tys mi wystarczy, więc w moim przypadku SSZ to około 30% kosztów budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, a co sądzicie o tym projekcie? Da radę wybudować go 200 tyś w SSZ? Metoda półgospodarcza z naciskiem na gospodarczą... Czy da się w tym Albatrosie bądź Party mieć kotłownię na ekogroszek? I co zrobić z nimi by zmniejszyć koszta budowy?

Link do albatrosa: http://www.mgprojekt.com.pl/albatros

I co lepsze i tańsze?

Link do Party: http://www.mgprojekt.com.pl/party

 

Liczę na szczere słowa, krytykę także

Pozdrawiam

 

PS. Rejon Ełku, Warmińsko-Mazurskie

 

Tylko jedno pytanie - czy masz plan na to co po SSZ? W projekcie Party jest błąd - wc pod schodami miałby sufit na wysokości ok. 150 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedno pytanie - czy masz plan na to co po SSZ? W projekcie Party jest błąd - wc pod schodami miałby sufit na wysokości ok. 150 cm.

 

Po SSZ powolne dążenie do stanu pod klucz.. A wc w Party chyba jest na nizszym poziomie niż reszta parteru. Na wizualizacji widać schody zejścia do wc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony ogród - jak żadko nie zgadzam się, co więcej tego rodzaju teksty budzą mój sprzeciw. Bo przemawia przez nie zazdrość upozowana na troskę o otoczenie. Problemem nie są "wypasione", bogate domy. Problemem jest brzydota. Brzydota jest pochodną wielu czynników. Do najczęstszych należy po prostu bałagan, bród w obejściu i niegospodarność. Nawet jak ktoś wybudował najkoszmarniejszy projekt gotowy, rezygnując z ozdóbek elewacyjnych i podnosząc ściankę kolankową (dwie zmory psujące nasze otoczenie), to jeżeli budynek jest wybudowany starannie, ogród zadbany a otoczenie schludne, to całość wygląda jeżeli nie dobrze, to przynajmniej nie obrzydliwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczytuję ten wątek i przedstawie wymiary swojego domku:

 

8,1 m na 8,1 m - 65 metrów zabudowy

prosty dwuspadowy dach - żadnych okien dachowych, u góry tylko dwa pokoje więc sa doświetlane przez okna w szczytach (duże okna 2m na 2 m)

120 m kw bloczków silka 18 cm pełnych

100 m kw dachu - deskowanie, dachówka ceramiczna

jedno wielkie okno od południa...

Fundament: płyta 15 cm xps, 25 cm żelbet, a na tym jeszcze ściana fundamentowa 4 warstwy bloczków - z uwagi na pochyłość terenu. Na ławach byłoby znacznie taniej ale ja upieram sie przy płycie i przy budowaniu na rodzimym gruncie - bez nasypu, dom malutki więc to podroży inwestycję o koszt 20 m kw bloczków 20 m3 piachu i wylewke. - no trudno, konstruktor twierdzi, że sama płyta wyszłaby niewiele ale taniej niż fundament na ławach, teraz pochyłość terenu skomplikowała nieco temat... będzie więc drożej, no ale ok.

 

By zejść z kosztów zaprojektowaliśmy jedną łazienkę.

tynki cem- wap ukręcimy sami w betoniarce, tylko trzeba kupić drobny piasek, wyjdzie taniej kilka razy niż gotowa zaprawa z worka. (Znajomy tynkarz to potwierdza)

ocieplenie: poddasze wełna drzewna 30 cm, 15 cm grafitowy styropian na ściany.

Pow. użytkowa 84 m kw

Fundamenty i wełna drzewna wyjdzie drogo... droższe też będą ściany z pełnych bloczków silikatowych no i pełne deskowanie dachu też podnosi koszty.

 

Jak sądzicie uda nam się zmieścić w magicznej kwocie 200 tys?

 

Na materiały na stan surowy otwarty przeznaczam 75 tys. - sądzicie, że to realne?

