Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-poziomkach-ver-2/m1fd1f6e52ca0d,2706 lub coś podobnego - jak myślicie, ile może kosztować budowa takiego domu? zakłada się ekipami:

- SSO bez działówek

- tynki

- wylewki

- okna i drzwi zewnętrzne

- elewacja (może jednak samodzielne przyklejenie styropianu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

co wliczasz w koszt tej kotłowni? bo kocioł elektryczny można mieć za 2500 zł

 

1. Kotłownia 6m2 - 1000zł/1m2 pomieszczenia gospodarczego - 6000zł

2. Komin systemowy z wkładem - 2000zł

3. Piec 14Kw miałowy - 2500zł

4. Zasobnik CWU - 600zł

5. Grzejniki - 4000zł

6. Robocizna, przewody, rozdzielacz, itp - ze 5000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kotłownia 6m2 - 1000zł/1m2 pomieszczenia gospodarczego - 6000zł

2. Komin systemowy z wkładem - 2000zł

3. Piec 14Kw miałowy - 2500zł

4. Zasobnik CWU - 600zł

5. Grzejniki - 4000zł

6. Robocizna, przewody, rozdzielacz, itp - ze 5000zł

 

a opał gdzie trzymać? coś tanio ten komin, gdzie koszt robocizny, obróbki dachowe? otynkowany jest ponad dachem? tak z ciekawości pytam, nie mam komina, więc może nie wiem ile to kosztuje. chodzi mi raczej o to, żeby ludzie nie szli bezwarunkowo w węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A energooszczędny niekoniecznie znaczy drogi. Drogi jak stawiany przez firmę - bo marketing kosztuje. Jeśli samemu - może być tańszy od zwykłego murowańca stawianego ekipami.
Racja. Można się spierać czy opłaca się dołożyć trochę więcej ocieplenia czy nie i kiedy to sie zwróci. Nawet się nad tym nie zastanawiałem budując mój dom. Od samego początku nastawiłem się na maksymalne ograniczenie strat ciepła, wszystko w granicach rozsądku oczywiście. Kiedy to się zwróci? Nie mam pojęcia i nawet mnie to nie interesuje. Targetem było jak najmniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Niestety jeszcze w trakcie budowy myślałem o super ekegroszku i stąd komin w kotłowni, drugi jest tylko do kominka (pow. doprowadzone z zew.). W miarę "mielenia" tematu ogrzewania, ekogroszek zupełnie mi zbrzydł:p. Zdecydowałem sie na PC powietrze-woda + grzejniki niskotemperaturowe, nie specjalnie jestem zwolennikiem podłogówki ze wzgledu na bezwładność. Dom jest dobrze ocieplony, maksymalnie szczelny. Wg OZC asolta, projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 4139W. Pow. całkowita z garażem 136m2 (też ogrzewany). Czy jest sens budować energooszczędnie? Tak myślę. Nie stać mnie na tradycyjne budowanie. Jak na razie koszt 220tys. bez PC i reku. Mogę być palaczem ale tylko kominka w salonie, strasznie leniwy się zrobiłem :D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin+kocioł to ok.15tys.zł,prąd to max.3tys.zł,róznica 12tys.zł.

W którym miejscu prąd jest droższy ? Ile lat można grzać prądem,żeby tą różnicę w inwestycji zniwelować ?

 

W tym prąd jest droższy, że, aby koszty ogrzewania nim były niskie musisz mieć porządne ocieplenie całego domu, drogie okna, rekuperator z odzyskiem ciepła, czemu nie liczysz tych kosztów ? Gdybyś tego nie zrobił koszt ogrzewania prądem by Cię wykończył, Poza tym ciekawi mnie jaka grzejący prądem mają temp. w domu, mam 2 znajomych co grzeją prądem, to jak idę do nich w zimę, zabieram porządny sweter. Dla nich 19 stopni to ciepło, dla mnie ciepło to 23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdrożeje węgiel zdrożeje też prąd.

 

Mała dygresja:

 

Obecnie mieszkam w domu ok. 125m2, parterówka, 40-letnim, mur pustak + luft + cegła, nieocieplony, okna dako, półka średnia niższa, strop monolit + 5cm styropian + beton, dach nieocieplony, grzejemy miałem, piec z automatyką, rozpalanie raz na 24h. Zastanawialiśmy się, czy ocieplić dom, koszt oscyluje w granicach 15-20 tys. zł. Znajomi co identyczne domy poocieplali styropianem 10-15cm przy grzaniu też miałem oszczędzają na rok ok. 1-1,5 tony miału, czyli 400-600zł rocznie. Liczę średnio 500zł oszczędności, czyli zwrot ocieplenia zwróci się po minimum 30 latach. I sobie darowaliśmy ocieplenie.

