Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zwróciłem uwagę na trójkątne okna - i jestem skłonny z nich zrezygnować. Okna tarasowe są dwa - nie dostrzegam problemu (wiem, wiem, to trochę więcej aniżeli okno). Komin wentylacyjny odpada, ponieważ zastosowałbym WM. Kominek odpada - nie jestem nim zainteresowany i wciąż się zastanawiam na pompom ciepła. Schodami się nie przejmuję, ponieważ poddasze to nuta dalekiej przyszłości (o ile...) zatem odpada na początek kosztowne ich wykończenie. Słupy, poważnie? Dach owszem nie jest dwuspadowy, ale też nie jest skomplikowany (przynajmniej dla mnie wizualnie) Edytowane przez dawiddur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zwróciłem uwagę na trójkątne okna - i jestem skłonny z nich zrezygnować. Okna tarasowe są dwa - nie dostrzegam problemu (wiem, wiem, to trochę więcej aniżeli okno). Komin wentylacyjny odpada, ponieważ zastosowałbym WM. Kominek odpada - nie jestem nim zainteresowany i wciąż się zastanawiam na pompom ciepła. Schodami się nie przejmuję, ponieważ poddasze to nuta dalekiej przyszłości (o ile...) zatem odpada na początek kosztowne ich wykończenie. Słupy, poważnie? Dach owszem nie jest dwuspadowy, ale też nie jest skomplikowany (przynajmniej dla mnie wizualnie)

 

Pisałem o drzwiach tarasowych( połączone z oknami)- są 3 szt., w tym jedne podwójne. No właśnie: słup nic poważnego, ale policz ile cegieł, zbrojenia (ze stopą ), betonu potrzeba, a tu są 4 i do tego solidne(0,5x 0,5m) - tylko do podtrzymania daszków. Jakiś tynk na nie też kosztuje.

Dach- obróbki na połączeniach skosów- docięcie blachodachówki, czy dachówek to straty.

Po co dom z poddaszem, skoro może będzie użyte kiedyś, albo wcale, a zapłacić za nie musisz. Zrobić "graciarnię" za kilkadziesiąt tysięcy?

"Wizualnie" wszystkie domy są proste do budowy- dach, ściany, okna i drzwi i... dom gotowy ;)

Myślisz o tanim budowaniu i zastanawiasz się nad pompą ciepła. Hmmm...

Nie piszesz co możesz sam zrobić- malowanie, położenie paneli to za mało dla taniego budowania.

 

Musisz określić sobie ramy, czyli swoje potrzeby, w których będziesz szukał projektu- od tego trzeba zacząć, potem szukać projektu. Patrz na rysunki domu i wyobraź sobie, jak będzie wyglądał bez ozdóbek, które upiększają projekt, a z których często się rezygnuje, bo szkoda kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potrzebuję porady od praktyków.

Posiadam działkę z wydanymi warunkami zabudowy.

Budżet jaki zorganizowałem to max 230 tyś. i dwa projekty jakie wybrałem.

Pierwszy to: http://pracownia-projekty.dom.pl/arp_tula_ce.htm

Drugi to: http://www.mgprojekt.com.pl/pchelka

I moje pytanie: wystarczy pieniędzy na zbudowanie któregoś z tych domów? , ile droższa w praktyce będzie pchelka od tuli ?

Budować zamierzam systemem gospodarskim zleconym. Sam jestem w stanie położyć instalację elektryczną, panele,malowanie, zakładanie armatury, może zaryzykuję kafelki ;)

Nie wiem na który projekt mogę się zdecydować i wszystko się przeciąga niepotrzebnnie :/

Chcę go wreszcie po weekendzie zakupić, liczę na waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zdecydowałem na parterówkę mam już projekt i czekam na warunki zabudowy właśnie.

 

Jeśli nie przeszkadza Ci że ileś tyś ludzi wybudowało już dany projekt to polecam Z7 też szukałem małego domu niedrogiego w budowie i chyba lepszego projektu nie ma do takich celów 1 komin układ pomieszczeń dla mnie idealny a koszt budowy jest naprawdę niewielki zresztą wystarczy poczytać dzienniki budowy tu na forum.

http://z500.pl/projekt/7/Z7,maly-dom-z-dachem-dwuspadowym-ekonomiczny-funkcjonalny-i-praktyczny.html

 

Mi osobiście jak tylko 1 raz go zobaczyłem od razu się spodobał mieszkałem kiedyś skosach i wiedziałem że nigdy więcej ich nie chce jestem zbyt wysoki aby tak mieszkać "wygodnie" do tego mi wizualnie bardziej podobają się płaskie dachy niż te w 35-45 stopni ten płaski nie jest ale kąt i tak niewielki bo 22.

