Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W tym projekcie Saloniki II Lipińskich z małymi zmianami to jaką masz powierzchnię użytkową? Moja działka jest za miastem też na wsi na niej starodrzew i to jej cały urok. Szukam domu taniego, wymyśliłam dach kopertowy bo taki wydawał mi się ładny, ale posłuchałam dobrych rad i rzeczywiście na poddasze nie bardzo nadaje się. Teraz szukam z prostym dachem, już wiem że jednak nie skorzystam z gotowca. Chyba, że ktoś doradzi mi jakiś super. Kasy nie wiele nie mogę szaleć. Napiszcie na czym można zaoszczędzić, ale tak żeby dom jednak wyglądał dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W tym projekcie Saloniki II Lipińskich z małymi zmianami to jaką masz powierzchnię użytkową? Moja działka jest za miastem też na wsi na niej starodrzew i to jej cały urok. Szukam domu taniego, wymyśliłam dach kopertowy bo taki wydawał mi się ładny, ale posłuchałam dobrych rad i rzeczywiście na poddasze nie bardzo nadaje się. Teraz szukam z prostym dachem, już wiem że jednak nie skorzystam z gotowca. Chyba, że ktoś doradzi mi jakiś super. Kasy nie wiele nie mogę szaleć. Napiszcie na czym można zaoszczędzić, ale tak żeby dom jednak wyglądał dobrze.

 

Dom powinien byc przede wszystkim wygodny. A sądząc po twoich wypowiedziach o kwocie, jaką chcesz przeznaczyć na budowę- powinien być energooszczędny.

Wszelkie pieniądze wsadzone w wygląd domu, są stracone. Kosztem wszelkich wykuszów, lukarn, skomplikowanych dachów, okien wielkopołaciwych, balkonów, solarów, ogrodów zimowych i basenów zainwestowac w lepsze ocieplenie i bezobsługowe żródło ciepła. Na tym radzę się skupić. Koszt 200tyś.zł dla domu ok 150-180m2 jest mżonką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karolinaciosaniec pierwsze, zcczego bym zrezygnował, to garaż.

No, chyba, że Twój samochód jest ważniejszy od Twoich dzieci - bo przecież im nie zafundujesz sypialni po 20m2. Zmiast garażu 10 m na pom gospodarcze.

Garaż zawsze możesz dokleić do domu później.

I tak będzie ciężko zmieścić się w 300tyś.

Ja założyłem sobie budżet 320tyś.

Byłem bliski zakupu takiego projektu: http://www.tooba.pl/projekt-domu-Z79/a,s_pd,idp,11772.html

(Swoją drogą, na takim programie funkcjonalnym powinnaś się oprzeć przy 5 osobach)

 

Ale zrezygnowałem - bo w tym budzecie, jaki założyłem trudno byłoby postawić ten dom, takim, jakim chciałbym go widzieć.

Postawiłem na mniejsza parterówkę, projekt indywidualny. Fakt - do stanu SSZ na materiałach nie żałowałem i wszystko zrobiłem ekipami.

Ze swojego wyboru jestem zadowolony, bo mając jedną kondygnację do wykończenia jakoś optymistyczniej się spoglada na ten etap :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym projekcie Saloniki II Lipińskich z małymi zmianami to jaką masz powierzchnię użytkową? Moja działka jest za miastem też na wsi na niej starodrzew i to jej cały urok. Szukam domu taniego, wymyśliłam dach kopertowy bo taki wydawał mi się ładny, ale posłuchałam dobrych rad i rzeczywiście na poddasze nie bardzo nadaje się. Teraz szukam z prostym dachem, już wiem że jednak nie skorzystam z gotowca. Chyba, że ktoś doradzi mi jakiś super. Kasy nie wiele nie mogę szaleć. Napiszcie na czym można zaoszczędzić, ale tak żeby dom jednak wyglądał dobrze.

 

Podniosłem ścianę kolankową o 2 pustaki, wstawilem drzwi do kotłowni z zewnątrz i parę mniejszych zmian. Użytkowej jest około 130 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasy nie wiele nie mogę szaleć. Napiszcie na czym można zaoszczędzić, ale tak żeby dom jednak wyglądał dobrze.

