Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie da się już czytać tych reklam pompiarzy w każdym wątku.

 

Nie jestem ani sprzedawca ani nie mam żadnego związku z ta firma. Poprostu dostałem od nich bardzo dobra wycenę i chciałbym tym obalić mit o drogości tego rozwiązania. Poprostu chciałem pomoc. Chyba ze ty proponujesz co innego? ile kosztuje instalacja i eksploatacja np kotła olejowego?

Przy małym domu to sie go najbardziej opłaca dobrze docieplić i grzać prądem w taniej taryfie. Z drugiej strony to trzeba by pomyśleć o przyszłości bo jak by nie patrzeć teraz wydamy 3 razy tyle ale pózniej w eksploatacji jest 3razy taniej.

Zrób wodna podlogowki w domu i kociol elektryczny. Jak będziesz mieć kasę to sobie pompę zamontujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak subi -

 

sylwetkajablucho w kwestii ogrzewania trudno mi doradzić. W moim odczuciu domek jest trochę za duży na prąd i trochę za mały na pompę ciepła. Ze względu na taniość instalacji skłaniałabym się ku prądowi + ewentualne dogrzewanie kominkiem lub kozą (chyba koza praktyczniejsza).

200 tysięcy to budżet na skromny styk, czyli do zrobienia, ale cały czas z kalkulatorem w ręku, ile się da samemu, to samemu, no i wykończenie skromne. Coś nie mogę załapać, jak tu jest z metrażem - jak się przemnoży boki, to jest te 115, a po zsumowaniu pomieszczeń wychodzi niecałe 92,7. Ki diabeł? Ściany i komin zajmują ponad 22m2?

 

Te 92 to wykończone pomieszczenia po podłodze, a 115 to obrys na zewnątrz, czyli różnica to powierzchnia pod ścianami w całym domku.

Też skłaniam się ku prądowi. Ale z kolei chcę też zrezygnować w kominów, więc dogrzewanie kozą odpada. Za to myślałam o rekuperacji. To trochę obniżyłoby koszty wykonania no i kominy niepotrzebne.

 

adamzzz

wiem, że chciałeś pomóc, doceniam. Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie. Na razie zbieram możliwości i opinie. Wszystko sobie policzę na spokojnie i zdecyduję.

 

A na temat gazu z butli nikt się nie wypowiadał. Jest sens takiego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 92 to wykończone pomieszczenia po podłodze, a 115 to obrys na zewnątrz, czyli różnica to powierzchnia pod ścianami w całym domku.

 

No właśnie ta różnica mnie zaskakuje - 22m2 zeżarły ściany? Mam nadzieję, że to tylko jakiś drobny błąd w opisie projektu, przekręcona liczba, czy coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ta różnica mnie zaskakuje - 22m2 zeżarły ściany? Mam nadzieję, że to tylko jakiś drobny błąd w opisie projektu, przekręcona liczba, czy coś.

 

Tak, 22 m2 jest prawdziwe.

Policz długość ścian zewnętrznych i przemnóż przez grubość (u mnie 45cm), dodaj długość x grubość wewnętrznych. Wyjdzie.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 22 m2 jest prawdziwe.

Policz długość ścian zewnętrznych i przemnóż przez grubość (u mnie 45cm), dodaj długość x grubość wewnętrznych. Wyjdzie.

 

Rzeczywiście, mój błąd. Same zewnętrzne ściany robią ponad 17m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę odeszliśmy od tematu wątku. :no: przeniosę się z tymi rozważaniami na wątki instalacyjne. Dodam tylko (zapomniałam wcześniej), że gaz z butli mógłby być rozwiązaniem przejściowym, aż do wybudowania nitki gazu bliżej nas. Tylko pytanie czy dożyję tego dnia :p

