Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

w Z287 własnie robię 4 sypialnie (kuchnia na sypialnie, kotłownie na kuchnię - kotłowni nie potrzebuję a gospodarczy wydzielę z garażu :), garaż odwracam czyli wjazd od tyłu po to żeby pom. gospodarcze było od razu przy kuchni )

 

 

Właśnie myślałam o takiej przeróbce, kotłownie bym przeniosła do garażu. Przydałby się 4 pokój jako gościnny. Mój mąż i jego rodzina pochodzi z drugiego końca Polski i pewnie będą ich kusić urlopy na Mazurach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Arturo72
Interesuje mnie głównie koszt sso lub ssz. Wiem, że to zależy od materiałów, jaką metodą jest budowany itd. Może napiszę tak, czy wystarczy mi 230k do wprowadzenia? Standard średni, nie jestem wymagająca :) Wykończeniówka i instalacja elektryczna wykonana samodzielnie.

W moim przypadku dom energooszczędny z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok na płycie fundamentowej czyli SSO+ ok.120tys.zł,SSZ+ ok.140tys.zł,dach czterospadowy, w tym robocizna 38tys.zł.

Reszta kosztów a więc wykończeniówka zalezy od inwencji inwestorów,czyli musicie policzyć czy 80tys.zł starczy do zamieszkania.

Nikt nie odpowie Wam precyzyjnie w tym etapie budowy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku dom energooszczędny z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok na płycie fundamentowej czyli SSO+ ok.120tys.zł,SSZ+ ok.140tys.zł.

Reszta kosztów a więc wykończeniówka zalezy od inwencji inwestorów,czyli musicie policzyć czy 80tys.zł starczy do zamieszkania.

Nikt nie odpowie Wam precyzyjnie w tym etapie budowy.

 

Tak, wiem. dzięki za informację, brzmi optymistycznie :D Przecież nie muszę wprowadzić się do 100% gotowego domu, zawsze pomału można wykończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powaznie to jak metraz nie nalezy do najwazniejszych kryteriow to trzebaby zapytac chyba w innym watku. Tutaj glownie sie pyta jak sie zmiescic w 200 tys, a jak metraz nie istotny to ciezko sie zmiescic :p

 

Pozdrawiam

 

Metraż , wiadomo, wpływ na cenę ma. Większy metraż to większe koszty. Jak dla mnie te 70m byłoby wystarczające jeśli zmieszcze się w 200tys+koszt PC. Nie chciałbym przekroczyć 240tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metraż , wiadomo, wpływ na cenę ma. Większy metraż to większe koszty. Jak dla mnie te 70m byłoby wystarczające jeśli zmieszcze się w 200tys+koszt PC. Nie chciałbym przekroczyć 240tys.

 

Tak sie zastanawiam, czy w przypadku, gdy budzet jest "nierozciagalny" nie warto byloby skorzystac z jakiegos nadzoru inwestorskiego architekta czy innej osoby i miec konkretny papier na to, ze kwota bedzie przypilnowana. Robienia firma wszystkiego nie polecam bo to polowa kosztow, ale rozpatrzenie tych kilku tys. PLN (nie wiem czy to od budzetu czy zakresu nadzoru koszt zalezy) moze byc najwazniejszym elementem tej ukladanki.

 

Przestrzelenie budzetu nawet na 10-15% (co i tak jest tutalnym minimum na budowie) moze rozwlec budwe na lata (przy niskich dochodach). Wiekszy rozjazd w kosztach moze zupelnie uniemozliwic zakonczenie prac.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestrzelenie budzetu nawet na 10-15% (co i tak jest tutalnym minimum na budowie) moze rozwlec budwe na lata (przy niskich dochodach). Wiekszy rozjazd w kosztach moze zupelnie uniemozliwic zakonczenie prac.

 

święte słowa...

ja już nie raz to pisałem i napiszę jeszcze raz:

najważniejszą rzeczą jest podejście zdroworozsądkowe a nie marzycielskie, można marzyć i wierzyć że się uda, można czytać jakieś wpisy na forach , ale budżetu nie da się oszukać...

co będzie jak marzenia sięnie ziszczą, a wpisy pozostaną tylko wpisami? te wpisy pieniędzy nam nie dołożą ani nie dadzą rabatów przy zakupach...

 

lepiej założyć REALNY budżet i miło się rozczarować jeżeli uda się zaoszczędzić niż założyć nadmiernie optymistyczny budżet i srogo się zawieść...

