Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

sławek - zabawna analogia, niestety chybiona. Powodów jest kilka:

 

- forum budujących przy pomocy inwestora zastępczego, inspektora nadzoru lub kupujących dom od dewelopera, a dla takich, co samodzielnie nadzorują proces budowy lub wręcz samodzielnie budują. Jeżeli przyjmujesz na siebie rolę "organizatora" procesu budowlanego, a więc sam szukasz fachowców, dokonujesz odbiorów (faktycznie, nie formalnie), sprawdzasz postępy na budowie i bawisz się w zaopatrzeniowca, to musisz elementarną wiedza co do technologii budowlanych dysponować. Inaczej nie odróżnisz wygadanego partacza od super speca, w hurtowni wcisną ci każdy kit i nie rozwiążesz sytuacji, w której wykonawca zwala na architekta, architekt na wykonawcę, a kierbud mówi, że obaj to idioci. Prawda jest taka, że wszyscy tu amatorsko paramy się czymś, co w tzw. normalnych warunkach powinien wykonać za nas odpowiedni fachowiec. Szukamy informacji na forum nie po to, żeby przygotować się do wizyty u lekarza, a po to, żeby samemu się wyleczyć. Czy to jest słuszne podejście, czy niesłuszne, to inna sprawa, niemniej taka jest rzeczywistość budowania metodą gospodarczą.

 

- budowlanka w w takim zakresie, w jakim jest nam potrzebny, nie rocket science. Nie budujemy mostu autostradowego w Mszanie, a proste domu jednorodzinne. Te opasłe księgi, które składamy do urzędu w związku z pozwoleniem na budowę, to aberracja naszego prawa, a nie rzeczywista potrzeba. W rzeczywistości do wybudowania domu jednorodzinnego potrzebnych jest kilka rysunków, kilka prostych obliczeń i rozrysowanie niektórych detali. Przeciętnie inteligentny człowiek jest w stanie w krótkim czasie to ogarnąć w zakresie, który jest wystarczający dla poprowadzenia budowy jego własnego domu.

 

- fora, blogi budujących i strony producentów są jednym z lepszych źródeł wartościowej wiedzy. Artykuły w pisemkach budowlanych są dobre, dopóki nie zacznie się budować. Później nagle okazuje się, że autor albo nie ma pojęcia o czym pisze, albo nie uwzględnił sytuacji szczególnej, która tak się składa wystąpiła u nas, albo widział budowę z daleka i pisze ogólniki spisane od innych takich jak on, albo wciska drogie rozwiązania reklamodawców, które może i są dobre, ale całkowicie nieopłacalne. Natomiast podręczniki dla studentów kierunków budowlanych są często zbyt szczegółowe - nie zamierzamy w końcu robić nowej specjalizacji, a jedynie dowiedzieć się tego i owego, żeby przypilnować, czy nas całkiem w wała nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zawsze można poszukać oszczędności tam gdzie inni ich nie widzą . Mam kolegę , który dużo zaoszczędził budując ze starej ale zdrowej po niemieckiej cegle rozbiórkowej wiem , że dużo rzeczy robił też sam ( podłogi tynki itp .) . Na pewno oszczędności są tam gdzie się ich często nie spodziewamy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- fora, blogi budujących i strony producentów są jednym z lepszych źródeł wartościowej wiedzy..

 

niestety, ale tutaj wskazana jest duża ostrożność, trzeba umieć założyć filtry na natłok informacji, który jest na forach i niestety często okazuje się, że nasza wiedza jest niedostateczna żeby przefiltrować te informacje i znowu kręcimy się po omacku, co nie oznacza oczywiście, że niczego nie da się z forum wyciągnąć, owszem da się...

ja tylko chcę zwrócić uwagę, że nie można brać bezkrytycznie wszystkiego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od jakiegoś czasu śledzę wpisy na forum i postanowiłam się dołączyć. Co prawda o budownictwie wiem niewiele dlatego też prosto z mostu zadam pytanie. Czy ten domek można postawić i zamieszkać za te 200 tys.

http://www.dobredomy.pl/projekt/sloneczkoII

Wkład własny 70 tys. 150 tys. to byłby ewentualnie kredyt.( ewentualnie bo chcę najpierw rozwiać złudne nadzieje). Działka własna około 30 arów bez przyłączy niestety i jeszcze nie przekwalifikowana na budowlaną. Jeżeli ktoś ma metrażem podobny domek już wystawiony to proszę o kosztorys ile dokładnie to wyszło bo jedni "doradcy" mówią, że da się spokojnie zamieszkać za 200 tys. inni mówią żeby nawet nie marzyć. Dodam, że musielibyśmy zlecić to firmie bo nie ma możliwości samodzielnego budowania.

