Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zamiast robić poddasze na parterówce raczej zrobię kiedyś mały osobny domek gościnny. Funkcjonalność bez porównania większa. Dla starszego pokolenia, dla gości, może kiedyś dla dzieci, może na wynajem, a może w końcu i dla nas...

.

Poddasze trudno wykorzystywać na niezależne swobodne mieszkanie. Kiedyś - dla dzieci. Na ile lat? Kto to później i na co wykorzysta? A domek, nawet te 50-60m2, daje pełną dowolność wykorzystania. Jeśli oczywiście działka na to pozwala. Różnica w koszcie nie jest już taka duża, a większość problemów odpada.

 

Poddasze można wykorzystać na samodzielne mieszkanie, ale przede wszystkim na etapie budowy pomyśleć o innym rozwiązaniu tam wejścia- nie z salonu.

 

No właśnie- jeśli działka pozwala, ale taki domek nie każdy może postawić.

Przede wszystkim zacząłbym od Warunków Zabudowy- bo my możemy 100 stron napisać nt. fajnych parterówek z drewnianym stropem, a tu się okaże, że dach ma mieć min. 30* i doopa blada.

Poza tym instalacje do takiego gościnnego domku: woda, kanaliza, prąd kosztują tyle samo niezależnie od wielkości domku.

 

lukasza- założenia piszesz dobre. Podobnie było u mnie: wydatek zamiast więźby tradycyjnej- wiązary liczę dodatkowo na jakieś 15tys.zł- zysk 80m2 pustej przestrzeni bez słupów, czego tradycyjnie bym nie miał. Cena uzyskanego m2 łatwa do policzenia ;-)

Edytowane przez DEZET
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To przecież nie problem wybudować parterówkę z dachem 30* ?

Zresztą sporo gotowych projektów tyle ma, sporo ma też 28* (chyba tylko po to, bo zapłacić dodatkową kwotę za przeprojektowanie :) )

 

Sam taką parterówkę będę budował. Majster, jak zobaczył plany, zapytał od razu - to o ile bloczków podnosimy ściany kolankowe ? :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAURIE wyraźnie napisala że ma 200-250tys a ty twierdzisz że warto w takim wypadku dokładać 30tys żeby mieć możliwość zaadoptowania poddasza. to teraz zadam ci pytanie - czy da radę za tą kwotę wprowadzić się do domu 100m2(wykończony parter) + około 80m2 (niewykończone poddasze) = 180m2???? gdzie jak mówi TAURINE tylko część prac będą robić samemu.

Ja nie twierdze czy warto wydawać te 30 tys ja tylko pisze ile wiecej kosztuje budowa poddasza do przyszłego wykończenia. Zdecyduje inwestor Turine

 

Odpowiadając tobie, tak za 250 tys wybudujesz 100m2 wykończone i puste 80m2 poddasza. Wszak ten wątek potwierdza budowę 100m2 partnerowi za 200 tys a ja udowodnilem i wiem ze za 30 tys przerobisz parterowke na piętrowke bez żadnych wykończeń. Razem 230, ale ja bym podał 250 bo drożej liczę m2 parteru za 2200zl.

 

Do Scarlet, dziś o 11 czytam wpis Turine ze jej wszyscy odradzaja budowy niewykonczonego poddasza bo w 200-250 tys sie nie zmieści. Otóż w 250 tys sie zmieści.

 

Każdy kto sie zna wie ze podniesienie kilku cegieł, ocieplenia scian zewn, dolozenie do stropu to najtańszy sposób na m2 domu w SSZ. Wykończenie za to jest potem droższe niż parteru, ale to inna bajka na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto sie zna wie ze podniesienie kilku cegieł, ocieplenia scian zewn, dolozenie do stropu to najtańszy sposób na m2 domu w SSZ. Wykończenie za to jest potem droższe niż parteru, ale to inna bajka na przyszłość.

To może lepiej pełne piętro? ;) Wykończenie góry będzie tańsze i prostsze :). Tak my wybraliśmy, ale dom nie będzie należał do tanich. Problem to niestety mała powierzchnia parteru, jeśli całość ma mieć jakąś określoną powierzchnię. Ale mniejsza powierzchnia fundamentu, mniejsza powierzchnia dachu i brak okien dachowych. Co w ogóle myślicie o domach piętrowych i kosztach z nimi związanymi? Wiadomo, że muszą mieć odpowiednio dużą powierzchnię, ale jak wg Was kształtuje się opłacalność jednego metra?

