Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. W związku z nimi zmieniam zdanie i nie robię "do zamieszkania" tylko ssz. Będzie SSZ - to potem powolutku powolutku do celu. Każdy z tych projektów oczywiście jest do przerobienia. Okna narożne oczywiście odpadają. Odpada od tego także komin z salonu (nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania). Okna do samej podłogi także odpadają, będą inne, mniejsze. tak więc rozumiem, że ze zmianami, które planuje wprowadzić (w każdym z projektów) zmiejszą kwotę wybudowania domu do magicznej kwoty 200.000 zł?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moim zdaniem wszystkie pokazane domy są za duże na 200 tysięcy i każdy ma jakieś podrażacze, bez których spokojnie można się obyć.

 

No i mało konkretów Maroko podajesz. Czytając, wydaje mi się, że chodzi o to, żeby po wydaniu 200 w domu dało się zamieszkać, czyli żeby była podstawowa funkcjonalność sypialno-toaletowa (do tego elektryczny czajnik czy jakaś kucheneczka i śmigasz :) ). Tak czy siak, domy 1, 3 i 4 mają kosztorysy SSZ na 216, 207 i 193 tys. - gospodarczą, netto i liczone według współczynników. W "prawdziwym życiu" oznacza to, że taki wynik można osiągnąć jedynie zasuwając samemu przy większości robót. Projekt 2 ma SSZ oceniony na 174 tys. też netto, szacunkowo i z minimalnymi kosztami robocizny. Nie jest jednak specjalnie tańszy od pozostałej trójki - po prostu biuro taniej szacuje. :)

 

Ogólnie proponuję poszukiwania domu do 150m2 ale już w tym garaż. Wtedy za 200 powinno się udać zamieszkać. Po prostu przemyśl co i jak - kiedy chcesz zakończyć budowę, jaki masz na przykład roczny dopływ świeżej kasy, co musisz mieć na pewno w tym domu. Nie wchodziłabym w projekt, którego całkowite wykończenie zabierze więcej niż 3-4 lata (na przykład potrzeba po zamieszkaniu jeszcze 160 tysięcy, a rocznie możesz włożyć 40). Koszty ogrzewania niewykończonej całości, mieszkanie na budowie (brak legalnego jej zakończenia) to są podstawowe minusy, a o innych w dziale psycholog dyżurny. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt nr 1.

 

Parter

 

Przeniesienie kuchni w miejsce salonu, salon w miejsce kuchni. Likwidacja obu drzwi przesuwnych. Likwidacja kominka, likwidacja okna w toalecie + okna po starej spiżarni. Likwidacja drzwi do kotłowni od strony podwórka.

 

Poddasze.

 

Likwidacja ściany między łazienką (3) a pokojem (7). Przesunięcie ściany między pokojem (6) a (7) do wewnątrz siódemki. Nie potrzebuję tylu pokoi a marzy mi się duża łazienka (tak więc połowa (7) na korzyść pokoju (6) i łazienki (3). Likwidacja kominka w sypialni (2). Likwidacja 2 okien dachowych w korytarzu. Likwidacja okna dachowego w łazience (3) z przesunięciem okien ze „starej” 7.

 

W przygotowaniu zmiany do kolejnych projektów, ale już teraz możecie ocenić czy zmiany, które chcę wprowadzić w projekcie Liv 5 G1 znacząco zmiejszą koszt budowy. Rozmawiamy o SSZ.

 

/Edit/

Projekt 2

 

Parter.

 

Usunięcie drzwi i okna do kotłowni, nie wiem jeszcze które drzwi zostaną. Usunięcie małego okna w gabinecie. Zastąpienie obu okien narożnych mniejszymi, zwykłymi. Usunięcie kominka w salonie. Usunięcie okna w garażu, bądź zastąpienie go pleksą.

 

Poddasze.

 

Zmiana drzwi z korytarza do garderoby na drzwi z sypialni do garderoby

 

Projekt 3.

 

Parter.

Usunięcie drzwi (nie wiem jeszcze których) i okna w kotłowni. Zmiana drzwi przesuwnych w salonie na zwykłe. Zmiana okien jadalni na zwykłe jedno okno na środku. Likwidacja kominka.

 

Poddasze.

 

Usunięcie ściany pomiędzy garderobą (4) a łazienką (9). Tak więc jedna duża łazienka. Usunięcie drzwi „na zewnątrz” (okno) w pokoju nr 7. Posłuży on jako garderoba. Usunięcie okna dachowego na schodach. Usunięcie jednego okna dachowego w łazience (8).

