Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W poście 8789 tego tematu wstawiłem plik w exelu z podliczonymi orientacyjnie materiałami do budowy domu wg projektu z7 pracowni z500. Jest to bardzo tani domek, a na pewno jeden z najtańszych i niestety same materiały na ten domek wychodzą mi ok 110 000 zł. więc chyba się nie da za 100 000zł wybudować domu. Dodam że w wyliczeniach nie ma komina, a grzanie ma być kablami w podłogówce.

No i jeszcze jedno, co wy na moje wyliczenia (np jakieś uwagi do cen), da się za 150 000 zł wybudować z7?

Edytowane przez smarcus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W poście 8789 tego tematu wstawiłem plik w exelu z podliczonymi orientacyjnie materiałami do budowy domu wg projektu z7 pracowni z500. Jest to bardzo tani domek, a na pewno jeden z najtańszych i niestety same materiały na ten domek wychodzą mi ok 110 000 zł. więc chyba się nie da za 100 000zł wybudować domu. Dodam że w wyliczeniach nie ma komina, a grzanie ma być kablami w podłogówce.

No i jeszcze jedno, co wy na moje wyliczenia (np jakieś uwagi do cen), da się za 150 000 zł wybudować z7?

 

Przejrzałem twój kosztorys,tylko troszke jest on zagmatfany,cieżko się połapac.ja akurat buduję Z7 także mam kosztorys w excelu mi wychodzi 147 tysięcy,ale to z ogrodzeniem,papierami projektem,kierbudem,oczyszczalnią, i własna studnią głebinową.

Same materiały na domek to jakies 105 tysiecy . Zreszta za jakis czas bedę kontynuował mój dziennik budowy więc będzię wszystko podane na tacy co ile kosztowało.O dziwo buduje na razie używając samych topowych materiałów i ceny akceptowalne ale ile ja sie natargowałem to masakra,.

 

Z7 za SSO z YTonga Xelli i dachówką ceramiczną Koramica L15+wiązary ,kominy ,działówki silka ,to koszt w wersjii energooszczednej to jakies 56000 złotych

Najtańszy zestaw stolarki okiennej na ten dom kosztuje 5600 zł(okna u mojego znajomka juz 9 rok bezawaryjne),trzyszybowe 7000 zł

Instalacje WOD-KAN,CO, elketryczna - 18-20 tysiecy

 

wykonczeniówka to tez ciekawostka w tym domu,ja zrobiłem sobie wycene w dwóch opcjach : jedna mi wyszła 21 tysięcy ,druga 34 tysiace...i nie wyobrażam sobie żeby można było wydac więcej ,wszystko z wysokiej półki,deska modrzewiowa za 100 zł/m2,geberity,brodziki,drzwi sosna,płytki srednio - 50 zł/m2

 

Także da sie w dobrych pieniądzach budować ale trzeba sie ostro targowac..i budowac samemu:)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem twój kosztorys,tylko troszke jest on zagmatfany,cieżko się połapac.ja akurat buduję Z7 także mam kosztorys w excelu mi wychodzi 147 tysięcy,ale to z ogrodzeniem,papierami projektem,kierbudem,oczyszczalnią, i własna studnią głebinową.

Same materiały na domek to jakies 105 tysiecy . Zreszta za jakis czas bedę kontynuował mój dziennik budowy więc będzię wszystko podane na tacy co ile kosztowało.O dziwo buduje na razie używając samych topowych materiałów i ceny akceptowalne ale ile ja sie natargowałem to masakra,.

 

Z7 za SSO z YTonga Xelli i dachówką ceramiczną Koramica L15+wiązary ,kominy ,działówki silka ,to koszt w wersjii energooszczednej to jakies 56000 złotych

Najtańszy zestaw stolarki okiennej na ten dom kosztuje 5600 zł(okna u mojego znajomka juz 9 rok bezawaryjne),trzyszybowe 7000 zł

Instalacje WOD-KAN,CO, elketryczna - 18-20 tysiecy

 

wykonczeniówka to tez ciekawostka w tym domu,ja zrobiłem sobie wycene w dwóch opcjach : jedna mi wyszła 21 tysięcy ,druga 34 tysiace...i nie wyobrażam sobie żeby można było wydac więcej ,wszystko z wysokiej półki,deska modrzewiowa za 100 zł/m2,geberity,brodziki,drzwi sosna,płytki srednio - 50 zł/m2

 

Także da sie w dobrych pieniądzach budować ale trzeba sie ostro targowac..i budowac samemu:)

 

pozdrawiam

 

