Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

gabione - każdy ma jakieś tam marzenia, jeśli się zna to je sam zweryfikuje, jeśli nie, pyta tu czy gdzie indziej. Też rok temu przeglądałem najpierw projekty. Potem poczytałem co i jak i marzenia zeszły na ziemię. No ale ja buduję do 200 tys. więc i kompromisów więcej. Koleżanki i Koledzy po prostu radzą, nie ma przymusu ich słuchać, ale po sobie wiem, że warto ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wiem, że dach będzie trochę droższy niż dwuspadowy ale niestety taki bardziej mi się podoba, chodź nie uważam aby dwuspadowy był brzydki.

Okna oczywiście będą do zmiany ponieważ te w oryginalnym projekcie są zdecydowanie za duże.

Co o tym wszystkim myślicie?

 

Saga ma bardzo podobne wymiary jak mój, kąt 30* dachu też. Koszt dachu 2spadowego z blachodachówką, wiązarami (bo zyskałem dużo pow. na górze) ok.46k. Robocizna wyniosła mnie ok.4k( montaż wiązarów i część pokrycia), reszta praca własna. Twój wyjdzie jeszcze drożej. Taniej wyjdzie chyba więźba tradycyjna, ale lany strop może zrównać koszty- nie wiem trzeba policzyć. Ta góra może Cię kusić i wtedy zmiana dachu na 2spad może być rozważana, bo w szczyty wstawisz normalne okna, zamiast ew. dachowych.

Niby tylko 15m do garażu, ale najpierw odśnieżanie, potem dostawa paliwa do domu. Dziś lubisz i możesz sobie drzewa urąbać, za lat x, może być problem i co wtedy? Przebudowa ? Sprzedaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gabione - każdy ma jakieś tam marzenia, jeśli się zna to je sam zweryfikuje, jeśli nie, pyta tu czy gdzie indziej. Też rok temu przeglądałem najpierw projekty. Potem poczytałem co i jak i marzenia zeszły na ziemię. No ale ja buduję do 200 tys. więc i kompromisów więcej. Koleżanki i Koledzy po prostu radzą, nie ma przymusu ich słuchać, ale po sobie wiem, że warto ;)

Dlatego tu jestem i piszę....Jestem otwarty i wiem, że wiedza to podstawa dlatego proszę was o pomoc.

Co do projektu to nie jest tak, że ma być ten i kropka, ale szukam już naprawdę bardzo długo i nie mam już sił do tego, nie wiem może szukam w zły sposób. Ale skoro wchodzę na stronę np lipińscy i piszę, że dom jest tani w budowie to już całkiem nie czaję, gdy wychodzi jednak że będzie drogo.

gabione,

przestań obrażać się na rzeczywistość. Projekt jest nieoptymalny nie tylko ze względu na elektrykę czy ogrzewanie. Zobacz sobie, ile potrzebujesz pionów wentylacyjnych, ile kominów. Do ilu miejsc musisz doprowadzić wodę i kanalizację. W optymalnie zaprojektowanym domu możesz ograniczyć się do jednego "trzonu", policz sobie, ile masz tego tutaj.

Ten dach to jest generator kosztów, a w praktyce i tak dom będzie wyglądał do bani, bo wygląda to z proporcji samej bryły. Parterówka o tej powierzchni zabudowy i tej wysokości pomieszczeń zawsze będzie wyglądała jak krowi placek, dach go tylko dodatkowo oszpeci.

Co do składu opału "tylko" 15 metrów od domu to wyobraź sobie dymanie z drewutni co kilka dni w siarczystym mrozie.

Nie obrażam się na rzeczywistość:-) Po prostu nie myślałem o tym co piszesz o tych pionach elektryce itd. niestety nie mam wiedzy. Może ktoś coś doradzi pokaże projekt dopasowany do moich skromnych wymagań?

Dlaczego uważasz, ,że dom będzie wyglądał do bani? Jeśli chodzi o sposób ogrzewania to jednak będę się upierał przy węglu, drzewie, pytanie tylko gdzie umiejscowić kotłownię, aby było jak najmniej problemów z nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeśli chodzi o tą drewutnię 15 metrów od domu, to kotłowania w Sadze zdecydowanie jest NIE na tym miejscu, co trzeba. Właśnie lepiej, że kotłownia jest przy wejściu, teraz na podstawie rysunków musiałbyś lecieć z brudnym opałem przez pół domu. W ogóle w Sadze kombinowałabym coś z pokojami, bo po co w takim małym domu 4 klitki, jak można mieć 3 pokoje całkiem znośne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeśli chodzi o tą drewutnię 15 metrów od domu, to kotłowania w Sadze zdecydowanie jest NIE na tym miejscu, co trzeba. Właśnie lepiej, że kotłownia jest przy wejściu, teraz na podstawie rysunków musiałbyś lecieć z brudnym opałem przez pół domu. W ogóle w Sadze kombinowałabym coś z pokojami, bo po co w takim małym domu 4 klitki, jak można mieć 3 pokoje całkiem znośne.