Edytowane przez Sławek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest tylko taki, ze jak ktos pierwszy raz buduje to nijak nie wie co go czeka, jak ktos buduje trzeci raz t ojuz nadzor niczyj nie potrzebny :p

 

Naprawde tym najmniej zorientowanym polecam popytac u swoich architektow ile taka usluga by kosztowala, by sie w koncu na cos faktycznie przydali, a nie tylko generowac kolorowe obrazki karkolomne w realizacji czy to pod wzgledem kosztow czy tez ew. ekipy co temat ogarnie bez baboli :p

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bywa też odwrotnie. Były takie przypadki w dziale o projektach, że architekt projektujący indywidualnie uważał, że zrobił projekt do zrealizowania z 500 tysięcy, a forumowicze byli zgodni, że absolutne minimum to 700 a w miarę bezpieczna kwota to milion.

Rzeczywiście przydałby się wielu inwestorom w takiej sytuacji projektant, inspektor, kierownik, który za swoje porady bierze odpowiedzialność również finansową w chwili przekroczenia uzgodnionego kosztorysu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to bardzo duża wada,dyskwalifikująca dom do zamieszkania...bo nie chciałbym co dnia widywać,że wchodzę do stodoły ;)

Żeby czuć się jak wchodzący do stodoły trzeba by co najmniej proporcje, a lepiej gabaryty owej stodoły zachować w swoim domku. Generalnie wszystko jest kwestią gustu, jak ktoś lubi same skosy na poddaszu bo np. ma zwyczaj chodzić w kasku po domu, to jego sprawa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem projektant nie jest w stanie dokładnie oszacować kosztów budowy - projektant projektuje i nie zna cen

dokładnie mogą to określić doświadczeni wykonawcy a gwarancją nie przekroczenia budżetu jest podpisanie umowy na wykonanie prac wraz z materiałem...

(wiem że zaraz pojawią się głosy malkontentów, że jest to nieopłacalne, ale czytałem o zmianach w podatku Vat i jeżeli wejdą one w życie to inwestorom będzie się już ewidentnie opłacało podpisywać umowy na wykonawstwo z materiałem ponieważ mają zostać zlikwidowane zwroty Vatu z 23 do 8 % i jedyny sposób dla inwestora zapłacenia niższego Vatu to f-ra od firmy wykonawczej...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bywa też odwrotnie. Były takie przypadki w dziale o projektach, że architekt projektujący indywidualnie uważał, że zrobił projekt do zrealizowania z 500 tysięcy, a forumowicze byli zgodni, że absolutne minimum to 700 a w miarę bezpieczna kwota to milion.

Rzeczywiście przydałby się wielu inwestorom w takiej sytuacji projektant, inspektor, kierownik, który za swoje porady bierze odpowiedzialność również finansową w chwili przekroczenia uzgodnionego kosztorysu. :)

 

Jak przy każdej działalność obarczonej ryzykiem finansowym taki ktoś brałby odpowiednie kwoty za swoje usługi, uwzględniające ryzyko przekroczenia budżetu ;).

 

A poważniej, to dyskutujemy w dziale domów za 200 tys. A więc z natury małych i prostych w budowie domów. Czyli jak ktoś chce policzyć ile zapłaci, to bierze taki projekt i albo kupuje kosztorys z przedmiarem robót, albo sam rozkłada go na części pierwsze licząc zapotrzebowanie na materiał. Jak będzie wiadomo ile kosztuje materiał, będzie też wiadomo ile możemy zapłacić za robociznę (naprawdę nie jest problemem znalezienie ekipy robiącej SSO do dachu) czy co będzie musiał zrobić sam.

 

Alternatywnym sposobem jest poszukanie kosztorysów domów podobnych (i sposób kosztów osób, które je zrealizowały), ze zwracaniem uwagi na wszystkie kosztochłonne detale, takie jak kominy, dodatkowe płaszczyzny dachu, podcienia i wykusze (a właściwie ryzality) wydłużające fundamenty itp. i wykonanie takiej samej operacji.

 

Reszta jest już tylko - przepraszam, że użyję takiego określenia - kwestią osobistej zaradności. Inwestor jest generalnie tłustą gęsią, którą i dostawcy materiałów i wykonawcy skubią. Ta sama rzecz może kosztować 500, a może też 1000 zł. Do tego każda rzecz ma mnóstwo wariantów, gadżetów i detali, które są fajne, ale mogą cenę dodatkowo podnieść o kolejny 100%. Jeżeli będzie się częściej kupować w okolicy 500, a nie 1000 zł i powalczy z zachciewajkami, powinno się udać zmieścić w budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując swój projekt, w jego cenie otrzymałam kosztorys i przedmiar. Ponieważ budowaliśmy w większości z materiałów użytych w zestawieniu (lub zamiennikami podobnymi cenowo), to kosztorys okazał się zgodny z faktycznymi cenami, oszczędziliśmy na robociźnie i odpadł koszt instalacji grzania wody słońcem, bo jej nie robiliśmy.