Może jesteś asem negocjacji, ale opowieści w stylu bloczek za 8 zł potem za 7 zł a gdzie indziej za 6 zł to nie te czasy - lepiej sprawdź parametry tych bloczków- bo zapewne wiesz że jest ich pełna gama. 25% ceny w dół - nigdy w żadnej budowlance nie było takich różnic - no chyba że porównujemy najniższą cenę do marketu budowlanego z cenami z półki - OK jestem w stanie w to uwierzyć. Natomiast w typowcyh hurtowniach budowlanych - takich różnic nie ma. Z7 to mały domek ale wykończeniówka na poziomie 21 tysięcy........ może lepiej napisz ile tej deski itd bo coś strasznie nisko to policzyłeś - sama robocizna będzie sporo kosztowała (no chyba że jesteś spec i wszystko robisz sam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xerses,uwierz że niektórzy sprzedawcy w Zielonej Górze są juz zmeczeni i na mój widok reaguja paniką:lol2:.

Oczywiscie ze uprościłem troszkę realia w moim poscie ale tylko minimalnie.

Miałem wycene za bloczek Ytong 24 kl. 600 jakies 2 lata temu na 8,34 zł/szt. ... kupiłem za 6,63 zł/sztuka...po prostu cierpliwie meczyłem na składach bud.

Po moich przebojach wiem jedno oni maja olbrzymie marże i jest z czego schodzić,a ja szanuje swoją kase,i mam cierpliwość.

 

Miesiąc temu jak kupowałem silke na działówki to wpadłem na skład i powiedziałem po prostu ..prosze 740 sztuk silki 12 + HDS ....nie chciało mi sie za tym ganiać...2 dni potym jak juz kupiłem ,kiedy kupowałm gdzie indziej kominy przypadkiem wyszło ze...gdybym wykonał 3 telefony to bym miał w kieszeni 500 zł...na samym HDS 170 zł w plecy...i to był mój jedyny zakup bez jezdzenia i szukania.

Jak kupowałem dachówke to róznica miedzy najtansza oferta o najdroższą za komplet to było prawie 5 tysiecy,tak samo wiazary...gdybym kupował wszystko z marszu to by 300 tys nie starczyło.

Co do wykończeniówki to oczywiście jest to cena samych materiałów,jestem akurat fachowcem od wykonczeniówki więc sam bede robił..zreszta jak prawie wszystko na tej budowie.To jest kosztorys od stanu deweloperskiego do pod klucz...bez mebli .

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotohobby ok...:)

Jaka jest róznica między domem energooszczędnym a nieenergooszczędnym?

Innymi słowy z czego trzeba zrezygnować,a co trzeba zastosować by za rozsądne pieniadze zbudowac domek energooszczędny?

 

-Trzeba się zdecydowac na zwartą bryłe budynku

-rezygnacja z dużego metrażu

-rezygnacja z mostków termicznych takich jak balkony,tarasy,stropy betonowe

-technologia i dokładność stawiania ścian i wykonywania izolacjii (mostki),oraz jej grubośc.

-

Jesli chodzi o WM to uwazam że jest to za droga impreza w kontekscie oszczedzania ciepła i nie wliczam jej jako służącej do oszczedzania,do wentylacjii jest ok i nic wiecej.

 

Uwazam że energooszcędnośc kończy się tam gdzie kończy sie nasza zgoda na ustępstwa..np. kominy ich nie musi byc bo kosztuja swoje i są mostkami ale...jesli ktos pasjonuje sie kominkiem to musi postawic komin i koniec.Nikt nie bedzie go rozliczał że nie chce miec energooszcednego domu bo ma komin..ale moze ma full drewna za darmo...i juz sie wszystko zmienia.

 

 

Oczywiście że dachówkanie ma nic do tego,ale mając mniejszy prostszy dach,zostaje wiecej kasy na ocieplenia.To zamierzony cel trzeba go rozumiec właściwie.Bo nie jest żadną sztuka zbudować 200 m2 pasywnie..tylko po co i za ile? Mimo wszystko będe uparcie lansował sens budowy jednak malego domku ale ciepłego i z dobrych materiałów niz dużego i przeciętnego,lub drogiego.Zawsze 100 m2 bedzie łatwiej ,taniej ogrzać i ocieplic niż 140m2

pzdr

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No można:)

DEZET a jaka jest obiektywna przecietna wielkośc metrazu na 1 domownika?

Tak żeby nie było ciasno tylko komfortowo.

W dziesiejszych czasach gdzie ceny nosników energii ida ciągle w górę,a duzo ludzi w domu wlasciwei tylko śpi no bo tyraja na zycie to mniejszy,tańszy dom to zbawienie.Mniej do grzania,do remontów,no i łatwiej i taniej zbudowć. Uważam że na 4 osobowa rodzinę 2+2 dom o pow. uzytkowej 80 m2 to optimum,no bo ile tych metrów potrzeba żeby się wyspać,zjeść pooglądać TV czy posiedzieć przy kompie,a ile dzieci potrzebują tego miejsca w pokoju do zabawy? Toz jeszcze jest ogródek,integralna częśc domu.

