Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

najszybciej tak ale czy najtaniej?tu bym nie był taki pewien,a poza tym zwiększa się bryła co powoduje wizualne zmniejszenie się działki.

 

Stanowczo wolałbym dom parterowy do 80-100m2 niż 80-100 z poddaszem. Parterówka to możliwość wykorzystania pełnej wysokości pomieszczeń, co przy takim metrażu jest nie do pogardzenia- na poddaszu umyka co najmniej kilka m2. Dużo działki nie zabierze( i tak będzie co na niej robić;) ), komunikacja na jednym poziomie, odchodzi koszt schodów, strop nie musi być wylewany, dach może być niższy niż przy takim domu z poddaszem. Mniej ociepleń wewnętrznych (tylko płaski strop), prostsze instalacje, niższe kominy, brak okien połaciowych. Jeszcze pewnie sporo rzeczy nie wymieniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sipex
sipex - moim zdaniem rzecz jest jak najbardziej osiągalna :) Potrafisz zrobić sam jedne z droższych rzeczy w cyklu budowy, więc czemu miałoby się nie udać. Powodzenia.

 

też mi sięwydaje ,ale ciągle ten strach ,że nie starczy i myśl dom czy mieszkanie dom czy mieszkanie już mnie wykańcza:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sipex
Stanowczo wolałbym dom parterowy do 80-100m2 niż 80-100 z poddaszem. Parterówka to możliwość wykorzystania pełnej wysokości pomieszczeń, co przy takim metrażu jest nie do pogardzenia- na poddaszu umyka co najmniej kilka m2. Dużo działki nie zabierze( i tak będzie co na niej robić;) ), komunikacja na jednym poziomie, odchodzi koszt schodów, strop nie musi być wylewany, dach może być niższy niż przy takim domu z poddaszem. Mniej ociepleń wewnętrznych (tylko płaski strop), prostsze instalacje, niższe kominy, brak okien połaciowych. Jeszcze pewnie sporo rzeczy nie wymieniłem.

z drugiej strony 2x więcej dachu,wieksze fundamenty,wiecej okien,wiecej izolacji fundamentow,wiecej scian nośnych no i później okres mieszkania i ogrzewania z poddaszem jednak jeśli chodzi o koszta ogrzania będzie taniej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
z drugiej strony 2x więcej dachu,wieksze fundamenty,wiecej okien,wiecej izolacji fundamentow,wiecej scian nośnych no i później okres mieszkania i ogrzewania z poddaszem jednak jeśli chodzi o koszta ogrzania będzie taniej;)

Mylisz się,przelicz dokładnie i porównuj dokładnie.

100m2 pow.użytkowej w parterze to będzie 100m2 po podłogach a w poddaszu 100m2 pow.użytkowej to będzie jakieś 130-140m2 po podłogach,teraz porównaj.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że budując dom do ok. 100m2 lepiej wybrać parterówkę. Mimo większej (tylko trochę, wcale nie 2x) powierzchni ścian zewnętrznych, fundamentów, dachu itd - są oszczędności na dużych rzeczach typu strop czy schody. Ale różnie bywa - albo wz lub mpzp nakazuje poddasze użytkowe lub w ogóle 2 kondygnacje nadziemne, albo działka za mała na parterówkę, albo jeszcze coś innego...

Niemniej uważam, że i parterówkę, i piętrusa da się zbudować do tych 200 tys :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sipex

co do okien to faktycznie się zapędziłem..ale napewno fundament izolacje ocieplenia fundamentu to jednak sporo koszty z tego co wiem..kiedyś byłem zdecydowany na domek

