Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dobrze, to może pomińmy tego typu kłótnie bo nie wygląda to fajnie..

Panie i Panowie, to jest wątek o tym czy jest sens MARZYĆ. Marzenia a godne mieszkanie są to dwie odrębne sprawy.. Dla większości osób szukających porad w tym wątku jest dom za daną kwotę - pokazują projekt, pytają czy jest to możliwe, ewentualnie rady dotyczące taniego budowania - bo ich marzeniem jest posiadanie własnego kawałka ziemi z domkiem na niej postawionym.

 

Pytałem kiedyś - pytam teraz bo została mi ostateczna decyzja co do projektu na miarę funduszy.

 

Projekt Z34

http://z500.pl/projekt/34/Z34,projekt-domu-na-mala-dzialke-tani-w-budowie-ekonomiczny-w-uzytkowaniu/dane-ogolne.html

 

Poszerzając go o metr (ściana salon - jadalnia - kuchnia) i dobudowując garaż bez przejścia do domu (doklejony - jednospadowy dach, bez stropu czyli tarasu mieć nie chcę:) ) jest możliwość zmieszczenia się w okolicach 220 tysięcy z zamieszkaniem na dole?

Ewentualnie mogę zrezygnować z garażu mimo, że jest bardzo przydatnym pomieszczeniem..

 

Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam ludzi odpowiadających na prawdziwe pytania dotyczące tematu tego wątku,

Marek.

Edytowane przez Maroko1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku! Po pierwsze - bardzo fajny projekt. Mimo niewielkiej powierzchni wszystko sensownie rozplanowane.

Co do realnych kosztów, to najlepiej zrobić zestawienie materiałów (albo poprosić o nie kogoś, kto taki dom buduje, a patrząc na stronę z500, to jest to dość popularny projekt) i dowiedzieć się ile będą kosztować, to samo z robocizną. Zastanów się, co możesz i chcesz wykonać sam, a przede wszystkim na jakim poziomie chcesz mieć wykończenia. Na materiałach stricte budowlanych nie warto oszczędzać, ale można na wykończeniówce. Jeśli komuś nie przeszkadza, to panele zamiast drewna, tańsze płytki itd.

Warto popytać wśród znajomych, czy ktoś nie ma tzw. "dojść" do tańszych produktów. Nie, nie mam tu na myśli kradzionych:P Nam np. udało się kupić płytki za 50% ceny, ponieważ był to zakup ze zniżką pracownika. Jeśli ktoś w sąsiedztwie jest na tym samym etapie, to można robić wspólne, większe zakupy, łatwiej jest wtedy negocjować zniżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Czy waszym zdaniem mozna wybudowac dom nie przekraczajac 200 tysiecy zl? Oczywiscie plus ziemia. Czy tanszy jest dom z uzytkowym poddaszem, czy parterowy? Pozdrawiam.

 

na 100% ze mozna, trzeba tylko wybrac dom maly i starac sie robic jak najwiecej systemem gospodarczym. Nasza budowa niewiele przekroczyla ten budzet i my mieslismy mase wykonawcow. gdybym to wszystko robil sam to pewnie by jeszcze zostalo na meble :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku! Po pierwsze - bardzo fajny projekt. Mimo niewielkiej powierzchni wszystko sensownie rozplanowane.

Co do realnych kosztów, to najlepiej zrobić zestawienie materiałów (albo poprosić o nie kogoś, kto taki dom buduje, a patrząc na stronę z500, to jest to dość popularny projekt) i dowiedzieć się ile będą kosztować, to samo z robocizną. Zastanów się, co możesz i chcesz wykonać sam, a przede wszystkim na jakim poziomie chcesz mieć wykończenia. Na materiałach stricte budowlanych nie warto oszczędzać, ale można na wykończeniówce. Jeśli komuś nie przeszkadza, to panele zamiast drewna, tańsze płytki itd.

Warto popytać wśród znajomych, czy ktoś nie ma tzw. "dojść" do tańszych produktów. Nie, nie mam tu na myśli kradzionych:P Nam np. udało się kupić płytki za 50% ceny, ponieważ był to zakup ze zniżką pracownika. Jeśli ktoś w sąsiedztwie jest na tym samym etapie, to można robić wspólne, większe zakupy, łatwiej jest wtedy negocjować zniżki.

 

 

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Zestawienie materiałów już mam:) Jeśli chodzi o pracę własną na budowie to mogę zrobić jakieś 70-80 % wykończeniówki.. Niestety wszystko co wcześniej ekipami.. Co do materiałów kupionych na budowę będę miał ciekawie, ponieważ wraz ze mną działkę kupił brat (będziemy mieszkać w stylu chodź no do płota :) ). Rozumiem, że nie jest to drogi w budowie dom (kształt prostokąta - likwiduję podcień na rzecz daszku przed domem, oraz dwuspadowy dach). Ostatni problem z jakim się zmagam to to czy dobudowywać garaż. Jaki może być koszt takiego "doklejonego" garażu jednostanowiskowego (dach jednospadowy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Antkowa
Rozważałeś postawienie wiaty ? My postawiliśmy najzwyklejszą , najprostszą z możliwych, koszt niecałe 2,5 tys. Spełnia świetnie swoje zadanie, latem daje chłód, zimą auta nie trzeba odśnieżać. Jeśli jesteś bardziej wymagający możesz wybrać wiatę ze ściankami bocznymi, wybór jest bardzo duży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym mieć jakieś miejsce do majsterkowania.. Lubię czasem pogrzebać się przy samochodzie. W garażu można byłoby wstawić rowery, wózek itd itp.. Bardzo długo można wymieniać.. Zależy mi na tym - garaż nie musi być ocieplony, brak ogrzewania, jedynie prąd doprowadzić. Jak myślicie - da radę go postawić w tej kwocie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi!

