Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie wiem skąd się w takim razie Twój, zacytowanym przeze mnie, wpis na temat dzieci w tym wątku znalazł.... Ja napisałem, że na pewno 200 mi nie starczy, ale nie będzie to też 350 nawet z AGD i meblami, ale za to w domu z mocno połamanym dachem, krytym tarasem, pompą ciepła, reku, WM, GWC itp. I ciągle nie rozumiem tej krytyki mieszkania z dziećmi gdy ludzie mieszkają w blokach w cztery-pięć osób na 50m2. W domu 100m2 za 200 tysięcy już nie mogą czy nie chcą? Jak drogi się rozchodzą to cóż na to począć?

 

no bo ktos napisał to jako cytat z mojego postu

nie chodzi o to, kto z kim mieszka, chodzi cały czas od poczatku o ograniczenie ilości metrów, jesli ktoś ma mało kasy, żeby sie nie bac małych domów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo ktos napisał to jako cytat z mojego postu

nie chodzi o to, kto z kim mieszka, chodzi cały czas od poczatku o ograniczenie ilości metrów, jesli ktoś ma mało kasy, żeby sie nie bac małych domów

 

I ja w swoim poście odnosiłem się nie tylko tylko do Ciebie. A pytanie jakie to ma znaczenie czy się mieszka tak czy inaczej? Jak widać w moim przypadku ma to znaczenie, bo wszyscy równo zapieprzają na budowie, a o systemie gospodarczym często się tu wspomina. Również kredyt, który nie jest jakiś bardzo wielki(to kwota ponad omawiane tu 200 tyś.), mamy zamiar spłacać razem. Może gdybyśmy z dziećmi darli koty to dzisiaj stawiałbym mniejszy dom i sprzedał połowę z 20 arów, a dzieciaki obserwowały to z daleka i szły swoją drogą. A ja zapewne miałbym spore wyrzuty sumienia, gdyby im się nie powiodło.

Edytowane przez compi
błąd styl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że każdy buduje co uważa, ale w takim razie po co watek o budowie za 200 tys?

 

poniewaz akurat jak wynika z wpisow tutaj na forum sporo ludzi posiada wlasnie taka kwote lub zblizona na budowe swego domu

niektorzy maja moze wiecej ale to oczywiste ze kazdy chce wydac mozliwie jak naj mniej, osiagajac jak najwiekszy standart za te same pieniadze

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co by nie pisać (a fajnie, że temperatura na watku jest dosyć wysoka, bo dyskusja wciaga) budowanie jest fajna przygodą i każdy jest dumny ze swego domu. ja z wielkim zainteresowaniem sledziłam wątek "czego nie zrobilibyście ponownie budujac dom" i był mi bardzo pomocny, teraz ja sama mogłabym tam ze dwa ostrzeżenia dorzucić. Ale widać tam, jak bardzo rózne potrzeby maja ludzie - np.jedni piszą "nigdy wiecej jasnych fug", a inni "nigdy wiecej ciemnych fug"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wymienianie kto ile za co zapłacił tez nie ma większego sensu, bo jeden załatwił bez faktury, inny kupił gdzieś na lewo, a inny zapłącił jeszcze za transport i montaz itd itp. nie da sie porównać dwóch budów, nawet jeżeli projekt ten sam, a co dopiero gdy projekty rózne. Myslę, że skoro sie odezwali ludzie którzy juz wybodowali za 200 tys. to jest nadzieja dla sadka125, że on tez da radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z zainteresowaniem śledzę wątek, gdyz mam zamiar tanio wybudować dom. Na pewno nie zmieszczę sie w 200 tys zł, ale marzy mi sie nie przekroczyc 270 tys. Dom ma byc parterowy, około 135 m kw. Niestety nie dało się zrobić dachu dwuspadowego - bedzie czterospadowy. Daliśmy juz do wyceny dach, niedługo (jak projektant skończy ) damy do wyceny SSo. I wtedy zobaczymy, czy warto porywać sie z motyka na słońce :) Budowlańcami nie jesteśmy, ale mamy chęci do pracy :) Czytając o waszych doswiadczeniach wierzę, że i nam sie uda. Luksusu nie chcę. Chcę tylko w sobotni letni poranek wypić kawę na własnym tarasie :) CHcę słuchać muzyki wtedy kiedy ja chcę, a nie wtedy kiedy sąsiad :) Mam jeszcze kilka takich egoistycznych pobudek, które dodaja mi skrzydeł ;) WIerzę, ze sie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowlańcami nie jesteśmy, ale mamy chęci do pracy :)

Trzeba pamietac, ze musicie miac czas, zeby sie 'naumiec'.

Czas poswiecony na budowe nalezy odliczyc od czasu przeznaczonego na prace zarobkowa (wtedy zmniejsza sie dochody) lub od czasu spedzanego z rodzina/dziecmi (na forum mozna poczytac o skutkach takich wyborow), badz tez zarywac nocki (tego juz zupelnie nie polecam). Warto sobie zadac pytanie: skad wezme czas na prace na budowie? Na pewno bedziesz pracowac wolniej i mniej wydajnie niz budowlaniec, ktory w ten sposob zarabia na chleb (pisze tu o fachowcu z prawdziwego zdarzenia, a nie o p. Mieciu spod budki z piwem). Mysle, ze kazdy swiatek piatek spedzany na budowie, brak porzadnych wakacji przez x lat no i te dojazdy, jesli sie buduje dosc daleko od miejsca obecnego zamieszkania moga dac porzadnie w kosc...

