Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam drodzy forumowicze.

Na początku powiem, pisałem już kiedyś w tym wątku, ale wtedy temat domu to była czysta ciekawość... Teraz marzenia zaczynają nabierać tempa:) Także moje poprzednie posty można pominąć.

Czy moglibyście ocenić ten projekt: http://www.mgprojekt.com.pl/albatros ?

Przeczytałem naprawdę wiele na temat kształtu domu, wielkości i wielospadowym dachu itd itp.

Chciałbym znać Waszą opinię, czy albatrosa można wybudować do 240 - 250 tyś z możliwością zamieszkania na dole (poddasze do późniejszego wykończenia)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie!

tak czytam od kilku dni i czytam i wciąż nie wiem czy uda mi się zamknąć w kosztach...

od początku...

nie mam cieśnienia na "szybka i tanią" budowę domu ponieważ obecnie jestem zadowolony z wynajmowanego mieszkanka za stosunkowo normalne pieniądze jednak to tylko 30m2!!!

mieszkam od roku z dziewczyną i powoli zaczynamy rozglądać się za kupnem działki w odległości 20-25km od Poznania.

średnie nasze dochody to 4,500zł NETTO i jakieś 50tyś oszczędności...

Marzy nam się niewielki domek(80m2 - max 90m2) w prostej bryle bez udziwnień bez garażu ( tylko z wiatą na samochód).

 

w przyszłości na pewno pojawi się dziecko ale raczej jedno chyba, że nasza sytuacja finansowa się poprawi to wtedy może zdecydujemy się na dwójkę ale przez najbliższe 4 lata chciałbym poświęcić na znalezienie działki i wybudowanie domu.

Zastanawiam się czy kwota kredytu w wysokości 230tyś zł + wspomniane oszczędności pozwolą na spełnienie tych warunków? (działka jak najmniejsza - byle by zmieścił się domek i kawałek ogrodu :) chodzi o WSZYSTKIE KOSZTY. - damy radę? - większość zleciłbym firmie bo sam sporo pacuje i nie ma wujków murarzy, elektryków itp.

 

nie mamy wygórowanych wymagań i nie chcemy porywać się z motyką na słońce - chcemy tylko spełnić nasze marzenia o swoim domku...jak większość tutaj ;)

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra.mam już pewien etap za sobą,ściany,dach,okna będą we wtorek.czyli można by zże SSO, dom o powierzchni całkowitej 179m2 wyniósł mnie 97 tyś na dzień dzisiejszy wliczając okna których jeszcze na zdjęciach nie ma.wszystko robiły lokalne ekipy ale ekipa od dachu ma u mnie mistrza i chętnie podzielę się namiarami do nich .dzięki temu stać mnię,i to zrobię,na ocieplenie natryskowe które wyniesie mnie tylko 1tyś,więcej od własnej pracy a efekt jest w 5 godzin.oto pare fotek.25.jpg26.jpg28.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrick99 moim zdaniem uda się, pod warunkiem, że działkę kupisz za oszczędności i media będą w drodze - tak, że za przyłącza zapłacisz ryczałtowe kwoty.

Oczywiście domek odpowiednio prosty i może bliżej 80 niż 90m2.

Ceny działek z rynku wtórnego możesz zobaczyć w serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych, ale namierz też pasujące Ci gminy i odwiedź ich strony BIP - może robią przetargi na działki (zwykle korzystniejsze ceny i czysta sytuacja prawna).

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maroko1991- ten dom ma 191m2, Moim zdaniem za 250 tys. bez pracy własnej nie uda się. Zobacz, że kosztorys opiewa na ok. 300k. To nie jest tani dom do budowania.

 

Patrick99 -Nie wiem jak u Was w regionie chodzą działki, ale minimum pewnie jakieś 70-80k za 10000m2. Czyli na dom zostanie Ci...200k?!

Szansa jest ale musi to być dobrze wybrany funkcjonalny, prosty projekt domu, chyba lepiej parterówka. Macie czas dozbierać kasy, poszukać fajnej i niedrogiej działki. Teraz jest chwilowy zastój na rynku nieruchomości, nie wiadomo jak długo i czy ceny działek spadną- loteria;)

Na pewno takiej kasy nie wystarczy NA WSZYSTKO: meble, otoczenie domu, super ogrodzenie. Dużo pójdzie na robociznę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam drodzy forumowicze.

Na początku powiem, pisałem już kiedyś w tym wątku, ale wtedy temat domu to była czysta ciekawość... Teraz marzenia zaczynają nabierać tempa:) Także moje poprzednie posty można pominąć.

Czy moglibyście ocenić ten projekt: http://www.mgprojekt.com.pl/albatros ?

Przeczytałem naprawdę wiele na temat kształtu domu, wielkości i wielospadowym dachu itd itp.

Chciałbym znać Waszą opinię, czy albatrosa można wybudować do 240 - 250 tyś z możliwością zamieszkania na dole (poddasze do późniejszego wykończenia)?