Oczywiście z kotłowni wyjscie oddzielne na zewnątrz-wczesniej wklejałem zdjęcia ze swoimi propozycjami rozmieszczenia pomieszczeń. Może wkleję zdjęcia swojej działki aby było łatwiej coś wymyśleć.MAPKA FORUM MURATOR.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie: czy ten wątek i drugi o domu do 300 tys. przeczytałeś w całości? Zanim udało mi się podjąć decyzję o rysowaniu projektu indywid. kilka tygodni czytałem to i inne fora po kilka godzin dziennie. A startowałem z poziomu takiego, że ścianka kolankowa brzmiało dla mnie równie egzotycznie jak coś po chińsku ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam...

A co Państwo myślą o projekcie róże w ogrodzie? Trochę go wcześniej oglądałem, ale nie pasuje mi wejście do domu...po prostu nie z tej strony. Czytałem też blogi innych uczestników forum i np Bitter miał podobnie usytuowany dom względem wjazdu, ale nie jestem przekonany jakby to u mnie wyglądało.

Chciałbym go oczywiście lekko poszerzyć i najważniejsze zamienić pomieszczenia nr 5 z 9.

róże w ogrodzie.jpg

Link do projektu http://projekty.muratordom.pl/projekt_roze-w-ogrodzie,1951,0,0.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gabione, ciekawe, dlaczego ignorujesz moje posty ;)

Ale niech tam,

Więc najpierw ustal priorytety.

Ja też nie miałam za wiele pieniędzy. Ale dopuszczałam w myśli kredyt, na szczęście się obyło. Lecz pozwoliło mi to na pewną elastyczność. Im ktoś ma mniej kasy, tym bardziej pryncypialny być musi.

Więc ile masz pieniędzy na budowę - wartość nieprzekraczalna i to co byś chciał.

Jak to sam ze sobą ustalisz, to wypisz sobie co jest najważniejsze z rzeczy podnoszących koszt. Pokazałeś dom z dachem łamanym. OK, niektórzy chcą płacić za urodę. Ale pamiętaj

-najtaniej dach się buduje dwuspadowy

każda kalenica to gąsiory, które są drogie oraz potencjalne miejsce pomyłek dekarza

każda lukarna to zbytek

Drugie pytanie - czy chcesz robić strych a jeżeli to co chcesz na nim mieć. Pokój? Graciarnie?

Pokój wymaga oświetlenia i ocieplenia. Graciarnia tylko jakiegoś stropu. Jak nic, to strop niepotrzebny, podwiesza się sufit do belek dachu.

Widzisz różnice w cenie?

Teraz elewacja - czy nie szkoda drogiego dachu, który przykrywa taras? Taras można zacienić znacznie taniej.

Kominy- najlepiej jak kotłownia z jednej a kominek za plecami. Taniej postawić jeden komin nić 2...

itd itd.

Co do pracowni, lipińscy nie są tani. W sensie, że nie produkują projektów ekonomiczno-ergonomicznych

Patrz na projekty muratora czy Z500 (ci ostatni mieli fajne proste domy kiedyś, teraz się coś rozwineli, ale pogrzebać można )

 

A i jeszcze jedno- pamiętaj, że każda zmiana projektu ciągnie nieprzewidywane błędy. poszerzysz, to nie będzie strop pasował, belki dachu się rozjadą itd. Jeżeli nie jesteś techniczny to tego nie dojrzysz a jak będziesz miał architekta, co to wszystko klepnie, to ci potem majstrowie uczynnie sp... resztę ;)

 

Więc spisz sobie, bez czego żyć nie możesz a co jest miłym zbytkiem i szukaj po tym pierwszym z opcją drugiego

Edytowane przez EZS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ławy fundamentowe żelbetowe szerokości 40-60 cm, wysokości 40 cm (61 mb)
nie wiem czemu nie z kamieni polnych ...

przecież dziś jakieś lanie klocków betonu w ziemi dziwne jest. nie pod taki dom.

Kominy, też jakiś niczym siekiera z kamienia. To są prymitywne rozwiązania.

Które pasowały jak węgiel był dotowany. A nie teraz kiedy można zrobić dom który zje bardzo mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czemu nie z kamieni polnych ...

przecież dziś jakieś lanie klocków betonu w ziemi dziwne jest. nie pod taki dom.

