Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, po kilku dniach nareszcie przeczytałam cały wątek, uff...;). Zamierzam zbudować dom, kwota jaką dysponuję to 300tys do wprowadzenia się. Mieszkam na śląsku więc ceny robocizny nie są tanie, zresztą gdzie są;)). Mam bardzo nietypową działkę bo wąską ale z pewnymi udogodnieniami, zmieści się dom max długi na 11m a szerki na 9,70m. Elewacja frontowa równoległa do ulicy i dwa miejsca postojowe. działka 460m. Więc mowa tutaj tylko o domu z uzutkowym poddaszem. Waham się pomiędzy dwoma projektami tj. ISKIERKA z pracowni hb studio http://hbstudio.pl/projekt;1 oraz RUSAŁKA pracowni Dominanta http://www.dominanta.pl/oferta/rusalka.html . Niestety, nie potrafimy wraz z mężem duzo zrobic, jedynie coś przy wykończeniach tj. malowanie, biały montaż, panele, itp. Nie zamierzam wykańczać garażu, czy pomieszczenia gospodarczego, napewno wylewki będzie trzeba ale to chyba na początek tyle. W przypadku iskierki nie zamierzam wykańczać dwóch łazienek, wystarczy na początek jedna, ale reszta to pewnie trzba zrobić do stanu deweloperskiego. Kuchnię i łazienka na dole trzeba będzie zrobić na gotowo. W przypadku Rusałki konieczne jest poszerzenie domu od strony salonu i kuchni do 11m długości domu, tj o 44cm. Odpadają takie rzeczy jak sprzęt rtv i agd i kanapy, łóżka bo to zabiorę z mieszkania. Jak myslicie uda się wybudowć któryś z tych domów ? Iskierka ma wiele blogów, ale te ze śląska nie są już takie kolorowe cenowo...;( Edytowane przez LALA81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety garaż musi być, muszę na tej małej działce wygospodarować 2 miejsca postojowe, przybliżam się do sąsiada na 1,5m więc z jednej strony (od garażu) nie będzie okien, z drugiej strony domu do granicy działki będzie 2m (dzieki temu że jest to narożna działka i musze się odsunąć 6m od krawędzi jezdni) więc miejsca za duzo nie mam. Działka ma nieregularny kształt i zaliczona jest do wąskiej działki <16m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety garaż musi być, muszę na tej małej działce wygospodarować 2 miejsca postojowe, przybliżam się do sąsiada na 1,5m więc z jednej strony (od garażu) nie będzie okien, z drugiej strony domu do granicy działki będzie 2m (dzieki temu że jest to narożna działka i musze się odsunąć 6m od krawędzi jezdni) więc miejsca za duzo nie mam. Działka ma nieregularny kształt i zaliczona jest do wąskiej działki <16m.

 

Obejrzyj projekt ANKA2 z MTM STYL,w RUSAŁCE pokoje na poddaszu mogą rozczarować wielkością,ISKIERKA to lepsza propozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby pokoje sypialnie zmniejszyć ns rozmiar 410x364 (po wydłużeniu domu 450x364) z łazienki i garderoby zrobić drugi pokój o takich samych wymiarach, eliminacja komina i pionu kanalizacyjnego, łazienka do pokoju nad kotłownia czy pom. gosp. gdzie byłby kocioł kondensacyjny. Wówczas dom staje sie bardziej ustawny. Co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby pokoje sypialnie zmniejszyć ns rozmiar 410x364 (po wydłużeniu domu 450x364) z łazienki i garderoby zrobić drugi pokój o takich samych wymiarach, eliminacja komina i pionu kanalizacyjnego, łazienka do pokoju nad kotłownia czy pom. gosp. gdzie byłby kocioł kondensacyjny. Wówczas dom staje sie bardziej ustawny. Co o tym myślicie?

 

