Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ano mam dylemat. Jutro zrobię sobie dzień wyliczania jak Młoda pójdzie spać:) Dziękuję za wszystkie uwagi i rady :)

 

Myślę, że okno 150x150cm, o jakim piszesz wystarczy do oświetlenia niewielkiego w sumie pomieszczenia, a takie okna są naprawdę duże.

Jeszcze lepiej, gdy takie okno będzie jednoskrzydłowe, bo rama dużo światła zabiera. Weź pod uwagę, że okna nie muszą mieć standardowych wymiarów- dla producenta to nie jest istotne- zmiana ustawień maszyny to nie problem i takie okno nie musi być droższe od tych "standardowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Myślę, że okno 150x150cm, o jakim piszesz wystarczy do oświetlenia niewielkiego w sumie pomieszczenia, a takie okna są naprawdę duże.

Jeszcze lepiej, gdy takie okno będzie jednoskrzydłowe, bo rama dużo światła zabiera. Weź pod uwagę, że okna nie muszą mieć standardowych wymiarów- dla producenta to nie jest istotne- zmiana ustawień maszyny to nie problem i takie okno nie musi być droższe od tych "standardowych".

 

masz rację ale okno 1,5x1,5 jest cholernie trudne w użytkowaniu. ciężko otworzyć i wywietrzyć pokój bo skrzydło jest ogromne. problemy są z ustawieniem okna i jego opadaniem.

wiem , bo również mam. ale rzeczywiście zyskuje sie na oświetleniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli ktoś Ci kiedyś powiedział, że WM = powietrze nieświeże to powiedz mu że się nie zna ; ). Mamy i okna 3-szybowe 150x150 i WM. Nic się nie opuściło, zawiasy działają wszędzie tak samo pomimo normalnego użytkowania. Działają dalej i w uchyle i podczas normalnego otwierania, wcale nie tak rzadkiego. Nie wszystkie firmy nawet chcą się podjąć produkcji większych okien bez podziału i z trzema szybami. Niekiedy warunkują to też np. poprzeczką poziomą w oknie tarasowym. Porządne firmy wykonają zadanie bez problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Brink medium da się w mały budżet wcisnąć. :) Tylko dom od razu ma być pomyślany jako wentylowany mechanicznie, bo jak się postawi i kominy i potem próbuje się dołożyć mechaniczną, to już się budżet nie dopnie.

 

Kwestia wielkości okna i jasności pokoju poza ogólnymi założeniami jest moim zdaniem dość subiektywna. Ja do obu sypialni po około 18m2 mam na poddaszu i portfenetry w szczytach i do tego po dwa okna połaciowe. Jest słonecznie. Bez połaciówek - pewnie też by było akceptowalnie, kwestia przyzwyczajenia. Z mniejszym otworem - myślę, że w pokoju dzieci by było znośnie (okno południowo-wschodnie), w naszej sypialni tak raczej w klimacie ciemniejszego poddasza (okno północno zachodnie), no ale w końcu to tylko sypialnia. O ile dzieci w swoim pokoju bawią się, uczą, o tyle my właściwie tylko śpimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to luna ma odzysk ciepła? bo skoro ma byc tania to te niszowe modele raczej niekoniecznie

Z tego co piszą w instrukcji i w obszernym wątku na jej temat tu na forum- ma.

Piszę/pytam poważnie, bo zamierzam budować tanio, ale chciałbym domek z WM. Na podstawie wyczytanej w owym 170-cio postowym wątku wiedzy wnioskuję, że Luna w małym domku powinna się sprawdzić, a że wymaga pewnych "adaptacji" i zaangażowania własnego przy montażu i uruchomieniu, to chyba w kategorii "dom do 200tys." typowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NieJan- to urządzenie nie ma się sprawdzać, lecz działać. Jeśli nie chcesz, żeby Luna działała na maksymalnych obrotach, to trzeba po prostu porównać kubaturę domu i wydajność Luny(max 200m3/h). Zakładam- Twój dom może mieć kubaturę ok.400m3? Wg mnie Luna jest za mała.

Poszukaj minimalne wydatki na wentylację pomieszczeń.

Dla mnie kupowanie urządzenia, które pracuje na max parametrach jest bez sensu, a wydajność wentylacji, to nie jest 20-50m3/h, lecz więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem lune i po wyjęciu z opakowania spoko, po tym co tu czytałem że to złom myślałem że sie rozleci podczas wyjmowania. za te pieniądze sprzęt doskonały. Bywam w domu z WM i maja na najniższych obrotach reku za $$$$$. Owszem jak goście przyjdą.. to trzeba przecież kupe mocy, ale wtedy przeważnie jest gril balkonowe uchylone itd. nie widzę sensu w przepłacanie stacji, na pewno nie w domu do 200k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

night_84 - kupujesz urządzenie, żeby się rozleciało przy wyjęciu z pudełka? Ono ma mieć parametry odpowiednie dla danego domu, może mieć obudowę nawet ze styropianu.

Nie zastanawiałeś się dlaczego znajomi mają reku na najniższych obrotach? Bo tak to powinno działać- nie na krańcowych max obrotach, bo np. żre wtedy więcej prądu i najwięcej hałasuje. I za ten komfort regulacji i cichej pracy się płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET, mój dom nie przekroczy 350m3. Na co dzień zapewne luna działająca z połową wydajności wystarczyłaby. Ale mogę też użyć dwóch lun równolegle. Sterowanie jedno tym samym trafem, filtry i tak zewnętrzne na kanałach, żadnych dodatkowych kosztów, a luna x2 ze sterowaniem, uszczelnieniem itp. wyjdzie i tak co najmniej dwa razy taniej niż najtańsza centrala o wydajności 400m3/h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś klina dziś zabiłem jak wiecie chcę zrobić projekt :

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-zurawkach-termo/m22b1f7488fb4b

I Wprowadzić zmiany :

 

Poszerzenie domu o 50cm od strony garażu tak że jego szerokość powiększy się do 365cm + likwidacja środkowego okna w garażu.

To samo kotłownia 268cm

Tyle zmian na dole wiadomo automatycznie powiększy się wymiar pomieszczenia 7 i 8 na poddaszu.

Okna dachowe tylko jedno góra w łazience.

Co o tym myślicie duże koszty takich zmian ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy WM okien się nie otwiera, chyba że do mycia : ).

 

mam WM i powiem Ci, że moim zdaniem (po osobistych doświadczeniach) używanie WM w pogodne dni zamiast otwierania okna (kiedy za oknem śpiewają ptaki, szeleszczą liście i takie tam dodatkowe bonusy) to jak żarcie w McDonaldsie ww porównaniu z domowym obiadem. No można, ale po co się tak katować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to luna ma odzysk ciepła? bo skoro ma byc tania to te niszowe modele raczej niekoniecznie

 

 

NIEPRAWDA. Kupiłem tani rekuperator, sprzedawany w Castoramie, był też w Leroy Merlin (tam go kupiłem), jest też na allegro. Z rabatem zapłaciłem 2 tys.

musiałem coś tam uszczelnić, coś dokleić, ogólnie nie jest źle. Zamontowałem na wejściu i wyjściu termometry. Wychodziła mi sprawność od 67% (na pełnym biegu) do 72% (wolny bieg). Uważam, że przyzwoicie, po pierwszej zimie stwierdzam, że to był bardzo dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...