Kominy, też jakiś niczym siekiera z kamienia. To są prymitywne rozwiązania.

Które pasowały jak węgiel był dotowany. A nie teraz kiedy można zrobić dom który zje bardzo mało.

 

Merkava

 

tu ludzie z biedy budują

 

ich nie stać na kamienie polne, bo:

1. trza zaiwaniać coby kasa na mały domek była

2. trza zaiwaniać coby temi rencami mały domek postawić

 

mało któren myśl,i ile to będzie się potem musiał nazaiwaniać, żeby kredyt spłacić i chałupkę utrzymać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gabione, ciekawe, dlaczego ignorujesz moje posty ;)

Ale niech tam,

Więc najpierw ustal priorytety.

Ja też nie miałam za wiele pieniędzy. Ale dopuszczałam w myśli kredyt, na szczęście się obyło. Lecz pozwoliło mi to na pewną elastyczność. Im ktoś ma mniej kasy, tym bardziej pryncypialny być musi.

Więc ile masz pieniędzy na budowę - wartość nieprzekraczalna i to co byś chciał.

Jak to sam ze sobą ustalisz, to wypisz sobie co jest najważniejsze z rzeczy podnoszących koszt. Pokazałeś dom z dachem łamanym. OK, niektórzy chcą płacić za urodę. Ale pamiętaj

-najtaniej dach się buduje dwuspadowy

każda kalenica to gąsiory, które są drogie oraz potencjalne miejsce pomyłek dekarza

każda lukarna to zbytek

Drugie pytanie - czy chcesz robić strych a jeżeli to co chcesz na nim mieć. Pokój? Graciarnie?

Pokój wymaga oświetlenia i ocieplenia. Graciarnia tylko jakiegoś stropu. Jak nic, to strop niepotrzebny, podwiesza się sufit do belek dachu.

Widzisz różnice w cenie?

Teraz elewacja - czy nie szkoda drogiego dachu, który przykrywa taras? Taras można zacienić znacznie taniej.

Kominy- najlepiej jak kotłownia z jednej a kominek za plecami. Taniej postawić jeden komin nić 2...

itd itd.

Co do pracowni, lipińscy nie są tani. W sensie, że nie produkują projektów ekonomiczno-ergonomicznych

Patrz na projekty muratora czy Z500 (ci ostatni mieli fajne proste domy kiedyś, teraz się coś rozwineli, ale pogrzebać można )

 

A i jeszcze jedno- pamiętaj, że każda zmiana projektu ciągnie nieprzewidywane błędy. poszerzysz, to nie będzie strop pasował, belki dachu się rozjadą itd. Jeżeli nie jesteś techniczny to tego nie dojrzysz a jak będziesz miał architekta, co to wszystko klepnie, to ci potem majstrowie uczynnie sp... resztę ;)

 

Więc spisz sobie, bez czego żyć nie możesz a co jest miłym zbytkiem i szukaj po tym pierwszym z opcją drugiego

Nie ignoruje, a już na pewno Twoich!

Priorytety mamy ustalone, rodzinka 4 osobowa, więc sypialnia 12-13m2 dla zgredów i dwa pokoje dla dziewczynek- to chyba nie jest jakieś szaleństwo. Przydałaby się też jakaś mała spiżarka, oddzielny kibelek. salon który pomieści 3,4 razy do roku ok 15 osób(duża rodzina). Największy problem jest z kotłownią jak pisałem wcześniej.

Strop chce miec lany albo terriva muszę się zorientować co wyjdzie taniej. Dlaczego? Bo chce miec tam graciarnie na duperelki, po drugie jest to jakieś zabezpieczenie w razie zerwania dachu:-) nie śmiać się pogoda szaleje z roku na rok więc żeby ktoś się nie zdziwił, że za 5 lat tornada będą u nas normą.

Co do kominów 100% się zgadzam, ale na razie nie planuje kominka w domu ponieważ wydaje mi się on zbędny i trochę kosztowny. Czy komin z wkładem ceramicznym obmurowany cegłą wychodzi najtaniej tego nie wiem, ale drąże temat.

Co do kasy mam trochę odłożone 160tyś plus zakupiłem bk 24cm 1000 szt. Bariera cenowa to w moim przypadku na pewno coś w granicach 300koła.

Może ktoś podsunie mi propozycje jakiś projektów, które pasowały by na moją działkę i moje wymagania, bo ja na prawde nie mogę nic sensownego znaleść, wszystko co mi się podoba to albo dach drogi albo kotłownia bez sensu itd. Np kiedyś myśłałem o z23 http://z500.pl/projekt/23/Z23,tani-i-prosty-w-budowie-dom-parterowy-o-dworkowym-charakterze/realizacje.html niestety za żadne skarby nie mogłem nic wymyśleć jak przerobić aby kotłownia była z tyły domu, bo tak wydaje mi się bedzie najrozsądniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że dach będzie trochę droższy niż dwuspadowy ale niestety taki bardziej mi się podoba, chodź nie uważam aby dwuspadowy był brzydki.