Wentylacyjnego komina z kuchni nie da się pominąć!!!Chyba że będzie rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego jeszcze nie wiem, jeżeli będę ogrzewać gazem to rzeczywiście komin musi być, ale węższy niż ten co jest w projekcie, jeśli instalacja nie będzie mi sie opłacać rozważe ogrzewanie prądem. Mogę tylko ekologiczne formy ogrzewania zastosować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem przeciwnego zdania, na wiosnę zaczynam budowę domu, jest on wyceniony na 170 tys już w stanie gotowym (tylko bez umeblowania). Jest to projekt ekonomiczny. Mam zakupione materiały (pustaki, stal, drewno na dach itd), ich koszt to 80 tys. Jestem przekonany, że masz szansę wybudować dom za 200 tysięcy, wszystko zależy od tego jaki wybierzesz projekt i jakich użyjesz materiałów, jeśli z najwyższej półki i do tego ekipę to koszt cię wyniesie dużo. Mój dom będzie budował murarz z 3 pomocnikami (za 20 tys. robią wszystko od fundamentów po dach). Mam z żoną podobne zarobki (3200 wspólnie na miesiąc), a więc spokojnie dacie radę, tylko oszczędzajcie. Jeszcze jak masz szwagra. który może ci pomóc, to nawet się nie zastanawiaj, tylko zbieraj na dom. Jeszcze jedno nie słuchaj osób, które powiedzą ci, że lepiej nie próbować (mnie też tak podcinali skrzydła, a na wiosnę mój dom już stanie i nie mogę doczekać się miny tych osób). Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem przeciwnego zdania, na wiosnę zaczynam budowę domu, jest on wyceniony na 170 tys już w stanie gotowym (tylko bez umeblowania). Jest to projekt ekonomiczny. Mam zakupione materiały (pustaki, stal, drewno na dach itd), ich koszt to 80 tys. Jestem przekonany, że masz szansę wybudować dom za 200 tysięcy, wszystko zależy od tego jaki wybierzesz projekt i jakich użyjesz materiałów, jeśli z najwyższej półki i do tego ekipę to koszt cię wyniesie dużo. Mój dom będzie budował murarz z 3 pomocnikami (za 20 tys. robią wszystko od fundamentów po dach). Mam z żoną podobne zarobki (3200 wspólnie na miesiąc), a więc spokojnie dacie radę, tylko oszczędzajcie. Jeszcze jak masz szwagra. który może ci pomóc, to nawet się nie zastanawiaj, tylko zbieraj na dom. Jeszcze jedno nie słuchaj osób, które powiedzą ci, że lepiej nie próbować (mnie też tak podcinali skrzydła, a na wiosnę mój dom już stanie i nie mogę doczekać się miny tych osób). Pozdrawiam.

 

Pustaki? To z tego materiału ktoś jeszcze buduje domy? Nie znam Twojego projektu, wielkości domu ani klasy budynku jaki budujesz. Jesli Twój domek ma 80 m2 to może się z Tobą zgodzę że Ci te 170 k starczy. Jeśli więcej to z teoriami że wybudujesz dom w stanie gotowym za 170 k to gratuluje dobrego samopoczucia.

1. Po pierwsze wypisując takie wywody powinieneś zaznaczyć że budujesz dom z kiepskich tanich materiałów i masz świadomość że późniejsza eksploatacja będzie Cie kosztowała więcej niż innych użytkowników.

2. 20 tysięcy za wykonanie całości..... nie wiem gdzieś znalazł tak tanich fachowców. Albo to mały dom i masz ulgowe ceny, albo sam się zastanów dlaczego sa tani

3. Za materiał napisałeś 80k + 20 k za robote - mamy 100k. Jeśli pozostałe rzeczy wykonasz sam (znaczy jesteś elektrykiem hydraulikiem, tynkarzem, malarzem, stolarzem, posadzkarzem, wykończeniowcem, znasz sie na montażu okien i drzwi, wykonujesz elewacje, ocieplenia, itd --> sorry za moją ironie - czemu taki tani dom budujesz skoro masz tyle fachów w ręku?) to może sie uda. Jesli nie - w zalezności od wielkości domu elektryka około 3 k , hydraulika 4k, tynki 5-8k, elewacja(nawet tylko samo ocieplenie) 4-5k, wełna regipsy itp,jakieś 4-5 k, posadzka od 1 do 2,5 k zależy ile metrów, .......... i juz masz w tej robocie jakieś 22 k , zostało Ci 48k na reszte, okna drzwi, płytki materiały itp itd. O papierach i pozwoleniach, projektach odbiorach itp nie wspominam na same te brednie niezaleznie od wielkości domu wydasz 8 k.

 

Nie chce studzić Twojego zapału ale widać że nie masz pojęcia o budowaniu domu i bije od Ciebie niestety nieuzasadniony huraoptymizm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z żoną podobne zarobki (3200 wspólnie na miesiąc), a więc spokojnie dacie radę, tylko oszczędzajcie. Jeszcze jak masz szwagra. który może ci pomóc, to nawet się nie zastanawiaj, tylko zbieraj na dom. Jeszcze jedno nie słuchaj osób, które powiedzą ci, że lepiej nie próbować (mnie też tak podcinali skrzydła, a na wiosnę mój dom już stanie i nie mogę doczekać się miny tych osób). Pozdrawiam.