Wracając do tematu i podsumowując moje pytanie o z241. Powinno mi się udać zmieścić w 200tys.zł. Obniżę sobie koszty budowy poprzez drobne modyfikacje projektu typu rezygnacja z kominów okna fixy no i duuuuuży wkład pracy własnej oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jeden z tych projektów które jeśli sie uprzemy to powinnismy sie zmieścić w tytulowych 200 tys. Bardzo fajna prosta bryła, bez udziwnien i innych niepotrzebnych rzeczy. Prosty w wykonaniu a co za tym idzie mniej błędów mozna popełnić przy budowie. Tanim kosztem mozna doprowadzic do stanu w ktorym bedzie Was stac na grzanie pradem. Jesli uzywacie duzo CWU jej koszt przy grzaniu prądem będzie dość duży I tu Mozna by sie zastanowic nad sensem taniej PC. Wywalić komin oraz to okno na krótkiej ścianie w sypialni. Wentylacje mechaniczna mozna oprzeć na taniej lunie 200. Ściany z tego co najtańsze w waszej okolicy. Na to dać jakieś 20 cm styropianu. Przy tej powierzchni to dobrze by było wygospodarować kawałek strychu.

Przede wszystkim to musi być duży wkład Waszej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jeden z tych projektów które jeśli sie uprzemy to powinnismy sie zmieścić w tytulowych 200 tys. Bardzo fajna prosta bryła, bez udziwnien i innych niepotrzebnych rzeczy. Prosty w wykonaniu a co za tym idzie mniej błędów mozna popełnić przy budowie. Tanim kosztem mozna doprowadzic do stanu w ktorym bedzie Was stac na grzanie pradem. Jesli uzywacie duzo CWU jej koszt przy grzaniu prądem będzie dość duży I tu Mozna by sie zastanowic nad sensem taniej PC. Wywalić komin oraz to okno na krótkiej ścianie w sypialni. Wentylacje mechaniczna mozna oprzeć na taniej lunie 200. Ściany z tego co najtańsze w waszej okolicy. Na to dać jakieś 20 cm styropianu. Przy tej powierzchni to dobrze by było wygospodarować kawałek strychu.

Przede wszystkim to musi być duży wkład Waszej pracy.

 

Tak, właśnie między innymi tymi względami się kierowaliśmy wybierając ten projekt. Wody nie zużywamy dużo, ale gdy rodzina się powiększy ilość wzrośnie. Więc faktycznie myślimy o taniej powietrznej pompie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i od razu pozdrawiam, gdyż to pierwszy mój post na forum.

Ciężko przebrnąć przez cały temat :)

Planuje budowę małego domku, Przejrzałem dziesiątki projektów, prześledziłem dyskusje na forach, w tym i ten wątek. Jak na razie mam na uwadze następujące projekty:

http://www.slonecznedomy.pl/pl/Projekty-domow/Okinawa

http://www.mgprojekt.com.pl/szpak

http://www.mgprojekt.com.pl/sloneczny-z-garazem

http://extradom.pl/projekt-domu-anulka-z-garazem-SLL1024

 

Musi to być domek parterowy. Ale jak wskazuje temat wątku szukam najtańszej opcji :) Nie potrzebuję dodatkowego WC (będzie do usunięcia), kominka...

Mam do Was pytanie odnośnie ogrzewania: czy w przypadku w/w domów jest opłacalne "wchodzenie" w ogrzewanie elektryczne? Czy jednak paliwo stałe? (innych możliwości nie mam). Domek byłby na 2 osoby, w przyszłości może + 1.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż też do usunięcia?

Wybrałeś domki wale nie najmniejsze. Czy na dwie osoby potrzebne Wam aż 4 pokoje?

Dobrze, aby garaż był, ale nie wszystkie małe domki mają "w zestawie".

Wiem, że nie są najmniejsze, ale naprawdę, niżej nie mogę zejść, ale długo by tłumaczyć :) Pytam jak najbardziej poważnie.

Wszystkie rozkłady są dla mnie OK, (ta ANULKA już odstaje wielkością), jeśli są jakieś znaczące różnice w potencjalnych kosztach budowy to będę wdzięczny za sugestie.