Okna oczywiście będą do zmiany ponieważ te w oryginalnym projekcie są zdecydowanie za duże.

Co o tym wszystkim myślicie?

 

Nie wiem jak szeroką masz działkę ,ale dobrym projektem wydaje się Dom przy bukowej 3 z pracowni Boducha .Dach 2-spadowy ,strop żelbetowy,taki jak chcesz i chyba dobrze:yes:Są 4 sypialnie, ale jedną z nich można przerobić na kotłownie z wyjściem na zewnątrz:p Masz spiżarkę ,wc ,łazienkę i pom.gospodarcze do zagospodarowania dowolnie np.garderoba.Ważne że przy tych zmianach nie naruszasz żadnych konstrukcji,a więc adaptacja projektu droga nie będzie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem, że teriwa ale co dalej? ocieplenie do szczytów? okna? to już budujesz tak na prawdę rodzaj poddasza użytkowego ze wszystkimi konsekwencjami, może tylko bez pociągniętych przyłaczy. A co ze schodami?

Bo różnica jest taka - poddasze nieużytkowe to wełnę kładziesz na stropie i co najwyżej na środku można trochę desek poukładać i coś tam postawić zbędnego w domu. Ale jeżeli chcesz miećpomieszczenia, to siętak nie da, bo zimno będzie. No to trzeba teriwę ocieplić z góry ale wylewkę już zrobić a jak jest okno, to muszisz ocieplenie dać w pionie i je zakryć.... Koszt tej graciarni oceniam na: strop 20 tyś plus wylewki i zabudowa następne 20. To już chyba lepiej garaż wybudować, będzie miejsce na kotłownię i graciarnię a styrych zostawić w spokoju.

I to jest właśnie pytanie o priorytety. Czy MUSI być terriwa czy nie. A jeżeli musi, to co dlej ma być na tym strychu. Czy ma być do ewentualnej przyszłości czy nie.

Czy MUSI być dach 4 spadowy?

 

A potem, jak sobie na wszystko już odpowiesz, to zaczniesz przycinać oczekiwania do realiów albo szukać dodatkowej kasy

Edytowane przez EZS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gabione - zajrzyj do mojego db - priorytety były dokładnie takie same, też mamy dwie córki, rodzina do zgromadzenia dwa razy do roku podobna..

projekt indywidualny ale można się wzorować czy z projektantem pogadać.. co do projektu to zakup plus adaptacja często wychodzi tylko nieco taniej niż indywidualny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strugasz waść, strugasz. Zawirusowałeś całe FM swoją osobą. Uczepiłeś się zagadnień budowlanych jak Trojan i gorliwie się tu udzielasz, serwując rady i porady o zerowej wartości merytorycznej. Po co to robisz? Dla zabawy, złośliwie? Gotuj sobie zupy, piecz kotlety w swoim własnym wątku bo na tym się znasz (chyba). Psycholog się znalazł kufa:mad:

 

Muszę wrócić do tego wpisu bo bardzo mnie zabolał i to z ust kogoś kto wybudował chałupkę za 200 tyś zł.Przepraszam ,że początek jest niezbyt merytoryczny ale chciałem się odnieść do tego w inny sposób.Najprościej w tym watku jest napisanie:

 

1.mój całkowity wkład w budowę domu za 200 tyś,nie za 300 tyś tylko właśnie za 200.czyli na czym zaoszczędził ,jakie wykonał prace sam,kto pomagał mu bez firm,ekip budowlanych itp.

2.jak wygląda za te 200 tyś chałupka (na potwierdzenie fotka),która powstała na kanwie jakiegoś wzoru lub zmianach w adaptacji.

3.Co tak naprawdę posiada ten dom by spokojnie w nim można było mieszkać.Spokojnie ale i bezpiecznie.Przepraszam za słowo bezpiecznie.

 

Nie czepiam się zagadnień stricte budowlanych ale tych z życia wziętych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć ten wątek istnieje już kilka lat,fotek gotowych domów za 200tys. brak,część osób jest w trakcie budowy,część jeszcze nie zaczęła,ale najwięcej jest wpisów typu:''ja co prawda nie zbudowałem domu za 200tys.,ale gdybym nie zrobił tego czy tamtego to bym się zmieścił'',a przecież liczą się fakty a nie dobre chęci czy marzenia,bez marzeń ciężko żyć ale bez pieniędzy niewiele się zdziała
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...