Ostatnie pytanie, czy jeśli wyrzucę kominek, a co za tym idzie także komin (obniżenie kosztów budowy) to czy ta zaoszczędzona kwota pozwoli mi zrobić lukarnę w łazience?

Nie mówię, że koniecznie chcę to zrobić - jest to czysta ciekawość - taki argument dała moja luba.. Napiera, aby wybrać lukarnę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Antkowa

A po co żonie ta lukarna ? Na dodatek w łazience ? :p

Jesli chcesz tanio wybudować dom i rezygnujesz z kominka bo nie jest niezbędny to lepiej te pieniądze zainwestować w coś bardziej pożytecznego niż lukarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie, to jest wątek o tym czy jest sens MARZYĆ.. Dla większości osób szukających porad w tym wątku jest dom za daną kwotę - pokazują projekt, pytają czy jest to możliwe, ewentualnie rady dotyczące taniego budowania - bo ich marzeniem jest posiadanie własnego kawałka ziemi z domkiem na niej postawionym.

 

Pytałem kiedyś - pytam teraz bo została mi ostateczna decyzja co do projektu na miarę funduszy.

 

Projekt Z34

http://z500.pl/projekt/34/Z34,projekt-domu-na-mala-dzialke-tani-w-budowie-ekonomiczny-w-uzytkowaniu/dane-ogolne.html

 

.

ten wątek jest nie dla marzycieli - to tak ja rozumiem - ale dla realistów. Marzyciel weźmie się za budowę czegokolwiek, najwyżej nie skończy, realista pyta, czy ma szanse na podstawie doświadczeń innych.

Dom proponowany jest bardzo podobny do mojego. Ta sama powierzchnia, podobny układ.

Ja budowałam w 2007 roku, ale ceny aż tak bardzo się nie zmieniły. Zresztąmiałam dużo materiałów z dołka cenowego w 2006. Np zapłacony dach i pustaki.

Zobacz mój dziennik, mam tam wyliczenia. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?50391-Dziennik-Ewy-%28EZS%29/page4

I pytanie - z czego jesteś w stanie zrezygnować. Dachówka? Mam tondachu, blacha ma dość podobną cenę, nie oszczędzisz. Jeżeli papa, to już tak. Co dalej? Nie będziesz góry robił? No, to jest oszczędność, ale wybudować i zabezpieczyć jakoś cieplnie musisz. Poczytaj.A, na jednym możesz oszczędzić - ja budowałam dość szybko (pół roku do wprowadzenia) i to trochę podrożyło. Więcej dałam za cieśle, tynki. Wolniej to byłoby taniej.. z 10 tysięcy. Strop drewniany też byłby taniej. Przy reszcie budżetu pilnował mąż maniacko, więc oszczędności nie widzę. Wykończeniówka to głównie nasza praca, nie oszczędzisz już tu.

I radzę - zapomnij na razie o garażu. Jakby co, to sobie dobudujesz. O lukarnie zresztą też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możliwe, czemu nie, wszystko zależy od tego czy będziesz chciał złote posadzki, czy będziesz kupował materiały po promocji. Zamierzam wejść do domu za 200 tys. Mam dom parterowy ok. 130 metrów, działkę nie kupowałem, a to w moim przypadku byłby koszt 70 tys. za 11 arów (dobra lokalizacja, ziemia w cenie). W kosztorysie napisano, że mój dom pod klucz to 250, ale to naciągane ceny. Postawiłem w tamtym roku, przykryłem dachówką i wyszło mi o 20 tys mniej niż pisali w projekcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maroko1991 - rozumiem Twoje potrzeby garażowe;)

Koszt fundamentu, ścian, chudziaka i dachu garażu to jakieś 15k.- tak mi wyszło z wyliczeń. Końcowy koszt ... nie wiem ile wyjdzie.

Czy warto? Dla mnie tak - teraz mam i nie brałem pod uwagę braku tego pomieszczenia. Rozwiązaniem tańszym może być wiata, ale przy aucie raczej nie "pogrzebiesz" i "gratów" nie przechowasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto? Dla mnie tak - teraz mam i nie brałem pod uwagę braku tego pomieszczenia. Rozwiązaniem tańszym może być wiata, ale przy aucie raczej nie "pogrzebiesz" i "gratów" nie przechowasz.
W WZ miałem napisane, że garaż ma być w bryle budynku co wcale mnie nie martwiło. Całe życie zazdrościłem kumplom, że mają gdzie grzebać przy motocylkach i samochodach. Przed zlotami składaliśmy maszyny do kupy, siedząc do nocy w suchym garażu. super sprawa :p. Koszty oczywiście są, nic za darmo ale wygoda też spora. Dłubanina przy samochodzie, majsterkowanie, magazyn rowerów, kosiarki i całego stada narzędzi, które trzeba gdzieś trzymać. Wszystko zabezpieczone alarmem. Będzie czysto, sucho i ciepło w razie potrzeby. Wiata nam tego niestety nie zapewni. Nareszcie sie doczekałem tego dobrodziejstwa :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...