 

Przyłączam się do opinii, że opcja 70m parteru + poddasze do wykończenia to dobry wybór pozostawiający otwartą furtkę na przyszłość. Na pewno łatwiej będzie potem doinwestować poddasze niż sprzedawać dom i budować nowy. I wyjdzie taniej, szczególnie jeśli sytuacja w nieruchomościach się utrzyma. Poza tym budowa czy kupno domu to zawsze jakiś stres i masa kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto sie zna wie ze podniesienie kilku cegieł, ocieplenia scian zewn, dolozenie do stropu to najtańszy sposób na m2 domu w SSZ. Wykończenie za to jest potem droższe niż parteru, ale to inna bajka na przyszłość.

 

Wiem bo sam mam dom z użytkowym poddaszem, ale pomyśl... masz do dyspozycji 200-250 tys.... co wolałbyś zbudować??

-Parterówkę z użytkowym poddaszem do późniejszego wykończenia?? jeśli tak to potrzeba nam 100m2 parteru dla 4- osobowej rodziny żeby wydzielić jakieś sypialnie, łazienkę do tego ma być kotłownia.....a w przyszłości co zrobisz na poddaszu które pochłonęło ci już te 30tys?. - te same pokoje i łazienkę??

- druga opcja to zrobić małą parterówkę z użytkowym poddaszem na gotowo. parter około 50-60m2 + takie same poddasze i wtedy na dole mamy duży salon, kuchnię,kotłownie, wc i koniec, a na pięterku robimy 3 pokoje po 15m2 i łazienkę.....

W pierwszym przypadku tak jak pisałeś wcześniej mamy zamrożone około 30tys i w perspektywie wydanie kolejnych 70-100tys na wykończenie poddasza. W drugim mamy gotowy domek, o o połowę mniejszym dachu i fundamentach które spokojnie dadzą nam oszczędność 20-30tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój wybór parterówki oparłem na jednym przemyśleniu- żeby na starość nie musieć wchodzić po schodach do sypialni- różnie w życiu bywa.

Obecnie mam schody i te ponad 20 lat wchodzenia wystarczy ;-) Dom budujemy (przeważnie) na całe życie, więc takie sprawy też trzeba przemyśleć.

Przy 50- 60m2 parteru (wg mar1982kaz) taki "program" wnętrza jest mocno... minimalistyczny. Nie każdy się zgodzi na taki układ.

Poza tym nie będzie tyle samo powierzchni na poddaszu- jak z 50m2 wydzielić 3x15 + łazienka. A gdzie komunikacja: schody, korytarzyk?

Przy obrysie budynku 7x7 (7x8 )m poddasze jest małe ze względu na skosy. Podniesienie ścianki kolankowej zaburzy proporcje budynku i wyjdzie wieża nie dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedyskutowałam sprawę z mężem. Przedstawiłam mu wszystkie za i przeciw. Obliczyliśmy mniej więcej metraż. Stwierdził, że woli dołożyć te 50 tys. i mieć później możliwość powiększenia części mieszkalnej poprzez adaptację poddasza. Metraż tak jak mówiłam około 100 m2 w tym garaż i większa kotłownia. Zgodził się za to na prostą bryłę i dach dwuspadowy. W następnym tygodniu wybieram się do wspominanej znajomej i architekta. Nie zaczniemy nic bez dokładnego sprawdzenia cen i kosztorysu, który pani zgodziła się nam udostępnić :)

Jeśli coś się nie będzie zgadzać rezygnujemy z poddasza, a z garażu zrobimy pokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój wybór parterówki oparłem na jednym przemyśleniu- żeby na starość nie musieć wchodzić po schodach do sypialni- różnie w życiu bywa.

Obecnie mam schody i te ponad 20 lat wchodzenia wystarczy ;-) Dom budujemy (przeważnie) na całe życie, więc takie sprawy też trzeba przemyśleć.

Przy 50- 60m2 parteru (wg mar1982kaz) taki "program" wnętrza jest mocno... minimalistyczny. Nie każdy się zgodzi na taki układ.