I ciekawi mnie bardzo bo na stronie gdzie znalazłam ten projekt jest napisane, że stan pod klucz bez instalacji wewnętrznych 175 tys. Zastanawiam się co to oznacza bo z tego co wyczytałam to stan pod klucz to już z wykończeniem a tu podają bez instalacji wewnętrznych więc jak to w końcu? Czy to jest 175 tys a instalacje liczone osobno i jeśli tak to ile trzeba doliczyć do tych 175 tys.?

Bardzo proszę o podpowiedzi bo nie chcemy sie porywać na coś czego nie będziemy w stanie dokończyć.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy jakiejś jednak własnej pracy wydaje mi się że jest to możliwe.. bez szaleństw w wykończeniówce, no i jeśli ekipami to zależy od regionu..

czemu wykluczasz własnoręczne prace? pędzel czy wiertarkę nie jest problem użyć, położenie np. paneli też nie nastręcza problemów..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz podchodzę do tego bardzo ostrożnie bo znajomy buduje się właśnie i ma chyba nawet mniejszy metraż a za sam stan surowy, dach i okna robocizna wyszła prawie 50 tys. a materiał jeszcze raz tyle albo i więcej a jeśli chodzi o takie rzeczy jak panele czy malowanie to owszem damy rade zrobić sami ale mi chodzi o taki stan, że masz już prąd, wodę, centralne, tynki i gładź, wylane posadzki i ewentualnie płytki wyłożone . To wszystko musiałaby zrobić firma niestety. ;( I dlatego te 200 tys. staje się dla mnie coraz mniej realne :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz podchodzę do tego bardzo ostrożnie bo znajomy buduje się właśnie i ma chyba nawet mniejszy metraż a za sam stan surowy, dach i okna robocizna wyszła prawie 50 tys. a materiał jeszcze raz tyle albo i więcej a jeśli chodzi o takie rzeczy jak panele czy malowanie to owszem damy rade zrobić sami ale mi chodzi o taki stan, że masz już prąd, wodę, centralne, tynki i gładź, wylane posadzki i ewentualnie płytki wyłożone . To wszystko musiałaby zrobić firma niestety. ;( I dlatego te 200 tys. staje się dla mnie coraz mniej realne :(

 

u mnie (dziennik w stopce) za SSZ wyszło jakieś 150-160 tysięcy.. i od tej pory resztę (z wyjątkiem tynkow i wylewek) mam zamiar sam zrobić.. zobaczymy jak wyjdzie..

i mam zamiar za 70 do 100 tysięcy się wprowadzić.. rurki do wody już położyłem wspólnie z żoną.. teraz kładziemy kable do wszystkiego.. ogrzewanie też zrobię.. oczywiście te tematy konsultuję a to z wujkiem hydraulikiem, kolegą elektrykiem.. wiadomo że do niektórych rzeczy trzeba mieć uprawnienia i pojęcie ale np. kabel "stąd dotąd" czy wykucie dziury na rurki to można samemu zrobić.. tynki można zrobić ćementowo wapienne bez gładzi.. płytki tylko tam gdzie niezbędne i jakoś się da radę..

zerknij np. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205064-quot-Bursztyn-quot-energooszcz%C4%99dnie-i-mam-nadziej%C4%99-tanio-) u: kolega pracuje chyba w norwegii a wszystko robi w przerwach urlopowych i ma zamiar się w 200 tys. zmieścić..

jak masz działkę i trochę kasy na wkład własny to i tak jesteś w dobrej sytuacji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205064-quot-Bursztyn-quot-energooszcz%C4%99dnie-i-mam-nadziej%C4%99-tanio-) u: kolega pracuje chyba w norwegii a wszystko robi w przerwach urlopowych i ma zamiar się w 200 tys. zmieścić..

jak masz działkę i trochę kasy na wkład własny to i tak jesteś w dobrej sytuacji..

Ale mnie ustrzeliłeś:D. Wkleję swój post z pytania o koszty domu 70m2. "Za SSO mojego domu zapłaciłem pi razy oko 90tys razem z robocizną. Moi dwaj murarze wzięli 120zl/m2 pow. całkowitej i 20zł/m2 pokrycie dachu blachodachówką (ponad 250 m2). W sumie 21400 za dom o pow. całkowitej 140m2. Wyceny za SSO zaczynały się od 21tys do prawie 50tys . Jak widać niektórym padło na mózg, 50 tysiaków za 2 miesiące spokojnej pracy dla dwóch ludzi." SSO 90tys do tego okna z ciepłym montażem 21tys.z groszami, czyli chałupka z ociepleniem "na bogato"w same fundamenty i podłogę wrzuciłem 28m3styro;)+ drzwi i jakieś pierdoły- SSZ 115tys. Od tego momentu nie oglądam fachowców bo i po co? Wszystkiego "naumiałem" się z forum i netu :p.Stan obecny to 185tys i niestety nie zmieszcze się w 200tysiakach ale wprowadze się po wpompowaniu jeszcze 20 tysi:).

