Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hej, no coż wyszło chyba nienajagorzej :) W zasadzie z planów jakie miałem sprzed rozpoczęcia budowy ( - nie udało mi się zrealizować drugiej łazienki , oraz wykonać elewacji (jest ocieplenie, siatka klej - brak struktury, schody betonowe (zewnętrzne)itd :) ), oczywiście brak płotu , kostki i innych rzeczy :) . Po prostu zabrakło kasy. W zakładanym budżecie oczywiście się nie zmieściłem...... powiem nawet wiecej, sporo się przeliczyłem.

 

Założenia budżetowe - zrobiłem zbyt optymistyczne - co prawda etapy strikte budowlane wyszły mi ok (gdzieś więcej gdzies mniej) to na wykończeniówce pomyliłem sie okrutnie. Ok przyznaje - można było taniej (tanie, okna, tanie drzwi, tanie meble, tanie płytki itd itp) jednak tutaj w gre zaczyna wchodzić logika i pytanie - kiedy remont?, kiedy się rozwali, czy aby chce mieszkac w miejscu które mi sie nie podoba itd. I powiem Wam tak - nie wychodzcie z założenia że kupicie tanie. Bo nie kupicie :p Oczywiście druga sprawa to ceny za wykończeniówke(robocizna) - nie bez powodu ten etap się tak nazywa :)

 

A potem meble, sprzęt (ja musiałem w zasadzie kupic wszystko nowe) , tzw wyposażenie kuchni itd ...... a tysiace lecą :D i jak ktoś kiedys słusznie napisał im bliżej końca tym "wszystko droższe ". A końca nie widać :)

 

Oczywiście ten dom nigdy nie był z założenia do 200 tys. - bo jest za duży i nie da sie go zrealizaowac w takiej kwocie. Dla przypomnienia ma 140 m2 (185 netto , 230 m2 po podłodze) z garażem przyklejonym do domu. Jest troche więcej bo robiłem zmiany które trochę go powiększyły - zwłaszcza poddasze. W m3 nie wchodze aczkolwiek to one dają wyobrażenie najbardziej :) Wysyokość robiłem 2,8 parter, 2,6 poddasze. Sama budowa z wykończeniówką to kwota około 260 tysięcy. Jak ktoś chce dokładne info - jaki materiał co z czego i jak - piszcie.

Dodam jednak że sporo w tym pracy własnej ! Dom postawiłem sam (oczywiście z pomocą ojca teścia brata itd) od podstaw do dachu. Pierwsza ekipa jaka weszła na moja budowe to byli panowie od okien. Poza tym wszelkie prace malarskie, panele, gniazdka, krany, podbitka,rynny itp robiłem sam). W tej kwocie ujęta jest praca panów od okien, drzwi brama garażowa (bo to trzeba zrobic w jeden dzień) poddasze (skosy) , płytki, posadzki, elektryk, hydraulik, tynki, schody . Cały dom z wyposażeniem które mam (meble, sprzęt AGD, RTV, wyposazenie łazienki +wc, gniazdka, nie wiem, lustra , i inne duperele które sa potrzebne na wyposażenie ) to kwota napewno ponad 310 tysięcy (ale dokładnie nie zliczałem jeszcze).

 

Czy można było taniej ? - na wykończeniówce i na wyposażeniu - tak (ale mozna i było drozej, oj można było :) ) Kwestia gustu, możliwości i innych tym podobnych. Nie mniej cieszę się bardzo że juz zamieszkałem, martwi mnie fakt ile jeszcze kasy potrzeba aby to wszystko nabrało wyglądu jak trzeba, no ale grunt że własna chata stoi a później jakoś to zrobimy :)

 

Pozdrawiam budujących !!!

Edytowane przez Xerses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w tym domu były spore skosy (napisałem Wam metraże z projektu oryginalnie, skos schodził do jednego bloczka), natomiast ja go troch przerabiałem, podnosiłem ścianki kolankowe do 1 metr itd :) A architekci m2 poddasza obliczają w stosunku to tego skosu. Poza tym do m2 w projekcie nie wlicza sie kotłowni, poieszczeń gospodarczych , skrytek, schodów itd Dlatego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://projekty.muratordom.pl/projekt_nieodzowny,2679,0,0.htm

 

Co myślicie o domu tej wielkości i tego typu za kwotę do 200 tys. zł? Dodatkowe założenia:

- uproszczenie kształtu i powiększenie powierzchni o to co znajduje się pod zadaszeniem (dom miałby kształ prostokąta) w celu umieszczenia jakiejś garderoby w domu. generalnie plan rzut pewnie się będzie inny, bo będzie to projekt indywidualny, chodzi raczej o wielkość i kształt domu

- strop drewniany, na górze poddasze jako przechowalnia na graty

- dom raczej z tych ciepłych - 25 - 30 cm styropianu na ścianach + 20 cm w podłodze (może płyta fundamentowa) + 40-50 izolacji w stropie

- wszędzie podłogówka

- dach z jakiejś niedrogiej dachówki ceramicznej lub cementowej

- brak wkładu pracy własnej w SSO (chociaż może płytę by się udałoby zrobić), montaż okien i tynki. tu pewnie sporo zależy od ceny robocizny za SSO

- ocieplenie, instalacje i wykończenie wykonane przez inwestorów samodzielnie

 

Wg mnie w takim układzie 200 tys. powinno starczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imrahil - przy ociepleniu 40-50cm stropu, nie będzie możliwości adaptacji poddasza, chyba, że tylko, jak piszesz na graty.