 

Dom na wizualce to nie to samo, co dom w realu. Od kiedy mieszkam w swoim domu, zdarza mi się słyszeć komentarze spacerowiczów (tak, tak - osiedle nowych domów jest popularnym celem spacerów ;) ). Nasz dom jest zdecydowanie najprostszym i najskromniejszym architektonicznie budynkiem, a jednak bardzo często jest komplementowany. Co się podoba? A no to, że jest wykończony, ma tynk, podbitki, parapety, ogólnie wszystko, czego często brakuje budynkom sąsiednim. Jest już otoczony docelowymi rabatkami - są krzewy, drzewka, kwitną kwiaty, jest koszona trawa, od niedawna są ścieżki kostkowe. Ogólnie jest schludne otoczenie i sam budynek też wygląda schludnie. Przeciętny oglądacz widzi całokształt. Zdecydowanie wyżej oceni prosty dom, ale wykończony, z kwitnącymi pelargoniami, niż budynek, który miał świetne, "bogate" wizualki, a w naturze stoi zaciągnięty na szaro, w otoczeniu, które jest jeszcze raczej placem budowy niż ogrodem.

 

Według mnie, aby zmieścić się w założonym budżecie, powinnaś nieco zejść z metrażem. 150 metrów netto jest możliwe tylko w sytuacji sporych nakładów pracy własnej, a o tym nie wspominasz. Też jestem zdania, że na pierwszy ogień powinno pójść ucięcie garażu. Garaż można zbudować wówczas wcześniej niż dom, później, inną technologią, doklejony, wolnostojący, w miejscu, które już bywając regularnie na działce uznacie za najwygodniejsze.

Ponieważ jeszcze nie wiesz, czym miałby być ogrzewany dom, proponuję wybór większego pomieszczenia gospodarczego (w razie czego wejdzie kocioł z podajnikiem i zapas paliwa stałego, jeżeli będzie system grzewczy "czysty", to przestrzeń możesz wykorzystać dowolnie - zrobić z części garderobę, warsztacik, składzik, wstawić rowerek czy ławeczkę do ćwiczeń).

Na parterze część wspólna, sypialnia rodziców i wygodna dla nich łazienka, na poddaszu trzy pokoje i łazienka dla dzieci (nie proponuję dwóch łazienek na poddaszu, bo jednak koszt wykończenia dodatkowej łazienki przy napiętym budżecie może być zbyt obciążający). Bez balkoników, kombinacji, jak najprostszy obrys, prosty dach dwuspadowy, jak najmniej kominów.

Czy na przykład któryś z poniższych projektów byłby dla Ciebie akceptowalny?

http://z500.pl/projekt/675/Z162_v3.html tutaj ściany działowe pozwalają na przykład zamienić miejscami kuchnię i sypialnię na parterze, będzie taki częściej spotykany rozkład pomieszczeń.

http://z500.pl/projekt/653/Z92.html ten nie ma szafy w wiatrołapie, ale wstawiając typowe drzwi wejściowe uzyskasz trochę miejsca na wieszak na ścianie z prawej.

http://z500.pl/projekt/688/Z228.html ten ciekawy, ale po pierwsze może być już trochę za drogi, a po drugie na poddaszu zrobiłabym łazienkę i pralnię nad kotłownią, a pokój tam, gdzie teraz łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zbudować tani dom, a żeby dobrze wyglądał- to właśnie, jak pisała bowess- otoczenie domu zrobi efekt. 5 osób umieścić nie jest łatwo,

Dobrze, że rezygnujesz z tego lilaka- jest na pewno wiele innych dużo lepszych (tańszych) domów. Określ sobie program domu, wtedy lepiej będzie wybrać z projektów. Dużo można zaoszczędzić na robociźnie, jednak nie piszesz czy to wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zbudować tani dom, a żeby dobrze wyglądał- to właśnie, jak pisała bowess- otoczenie domu zrobi efekt. 5 osób umieścić nie jest łatwo,

Dobrze, że rezygnujesz z tego lilaka- jest na pewno wiele innych dużo lepszych (tańszych) domów. Określ sobie program domu, wtedy lepiej będzie wybrać z projektów. Dużo można zaoszczędzić na robociźnie, jednak nie piszesz czy to wchodzi w grę.

 

To niesamowite jak zmieniła mi się wizja mojego domu, a to dzięki Waszym radom drodzy forumowicze. Mam w rodzinie budowlańców, ale wiem że oni z tego żyją więc nikt nikomu nic nie zrobi za darmo. Może jakiś rabacik będzie, ale nie mogę na to stawiać. Tak otoczenie domu też jest bardzo ważne, ale o to nie martwię się poświęcę na to każdą wolną chwilę. Uwielbiam pracę w ogrodzie, kwiaty i wszystko co zielone. Sama wszystko zaprojektuję i wykonam. Własnie o to chodzi, że szukam domu, który pozwoli za mój skromny budżet dopracować go. Wasze propozycje domów są bardzo ciekawe:yes: Bardzo dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądrego człowieka warto posłuchać, schodzę z metrażu, balkonów nie będzie, dwie łazienki, o garażu pomyślę jeszcze bo mam dwa samochody, pięć rowerów,opony na zmianę, narty i tysiąc gratów potrzebnych nie do wyrzucenia,gdzie ja to pomieszczę w tej chwili wynajmuję garaż:( Duża rodzinka, a domek mi się kurczy:D ! Dziękuję za pomoc;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję, że ostatnimi czasy rośnie popularność wiat garażowych drewnianych. Opcji jest mnóstwo - same słupy i dach, jakaś ażurowa ścianka lub ścianki, pełna ściana od strony, z której najczęściej zawiewa, wiata z zamykanym schowkiem z boku lub z tyłu na sprzęt ogrodniczy czy co tam kto chce (rowery, opony), wiata z miejscem na ułożenie drewna do kominka (wypełnienie ścianki). Różności.

