Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jaki trzeba by wziąć kredyt na dokończenie? jakiego rzędu ta "przyjemność"? Oczywiście bez mebli :p

 

Tego ot tak nie określimy. Ja mam 200k, udział własny mam mieć 50k(oprócz działki). Kosztorys na 250k. Na wykończeniówkę można dać i 80 i 200tys. Biorę pod uwagę standard "marketowy" (chyba się przyjmie to określenie), z naciskiem na lepsze materiały np. do instalacji wodnych, a tańsze wykończenia: panele, płytki, drzwi.

 

Lepiej samemu sobie policzyć materiały, porównać z kosztorysem(często nieaktualnym), gdzie jest też pokazana cena robocizny.

Ile zrobicie sami , tyle oszczędzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

olinek okrąglinek - co do kosztów kredytu, to niestety wszystko się zgadza. Przy rocznej stopie procentowej na poziomie 6,5% (dość realna) na 15 lat rata to 1300 a koszt 89 tys.

 

Co do rozkładu kosztów na poszczególne etapy kiedyś podawałem szczegółowe kalkulacje w tym wątku. Koszt wykończeniówki potrafi być bardzo zróżnicowany. I nie zależy to tylko od standardu, ale również od tego, czy uda się tak zaprojektować wnętrze, aby było relatywnie tanie w wykonaniu. Czyli pomysłowość "rzondzi". Ogólnie wykończeniówka w średnim standardzie (parkiet, przyzwoite płytki z przedziału 100-200 zł za m2, dobre drzwi, kuchnia na wymiar, ale bez szaleństw) to około 1000-1200 za m2 licząc od stanu "deweloperskiego". Idąc na kilka kompromisów z jakością można zejść do około 500 zł za m2 (kuchnia Ikea, lepsze panele podłogowe zamiast parkietu, płytki z przedziału 50-150 drzwi za 500-700 zł itp.), oczywiście również pod warunkiem, że się myśli i liczy. Duża cześć kosztów wykończeniowych to robocizna. Dlatego robiąc wykończenia samemu można jeszcze wyraźnie zejść z podanych kwot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem nowa na forum i też podepnę się pod ten wątek. Proszę o odpowiedź na pytanie w jakich kosztach zmieścimy się budując ten dom:

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/margo/. Czy 250 tyś to kwota realna?

Powierzchnia użytkowa zwiększona do 95 m2. Sami raczej wiele nie zrobimy do ssz. Nastawiamy się na ekipy na poszczególne etapy, materiały będziemy załatwiać sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

jestem nowa na forum i też podepnę się pod ten wątek. Proszę o odpowiedź na pytanie w jakich kosztach zmieścimy się budując ten dom:

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/margo/. Czy 250 tyś to kwota realna?

Realna,po pewnymi warunkami zawatymi w tym temacie,SSZ może być zlecone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie byłbym taki pewien, czy 250tys. w przypadku tego domku jest realne. Tu jest 160m2 kopertowego dachu, to sam dach zapewne ładnie ponad stówę wyjdzie.

400tys. to dość wysoko, ale sama pisałaś, że planujesie sami kupować materiały i brać ekipy do poszczególnych etapów, a nie budować firmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie byłbym taki pewien, czy 250tys. w przypadku tego domku jest realne. Tu jest 160m2 kopertowego dachu, to sam dach zapewne ładnie ponad stówę wyjdzie.

400tys. to dość wysoko, ale sama pisałaś, że planujesie sami kupować materiały i brać ekipy do poszczególnych etapów, a nie budować firmą.