 

Myślę, że ten dom wcale nie jest taki tani w budowie i mimo wrodzonego optymizmu, wątpię, czy uda się zejść z kosztów podanych na stronie. Tam jest wiele drogich i trudniejszych wykonawczo niż przy typowym prostym domu elementów - kawałek płaskiego dachu, ten podcień wejściowy, dużo okien połaciowych, lukarna, kominy porozwalane po całym domu i dachu, to samo z wodą... W ogóle ładny i efektowny dom, ale raczej nie dla kogoś, kto musi naprawdę kontrolować wydatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten dom wcale nie jest taki tani w budowie i mimo wrodzonego optymizmu, wątpię, czy uda się zejść z kosztów podanych na stronie. Tam jest wiele drogich i trudniejszych wykonawczo niż przy typowym prostym domu elementów - kawałek płaskiego dachu, ten podcień wejściowy, dużo okien połaciowych, lukarna, kominy porozwalane po całym domu i dachu, to samo z wodą... W ogóle ładny i efektowny dom, ale raczej nie dla kogoś, kto musi naprawdę kontrolować wydatki.

 

Dorzucę info o zlikwidowaniu kominka a co za tym idzie komina?

 

A jaka kwota według Was powinna wystarczyć na taki domek (bez kominka) do zamieszkania na dole?

I na czym jeszcze mógłbym zaoszczędzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice Poznania nie są aż tak drogie. Jeżeli działka może być nieduża, to w tych 50 tysiącach może nawet przyłącza się uda zrobić.

 

Maroko1991 Albatros ma trochę ponad 150m2 po podłogach i parę kombinacji konstrukcyjnych. Jedyna szansa na zamieszkanie w tej kwocie to huk własnej robocizny. Z ekipami nie ma szans.

 

Jak potanić? Znaleźć projekt bez zbędnej i według mnie nieładnej lukarny, z mniejszą liczbą okien połaciowych, bez betonowych zadaszeń (jak już, to lekka konstrukcja). Dobrze, żeby ściany nośne były mniej kombinowane, najlepiej jakaś jedna w poprzek domu.

 

A koszt Albatrosa do zamieszkania na parterze uważam, że minimum 280k. Choć jeżeli poddasze by miało być do deweloperskiego (nie tylko ocieplenie połaci, ale też instalacje i regipsy), to na pewno przekroczy 300k.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spora działka, myślałem żeby to była bardziej wielkość 600m2 :)

po wstępnym rozeznaniu na działkę musze wydać +/- 60 tys. zł już z uzbrojeniem.

domek mały parterowy albo z użytkowym poddaszem o takich rzeczach jak meble AGD nie myślę - mam kilka fajnych dojść do AGD (pracuje w tej branży).

w najgorszym wypadku kredyt wezmę 250tyś (liczę się z takim) to już powinno być lepiej?

 

uściślając - kwota 250tyś kredytu + 50 tyś środków własnych musi wystarczyć na działkę + wykończony dom - nie mówimy tutaj o ogrodzi albo wypasionym ogrodzeniu -zwykła siatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrick99 moim zdaniem uda się, pod warunkiem, że działkę kupisz za oszczędności i media będą w drodze - tak, że za przyłącza zapłacisz ryczałtowe kwoty.

Oczywiście domek odpowiednio prosty i może bliżej 80 niż 90m2.

Ceny działek z rynku wtórnego możesz zobaczyć w serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych, ale namierz też pasujące Ci gminy i odwiedź ich strony BIP - może robią przetargi na działki (zwykle korzystniejsze ceny i czysta sytuacja prawna).

 

nie słyszałem wcześniej o BIP - możesz powiedzieć coś więcej?:D

działki sprzedaje chłopak, który u mnie pracuje w okolicach Niepruszewa - jak najbardziej odpowiada mi ta lokalizacja ze względu na fajny dojazd do Poznania oraz bliskość do miejsca pracy. - aczkolwiek wiadomo, że przez te 2/3 lata sporo może się pozmieniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę info o zlikwidowaniu kominka a co za tym idzie komina?

 

A jaka kwota według Was powinna wystarczyć na taki domek (bez kominka) do zamieszkania na dole?

I na czym jeszcze mógłbym zaoszczędzić?

Kominek z robocizną( i kominem) to ok. 10tys. i tylko tyle "urwiesz" z kosztów. Podrażacze wymienili przedmówcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrick99 jak nie masz ciśnienia to spróbuj tak, jak ktoś tu radził..

za to co masz kup działkę..

z kredytu 250 tysięcy na 25 lat rata będzie jakieś 1350 zł miesięcznie.. przez parę miesięcy / rok odkładaj na kupkę - po pierwsze zobaczycie jak żyje się z kredytem ;) a po drugie odłożysz już parę groszy na to co Ci braknie - na projekt, na cośtam, będzie miało to tą zaletę że nie będzie oprocentowane (w sensie że to nie rata do banku) .. jak przyjdzie czas to parę groszy będziesz miał na projekt.. jak nie masz działki a domek chcesz mały i funkcjonalny to z wyborem zaczekaj jak będziesz miał działkę, bo wtedy będzie wiadomo jak są strony świata, jak wjazd, sąsiedzi czy zagospodarowanie.. no i linia zabudowy w planie czy warunkach itp.