 

Tylko kiedy budujesz dom 80-100m2 i chcesz go docieplić warstwa styropianu grubszą o 10cm, niż to w projekcie, to ponosisz koszt około 2,5tys złotych...

 

Taki dom to około 150m2, czyli zaledwie 15m3 dodatkowego styropianu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam jaka żywotność ma przeciętny piec na miał, węgiel, ekogroszek itd. 5, 8lat?. Koszt "dobrego" kotła na eko z podajnikiem i sterowaniem to już chyba 5tys wzwyż, instalacja plus ten nieszczęsny komin i mamy gruuubo ponad dychę. za te powiedzmy 8 lat trzeba myśleć o następnym. Tak wiem, PC czy gazowiec też może szlag trafić. Mieszkam w skandynawii, wynajmuję mieszkanie w domu odrzewanym gruntową PC, dookoła w największe mrozy dymu brak, rzadko czuję gdzieś zapach dymu z kominka. Tu można oddychać bez problemu, nie musze włączać obiegu zamknietego w went. w samochodzie co ma miejsce jak wracam do kraju trochę sobie pobudować. Na stare lata nie mam zamiaru zapirdzielać z wiaderkiem węgla do pieca, taki mam kaprys, a co bogatemu wolno :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin systemowy również ponad dachem będzie systemowy czyli surowy ?

14kW w domu,który potrzebuje max.4kW,gratuluję i życzę powodzenia,zasobnik na cwu 600l ?,na jedną osobę 50l.

Grzejniki,cóż,PRL już minął a podłogówka będzie tańsza.

1. Zasobnik miało być 160l. nie 600l.

2. Dolicz ten 1000zł na cegły na ten komin, niech stracę.

3. Koszt podłogówki na gotowo to 85-100zł /m2 więc w czym będzie tańsza od grzejników ?

 

Oczywiście kosztów rekuperatora i solidnego ocieplenia domu, ciepłych okien nie podasz, bo po co, lepiej upierać się przy swoim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zasobnik miało być 160l. nie 600l.

2. Dolicz ten 1000zł na cegły na ten komin, niech stracę.

3. Koszt podłogówki na gotowo to 85-100zł /m2 więc w czym będzie tańsza od grzejników ?

 

Oczywiście kosztów rekuperatora i solidnego ocieplenia domu, ciepłych okien nie podasz, bo po co, lepiej upierać się przy swoim.

 

coś drogo liczysz tę podłogówkę a tanio grzejniki. rekuperacja z wątku o domach pasywnych:

 

...

- wentylacja z rekuperacją własnoreczna - 2x wentylator kanałowy VENTS TT PRO 160 za ok. 250zł/szt., wymiennik przeciwprądowy 150euro

+ koszty instalacji.

 

do tego jakieś kanały, można takie jak u Arturo i pewnie zmieścisz się w 2000 zł :). gdzie trzymać opał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z obsługą takiej elektrociepłowni?. Domu na cały tydzień nie zostawisz, z urlopu zimowego nici :p

 

A kto z kredytem na karku jeździ na urlop zimowy ;):p

Istnieje jeszcze coś takiego jak sąsiad, rodzina, znajomi :)

Uśmiałem się z tej elektrociepłowni, no jak kto, palacz potrzebny :)

 

Fajnie by było jakby zwolennicy prądu, mający w podpisie reku, pompę ciepła, super ocieplony domek, podali ile na niego wydali a potem proponuję pospamować w dziale jak zbudowałem dom za 400 tys. zł :)

Dom za 200 tys. zł to oszczędzanie na wszystkim, od początku do końca, każdy 1000zł oszczędności się liczy, jednak wiele osób tu piszących tego nie rozumie niestety i robi ludziom wodę z mózgu.

Edytowane przez małymiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto z kredytem na karku jeździ na urlop zimowy ;):p

Istnieje jeszcze coś takiego jak sąsiad, rodzina, znajomi :)

Uśmiałem się z tej elektrociepłowni, no jak kto, palacz potrzebny :)

Ha ha, no tak bez palacza na stałym etacie ani rusz :D. Eee tam, pomimo kredytu na karku, zawsze można agospodarować jakiś grosz na powiedzmy weekend w "słynnm" Zakopcu. Zupełnie teraz nie złośliwe ale tam jest dopiero mikroklmat zimą :p. Wieczorem jak na Saharze podczas burzy piakowej. Kufa normalnie Ciechocinek :D, Kilka razy byłem to wiem :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały:

http://allegro.pl/przewod-rura-sonodec-127-mm-dec-termoflex-10-mb-i4094390112.html

U mnie wyszło ok.70mb czyli ok.700zł,dwie skrzynki rozdzielcze ok.150zł,anemostaty ok.300zł i to wszystko.

W mniejszym domu będzie taniej.

 

Tak z ciekawości jaki masz sam reku, też ten najtańszy z możliwie najtańszych za 1500zł czy lepszy ? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...