Dom ma 14m długości jak mój bez garażu i jest ok 3m węższy. Nie widzę na rzucie ściany nośnej w środku, co przy stropie drewnianym może być problemem- 8m to niemało. Zrezygnowałbym z podwójnych drzwi tarasowych w niedużym salonie i zamiast jednych wstawił okno- też dla oszczędności.Poza tym nie biorę pod uwagę żadnych ozdobników, jak na wizualizacji.

Niemniej całość przy dużym wkładzie własnej pracy i raczej średnim standardzie wykończenia powinna się w 200k zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
imrahil - przy ociepleniu 40-50cm stropu, nie będzie możliwości adaptacji poddasza, chyba, że tylko, jak piszesz na graty.

A czemu nie ? Przy stropie drewnianym jak najbardziej jest możliwość zaadoptowania poddasza przy takiej ilości izolacji.

Między belki 20cm a na sufit podwieszany 20-30cm i gitara :)

Ja tak mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie ? Przy stropie drewnianym jak najbardziej jest możliwość zaadoptowania poddasza przy takiej ilości izolacji.

Między belki 20cm a na sufit podwieszany 20-30cm i gitara :)

Ja tak mam.

 

Chyba nie patrzyłeś na przekrój. Wysokość pom. parteru 2,62m+ 0,5m i na poddaszu robi się kiszka o szer. ok 2m i wys. surowej ok.2,5m. Reszta to skos.Pewnie, jak się chce- minipokój można tam upchać, do tego jakieś okno też by się przydało. O schodach też trzeba pamiętać. Koszty, koszty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się dołączę. Czy da radę postawić mały domek za kwotę 100k metodą gospodarczą ? Mam namyśli samą budowę plus ewentualne wykończenie parteru aby można było zamieszkać, nie wliczam w to wykończenia działki itp.

 

Przykład domu:

 

http://plandomu.pl/projekt1177-mini_2,opis.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się dołączę. Czy da radę postawić mały domek za kwotę 100k metodą gospodarczą ? Mam namyśli samą budowę plus ewentualne wykończenie parteru aby można było zamieszkać, nie wliczam w to wykończenia działki itp.

 

Przykład domu:

 

http://plandomu.pl/projekt1177-mini_2,opis.html

 

potwierdzam, ze nie ma szans, raczej bliżej 150 000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja myślę, że w tej kwocie nie ma szans. Same uzgodnienia i przyłącza mogą dojść do 10-15tys. a gdzie reszta? Wariant optymistyczny to ok. 150k raczej w standardzie marketowym (czego nie biorę, jako totalnej taniochy- kompromis między ceną i jakością). Zresztą tak planuję u siebie: czyste, nowe, bez zbytków, jednak z pomyślunkiem ;)

 

W tym ww domku same ściany nośne to ok. 1500bloczków BK x 8zł, daje już 12k bez kleju.

Fundamenty-15k(?), strop i balkon kolejne tysiące- nie wiem ile- 6k starczy? Więźba nieduża, ale dachówka też swoje kosztuje- liczę komplet ok.25k. Stolarka okienna- 10k. Schody 8-10k. Dwa kominy ponad 7m- 4k. Tynki ~200m2 - 4k. Brak jeszcze pieca, instalacji, ocieplenia, a kasy nie ma. Zakładam, że to co napisałem to wariant optymistyczny ;)

Edytowane przez DEZET
wyliczanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem jakas mała szansa jest zeby się zmieścic,ale musiałbyś być wirtuozem negocjacjii cen za materiały i robić wszystko samemu.Ja jestem na etapie konczenia scian nośnych,ale wszystkie elementy na SSZ mam juz i tak wynegocjowane i kupione i...naprawde mozna dużoooo zejść z cenami.Wymaga to ciągłego telefonowania,jezdzenia i ciagłego nagabywania składów budowlanych,zauwazyłem że u nich wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie.Dziś chca ci sprzedac bloczek za 8 zł a jutro dzwonia i proponuja za 7 zł...wtedy jedziesz gdzie indziej i proponujesz 6 zł:lol2:...

 

Ale nie to jest najgorsze i najdrozsze,najdrozsze śą przyłacza,transport,ocieplenia,izolacje i inne pierdoły,same mury,fundament i prosty dach to stosunkowo niewielki koszt budowy.

Zrób sobie za te 100K stan deweloperski,a potem dołóż te 20-30 tyś i zamieszkasz bez problemu.Choc jak dobrze tu przedmówcy pisali,strop,kominy,schody...hmmm ten projekt to nie jest optimum za 100 k.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...