 

Ja wybrałem po długich debatach projekt z garażem zawsze to dodatkowa przestrzeń ale i bez garażu ten domek jest wygodny i funkcjonalny z tego co piszą osoby już mieszkające.

No i jakieś 3000 sprzedanych projektów też mówi samo za siebie :D nie wiem czy jest w PL projekt częściej wybierany niż ten.

Jeśli nie potrzebujesz pałacu to naprawdę nic lepszego nie znajdziesz jakieś 3 miechy temu sam szukałem i ten projekt przebijał wszystkie.

A im wiecej na jego temat czytałem tym bardziej sie przekonywałem do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądełem ten projekt i niby jest ok.

Pokoje nieo większe niż w Tuli, kotłownia podobna ale trzeba przerabiać bo nie ma wejścia od wiatrołapu a ja chcę o czym nie napisałem kotłownie na paliwo stałe. Poza tym nic lepszego niż w tuli . No może ładniejsza bryła ale to raczej kwestia środków włożonych w wykończnie.

Nie zamierzam bronić jak niepodległosci swoich wyborów ale ten z7 nic nie wnosi.

Najważniejsza sprawa ile tula w realizacji jest droższa od pchełki ?? Bo wybrałbym pchłę gdyby na kosztach nie ważyła.

 

 

p.s

kamil2k3 nie potrzebuję pałacu

ani trochę, chociaż nad lokajem się zastanawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn wnosić trochę wnosi jak np 1 komin a nie 2 czy pom gospodarcze umieszczone w centralnym punkcie domu, ale spokojnie mi podrzucono projekt jak szukałem wiec i ja podrzucam kaskadowo jest tani w realizacji a przy tym dobrze pomyślany.

Można oczywiście w nim zrobić kotłownię na paliwo stałe wystarczy nieco przestawić ścianki działowe, ale spokojnie nie namawiam każdy wybiera to co mu się podoba w końcu to wybór na całe życie.

Tak czy inaczej witam w klubie małych energooszczędnych domków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu moja wina nie napisałem że chcę zrezygnować z kominka. Mieszkam na wsi więc rzeczywistosć otrzeżwia mnie z romantycznych wizji płonącego kominka;)

 

Kotłownie na paliwo stałe omówiłem z projektantem i nie będziez tym problemu w obydwu przypadkach.

Chciałbym żeby ktoś wypowiedział się w sprawie kosztów realizacji obydwu projektów. Funkcjonalność proszę pominąć to pozostawię swojej subiektywnej ocenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukałem projektu, to Z7 wybudował tu ktoś na forum w szkielecie za 150 tys. do zamieszkania. Ale nie pamiętam kto, a skrzynkę z wiadomościami wyczyściłem. Jeśli mi się udało Z14 w szkielecie zrobić za 210tys z mega wkładem pracy własnej, to Z7 za 200 nawet z ekipami powinien być osiągalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzień dobry, po przeczytaniu jakos powyżej 50 stron tego tematu doszedłem do wniosku aby się zarejestrować i w końcu dowiedzieć się czegos więcej od ludzi którzy mają o budowaniu pojęcie i to nie małe skoro sami budują swój dom. Zacznijmy od tego, że na budowaniu to nie znam się w ogóle, ale mam sporo czasu i zapału, w końcu to mój pomysł na to aby wybudować własne 4 sciany. Rodzice od jakiegos czasu planowali aby przeniesc się do większego mieszkania lecz w bloku. Używane mieszkania u mnie w miescie ok 65m2 maja smieszną cenę rzędu ~~250.000 używane! Więc rozsądek mi podpowiada aby nie pchać się znów do bloku...

Jestesmy na etapie (a raczej jestem na etapie przekonywania ich do zakupienia działki, coraz lepiej na to patrzą, coraz bardziej o tym myslą) Rodzice nie chcą mieszkać na "wsi" czyli tanie działki i duże daleko poza miastem odpadają, a szkoda... Bardzo daleko od centrum też nie za bardzo im się widzi.

Dwie działeczki które mam na oku w rozsądnej cenie, bardzo miło by było aby działka nie przekroczyła 150.000, a nawet musi nie przekroczyć.