Fundamenty: jakieś 17 tys.

Ściany zew: 9000 plus działówki, niech będzie 12

Dach ze stropem drewnianym: 30 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprojektować lub wybrać inny projekt.

 

Z wizualizacji wynika, że po uwzględnieniu schodów wysokość sufitu w WC, to jakieś 2 m. Pomijając już sensowność takiego rozwiązania.

 

Przeprojektowanie wyglądało by tylko na obniżeniu podłogi wc? Czy jest to szczególnie ciężkie podczas budowy?

 

Może macie jakieś inne ciekawe propozycje?

Szukam domu 130-140m użytkowej, poddasze użytkowe, parter - pokój dzienny z jadalnia + kuchnia, gabinet, wc, kotłownia, garaż 1 bądź 2 stanowiska. Poddasze: 3 sypialnie w tym jedna musi miec oddzielna łazienkę i garderobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maroko 1991 - 130-140 m kw p.u. :) to chyba pomyliłeś wątki :) Idź do dobrego architekta, powiedz mu czego oczekujesz, jaki masz budżet co jest niezbędne a gdzie widzisz możliwość kompromisu. I on coś dla CIebie wykrzesa... Granat z garażem mi się kojarzy od razu, ale musiałbyś przesuwać komin bo jest wkomponowany w styk lukarny z dachem;p

Ten ma fajny układ sypialni na poddaszu, wystarczy że skrócisz go o jedną i zmieści się w Twoim metrażu :)

http://www.archdaily.com/84165/passive-house-karawitz-architecture/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maroko 1991 - 130-140 m kw p.u. :) to chyba pomyliłeś wątki :) Idź do dobrego architekta, powiedz mu czego oczekujesz, jaki masz budżet co jest niezbędne a gdzie widzisz możliwość kompromisu. I on coś dla CIebie wykrzesa... Granat z garażem mi się kojarzy od razu, ale musiałbyś przesuwać komin bo jest wkomponowany w styk lukarny z dachem;p

Ten ma fajny układ sypialni na poddaszu, wystarczy że skrócisz go o jedną i zmieści się w Twoim metrażu :)

http://www.archdaily.com/84165/passive-house-karawitz-architecture/

 

 

Dlaczego pomyliłem wątki? W tej kwocie chcę mieć SSZ..

Budowa półgospodarcza.

Bardzo podobają mi się Party i Albatros.. Ale te wc na dole w Party mnie martwi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pomyliłem wątki? W tej kwocie chcę mieć SSZ..

Budowa półgospodarcza.

Bardzo podobają mi się Party i Albatros.. Ale te wc na dole w Party mnie martwi..

 

Okreś może czym dla ciebie jest SSZ?? bo niektórzy myślą że jak się wstawi okna i zadaszy to już nie wiele brakuje do zamieszkania, a to dopiero jakieś 35-45% całkowitychvkosztów budowy domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze wydawało mi się, że jak się ma SSZ to "się już coś ma". Dzięki temu będę mógł powoli i sukcesywnie wykańczać dom (nawet przez 3-5 lat), nie spieszę się.. SSZ to dla mnie bryła domu, okna, drzwi. Potem żmudne układanie elektryki itd itp..

u mnie było tak że dopiero teraz kiedy mam stan deweloperski zaczyna się dla mnie to powolne i sukcesywne wykańczanie, wcześniejsze etapy w 80% były robione przez ekipy bo przecież jak będziesz miał te mury dach i okna to potrzebne są jeszcze - wylewki ze wszystkimi izolacjami - tynki wew. - elektryka - hydraulika- ocieplenie ścian zewnętrznych z tynkiem - parapety zew. - wykończenie balkonów (styropian hydroizolacja wylewka, płytki, barierki itd) - dachówkalub blacha na dach , rynny , okna dachowe itd itd itd ...... i dopiero po tym wszystkiw zaczyna się wykończeniówka (czyli to co najdroższe).... Musisz zadać sobie pytanie które z tych etapów możesz zrobić sam. Sam wiesz najlepiej ile zarabiasz i dobierz projekt do zarobków bo tak jak wiadomo SSZ to 35-45% kosztów więc przypuśćmy że chcesz za SSZ wydać 200ty to co najmniej drugie tyle będzie ci potrzebne żeby skromnie zamieszkać