co do BIPu to chodzi o to że czasem gminy sprzedają działki, możesz jeszcze popatrzeć na stronach ANR ale nie wiem czy pod Poznaniem to jeszcze coś zostało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIP czyli Biuletyn Informacji Publicznej. Każda gmina ma taką stronę, na której zamieszcza ogłoszenia o przetargach, również na działki. Wpisujesz sobie BIP Kleszczewo czy BIP Swarzędz i masz stronę urzędu. Jeżeli masz upatrzoną konkretną gminę, to warto się wybrać do urzędu i zapytać na miejscu, czy są albo będą sprzedawane działki pod budowę domu. Czasem można uzyskać informację, że na przykład za miesiąc, dwa, pół roku gmina zrobi projekt jakiegoś osiedla i działki będą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się o uszy obiło o minimalnej wielkości działek budowlanych i nie było to 600m2 lecz więcej- może gminy same to ustalają? W urzędzie też się dowiesz o odległości od przyłączy, itp. Najprościej wystąpić o Warunki Zabudowy upatrzonej działki- z tego co pamiętam, nie musisz być jej właścicielem.

Dobry pomysł z symulacją spłaty kredytu- odkładać jak na ratę co m-c. Działkę kupić za oszczędności i ogrodzić. Możecie też powoli występować o przyłącza, bo okres oczekiwania baardzo się ciągnie. I wydatki na to nie są lawinowe, bo budowa nie goni, a media się przydadzą, nawet jakbyś miał działkę sprzedawać- inna cena. Budowa bez wody lub prądu- mało komfortowa. I łatwiej o kredyt, bo już masz wkład własny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się o uszy obiło o minimalnej wielkości działek budowlanych i nie było to 600m2 lecz więcej- może gminy same to ustalają? W urzędzie też się dowiesz o odległości od przyłączy, itp. Najprościej wystąpić o Warunki Zabudowy upatrzonej działki- z tego co pamiętam, nie musisz być jej właścicielem.

Dobry pomysł z symulacją spłaty kredytu- odkładać jak na ratę co m-c. Działkę kupić za oszczędności i ogrodzić. Możecie też powoli występować o przyłącza, bo okres oczekiwania baardzo się ciągnie. I wydatki na to nie są lawinowe, bo budowa nie goni, a media się przydadzą, nawet jakbyś miał działkę sprzedawać- inna cena. Budowa bez wody lub prądu- mało komfortowa. I łatwiej o kredyt, bo już masz wkład własny.

 

na działce o której wspominałem jest już woda i prąd. - co do minimalnej wielkości działki to się dowiem =]

a symulacji jako takiej przeprowadzać nie muszę bo przez ostatnie kilka lat spłacałem inny mniejszy kredyt i ratę miałem 820zł + opłaty za mieszkanie i w sumie wychodzi tyle co rata kredytu za domek a może i nawet ciut więcej. - dawałem radę =]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według prawa nie ma takiego minimum - po prostu działka ma być wystarczająco duża, aby zmieścić na niej dom zgodnie z przepisami o zachowaniu odległości i warunkami MPZP. W moim miasteczku starsze osiedla były właśnie tak dzielone - na działki po około 6 arów. Nie wszyscy budowali się od razu po zakupie działki, niektóre do dziś są puste, na niektórych domy powstały w ostatnich paru latach. Na takich osiedlach zwykle dopuszczony jest wyższy wskaźnik intensywności zabudowy, niż na osiedlach z większymi działkami. Właściwie to jest najważniejsza kwestia do sprawdzenia w przypadku niedużej działki - jakie są warunki albo miejscowy plan i co z tego wynika dla naszych planów budowlanych.

 

Dodam jeszcze, że raczej nie będzie problemu, jeżeli działka jest sobie na jakimś osiedlu, stanowi całość i tak od początku była wytyczona. Jeżeli mała działka powstała w efekcie niedawnych podziałów większej nieruchomości, to należy dokładniej przeanalizować jej wymiary i plan miejscowy.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kroni ładny wynik finansowy. Masz ten sam model dachówki co ja? :)

 

Załączników nie widać niestety.

 

dachówkę mam betonową euronit,podstawową w kolorze antracyt.ładnie się prezentuje.a o jakie załaczniki ci chodzi?wpisy w w dziennikach budowy?jeżeli tak to niebawem uzupełnie bo narazie urwanie głowy plus pilnowanie terminów kolejnych wykonawców.

co do wyniku finansowego też jestem zadowolony i niech nikt mi nie mówi ze samemu da się taniej przy takich upustach jakie mają firmy budowlane.kazda kolejna faktura to cios bo według tego co ja liczyłem po wycenach to oni mają 25-30% taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...