Takie wiaty są stawiane zwykle dość blisko wjazdu na posesję (nie trzeba dużo odśnieżać) - za bramą skręca się bezpośrednio pod wiatę. Fakt, że do domu nie ma bezpośredniego przejścia w cieple i suchości, ale widzę, że wiaty te faktycznie spełniają swoje przeznaczenie, a wielu sąsiadów mających garaż w bryle i tak zostawia auta na drodze przed domem, bo szybciej, wygodniej, z wjeżdżaniem do garażu za dużo kombinacji, w garażu jest tyle rzeczy, że samochód już się nie mieści. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo dobrze zaplanowany garaż, to nie tylko kwestia samochodu. Opony, kompresor, kosiarki, kosy, myjki, rowery, miotły, skrzynki, drabiny, jakiś stół warsztatowy, w końcu podstawowe narzędzia(dostępne na ścianie, a nie poupychane w zakamarkach) to wszystko daje nam garaż. Na samej prowadnicy pod stelaż bramy segmentowej już zrobiło mi się doskonałe miejsce na sporo rzeczy. Można oczywiście poprzestać na plandece, która również osłoni od słońca, deszczu lub śniegu, jednak budujemy dom, aby było nam wygodnie. Za 200 tysięcy może się to nie udać i kompromis jest konieczny. Czy stawianie wiaty przy frontowym ogrodzeniu jest takim rozwiązaniem? Wg mnie niekoniecznie, choćby ze względów estetycznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominałabym o tym rozwiązaniu, gdyby było to szpecące, niefajne. Albo bym wspomniała od razu in minus. Wiaty, które widziałam wyglądały dobrze, były już otoczone zielenią (czasem młodą, ale zawsze). Fakt - znajdowały się na działkach dość sporych, szerokich od frontu. Nie kleiły się do płotów.

 

Dom za 200 to nie jest dom z opcją serwisu auta, warsztatu pana domu, przechowalni w cenie metra równej lub bliskiej części mieszkalnej. Takie metry, jeżeli są potrzebne, należy uzyskać taniej. Altana w ogrodzie, budyneczek w wersji tańszej, wspomniana wiata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominałabym o tym rozwiązaniu, gdyby było to szpecące, niefajne. Albo bym wspomniała od razu in minus. Wiaty, które widziałam wyglądały dobrze, były już otoczone zielenią (czasem młodą, ale zawsze). Fakt - znajdowały się na działkach dość sporych, szerokich od frontu. Nie kleiły się do płotów.

 

Dom za 200 to nie jest dom z opcją serwisu auta, warsztatu pana domu, przechowalni w cenie metra równej lub bliskiej części mieszkalnej. Takie metry, jeżeli są potrzebne, należy uzyskać taniej. Altana w ogrodzie, budyneczek w wersji tańszej, wspomniana wiata.

 

Jak ktos ma 1 garaz to tak naprawde nie ma garazu, tylko graciarnie. Jak ktos chce parkowac auto a garaz ma na 1 auto, to z reguly albo wchodzi tam tylko samochod albo tylko graty.

 

Ja mam wiate o wymiarach 4x7 do tego schowek na narzedzia 1,5 x 4. Poki co do tego schowka da sie jeszcze wejsc :p

 

Wszystko (bez zadaszenia) kosztowalo ponizej 4 tys.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominałabym o tym rozwiązaniu, gdyby było to szpecące, niefajne. Albo bym wspomniała od razu in minus. Wiaty, które widziałam wyglądały dobrze, były już otoczone zielenią (czasem młodą, ale zawsze). Fakt - znajdowały się na działkach dość sporych, szerokich od frontu. Nie kleiły się do płotów.

 

Dom za 200 to nie jest dom z opcją serwisu auta, warsztatu pana domu, przechowalni w cenie metra równej lub bliskiej części mieszkalnej. Takie metry, jeżeli są potrzebne, należy uzyskać taniej. Altana w ogrodzie, budyneczek w wersji tańszej, wspomniana wiata.