Poza tym nie będzie tyle samo powierzchni na poddaszu- jak z 50m2 wydzielić 3x15 + łazienka. A gdzie komunikacja: schody, korytarzyk?

Przy obrysie budynku 7x7 (7x8 )m poddasze jest małe ze względu na skosy. Podniesienie ścianki kolankowej zaburzy proporcje budynku i wyjdzie wieża nie dom.

 

Nie zgodzę się z tym mój dom ma 60m2 parteru, jaki masz salon?? bo u mnie ma on 32m2, a te 15 stopni na piętro to raczej mnie nie zmęczy. na piętrze mam więcej bo 65m2(cieńsze ścianki+powierzchnia nad wnęką parteru) licząc po podłogach, trzy pokoje po około 15m2, łazienka 8m2, komunikacja 6m2 i garderoba 6m2, dodatkowo mam schody strychowe na strych nad sufitem poddasza - powierzchnia strychu to 40m2 tylko że jest on niski bo w najwyższym punkcie przy kalenicy ma 180cm i nieogrzewany(taka graciarnia).

Zgodzę się z tym że 50-60m2 na parterze to mało ale biorąc pod uwagę że wszystkie sypialnie i łazienka znajdują się na poddaszu to te 50-60m2 na praktycznie salon + kuchnia + wc w zupełności wystarczy, Poza tym napiszę jeszcze raz po co pakować kupę kasy w późniejszą możliwość zaadoptowania poddasza, gdy ma się już wszystkie sypialnie na dole, przypominam że jesteśmy w wątku tanich domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1982kaz- przede wszystkim to raczej nie masz dachu o kącie 30*, bo taki strych przy pow. parteru 60m2 nie zmieści się.

Nie każdy(właściwie mało kto) ma wypuszczone piętro poza obrys parteru. Schody dodatkowo zmniejszają małą powierzchnię.

 

U mnie salon miał mieć 40m2, zmniejszone do ok.37, ze względu na zmiany układu pomieszczeń.

 

Taurie- jak myślę, jest rozwojową rodziną, więc takie "zabezpieczenie" rozumiem, choć ja wybierałbym parterówkę z 3 pokojami na gotowo, bo mimo większej pow. zabudowy wszystko jednak na jednym poziomie,pokoje pełnowymiarowe, a np. pokoje dziecinne na górze, a gotowanie na dole i to "pilnowanie" pociech na czuja- ja tego nie dopuszczam.

Koszt można różnie liczyć, ale przy 120m2 parteru x 2k (przy jakiejś pracy własnej), wyjdzie ok. 250tys i dom skończony.

 

Powtórzę- najważniejsze warunki zabudowy, bo od tego zależy co można budować!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1982kaz- przede wszystkim to raczej nie masz dachu o kącie 30*, bo taki strych przy pow. parteru 60m2 nie zmieści się.

Nie każdy(właściwie mało kto) ma wypuszczone piętro poza obrys parteru. Schody dodatkowo zmniejszają małą powierzchnię.

 

!

 

Dach ma 40st. Piętra wcale nie mam wypuszczonego poza obrys parteru tylko na parteże z tyłu domu mam wnęke a na poddaszu nie, poza tym ma poddaszu są o wiele cieńsze ściany bo nie ma nośnych dlatego powierzchnia jest większa. Oto link do projektu - http://www.improjekty.pl/zobacz.php?id_projektu=6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach ma 40st. Piętra wcale nie mam wypuszczonego poza obrys parteru tylko na parteże z tyłu domu mam wnęke a na poddaszu nie, poza tym ma poddaszu są o wiele cieńsze ściany bo nie ma nośnych dlatego powierzchnia jest większa. Oto link do projektu - http://www.improjekty.pl/zobacz.php?id_projektu=6

 

No i tu pies pogrzebany- liczysz 126 po podłodze, a mieszkalna ma 109m2. Wykorzystać można wszystko, ale zastanawiam się jak z komfortem tego użytkowania, a u mnie dach 30*i ściana kolankowa ok 145cm - u Ciebie chyba więcej, więc trochę lepiej przy tym kącie dachu.