http://www.budujdom.pl/TK9-89.html

pózniej zeszło na z 34 po setkach stron co tańsze..to może ktoś budował podobny domek jak tk9 i może mi podać koszty inwestycji?w warunkach zabudowy mam dach od 35stopni i niechcą mi zmienić w gminie dlatego też przychylam się bardziej do domku z poddaszem..chyba że w tk9 zmienić w projekcie ale to pewnie też koszta i mija się z celem..może ktoś mógł by wyszczególnić z grubasza róznice kosztów budowych tych dwóch domków?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sipex
hmm to ja już zgłupiałem:pno ale lepiej teraz niżw trakcie budowy:) czyli koszt ogólny budowy tk9 vs z34 powinien by około 20-30tys?powiedzmy pod klucz używając tu i tu tych samych materiałów..w z34 rezygnuje z kominka i lazienki na dole..przy parterówkach nie trzeba dach ocieplac?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sipex
hmm to dałeś mi do myśklenia:) ale znowu z 34 też jednak będzie większy o 20m2 a to dużo przy tak małych domkach..wkarzdym razie dzięki :)a tak w skrócie mógłbyś poda koszt budowy wlasnego domku i czy sam czy ekipą?jestem ciekawy już a Twój wątek długi i obszerny więc troszke mi zejdzie zanim doczytam do konca:P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wycenę od firm pod Warszawą stanu deweloperskiego za projekt Z11 115tys, do stanu pod klucz trzeba doliczyć te 25-35 tys. Myślę że ten dom biorąc samemu ekipy da się sporo taniej wystawić niż powierzając jednej firmie wszystko. Problem jest tylko taki że jak ktoś mieszka w innym mieście, 300-400 km od miejsca budowy to to sensu nie ma, musiałbym zamieszkać na placu budowy albo wynająć gdzieś w pobliżu na kilka miesięcy mieszkanie czy pokój aby załatwiać wszystko na budowę. Jednakże cena około 2000/m2 stanu deweloperskiego budowane przez jedną firmę jest realna nawet w Warszawie.

W tym Z11 nie podoba mi się ten daszek i udziwnienie dachu przez to, lepszy projekt jest np ten:

http://artinex-projekt.pl/projekty-domow/d20-kazimierz

Na 45m2 3 sypialnie +salon ten projekt chyba miażdży wszystkie małe projekty jak ktoś ma duża rodzinę a nie stać go na duży dom.

Edytowane przez vulcanor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
hmm to dałeś mi do myśklenia:) ale znowu z 34 też jednak będzie większy o 20m2 a to dużo przy tak małych domkach..wkarzdym razie dzięki :)a tak w skrócie mógłbyś poda koszt budowy wlasnego domku i czy sam czy ekipą?jestem ciekawy już a Twój wątek długi i obszerny więc troszke mi zejdzie zanim doczytam do konca:P

Koszt mojego domu,mocno energooszczędnego czyli w technologii raczej drogiej,z ogrzewaniem za pomocą pompy ciepła do wprowadzenia się z meblami w części domu,kuchnią,sprzętem,z wykostkowanym tarasem i podjazdem wyniósł mnie ok.300-310tys.zł czyli jakieś 2550zł/m2.

Ale ja mam po podłogach 118m2 o wys.2,7m ;)

Do SSO była ekipa,instalacje równiez,wykończenie to przeplatanie własnej pracy z ekipami np.tynkowane wewnątrz ekipa,płyty k-g,malowanie,panele,kominek,izolacja wewnątrzna i zewnętrzna osobiście z pomocą kolegów,brukowanie ekipa.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72 jak zwykle lobbuje za parterówką. :)

sipex trudno o porównanie tych dwóch projektów, bo TK9 jest metrażowo z grupy, gdzie taniej wychodzą parterówki, a Z34 już z przedziału granicznego - może wyjść taniej parter, może poddasze.

W moim domu z poddaszem powierzchnia stropu to 75m2, a połaci dachu do ocieplenia było metrów 150, czyli dwukrotnie więcej. Na poddaszu mam 50m2 (przedścianki odcinają najniższe części - dom nie ma ściany kolankowej). Nasz domek prawdopodobnie jako parterówka już by się w 200 tysiącach nie zmieścił (przy takim samym nakładzie pracy), może byłaby szansa z zamianą na tańsze materiałów dociepleniowych i pokrycia dachu.