 

a jak się pokłócą ? ;)

i obie rodziny przyjadą na mediacje? ;)

 

lubię ten tutejszy forumowy humor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...lubię ten tutejszy forumowy humor :)

Ja też :)

Ale na serio - poruszasz temat w wątku o tanim by nie powiedzieć, najtańszym budowaniu domu - a nic nie generuje kosztów jak wybór projektu, Twoje własne oczekiwania wobec domu, czego tak naprawdę chcesz i czego wymagasz. Przy tych rozważaniach musisz przyjąć fakt, że nie będąc krezusem finansowym musisz zasuwać na spłatę kredytu tym samym będziesz gościem w domu przez najbliższe ście lat - chyba że wygrasz w Lotto - czego Ci życzę

Garaż - powraca temat potrzeby jego posiadania by tylko d... posadzić na ciepłej tapicerce a tą kasę możesz wydać na 20-30% wydatków na budowę domu a może i jeszcze więcej. Bryka urasta do najważniejszego domownika i już widzę jak to wszyscy posiadacze garaży sami naprawiają swe samochody hi hi hi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idąc dalej moim torem budowania

Nie ma co wierzyć w to, że nasze pociechy pozostaną z nami i dom zamieni się w wielopokoleniowy - zmienia się świat, zmieniają się relacje miedzy rodzicami, nie jeden dom po kilku latach od zamieszkania świeci pustką ponad połowy niewykorzystanych pomieszczeń które trzeba grzać a jakoś sprzedać szkoda bo to przecież nasza krwawica i jakże często jeszcze nie spłacona

Z wiekiem starzejemy się, wchodzenie po schodach zaczyna nam sprawiać kłopot - schody zajmują sporo miejsca ale MUSZĄ być wygodne nawet kosztem kilku metrów zabranych z powierzchni kondygnacji.

Instalacje skupione a nie roztrzepane po domu niepotrzebnie komplikując instalację wodną i kanalizacyjną

I sprawa chyba najważniejsza - mając dom codzienne życie wygląda inaczej

Od wiosny do jesieni realnie żyje się poza domem - korzysta się z kuchni, kibelka i na noc z sypialni a resztę dnia spędza się na dworze, stąd już wiem, że na parterze będą drzwi wejściowe i HS-y, na tym akurat nie zamierzam oszczędzać bo to dla mnie podstawa późniejszego użytkowania pomieszczeń w połączeniu z ogrodem, mogę mieć gumoleum zamiast gresu ale okna muszą byc funkcjonalne i dobre

A zima.... powiedzcie sami, wraca się z roboty, ciemno, zimno i nic się nie chce tylko przytulić się i.............

 

Pamiętam pierwszą przymiarkę do swojej chałupy, później mniejsza o 50% a i tak wyszła za duża, choć w świetle rozbicia jej na dwa oddzielne lokale mieszkalne po rozwodzie miało to sens - ale nikt rozwodu nie zakłada zaczynając budowę ;)

Teraźniejsze projekt skrojony jest na realne potrzeby rodziny 2+1 bez rozbudowy ;) do 2+2 i nie zakładam, że syn będzie się nas trzymał aż do naszej śmierci

 

Sorki, tak mnie naszło na pofilozofowanie ;)

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę na siłę forsować potrzeby budowania garażu, ale widzę u siebie, jak bardzo się przydaje oprócz spraw samochodowych. Na solidnym stelażu do którego zamontowałem prowadnice bramy, powstał z desek pod sufitem mały regał na koła zapasowe, jakieś minirusztowanie i inne długie bzdety. Na ścianach wisi rower, drabiny, wieszak ze szczotkami, stoją pod ścianą regały, solidny spory stół stalowy, mam miejsce na jakies wiadra, porządny duży zlew i miejsce na brykiet do kominka. Oceniam, że gdyby tak zrezygnować z pełnego garażu, a zrobić jego połówkę to raczej byłby spory kłopot aby to wszystko tam ulokować. A to raptem niecałe 20m2. Taniej byłoby o bramę i napęd i kilka metrów kw. mniej ścian, stropu i dachu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...