 

ps. gokasek metraż i układ pomieszczeń(poza kotłownią) tego domku jest prawie identyczny jak mojego Bursztyna, do tego mam jeszcze 40m2 garaż w bryle budynku. Nie masz żadnych ścian nośnych, same proste do wykonania działówki, wiązary także do zbicia na budowie, nie muszą być na płytkach kolczastych. Same przyłącza albo bez problemu albo spore koszty, trudno ocenić. Za jakie grzechy człowiek ma płacić40 czy 50 tysięcy za SSO za taki mały domek? Budując swój mamy sponsorować jeszcze budowę chałupy budowlańca? Paranoja. Myślę, że 25 tys za prosty dom 100m2 to max.

Edytowane przez artix1
ps.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zmieścisz się w 185+20=205 tysiącach..to o ile się nie mylę 2,5% róznicy w stosunku do założeń.. to i tak super.. my na chałupę założylimy 250 tysięcy i na razie tez jakoś w ramach się trzymamy, żeby tylko trzymać reżim na wykończeniówce to będzie dobrze..
Wiazary, okna i tony ocieplenia wydrenowały mój portfel. Bez kombinacji przy tradycyjnej dudowie 200tysi by starczyło. Wszystkie materiały do wykonania ścian i suchych tynków czekają w środku. Zostaje przyklejenie płyt gk do ścian zew.szpachlowanie połączeń i podłączenie umywalek i kibelków. Reżim będzie trzymany do samego końca, bez wariowania z super płytkami, panelami, meblami. Wyczaiłem meble do kuchni za 800zł, ładne bo widziałem:yes:. Niestety zestaw jest za mały i dlatego kupię dwa czyli za 1600zł mam duuuzy zestawik z częściami zamiennymi:D. Narożnika nie ma ale są fronty do wykorzystania, sie zrobi:D. Noo i tak to sie poskłada do (za przeproszeniem) kupy :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę jak poczytałam Wasze dzienniki to od razu lepiej. Mnie przeraziły koszty robocizny bo to wychodziłoby jakieś 100 tys.z wykończeniówką sama robota (wg tego co mówi mój znajomy budujący się). Założyłam z góry, że wszystko zlecimy firmie bo wiadomo zrobiliby szybko i jakoś by szło. Ale te koszty tragedia :( więc usiadłam na poważną rozmowę z moim tatą, który za młodu nie jeden dom postawił. A jeden nawet sam w pojedynkę i to około 160m2. Z racji tego, że już ma po 50tce sporo nie brałam jego pomocy pod uwagę( bo zdrowie itd.) ale jak zobaczył koszty robocizny to sam mnie opierdzielił i powiedział, że będzie budował tylko jeszcze pomocnika trzeba będzie nająć( mąż niestety za dużo nie pomoże bo oprócz pracy w zakładzie prowadzi własna firmę, żeby skądś te pieniądze mieć, więc nie będzie zbyt pomocny przy budowie). Z racji tego, że tato już "nie siedzi" w branży i słabo orientuje się w cenach materiałów budowlanych to będę wdzięczna gdyby ktoś zechciał tak orientacyjnie napisać ile za same materiały do stanu surowego z dachem? Bede bardzo wdzięczna. I tak jakoś lepiej od razu :)

 

A i kolejna sprawa to ta działka, która jeszcze w ogóle nie ogarnięta.Jest to pole za wioską. Obok stoi już nowy domek( od naszej działki dzieli go polna droga no może być 300- 400 metrów od nas. Piszę o tym bo ciekawi mnie jaki będzie koszt doprowadzenia kanalizacji, szamba i elektryczności i czy nie będzie to duży problem??? Mam nadzieję, że tragedii nie będzie z racji tego, że ktoś już tam domek ma więc przyłącza jakoś tam też doprowadził.

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Z racji tego, że tato już "nie siedzi" w branży i słabo orientuje się w cenach materiałów budowlanych to będę wdzięczna gdyby ktoś zechciał tak orientacyjnie napisać ile za same materiały do stanu surowego z dachem? Bede bardzo wdzięczna. I tak jakoś lepiej od razu :)

Płyta fundamentowa:

-podsypka ok.3tys.zł

-styro EPS200 20cm-36m3*269=ok.10tys.zł

-styro EPS 080 15cm-6m3*140=840zł

-beton 36m3*250zł=9tys.zł

-stal 4,5t*2800zł=12,6tys.zł

Ściany:

silikat N24 64m2*2,55=1632zł

silikat N18 115m2*2,15=2472,5zł

silikat N12 62m2*1,44zł=892,80zł

Suma 4997zł

 

Więźba+strop:

więżba 8m3*680zł=5540zł

strop 5m3*680zł=3400zł

 

Dachówka ceramiczna angobowana Tondach(230m2)+rynny Galeco +acesoria do dachu=18,3tys.zł

Komin 7,2m fi 200m-1500zł

 

Pierdoły do dachu,fundamentów typu gwoździe,kątowniki,dystanse-2tys.zł

 

I chyba wsio jeśli chodzi o materiały do SSO ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...