Analizować trzeba dokładnie dany budynek (metry fundamentów i ścian nośnych, powierzchnie ścian zewnętrznych i dachu, powierzchnię parteru, jeżeli jest to i powierzchnię stropu, schody, otwory okienne, rozciągnięcie instalacji). Założenie na sztywno, że coś jest zawsze tańsze może być błędne. Mam znajomych, którzy tak się nasłuchali teorii o korzyściach finansowych z budowy parterówki, że postawili parter około 200m2, bo to taniej. Zmienili też strop z ciężkiego na drewniany - bo miało być taniej. Robiąc tą zmianę nie sprawdzili cen i jak przyszło do kupowania materiałów to okazało się, że przy ich budynku, rozpiętościach stropu, liczbie belek drewnianych, nie zaoszczędzili na materiale i robociźnie nic, a za przeprojektowanie zapłacili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vulcanor naprawdę dobra cena od firmy. Tak dobra, że aż bym szukała kruczków. Instalacje w tym aby są, docieplenia, tynk zewnętrzny?

A propos mikro-domów. Osobiście wybrałabym inne rozwiązania funkcjonalne. Dla mnie taki Kazimierz czy Marcin to jednak pomyłka. Pokoje wielkości zbliżonej do moich łazienek, kuchnia poniżej 5m2. Jeżeli kogoś stać tylko na malutki domek, to staranniej przemyślałabym wnętrze, żeby nie było tak klaustrofobicznie. W takim przypadku uważam za lepszy wspólny pokój dla dzieci, kuchnię połączoną z pokojem dziennym. W takich domach nawet nie ma przewidzianego miejsca na stół. A ściany działowe wraz z wykończeniem, dodatkowe okna i drzwi do powydzielanych pomieszczeń, dodatkowe punkty elektryczne też kosztują - śmiem twierdzić, że można za to zrobić dodatkowe 4-5m2 powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jest średnia bo widziałem gdzieś na forum budowlanym ogłoszenie firmy budują pod klucz ten dom za 130 tys, a budując ekipami różnymi myślę że można zejść niżej ale trzeba mieć czas na szukanie ich i jeżdżenie po sklepach za materiałami.

 

Tak cena jest za stan deweloperski czyli tynki w środku ocieplenia i na zewnątrz tynk z ociepleniem 20cm styro i elewacją w kolorze,instalacje wszystkie, nie ma tylko grzejników ale instalacje są, drzwi zewnętrzne gerda, okna, strop drewniany ocieplony 30cm wełny, w ogóle taki mały dom to elektrycznie by można było ogrzewać ale podgrzewanie wody do mycia czy jedzenia też elektrycznie to koszt prądu jest znaczny pewnie.

Co do domu to mnie wystarczy właściwie salon + sypialnia albo 2 sypialnie max, 50-60m2 starczy bardziej mi zależy na przestrzeni działki i spokoju, fakt te projekty d20-d23 są dobre dla dużych rodzin 2+3 każdy am swój pokój a że mały , w mieszkaniu też mam pokój 6-7m2 i starcza. Wychodzi na to że 2500-3000 za m2 pod klucz a nawet do wprowadzenia jest osiągalne bez problemu. Niestety działka i ogrodzenie zagospodarowanie podnosi cenę m2 takiego domu już do 4 tys ale nadal jest to konkurencja w stosunku do mieszkań.

Edytowane przez vulcanor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem parterówki, z możliwością późniejszego dorobienia poddasza. Po trylionie tematów przekonałem się że lepszy będzie jednak z poddaszem a mniejszą powierzchnią zabudowy. Okien w dachu i tak nie mam. Startowałem od Z7 potem Z8 a skończyłem na projekcie indywidualnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sipex

okna w dachu to też nie są nie wiadomo jakie koszty jak i ocieplenie..okno z tąnszych około 700zł ocieplenie też chyba 3 tys nie przekroczy a w parterówce też strop trzeba ocieplići też m2 tam jest..więc możę bardziej porównywalne z kosztami sa oba projekty? patrząc na parterówki SSZ to przy metrażu około 10m2 jest to średnio 120 tys zł więc o dobre 20 tys więcej niż poddasze a to nam daje akurat te schody i strop tak przynajmniej wnioskuje z tego co wyczytałem na róznych forach;P

najgorzej żę każdy zachwala to co zbudował:Dnie spotkałem nikogo kto by miał poddasze a teraz by budował parter i na odwrót:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...