 

Projekt 4.

 

Parter.

 

Zamiana drzwi zewnętrznych do gabinetu na okno. Usunięcie obu okien w kotłowni + jedne z drzwi. Zastąpienie obu okien w garażu na pleksę. Usunięcie okna w łazience i spiżarni.

Usunięcie kominka.

 

Poddasze.

 

Usunięcie jednego okna w łazience (6), usunięcie okna na klatce schodowej. To chyba wszystkie przeróbki

 

 

Uff, to wszystko:) Wszystkie projekty mi się bardzo podobają, ale na prowadzenie wychodzi jednak 1 i 2. Ze względów finansowych 3 i 4 także wchodzą w grę. Moglibyście zrobić mi jakąś listę, które według was są najtańsze do zbudowania:)? Bardzo by mi to pomogło w decyzji.

Pozdrawiam !

Edytowane przez Maroko1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany, które chcesz wprowadzić są jakimś zmniejszeniem kosztów budowy. Pomysł z zamianą okna na pleksiglas bez sensu- lepiej wstawić mniejsze fix-y(rama z szybą). Pleksi jest droga, a jakąś ramkę też dobrze mieć - wyjdzie samoróbka nic nie dająca- stracisz czas na robotę, zamiast zrobić coś pożyteczniejszego (a będzie co robić). My nie możemy Ci doradzić, który wybrać, bo każdy ma inny gust i potrzeby. Rozpisz, co potrzebujesz i drogą eliminacji wybierz z tych projektów lub zmień na inny projekt o całkowitej pow. z garażem ok. 150m2, jak radzi bowess.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym masz listę zmian. W pierwszym chyba najwięcej. Rozważałeś projekt indywidualny?

 

Z podanych moim zdaniem najtańsza byłaby Olcia. Do likwidacji wykusz, do zmiany otwór strzelniczy na normalne okienko, w gabinecie zwykłe okno, okien dachowych mniej (można usunąć z 5 i 6 po jednym, ewentualnie to nad schodami. No ale projekt ma beznadziejny wiatrołap (bez szafy, nawet jak na wieszaki otwarte to trochę za mała wnęka).

 

Tylko Ty wiesz, co konkretnie w Twoim przypadku oznacza stwierdzenie "względy finansowe". Tak jak mówiłam, policz ile lat zajmie Ci wykończenie całego domu od tego SSZ, na które masz budżet 200. Ja mam swoje podejście do tematu, Ty pewnie też masz swoje. Na pewno szukałabym gotowca, w którym byłoby mniej zmian (na przykład tylko likwidacja kominka w salonie), albo rozważała indywidualny.

Zobacz też mniejsze projekty innych pracowni, na przykład Vigo II - likwidujesz kominek, dajesz zwykłe drzwi wejściowe (możesz wtedy zmniejszyć wiatrołap a powiększyć kuchnię przesuwając jedną ściankę), tarasowe zwykłe otwierane zamiast suwanego. Zobacz Drozda Eko tu wyrzucasz kominek i już. A - pamiętaj, że styl zewnętrza łatwo zmienić , do nieciekawego na wizualce projektu możesz dobrać pokrycie dachu, tynk i okna tak, żeby było w Twoim guście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie proponuję poszukiwania domu do 150m2 ale już w tym garaż. Wtedy za 200 powinno się udać zamieszkać.

 

No da się- gołe mury przykryte a w środku dobry namiot. I można żyć!

 

Przepraszam za ton mojej wypowiedzi, ale czasem nie mogę się powstrzymać jak czytam niektóre wypowiedzi zasłużonych Forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wypowiedź była w nawiązaniu do postulatów pytającego, czyli większość robocizny własnej + bardzo podstawowa funkcjonalność.

No i do 150m, a konkretnie im mniej tym lepiej. Moim zdaniem w domu o prostej bryle z dwuspadowym dachem, 100 do 120 m użytkowej + garaż i pomieszczenie gospodarcze za nim, da się zamieszkać niekoniecznie w namiocie ale ze skromnym wykończeniem niezbędnych pomieszczeń parteru. Zaznaczę od razu, że osobiście nie popieram tego typu budowy "na raty" - raczej poszukiwałabym domu wielkości i konstrukcji takiej, żeby za 200 doprowadzić całość przynajmniej do deweloperki.

