Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I serio uważasz, że warto wydawać 40-50 000 PLN tylko po to, by rower, drabiny, szczotki, wiadra, brykiet do kominka miały ciepło i sucho? Nie wystarczy wydać 1 000 PLN na blaszany garaż by miały tylko sucho?

 

Dobre pytanie :)

 

Problem w tym, że część projektów ma garaż w bryle a taki projekt gotowy się komuś spodobał np pod względem układu pomieszczeń. A garaż też warto mieć... tylko nigdzie nie było napisane ile będzie kosztował, podobnie ile kosztuje dodatkowe wole oczko itd. te decyzje moim zdaniem często bywają nieświadome z punktu widzenia ekonomii budowania. Jak np mój sąsiad uważa, że najlepszym sposobem odwodnienia działki jest podniesienie rzędnej terenu o 1,5 m i wyrównanie go. Teraz zaczął liczyć i postanowił ukształtować teren inaczej - tak by woda spływała na mój grunt - bo znowu mu się coś tam nie opłaca... na papierze podniesienie terenu jest łatwe gorzej sfinansować takie hałdy ziemi... raczej ich transport. To samo z garażem - fajnie wygląda w projekcie, ale już wybudowanie go to nie koniecznie takie same zalety... za tę kasę można zrobić wiele fajniejszych rzeczy ;) Zawsze można doprojektować i dobudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da się za 200 000 postawić dom pasywny i wykończyć na podstawowym poziomie, opieram to twierdzenie na własnym doświadczeniu 109m2 powierzchni użytkowej do tego stryszek w szczycie powierzchnia zabudowy 64m2 łopata wbita w czerwcu na chwilę obecną stan zamknięty ronimy instalację i wykańczamy wewnątrz ja, moja pani, ojciec i brat czasami, zewnętrzna firma wezwana tylko do położenia blachy na dachu bo moi pomocnicy mieli zbyt dużego stracha, oraz elektryk i monterzy okien bo było w cenie, oczywiście koparka, reszta sami, trzeba dużo czasu poświęcać na szukanie materiałów nigdy z jednej hurtowni bo jedno mają tanie a drugie okropnie drogie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom pasywny za 200 tys?Ktoś tu bajki opowiada,chciałabym zobaczyć te domy pod klucz za 200 tys.Do tej pory tylko Zielony Ogród pokazała swój dom za 220 tys.Nie mąccie ludziom w głowach,dom to kosztowna inwestycja,zbudować z najtańszych materiałow,wykończyć byle czym,przecież nie o to chodzi.Budowac samemu,ieżdzić po hurtowniach,a kiedy pracować,zarabiać?Stan surowy zamknięty to pikuś,tu wszystkie koszty idą równo z kosztorysem,potem się dopiero zaczyna,a jak pieniędzy zabraknie budowa stoi albo ciągnie się latami,a długa budowa to droga budowa.

Oczywiście wybór projektu to kluczowa sprawa,może w przedziale 250-300 tys. prosty dom bez garażu.Tanio znaczy drogo,dobra cena cieszy przez chwilę,dobra jakość,całe życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Oczywiście wybór projektu to kluczowa sprawa,może w przedziale 250-300 tys. prosty dom bez garażu.Tanio znaczy drogo,dobra cena cieszy przez chwilę,dobra jakość,całe życie.

Można i dom z garażem wybudować do 300tys.zł,z dobrych materiałów ,nie pasywny ale wysoce energooszczędny :)

Wszystko zależy od inwestora i podejścia do budowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum są przykłady zrealizowanych, tanich w budowie domów. Jednak jak to przełożymy na statystyki tych którym się udało, a tych którzy tylko bardzo chcieli(oni zazwyczaj sporadycznie się wypowiadają) to szanse nie wyglądają różowo. Zauważcie, że dyskusja toczy się na ogół wokół samego domu. Nie mówi się o tym co mamy na zewnątrz. Począwszy od przyłączy, szamba, ogrodzenia, utwardzenia podjazdu, po samą bramę z ogrodzeniem, przynajmniej od frontu. Nie próbuję nikogo zniechęcać. Należy walczyć, nawet gdyby potem trzeba było dom wykańczać przez następne parę lat na raty, ale trzeba się przecież liczyć z perspektywą nie tylko z niewykończonych schodów czy brakiem żyrandola.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem może się powtarzam, ale raczej nie mam czasu, żeby przeczytać 368 stron wątku, co do tanich domów to słyszeliście o tych propozycjach arthaus? ciekawa jestem czy ktos w ogóle postawił dom z tą firmą, na stronie wygląda wszystko pięknie ładnie, ale może być oczywiście przekłamane :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem może się powtarzam, ale raczej nie mam czasu, żeby przeczytać 368 stron wątku, co do tanich domów to słyszeliście o tych propozycjach arthaus? ciekawa jestem czy ktos w ogóle postawił dom z tą firmą, na stronie wygląda wszystko pięknie ładnie, ale może być oczywiście przekłamane :/

 

Jak z każdym deweloperem- pięknie na obrazku... aby tylko sprzedać towar. Cena 2,2-2,5/m2 nie jest niczym specjalnym, a gdzie wymienione w zakładce instalacje i urządzenia? Ten temat był tu już przerabiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety DB nie będzie trochę informacji na mojej stronie jak będę miał chwilę czasu wrzucę, dom ten jest też moją zawodową inwestycją więc nie mogę rozdać wszystkich informacji

dla ciekawych odpowiadam podczas budowy zarobkowo pracuję bardzo rzadko po prostu przeliczyłem że to co mam wydać na jakiś pracowników zaoszczędzę czyli wyjdzie na zero a będę pewien każdego cala tego domu bo go sam zrobiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z każdego naszego działania są zyski i straty ja mówię tak że niema tego złego co by na dobre nie wyszło, cena za praktyczne poznanie działów budownictwa którymi zawodowo się nie zajmowałem nie jest aż taka wielka a zysk ogromny bo jak się coś poczuje na własnej skórze to człowiek wie co w trawie piszczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby nie siać sceptycyzmu powiem, że widziałem kosztorys dobrej sprawdzony ekipy, na wybudowanie SSZ z pełnym dachem na dom podobny do mojego i dzisiaj nie wiem czy nie zdecydowałbym się na zlecenie tego komuś innemu niż sobie : ). Ceny spadły i korzystajcie ludzie z tego póki można. Niektóre rzeczy, tak mi wychodziło, chłopaki robiliby za przysłowiowego piątaka na godzinę. Możliwe że byli zdesperowani, ale też możliwe że są bardzo dobrzy w tym co robią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz compi - jedna jaskółka wiosny nie czyni. Ceny spadły, to prawda, ale szanująca się ekipa nie będzie robić za grosze, bo choćby renoma, jaką mogli sobie wyrobić ucierpi, w myśl zasady "robi tanio = do bani". Z drugiej strony- targować można, a nawet trzeba. Rynek budowlany ma zastój (i czkawkę) po euforii EURO2012.

 

kajmanxxl- tak pewnie robi większość samodzielnie budujących- robi dokładniej, ale i niestety też wolniej. To co zarabiam też nie starczyłoby na opłacenie wszystkich ekip, więc zakasałem rękawy. Prędzej lub później i tak trzeba kogoś do specjalistycznej pracy "zawołać"-np. instalacja gazowa, wylewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...