Edytowane przez mar1982kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procentowy udział SSZ w całkowitym koszcie budowy zależy też od rodzaju domu (typowa parterówka, czy poddasze użytkowe)

W przypadku parterówki koszt ten zbliża się do 50%, bo to co w niej bardzo bije po kieszeni (fundamenty, dach) mamy już za sobą, a

odpada koniecznośc płacenia za schody, ocieplenie po połaci dachu, czy obróbkę skosów.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procentowy udział SSZ w całkowitym koszcie budowy zależy też od rodzaju domu (typowa parterówka, czy poddasze użytkowe)

W przypadku parterówki koszt ten zbliża się do 50%, bo to co w niej bardzo bije po kieszeni (fundamenty, dach) mamy już za sobą, a

odpada koniecznośc płacenia za schody, ocieplenie po połaci dachu, czy obróbkę skosów.

 

pod warunkiem że ten SSZ masz z dachem zrobionym razem z wykończeniówką czyli - dachówką lub blachą, rynnami, podbitką itd... w parterówce tego dachu trochę jest, prawie dwa razy tyle co w domu z użytkowym poddaszem przyjmując ten sam metraż, u mnie jest 126m2 podłóg i 155m2 dachu. Do ocieplenia wewnątrz jest około 75m2... przy parterówce o powierzchni 126m2 jest do ocieplenia 126m2 sufitów czyli na wełnę wydałbym prawie dwa razy tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprojektowanie wyglądało by tylko na obniżeniu podłogi wc? Czy jest to szczególnie ciężkie podczas budowy?

 

Może macie jakieś inne ciekawe propozycje?

Szukam domu 130-140m użytkowej, poddasze użytkowe, parter - pokój dzienny z jadalnia + kuchnia, gabinet, wc, kotłownia, garaż 1 bądź 2 stanowiska. Poddasze: 3 sypialnie w tym jedna musi miec oddzielna łazienkę i garderobę.

 

Co do kłopotów budowlanych, to się nie wypowiem, choć pewnie trzeba będzie trochę więcej betonu wylać i to wszystko zaizolować, żeby woda nie podchodziła. Prawdopodobnie podłogi nie obniżysz bardziej niż w projekcie, bo jakoś do WC musisz doprowadzić schodki. Poza tym schody do WC uważam za rozwiązanie dziwaczne, stwarzające problemy użytkowe. To było pewnie tak, że architektowi wszystko ładnie się rozrysowało, ale nie miał pomysłu na umieszczenie WC. Później na siłę gdzieś go wepchnął.

 

Ponieważ podobają ci się domy z dwuspadowym dachem o relatywnie nowoczesnej stylistyce, możesz obejrzeć te:

 

http://www.projektyzwizja.pl/projekt-domu/atrakcyjny2.html

 

Ładny dom, ale w wersji podstawowej. W wersji zmniejszonej wychodzą pewne problemy - drzwi do WC są wyeksponowane względem strefy dziennej, co może być krępujące. Drzwi do WC i do gabinetu otwierają się w różne strony, a są blisko siebie, też będzie to wyglądać tak sobie. Choć oczywiście wszystko lepsze niż schodki.

 

http://www.projektyzwizja.pl/projekt-domu/wygodny1.html

 

Chyba najlepszy z tych projektów. Moim zdaniem dobrze poukładany parter.

 

http://www.projektyzwizja.pl/projekt-domu/z-widokiem2.html

 

Andresola będzie dodawać przestrzeni. Pokoje na poddaszu mogą być trochę małe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...