 

Szkoda, że wiele biur projektowych, zamiast kosztorysu liczonego z zestawień materiałów i robocizny, lub chociaż samego zestawienia materiałów i robót (inwestor mógłby sobie to wydrukować i wypełnić sprawdzając lokalne składy budowlane i ekipy), publikuje na stronach jakieś kwoty szacunkowe netto, które mają "sprzedać" projekt, a nie dać ludziom konkretną informację. Stąd potem dyskusje na forach, czy za taką a taką kwotę da się dany projekt zbudować, bo po prostu inwestorzy chcą to wiedzieć zanim wydadzą nieco kasy na gotowca.

 

Powtórzę do znudzenia - liczyć, liczyć, przeliczać. Umiesz liczyć - licz na siebie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - oferty na budowę do stanu deweloperskiego (bez pieca, schodów i drzwi wewnętrznych) z materiałem (w sumie 37 firm) miałem od 184 do 298 brutto. Ostatecznie za kwotę zbliżoną do ostatniej zrobiłem dom do wprowadzenia.

 

Natomiast oczy trzeba mieć wokół głowy bo "popłynąć" z forsą łatwo - wystarczy spojrzeć dookoła by zobaczyć pełno domów latami nie wykończonych. Ja przyjąłem jedną zasadę - dom ma być zamknięty jako całość, "dorabiać" można drobiazgi lub to co się da robić na raty mniejszymi kwotami.

 

A co do STODOŁY - ciekawe założenie przy małym domu. Ale to samo można powiedzieć o czterospadzie jeżeli nie ma wieżyczek, kolumn etc. etc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to bardzo duża wada,dyskwalifikująca dom do zamieszkania...bo nie chciałbym co dnia widywać,że wchodzę do stodoły ;)

Czterospadówkę też można tanio wybudować a mitem dla łykających co popadnie(np.tanie kable) jest to,że dwuspad jest tańszy.

Razem z kolegą Piotrkiem z forum nick ryloon zamamialiśmy praktycznie cały dach razem czyli więźbę,taką samą dachówkę,takie same rynny,w tych samych firmach,w tym samym czasie.

On ma dach dwuspadowy 180m2 ja czterospadowy 230m2,za wieźbę zapłaciliśmy tyle samo czyli ok.10tys.zł,za dachówkę i rynny on zapłacił 15tys.zł ja 19tys.zł czyli w przeliczeniu na m2 on 83zł/m2 ja 82zł/m2.

Ale słuchajcie dalej porad zamiast samemu myśleć i liczyć...

 

tak kable są tanie nie raz Ci to już tłumaczono na innym wątku ale dalej brniesz w swoje, a jeżeli chodzi o dach dwu spadowy w projekcie Z287 to jest to projekt wiązarów prefabrykowanych a takiego własnie szukałem i taki mi się podoba dach przyjedzie zrobiony w profesjonalnej firmie z sezonowanego suchego zaimpregnowanego drewna. Nie ma opcji żeby dachy o podobnej powierzchni a różniące się ilością połaci w efekcie końcowym miały taka samą cenę,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On ma dach dwuspadowy 180m2 ja czterospadowy 230m2,za wieźbę zapłaciliśmy tyle samo czyli ok.10tys.zł,za dachówkę i rynny on zapłacił 15tys.zł ja 19tys.zł czyli w przeliczeniu na m2 on 83zł/m2 ja 82zł/m2.

Ale słuchajcie dalej porad zamiast samemu myśleć i liczyć...

 

No właśnie - niech każdy sam liczy. A kolega to ma regularny dwuspad, bez żadnych lukarn i zadaszeń ganeczku i tarasu? Dach dachowi nierówny. U mnie dwuspadowego dachu 160m2, więźba razem z łatami 4,6tys. dachówka cementowa i orynnowanie 8 tysięcy z kawałkiem, jeżeli porównujemy te elementy składowe.