 

Einz, ja się nie czuję zasłużonym forumowiczem. Po prostu odpowiadam na tak a nie inaczej postawione pytania. Autorowi najpierw chodziło o tego rodzaju "partyzantkę" (do zamieszkania jeden pokój i łazienka), potem zszedł do samego SSZ. Każdy robi jak uważa i jak mu funduszy starcza.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.post tego wątku sprzed 2 lat:

 

Jako ze to mój pierwszy post Witam wszystkich!

Wraz z żoną mocno zastanawiamy sie nad budowa domu jednorodzinnego o wielkości ok. 110m2.

Sęk w tym ze nie mamy praktycznie żadnych oszczednosci (15 tyś) ani działki pod budowe.

Do rzeczy na oku mamy działke o wymiarach 23 na 49m za ok 30 tys. Łaczne dochodzy moje i żony na reke to ok 3300zł.

Zastanawiamy sie wogóle czy jest sens strartowac z naszymi dochodami na taka inwestycje czy nie przerośnie to naszych możliwości???

Dom budowany byłby systemem gospodarczym, mam szwagra który dużo by mi pomógł. Na oku nie mamy jeszcze zadnego konkretnego projektu.

Wczesniej zastanawialismy sie nad zakupem domu z rynku wtórnego ale ceny takich domów to juz kosmos przykladowo dom 150,2 do drobnego remontu zaczyna sie od 300 tys wiec mocno myslimy nad budowa. Narazie mamy gdzie mieszkac(u rodziców)

Jeśli pomyliłem działy z góry przepraszam. Prosze Was o jakies dobre i szczere rady.

 

Sadek - odnalazłeś się :wave:

 

i co postanowiłeś? bo jak widzisz tu bez ciebie się domy budują.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.post tego wątku sprzed 2 lat:

 

 

 

Sadek - odnalazłeś się :wave:

 

i co postanowiłeś? bo jak widzisz tu bez ciebie się domy budują.....

 

Nie odnalazłem się byłem praktycznie tu cały czas, tylko działałem w ukryciu:-)

 

No właśnie domy się budują a u mnie dalej przygotowania.

Ale po koleji kupiłem tą działkę o której pisałem wcześniej, niestety plany się trochę pozmieniały i musiałem ją sprzedać jednak kupiłem drugą trochę wiekszą w innej miejscowości ok 15 ar. Działka oczywiście została już spłacona, przez te dwa lata postanowiliśmy mocno przykręcić kurek i zaoszczędzić ile się tylko da. No i dało się 60 tyś. czeka już na swoje przeznaczenie, dodatkowo zakupiłem 960 sztuk pustaka w okazyjnej cenie 6 zł:-) za szt.

Także plany powolutku się realizują, ale chyba w tym roku niestety jeszcze nie ruszymy, powodem jest usunięcia słupa niskiego napięcia z działki w miejscu w którym ma stać dom, koszty dosyć duże ale wszystko jest na dobrej drodze :-)

Pozdrawiam bardzo serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My wybraliśmy projekt Z14 z pracowni Z500 (110 użytkowej/135 netto) - trochę zmian będzie, bo chcę iść w energooszczędność i zmieścić się w 200 tys. Planuję szkielet z podwójną warstwą wełny (2x15cm) - na dziś szukam firmy, która postawi mi sam szkielet i obije OSB. Oferty wyglądają zachęcająco, ale jak jeszcze trochę poczytam i pooglądam youtube to kto wie czy sam nie porwę się na złożenie konstrukcji (drewno przyjedzie odpowiedni przycięte). Do wykończeniówki mam szwagra, instalacje rozłożę z kolegą, elektryk toto wepnie, hydraulik posprawdza. Biję sie z myślami czy robić CO na drewno i węgiel czy tylko elektryczne konwektory.

 

Myślicie że energooszczędny za 200 tys to realne marzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CodeSnipper- za 200k do zamieszkania? Mnie wychodziło, że dom szkieletowy jest droższy w budowie niż murowany. nie wiem, czy coś się zmieniło w temacie. I za taki metraż+ energooszczędny- marzyć możesz, ale jak zbraknie kasy, to będzie bolało. Szwagry i inni znajomi za całkiem darmo też pewnie nie zrobią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energooszczędność w moim przypadku to jeśli nie wydam na ogrzewanie więcej niż 2000 rocznie. Może to nieco rozjaśni. Wg kalkulacji z kilku firm koszt samego szkieletu obitego OSB to 55-70 tys. Dochodzi fundament za jakieś 25, wełna, folie, pokrycie dachowe, suche tynki - myślę że nie więcej jak 150 tys SSZ z tynkami i instalacjami. Ale na razie to teoretyzowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...