 

Trochę pojechałeś z ceną za dach, spokojnie w 50tys. się zmieszczą bez jakichś oszczędności drastycznych. A jak się postarają to i w 30-40K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie planujemy :) Dziękujemy za rady ( i za świetny dziennik budowy, z którego nie raz pewnie skorzystamy :)) Byliśmy dzisiaj u pierwszego wykonawcy i jak wycenił nam nasz dom na 400tyś to trochę się podłamaliśmy :/

 

Dom podobny do projektu bittera może nawet trochę prostszy przeczytaj jego dziennik,przeanalizuj technologię wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72 już wczoraj zaraził mnie swoim optymizmem, więc mam zamiar urzeczywistnić swoje marzenia marzenia :rolleyes: Co do dachu to nasz będzie kryty dachówką betonową ( w ostateczności blachą ). Założę też dziennik budowy,żeby kalkulować wszystko na bieżąco (liczę oczywiście na cenne Wasze rady :)). W koszty nie wliczam pozwoleń, projektu , jego adaptacji, ceny działki i tej całej papierologii przed ( na to wszystko poszło z bieżących wydatków). Oprócz kredytu mamy trochę własnych oszczędności. Damy radę, musi się udać :)

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie ogrzewania - do tej pory miał być piec z podajnikiem na eko groszek ale zaczęłam się zastanawiać czy może ogrzewanie elektryczne nie będzie korzystniejsze?

Edytowane przez wisienka29
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie byłbym taki pewien, czy 250tys. w przypadku tego domku jest realne. Tu jest 160m2 kopertowego dachu, to sam dach zapewne ładnie ponad stówę wyjdzie.

400tys. to dość wysoko, ale sama pisałaś, że planujesie sami kupować materiały i brać ekipy do poszczególnych etapów, a nie budować firmą.

 

Skąd ta cena?! u nas 230m kw. wielospadowego dachu, z 3 lukarnami i kompletny dach z orynnowaniem i 6 oknami dachowymi wyniósł nas ok 50tyś.

tylko dachówka cementowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Dzięki waszej reakcji wiem, że muszę zweryfikować wycenę swojego prostego dwuspadowego, 130-to metrowego dachu, bo jeśli w tej samej cenie inni robią wielospadowe kryte dachówką, to coś jest nie tak...

 

Ktoś widać chce sporo na Tobie zarobić. Mój dach( wiązary+blachodachówka) ok.280m2 z pracą własną wyszedł ok 46tys.

Jak dobrze pamiętam, to kwota razem z 5 oknami dachowymi. Zresztą chyba w swoim DB dawałem rozpiskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem nowa na forum i też podepnę się pod ten wątek. Proszę o odpowiedź na pytanie w jakich kosztach zmieścimy się budując ten dom:

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/margo/. Czy 250 tyś to kwota realna?

Powierzchnia użytkowa zwiększona do 95 m2. Sami raczej wiele nie zrobimy do ssz. Nastawiamy się na ekipy na poszczególne etapy, materiały będziemy załatwiać sami.

Witaj! Uważam, że kwota do SSZ w okolicach 120-140tys. jest realna. Pozostałe 110-130 spokojnie wystarczy na wykończenie(jeśli sami zrobicie).

Niedawno podawaliśmy tu swoje koszty więc cofnij się kilka stron i wyciągaj wnioski. Wycena 4tys/m2 to gruba przesada. Forumowiczom wychodzi w okolicy 2-2,5tys. (lub jeszcze mniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj link do ciekawej strony: http://www.wielkiebudowanie.pl/go.live.php/PL-H320/barometr-cen/barometr-cen/cena-budowy-domu.html

Ceny usług budowlanych, usług wykończeniowych, ceny budowy domu wraz z materiałem,

aktualne, stan na 1.02.2013 :)

 

Odkrycia wielkiego nie widzę- 1646zł za SSZ ( w tym robocizna 449) szału nie robią.

Forumowicze schodzą do ok. 1000/m2, a nawet poniżej i to wcale nie najtańszymi technologiami.

Nie zgodzę się z twierdzeniem, że system gospodarczy nie jest najtańszy (problem, co to jest system gosp., bo różnie to tłumaczą)

Licząc tylko robociznę x m2 u siebie zaoszczędziłem ok.68tys.

W rzeczywistości trzeba powiedzieć, że nie wydałem jeszcze większej kwoty biorąc pod uwagę podane ceny ;-)

Patrząc na % kosztów robocizny: 30-40 całego domu to niby niewiele, ale za dom kosztujący 300tys. to 100=robocizna ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...