Oczywiście jesli ktoś ma jakies indywidualne wymagania bo pracuje w domu lub ma hobby związane z miejscem w domu które zajmuje miejsce to i 100-140 m2 bedzie w porządku.

Teraz wystarczy przesledzić dzienniki budów ile osób buduje domy 80-100 m2,a potem przejsć do działu ile ludzie narzeka na zbyt duzy dom,by sie przekonac że ludzkie myslenie jest nie do ogarnięcia:).Sam pracuje z klientami indywidualnymi i racjonalne podejscie to jest promil,często emocje biora górę nad logiką.

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

front247:

No dobrze, ale ty napisaleś, że koszt SSO Twojego Z7 w "wersji energooszczednej" to 56000zl.

 

Wiec byłem ciekaw, co wplywa na to, ze to "wersja energooszczedna"

Czy wybudowales na płycie likwidujac mostki, czy zrezygnowałes z kominow, czy moze jakis GWC, czy odbior ciepła ze ścieków ?

A Ty piszesz mi, że dlatego, iż metraz mały i sciany dokładnie wymurowane.

I jeszcze miałes rozterki, czy fundament ocieplać :)

 

Cene za SSO masz korzystną, ale podobniej, jak DEZET trudno mi sie w tym SSO doszukiwać jakies "energooszczędnej wersji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotohobby rzeczywiście po głebszym zastanowieniu stwierdzam że to zdanie które cytujesz nie było przemyślane,powinno brzmieć , ,,SSO będzie u mnie kosztował 56000 zł,, ...pal licho energooszcedność,ona będzie wykładnikiem całego domu :),żeby być jednak do bólu precyzyjnym stwierdzam na dzień dzisiejszy że SSO to dokładnie 62,719zł ,ale szczegóły w moim dzienniku,przy tym poście pisałem z głowy stąd różnica.

Szacunek za precezje i wnikliwość :)

pozdrawiam

 

p.s.

oczywiście ściany fund. ociepliłem ,po analizie postów na forach i opinni ludzi..myśle ze warto tym bardziej że u mnie to tylko 24 m2.

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam. Kwestia zapisu. Ja zrozumiałam to bardziej ogólnie - że dom fronta będzie energooszczędny, a SSO kosztowało tyle i tyle. :)

Polski trudna język. ;)

 

Właśnie pisałam w innym wątku na temat przeszkleń na ciepłe strony i izolacji w kontekście dogrzewania domu w okresach tzw. przejściowych. Wyszło tam, że dużo ludzi już grzeje lub odpala kominek i były porównania z tym, że bloki niby były kiepsko izolowane, a sezon grzewczy zaczynano w październiku i zimno nie było a w domach zimno.

Kubatura nieporównywalnie większa niż w mieszkaniu, mała liczba mieszkańców na nią przypadająca, mało dodatkowych czynników grzewczych. Wiele osób myśli, że jak wybuduje dom lepiej docieplony niż blok, to będzie cieplej. W praktyce okazuje się, że to nie tak działa. Im większa kubatura, to choćby nie wiem jakie były izolacje, bez dodatkowych źródeł ciepła coraz trudniej o komfort termiczny, który dla wielu ludzi zaczyna się sporo wyżej od wartości 19-20 stopni przewidzianej dla domów pasywnych.

 

Osobiście też uważam, że nie ma co szaleć z metrażem, jak się ma portfel grubości (czy tam chudości) takiej jak mój i 80m2 podstawowe potrzeby mieszkaniowe zaspokoi. Ale jak kogoś stać, to czemu nie - niech zaspokaja także potrzeby mniej podstawowe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego SSO to 30-40% kosztu budowy. Dopiero izolacje cieplne wpłyną na energooszczędność. Przy mojej parterówce ten parter to ok. 130m2 elewacji. czy mniejszy na parterze, ale wyższy dom będzie miał dużo mniej? Pomijam miejsce na komunikację, schody, mniej ustawne pokoje ze skosami, które trudniej ocieplić niż płaski strop. Chyba, że wybierzemy mała parterówkę ;)

116m2 powierzchni użytkowej, czyli niewiele więcej niż ta 100-tka na 3 osoby, ale konieczne było miejsce na biuro, więc ta nadwyżka to na nie.