Wcięcie to szczegół, zresztą mam podobne na tarasie, ale góra nie do wykorzystania - wiązar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby na starość nie musieć chodzić po schodach do sypialni,nie trzeba budować parterówki,wystarczy mieć dodatkowy pokój na dole,dla mnie parterówka ma sens jezeli jest małym domem tak mniej więcej 100m,coś w tym stylu jaki ma Zielony Ogród,wtedy jest niedroga w budowie i ekonomiczna w utrzymaniu,tylko,że jest to dom dla małej i nierozwojowej rodziny

większe,porozciągane parterówki z dużą kubaturą,trudne do ogrzania są drogie i w budowie i utrzymaniu

trzeba brać pod uwagę nie tylko finanse ale także zwyczaje i styl życia konkretnej rodziny,

poddasze jest zdecydowanie bardziej rodzinne,nikt obcy nie ma tam wstępu,za to na parterze wiecznie rozgardiasz,ciągle ktoś przychodzi,wychodzi,brudzi się zdecydowanie bardziej niż na górze,to takie moje przemyślenia po siedmiu miesiącach mieszkania w domu z poddaszem uż.jestem bardzo zadowolona z wyboru,ale wybierałam długo i pod moją rodzinkę,a po schodach śmigam kilkanaście razy na dobę i jest to znakomita gimnastyka,nie straszne dla mnie są te wszystkie pesymistyczne prognozy miłośników parterówek,mam dodatkowy pokój na parterze,a gdyby spotkało mnie jakieś kalectwo to ważniejsze jest dla mnie,żeby obok była bliska osoba,niż brak schodów w domu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po schodach śmigam kilkanaście razy na dobę i jest to znakomita gimnastyka,nie straszne dla mnie są te wszystkie pesymistyczne prognozy miłośników parterówek,mam dodatkowy pokój na parterze,a gdyby spotkało mnie jakieś kalectwo to ważniejsze jest dla mnie,żeby obok była bliska osoba,niż brak schodów w domu....

 

słuszna uwaga bo ranga schodów lub garażu koniecznie połączonego z domem, aby przejść suchą stopą te kilka mb rosną do rangi problemów największych przy wyznaczaniu bryły budynku. Schody szerokie, koniecznie ze spocznikiem i usytuowane w centralnej części domu nie są aż tak uciążliwe, szczególnie dla 30-sto latka. Myślę, że większym problemem niż garaż wolno stojący jest np: brak rozłożenia za 500 zł w posadzce rurek pod przyszły odkurzacz centralny a potem latanie z odkurzaczem, smrodem i hałasem po domu bo się tylko 500zł nie wyłożyło na czas. No i parterówka 100, 115, czy 125m2 ok, ale przy moich 150m2 a po posadzce 165m2 to parterówka robi się mało ekonomiczna do ogrzania (plus słabo wygląda u mnie w lesie - za niska).

 

Oczywiście jak ktoś buduje 2-gi dom lub ma ponad 40 czy 50 lat to buduje dom pod siebie bo dzieci już poza domem lub lada chwila się wyprowadzą i wtedy 110m2 parterówki jest idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasza, u mnie wszystko na odwrót oprócz lasu : ). Ponad 140 użytkowej, brak schodów, garaż w bryle, brak OC(latam bez smrodu i hałasu z dobrym sprzętem bez 9-metrowej rury), mam ponad 40 lat, dorosłe dzieciaki na razie nie mają zamiaru się wyprowadzać. I wszystko OK oprócz braku pomieszczenia typu pralnia/suszarnia, ale gości nie mamy non stop więc tam zimą ląduje suszarka. Jednak pełna zgoda z wyborem małej parterówki jeśli ma się mało kasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu pies pogrzebany- liczysz 126 po podłodze, a mieszkalna ma 109m2. Wykorzystać można wszystko, ale zastanawiam się jak z komfortem tego użytkowania, a u mnie dach 30*i ściana kolankowa ok 145cm - u Ciebie chyba więcej, więc trochę lepiej przy tym kącie dachu.

Wcięcie to szczegół, zresztą mam podobne na tarasie, ale góra nie do wykorzystania - wiązar.

 

liczę po podłodze bo pomieszczenia typu wiatrołap czy kotłownia z której mam zrobioną pralnio-suszarnie nie są wliczone, a są tak samo ważne jak salon czy kuchnia, nawet powiem śmiało że bardziej bo po co mi salon 50m2 gdy cały czas będę w nim widział suszące się gacie czy deskę do prasowania. albo piękna łazienka z majtkami na kaloryferach.