 

Czy mając wspólnie 3200 budujecie na kredyt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodi, a ja tam trzymam kciuki - nie na złość Xersesowi ;), bo ma chłop trochę racji, tylko wierzę w tanie domy (sama taki buduję), we własną pracę (nie trzeba mieć miliona fachów w ręku - jak to ujął mój mąż: wykańczamy dla siebie, nie zarobkowo - jak wyjdzie, tak będziemy mieli) i w optymizm - nawet trochę przesadny i nieuzasadniony ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodi, a ja tam trzymam kciuki - nie na złość Xersesowi ;), bo ma chłop trochę racji, tylko wierzę w tanie domy (sama taki buduję), we własną pracę (nie trzeba mieć miliona fachów w ręku - jak to ujął mój mąż: wykańczamy dla siebie, nie zarobkowo - jak wyjdzie, tak będziemy mieli) i w optymizm - nawet trochę przesadny i nieuzasadniony ;)

 

Uwielbiam Twoje nastawienie do życia :):)

 

Nie pisałem mu tego aby go zdołować, tylko aby pisząc juz jakiegoś posta przemyślał troche spraw i przede wszystkim zweryfikował swoje nastawienie.

Ja wiem co oznacza własna praca, ale nie wszystko da się samemu zrobić i zrobić to dobrze. Pewnych rzeczy nie ominiesz. Ja wole byc mile zaskoczony niz rozczarowany , a tym budżetem i założeniami - obawiam się że będzie chłop niestety rozczarowany.......... No ale obym się mylił ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam Twoje nastawienie do życia :):)

 

Nie pisałem mu tego aby go zdołować, tylko aby pisząc juz jakiegoś posta przemyślał troche spraw i przede wszystkim zweryfikował swoje nastawienie.

Ja wiem co oznacza własna praca, ale nie wszystko da się samemu zrobić i zrobić to dobrze. Pewnych rzeczy nie ominiesz. Ja wole byc mile zaskoczony niz rozczarowany , a tym budżetem i założeniami - obawiam się że będzie chłop niestety rozczarowany.......... No ale obym się mylił ;P

 

Muszę przyznać rację. Mały domek- max 80m2 może się uda za 170tys zrobić. Ale- pustaki, stal i drewno na dach i już poszło 80tys., a gdzie fundamenty, beton na wieńce, pokrycie dachowe, okna, drzwi, ocieplenie? Mówię tylko o materiałach.Robocizna 20tys.- ekipa od murarza do dekarza- no, tylko pozazdrościć;-)

Wodi napisz coś o tym domku, to rozwieje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie niedomówienia są najgorsze. Później ktoś nowy się naczyta i będzie klops. Piszecie domek 80 m. i tak ktoś nieświadomy czyta i wybierze sobie projekt np. taki http://projekty-domow-jednorodzinnych.dom.pl/plk-447.htm i się zdziwi że mu 200 tys nie starczyło.

A poza tym nigdy nie można brać pod uwagę opinii typu ja WYBUDUJĘ dom za 180 tys bo murarz mi tak powiedział, bo sobie policzyłem, bo kolega wybudował kiedyś, jeżeli ktoś powie ja WYBUDOWAŁEM to ok, można rozmawiać o tym jak to zrobił. Gdybanie nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie niedomówienia są najgorsze. Później ktoś nowy się naczyta i będzie klops. Piszecie domek 80 m. i tak ktoś nieświadomy czyta i wybierze sobie projekt np. taki http://projekty-domow-jednorodzinnych.dom.pl/plk-447.htm i się zdziwi że mu 200 tys nie starczyło.

A poza tym nigdy nie można brać pod uwagę opinii typu ja WYBUDUJĘ dom za 180 tys bo murarz mi tak powiedział, bo sobie policzyłem, bo kolega wybudował kiedyś, jeżeli ktoś powie ja WYBUDOWAŁEM to ok, można rozmawiać o tym jak to zrobił. Gdybanie nie ma sensu.

 

No racja, ale patrzac na ten projekt to chyba kazdy średnio rozgarniety człowiek zdaje sobie chyba sprawe że takiej konstrukcji to mu sie nie uda w tej kwocie zrobić :) - zakładam że jak tu ktoś trafił i umie skorzystac z neta to ma na tyle inteligencji aby to pojąć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj różnie to bywa ;) A tak poważnie ludzie nie mający pojęcia o budowie mogą wielu rzeczy nie wiedzieć mimo że należą do średnio rozgarniętych ;) Myślisz że ktoś zaczynający szukać projektu patrzy ile jest kominów, wie co to powierzchnia całkowita, a co użytkowa? Ostatnio doradzałam kilku osobom wybierającym projekt i czasem naprawdę byłam zszokowana tym czego można nie wiedzieć. I żadna z tych osób nie zamierzała zgłębiać tej wiedzy. Mówili - przecież ja tego budować nie będę ja mam tylko projekt wybrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...