Fakt - czterospad też nie musi być jakoś strasznie rujnujący, ale to zależy od konkretnych rozwiązań. Wiązary na dach inny niż dwuspad w moich stronach dużo droższe. Pokrycie blachą - na czterospadzie masa odpadu. Dachówką - już nie tak źle, ale znowu gąsiorów więcej trzeba kupić, a są one drogie, no i dekarze liczą sobie troszkę więcej za docinanie. A może by tak jakiś gont bitumiczny? :)

 

A kwestie podobania się i dyskwalifikacji - no cóż, subiektywne.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby czuć się jak wchodzący do stodoły trzeba by co najmniej proporcje, a lepiej gabaryty owej stodoły zachować w swoim domku. Generalnie wszystko jest kwestią gustu, jak ktoś lubi same skosy na poddaszu bo np. ma zwyczaj chodzić w kasku po domu, to jego sprawa :-)

 

Coś mi się wydaje że z tą stodołą to był przysłowiowy "kij w mrowisko". Naprawdę nikogo nie chciałem tu urazić. Dach dwuspadowy-fajna sprawa w domu z poddaszem. Ściana kolankowa, jakiś balkonik, okno dachowe-to wszystko sprawia że dom nabiera fajnego wyglądu. Ale (moim zdaniem) w parterówce chyba lepiej pasuje czterospad.

 

Ponawiam pytanko-można Waszym zdaniem wybudować ten dome(odbicie lustrzane) za ok.180 tys+ta nieszczęsna pompa ciepła, razem max. 240tys. ???

Budowa systemem półgospodarczym, tzn. większe rzeczy ekipy, drobiazgi typu ocieplanie stropu, malowanie itp we własnym zakresie?

 

 

W nast. tygodniu chcę kupić projekt...

 

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-majowkach-termo/m7801fb57c4032

Edytowane przez marcin.sto1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temacie stodoły - taka stodółka to marzenie:

 

http://blog.domimieszkanie.com/wp-content/uploads/2010/02/barnhouse-stodola_marzen.jpg

 

albo taka - skromniej:

 

http://www.alejamiedziana.pl/upload/ogloszenia/nowoczesny-energooszczedny-dom---2769-4.jpg

 

i cały wątek:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128564-Nowoczesne-stodoły-inspiracje

 

 

chyba nie wszyscy wiedzą, że teraz określenie dom-stodoła to komplement.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie na domek tej wielkości wspomniana kwota powinna wystarczyć, ale jest trochę elementów ponadstandardowych, więc na dwoje babka wróżyła. Kosztorys podany na stronie - po prostu przepisano wartości z projektu w wersji podstawowej. Wybrana jest wersja Termo, a ceny takie same jak w podstawowej. Zapewne w wersji termo wszystkie docieplenia grubsze (z opisu widać tylko, że styro na ścianach 20cm, a w wersji podstawowej 12), zapewne w wersji Termo okna będą energooszczędne, czyli trochę droższe. Poza tym jest dachówka ceramiczna, pisałeś o możliwej likwidacji komina w łazience, a co z kominkiem? Zostaje? Do okien narożnych montuje się rolety, ale rozwiązania, które widziałam to były po prostu dwie rolety i na narożu miały prowadnice, nie widziałam czegoś takiego jak pancerz złamany pod kątem 90 stopni.

Na moje wyczucie na ten domek trzeba by liczyć 210 tysięcy + kasa na pompę ciepła.

Jeżeli we wnętrzach też masz określone oczekiwania co do materiałów i wyposażenia na przykład kuchni i łazienki, to zaznaczam, że budżet może się szybko posypać. Jak wiadomo łazienkę można wykończyć "budżetowo" za parę tysięcy, można za kilkanaście, a mam w rodzinie osobę, która mieszkając w nowym domu już ze 6 lat, ciągle nie wykończyła łazienki na poddaszu, bo twierdzi, że potrzebuje na to 30 tysięcy i musi sobie nazbierać. :)

 

Dach dwuspadowy-fajna sprawa w domu z poddaszem. Ściana kolankowa, jakiś balkonik, okno dachowe-to wszystko sprawia że dom nabiera fajnego wyglądu. Ale (moim zdaniem) w parterówce chyba lepiej pasuje czterospad.

Nie to ładne, co ładne, tylko co się komu podoba. Dla mnie pozadzierane ściany kolankowe, balkoniki to zbędne kombinacje. W dodatku często są to elementy "ulepszane" w adaptacji i wykończeniu i dobrych proporcji ze świecą można tam szukać.

Kwestia estetyki dachu to przede wszystkim proporcje. Więcej zależy od szerokości elewacji, kąta nachylenia, szczegółów konstrukcji, podziałów, konkretnych rozwiązań (w projekcie masz dach kopertowy, gdyby był czterospadowy, to przy tej szerokości domu wyglądałby kuriozalnie). Nie ma prostej zasady na parterówkę to, na poddasze to, bo decydujące jest czy zagra całość. A i tak jeden będzie zachwycony, a drugi powie, że beznadziejnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...