 

Jesteś pewna, że oddzielny budyneczek na rowery czy inne szpargały będzie wygodniejszy i tańszy w użytkowaniu? Pomimo że mam sporą kotłownię i garaż, brakuje mi czasem miejsca na drobiazgi. Przy domu, tym bardziej takim za niewielkie pieniądze, na pewno trzeba będzie wiele rzeczy wykonać samodzielnie. Gołymi rękami tego nie da się zrobić. Zacznie się kupowanie blaszaka, potem wiaty na auto, a potem zacznie brakować miejsca na zazwyczaj niedużej działce. Metry garażu są wg mnie tanie. Nie ma konieczności kładzenia płytek, nawet tynków. Strop wylewany z pompy można łatwo wcześniej wyłożyć folią i mamy gładko, instalacja elektryczna to kilka punktów, brama zwykła uchylna i nawet w połowie nie zbliżymy się do powierzchni mieszkalnej. Jak jest miejsce to ok, ale dorzućmy boks na śmieci, ewentualnie jakąś drewutnię, wspomnianą wiatę, może domek narzędziowy i ciągi komunikacyjne między tymi elementami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podaję tu żadnych pewników. Wszystko jest kwestią policzenia i przemyślenia. Zdecydowane "nie" mówię takiemu pomysłowi, jak opisujesz na końcu postu - altanka, wiata, domek, blaszak, jeszcze ze dwie dobudówki jakieś. Najlepiej na małej działce. :) Blaszaka przecież można odsprzedać, lichą szopkę z czasów budowy rozebrać.

 

Osobny budynek zwykle jest mniej wygodny z tego względu, że przejście do niego w chłodniejszym półroczu wiąże się z jakimś przyodzianiem. Jeżeli chodzi natomiast o kwestie ogrodnicze, to nie ma żadnej różnicy - skoro wyszedłeś pracować w ogrodzie, to już obojętnie skąd wyjmiesz narzędzia.

 

Piszesz, że garażu budowanego wraz z domem wykańczać nie trzeba i tu oszczędność. Racja. Jednak stawiając garaż osobny masz lżejszą konstrukcję, więc oszczędność na fundamentach, grubości materiału na ściany, dociepleniu, konstrukcji i pokryciu dachu. No i też nie musisz go wykańczać "ozdobnie". :)

Minus - podatek od wolnostojącego garażu wyższy.

Myślę, że to jest raczej kwestia pewnego nastawienia, podejścia do tej kwestii. Jak dla kogoś garaż jest ważny, to ujmie metrów z sypialni czy kuchni, a garaż zrobi w bryle. Jak ktoś zakłada, że w życiu nie wyda więcej niż 10 tysięcy na budynek dla auta, to od razu odrzuca projekty z garażem i stawia wiatę, betoniaka, blaszaka.

Myśleć. Opcji jest wiele. Jak kasy skąpo, to można zbudować projekt, do którego garaż da się dostawić w takiej wersji, w jakiej pozwolą finanse - samą wiatę przypartą do ocieplonej ściany, murowaniec, może z dachem płaskim, może spadzistym, może nawet z tarasem na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos ma 1 garaz to tak naprawde nie ma garazu, tylko graciarnie. Jak ktos chce parkowac auto a garaz ma na 1 auto, to z reguly albo wchodzi tam tylko samochod albo tylko graty.

 

Ja mam wiate o wymiarach 4x7 do tego schowek na narzedzia 1,5 x 4. Poki co do tego schowka da sie jeszcze wejsc :p

 

Wszystko (bez zadaszenia) kosztowalo ponizej 4 tys.

 

Pozdrawiam

 

przesadzasz :)

mam garaż na jedno auto i nie mam graciarni

no może inaczej - teraz nie parkuję tam - tzn. latem, więc chłopaki wstali swoje bryki :) rowery i motor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoroby za 4 tysiaki coś na pewno wykombinują. :D

 

Różnie to jest - są ludzie, co pojedynczy garaż w bryle zastawią różnościami raz dwa. Moi sąsiedzi przez garaż wożą opał do pieca, bo nie mają bezpośredniego wyjścia z kotłowni, więc auto też wstawiają raczej rzadko. Są i tacy, co się trzymają przeznaczenia pomieszczenia i auto faktycznie stoi w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komuś w rachunkach wychodzi, że nie stać go na garaż, nawet taki całkiem niewykończony z mojego opisu, to wcale nie znaczy, że bez tego typu pomieszczenia można będzie się obejść mieszkając w małym domu. Ludzie kupujący nawet małe mieszkanie w nowej kamienicy czy bloku, a niemający żadnej piwnicy lub garażu, mają zazwyczaj spory problem. Kończy się to permamentnym zapchaniem balkonów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...