Mam wysoką ściankę kolankową (około 130-140cm) co pozwala mi w pełni wykorzystać powierzchnie pokoi. w przepisach jest że powierzchnie poniżej 190cm nie są wliczane w powierzchnie mieszkalną dlatego np w jednej z sypialni na poddaszu podają że jej metraż to 15,7m2 a w rzeczywistości po podłodze jest jej 17,5m2..... dla mnie powierzchnią niemieszkalną jest mój 40-sto metrowy stryszek gdzie w najwyższym punkcie jest 170cm,

Edytowane przez mar1982kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby na starość nie musieć chodzić po schodach do sypialni,nie trzeba budować parterówki,wystarczy mieć dodatkowy pokój na dole,dla mnie parterówka ma sens jezeli jest małym domem tak mniej więcej 100m,coś w tym stylu jaki ma Zielony Ogród.

poddasze jest zdecydowanie bardziej rodzinne,nikt obcy nie ma tam wstępu,za to na parterze wiecznie rozgardiasz,ciągle ktoś przychodzi,wychodzi,brudzi się zdecydowanie bardziej niż na górze,to takie moje przemyślenia po siedmiu miesiącach mieszkania w domu z poddaszem uż.jestem bardzo zadowolona z wyboru,ale wybierałam długo i pod moją rodzinkę,a po schodach śmigam kilkanaście razy na dobę i jest to znakomita gimnastyka,nie straszne dla mnie są te wszystkie pesymistyczne prognozy miłośników parterówek,mam dodatkowy pokój na parterze,a gdyby spotkało mnie jakieś kalectwo to ważniejsze jest dla mnie,żeby obok była bliska osoba,niż brak schodów w domu....

 

Ja od kilku lat mieszkam w domu z poddaszem i marzę o parterówce, ale nie widzę sensu setny raz pisać o wyższości domu parterowego nad domem z poddaszem. Nie zgodzę się jednak z tym że w dom z poddaszem jest bardziej rodzinny, wystarczy wybrac projekt gdzie strefa prywatna jest oddzielona od strefy dziennej, można znaleźć projekt

gdzie za drzwiami znajdują się sypialnie, łazienka i mały korytarz - całkowicie niedostępne dla obcych ludzi. Poza tym moja rodzina to 2+2 i projekt dla nas idealny ma 100,8 m więc stwierdzenie że małe domy są dla " małej i nierozwojowej rodziny" to kompletna bzdura ! Teraz mam 170 m i uważam że to zdecydowanie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Mam wielki dylemat. Jestem na etapie załatwiania przyłączy i wyboru (chociaż jak do tej pory już byłam zdecydowana) projektu. A więc chciałam budować dom lolek pracowni dominanta http://www.tooba.pl/projekt-domu-Lolek/a,s_pd,idp,11858.html. Mały, przytulny. Jak dla mnie prawie idealny (widziałam na własne oczy:)).Ale ostatnio chodzi mi coraz bardziej po głowie iskierka http://hbstudio.pl/projekt;1 . mam do dyspozycji 300tys. Praca własna tylko przy wykończeniówce np położenie płytek, malowanie, panele u góry w pokojach, biały montaż itp. W przypadku lolka zrezygnowałabym z jaskółki na dachu i na tym koniec zmian. Jak myślicie czy z takim budżetem udałoby się wybudować iskiereczkę wraz z wyposażeniem jednej łazienki i kuchni. Takie rzeczy jak tv, pralka, lodówka, łóżko i meble do salonu posiadam ponieważ aktualnie mieszkam w mieszkaniu, więc dużo rzeczy mogłabym ze sobą przenieść na nowe miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rodzina to też 2+2 i dom w którym mieszkam o pow. uż.123m jest dla mojej rodzinki w sam raz,ale jak pisałam wcześniej każdy wybiera pod swoje potrzeby,tylko najpierw trzeba te potrzeby znać,żeby dobrze wybrać i nie żałować,że się wybrało za mały lub za duży dom,z poddaszem zamiast parterowy,po prostu trzeba wiedzieć czego się chce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...