Pamiętaj, że pewne koszty są stałe, czy chcesz 80, czy 120m2 dom i to co miało być taniej, wcale takie nie musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jednak nie podkreślała aż tak znaczenia kosztów stałych. No bo co jest stałe? Przyłącza, papiery na pewno. A co jeszcze?

Wydaje mi się, że już potem przy budowie to jednak im mniejszy dom, mniej punktów elektryki, wody, pętli, czego tam jeszcze, to jednak taniej. Fakt, że być może wydając stosunkowo niewiele więcej można uzyskać jakieś tam dodatkowe "bonusy", ale wydać trzeba. Przerabiałam to zagadnienie przy własnej ścianie kolankowej. :)

No i wiadomo, że wiele zależy od projektu - jak ktoś wybierze jakieś przekombinowane 80m2 (dużo ścian działowych na przykład, dużo nośnych w środku, jakieś słupy, belki, fundamenty jak pod czteropiętrowca, więźba jak pod ceramikę a pokrycie da znacznie lżejsze) to zapewne w tych samych pieniądzach by postawił "normalne" sto metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o pierdoły i wpływ na cene ...pierwszy przykład z brzegu -elektryka.

Elektryka w domu to komfort i konieczność,więc rozmawiam z moim przyszłym elektrykiem i pytam: w jakim celu w 10 m2 pokoju mam miec 4 kontakty podwójne? A on na to...No jak to czemu żeby mieć komfort i łatwy dostęp. Ale jesli ja za komfort uwazam 1 gniazdko podwójne...to znaczy że jestem jakiś neandertalczyk?

Tablica rozdzielcza teraz wiem czemu trzeba fachoowca do tego,mnogośc zabezpieczeń poraża,pytam się elektryka wprost czy da sie zrobić chałupę na 3 bezpiecznikach. Nie da sie ...pytam dlaczego sie nie da? odp. No w dzisiejszych czasach to już tak nikt nie robi...Ale czemu nie robi? ..koniec argumentów cisza.

Doszło do tego że jakbym chciał taką instalacje to mój wykonawca zastanawia sie jak to zrobic:D,świat stanął na głowie.

To się tyczy tylko elektryki,dla mnie osobny bezpiecznuik na oswietlenie kibla i korytarza to totalna bzdura i bezsens,ostatnio robiłem zakupy w hurt. elektrycznej pracuje tam dwóch gości ,można z nimi zawsze pobajerzyc...i jeden mówi...tak kiedyś wszystko było na 1-3 bezpiecznikach ale dziś jak ci wysiadzie pralka ...to masz jeszcze drugi bezpiecznik na 2 pralke:lol2:...ale na moje pytanie czy poza tym są jakies wymierne korzysci...Nie ma.

Tak samo bedzie działac urządzenie i instalacja na 3 i na 20 bezpiecznikach.

 

Także koszty stałe stałymi ale już nawet o kase nie chodzi tylko o pogoń za nowymi rozwiązaniami które tak naprawde nie zwiększają naszego komfortu,a trzeba za nie płacić.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z elektryką się zgodzę- przekombinowane na maxa. Każdy odbiornik ma swój bezpiecznik i to przeważnie 10A! Dziś, gdy oświetlenie energooszczędne ciągnie do kilkadziesiąt W max. U siebie zmniejszę bezpieczniki o połowę... dla bezpieczeństwa. Dlaczego elektryk może być zdziwiony uproszczeniem instalacji? Bo mniej kasy zgarnie;)

Choć co do ilości gniazd- będzie brakować w miejscu, gdzie by się przydało o czym przekonamy się przy przemeblowaniu, a ciągnięcie przedłużaczy po podłodze jest niefajne.

Do kosztów stałych zaliczyłbym też np. komin i piec co, bo czy do 80, czy do 100m2 kupimy pewnie ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - racja. Zakładając taki sam sposób grzania, to kocioł najprawdopodobniej będzie takiej samej mocy, a komin też taki sam dla 80 i 100. Choć dla 80m2 pewnie łatwiej byłoby mnie przekonać do kabli grzewczych. :)

Centrala wentylacyjna też byłaby taka sama, czy 100m2 to już większa kubatura?

 

Już znalazłam. Luna 200 jest do 120m2, więc też stały koszt w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miare dobrze ocieplony 80 m dom mozna spokojnie wyposazyc w kable grzewcze. Rachunek za prad ne powinien wyjsc poza 2tys/sezon, a zawsze mozna dokupic klime i grzac w okresach przejsciowych.

 

Jakakolwiek kotlownia z systemem obslugowym w tak malym domu nie ma racji bytu.

 

Bo jesli na wstawienie pieca nie wspominajac o paliwie potrzeba 3-4 m2 to te metry za darmo przeciez nie sa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...