Najbardziej rozbrajajace sa 'riposty' typu: 'jakos to bedzie'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Havena -- to nie tak, ze zamierzamy wszystko robić sami. Mamy zaprzyjaźnionego budowlanca, który stawia domy od A do Z z wyjatkiem dachu. I to on bedzie wszystko robił. My tylko do pomocy (podaj, przynieś, pozamiataj ;) )Ponieważ od lat buduje on domy wie, co gdzie taniej można kupić. Zdajemy sobie sprawę, ze trzeba czasu poswięcić, wakacje juz odpuszczam. Budujemy sie 4 km od miejsca zamieszkania (pieszo na skróty 20 minut drogi ). Nie bedzie to tez budowa przez wiele lat. Bierzemy kredyt, który w większosci spłacimy po sprzedazy mieszkania wiec musimy sie spieszyc :) Najlepszym przykładem dla mnie jest budowa siostry. Domek nieduzy 100 m kw, po podłodze 120. Do SSZ wydali 100 tys zł. Wszystko robiły ekipy. Oni tylko zwykłą pomoc przy budowie. Teraz dopiero szwagier sam robi instalację elektryczną. Gdybym "na zywo"nie zobaczyła u nich, ze sie da to nawet nie myslałabym o budowie.

 

 

Jeszcze dodam, że nie bedzie wielkim problemem przekroczenie załozonego budżetu. Bierzemy 220 tys kredytu, do tego mieszkanie 200 tys i troszke gotówki. Nie chcę jednak wiazać sie z olbrzymim kredytem na 30 lat. CHcę go splacić jak najszybciej i dlatego taki a nie inny założony budżet. Wolę mieć mniej luksusów i nie obciążone konto :)

Edytowane przez kama33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony ogród - bardzo lubię Twoje wypowiedzi i w 100% się z nimi zgadzam.

Śledzę ten wątek, bo mam b. podobną sytuację co założyciel - sadek125 .

Sadek, podawałeś linka do projektów, które Cię interesują?

 

Od dłuższego czasu mam swojego faworyta wśród projektów, jest to Cyrkon http://projekty.muratordom.pl/projekt_cyrkon,275,1,0.htm

W wątku poświęconym temu projektowi można znaleźć wypowiedzi, że wybudowanie tego domku w kwocie 200 tys., jest całkiem realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za miłe słowa gosiasto, projekt wyglada ładnie (klasyczny polski domek), wprawdzie ja poddaszy nie lubie, ale to mój osobisty uraz po 13 latach mieszkania w dupoziomowym mieszkaniu. ale wiem, że większość ludzi lubi poddasza - sa przytulne. nie widać na pierwszy rzut oka tam nic, co by jakieś zbyteczne koszty generowało, ale ja nie jestem fachowcem, więc tak tylko przypuszczam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętajcie jeszcze jedną rzecz. kiedy ja startowałem ponad rok temu i dogadywałem ekipy (kryzys w pełni) dostawałem ceny za robocizne o 20-50% niższe niż te same ekipy dają dzisiaj. wiem, bo znajomi dostali na nich kontakt i otrzymane wyceny zdziwiły nas wszystkich.

W grudniu 2009 stal zbrojeniowa kosztowała poniżej 1,8 tys tona, miesiąc później 2,1 tys w czerwcu po ostrych targach 2,5 tys.

Dzisiaj krzyczą jeszcze więcej (te same składy)

Styropian już "ogłupiał" bo ludzie w grudniu porobili zakupy z terminami dostaw na lato , małe firmy mają pełne ręce roboty i nie w głowie im robienie "zimowych promocji"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu mam swojego faworyta wśród projektów, jest to Cyrkon http://projekty.muratordom.pl/projekt_cyrkon,275,1,0.htm

W wątku poświęconym temu projektowi można znaleźć wypowiedzi, że wybudowanie tego domku w kwocie 200 tys., jest całkiem realne.

 

bez wnikliwej analizy kolega stawial w zeszlym roku podobny

 

robocizna kompletne SSO - 35 tys

material cos 70-75 tys ale kryty koramikem l15 polysk czarny, sciany porotherm, strop zelbetowy, fundament lany, drenaz i ocieplenie scian fund

wiec za SSO wychodzi ok 110 tys zl nic nie robiac

 

stan deweloperski powinnas uzyskac w 200 tys spokojnie, ale to zalezy od rodzaju ogrzewania jego skomplikowania, rodzaju instalacji elektrycznej, ilosci ocieplenia dachu i scian, zakupionych okien itp

 

jest na stronce zakladka koszty ale jakos do mnie te ceny nie przemawiaja

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info. Wykończeniówkę (elektrykę, tynki, wylewki, glazurę, malowanie ścian itp.)będziemy robić "tymi ręcami" - tyle że za jakieś 3 lata, jak spłacimy kredyt na ziemię.

 

pamietaj ze podalem koszta zgrubne, nic nie zastapi przedmiaru robot i kosztorysu bo to on poda Ci cene wyjsciowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! jestesmy w trakcie załatwiania dokumentów z podziałem działki, niedługo składamy pozwolenie o budowe. Planujemy wziac 200 tys kredutu i budować systemem gospodarczym tzn mąż i w dużej mierze teść.Zdania sa podzielone czy 200 tys wystarczy ale wierze że się uda!Dom jaki chcemy budowac to FENIKS 132m.Jezeli ktos buduje ten dom to bardzo prosze o kontakt szczegolnie o koszt budowy.Jak radzicie sobie z kredytem?jakie sa wasze raty?mąz zarabia ok 2700-3tys ja ok1300zł.pozdrawiam i prosze o wszelie uwagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...