Opcja A) http://olx.pl/oferta/dzialka-budowlana-swidnik-CID3-ID4B8Cd.html#48b5b7f75e

Działka nie za duża, tatus mowi, ze ludzie się na 6ar budują, wiec tragedii by nie było, tym bardziej, że wszystkie bonusy już na działce i cena przystępna.

Opcja B) Są jeszcze trzy działki w cenie ~~150.000 zł za mniej więcej 11 / 12ar i w nie najgorszym miejscu.

W takim razie rozwinę temat. Podoba mi się opcja domu Z7, bardzo fajny, lecz wc i łazienka osobno było by bardzo fajną opcją oraz dodatkowy mały pokoik dla przyjezdnych, aby weszło łóżko i szafa :D Jak przyjezdny chce luxusy to niech idzie do hotelu :p. Dom zapewne na 4 osoby. Mam również pytanie odnosnie garażu, garaż z mieszkaniem? Czy wybudowany obok? Marzenie to 2 slotowy garaż. Cena na wszystko (nie licząc działki) domu pod klucz to kwota 300.000 maxymalnie. (Nie potrzebujemy złotych kranów i wielkich telewizorów...) Ojciec trochę pracował na budowach więc powinien cos się znać, od reszty jest internet i samozaparcie! No i oczywiscie to forum :) Ma znajomego kierownika budowy więc powinien cos nam pomoc, nasz znajomy jest dekarzem aktualnie bezrobotnym wiec może i on byłby chętny. Dom parterowy? Piętrowy? Z użytkowym poddaszem? W takim razie czy to co pisze ma jakikolwiek sens czy mam sobie to wybić z głowy? Ile może wsiąknąć kasy ogrodzenie takiego domu? Bo oczywiscie trzeba się z tym liczyć, a kasa ograniczona. Mam nadzieję, że wszystko dobrze wyjasniłem i nie zostanę zmieszany z błotem :p Przepraszam ale nie działa mi w klawiaturze małe Ś, smieszna sprawa bo duże działa, czary najwidoczniej. Po waszych odpowiedziach zacznę dalszą rozmowę z rodzicami. Bez tego posta nawet nie mam co do nich podchodzić, bo napalić to się można, a później ciężko ugasić taki zapał. Pozdrawiam.

Edytowane przez Pablos3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli garaż tylko na auto to blaszak. Jak chcesz tam trzymać wartościowe rzeczy typu rower czy kosiarka no to jakiś solidniejszy . Działka za 150 to znaczy ze chałupa tez za tyle. Z7 będzie za drogi jeśli będziesz za wszystko płacił. Chałupa za 200 tysi to mnóstwo własnej pracy. Jeśli nie przeszkadzaja ci schody i skosy to dom z poddaszem użytkowym może być tańszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli garaż tylko na auto to blaszak. Jak chcesz tam trzymać wartościowe rzeczy typu rower czy kosiarka no to jakiś solidniejszy . Działka za 150 to znaczy ze chałupa tez za tyle. Z7 będzie za drogi jeśli będziesz za wszystko płacił. Chałupa za 200 tysi to mnóstwo własnej pracy. Jeśli nie przeszkadzaja ci schody i skosy to dom z poddaszem użytkowym może być tańszy.

 

Pablos3k pisze, że 300k.PLN max na dom - bez działki....jeżeli włożycie trochę Swojej pracy w budowę, plus mądre rozwiązania z forum....jak najbardziej się zmieścisz w tej kwocie, jeżeli nie będziecie wymyślać w wykończeniówce to powinno starczyć nawet na garaż...ogrodzić taką działkę można za 10.000zł. a można i za 50.000zł.:).....a co do ceny działki to tę z OLX'a z dobrą negocjacją kupisz za ok.100k.PLN:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy..

my też się nie znamy ale wzajemnie się tu wspieramy jak nie dać się ograć państeu, nierzetelnym lub za drogim wykonawcom itp. ;)

 

Hehe, bardzo mnie bawi powiedzenie "a kto panu tak spier***" gdy ktos przyjdzie i zobaczy, bo wiadomo ze 'fachowców' w kraju to od groma, a ludzi z talentem to już mało.

 

Jeśli garaż tylko na auto to blaszak. Jak chcesz tam trzymać wartościowe rzeczy typu rower czy kosiarka no to jakiś solidniejszy . Działka za 150 to znaczy ze chałupa tez za tyle. Z7 będzie za drogi jeśli będziesz za wszystko płacił. Chałupa za 200 tysi to mnóstwo własnej pracy. Jeśli nie przeszkadzaja ci schody i skosy to dom z poddaszem użytkowym może być tańszy.

 

Nie lubię schodów, ale gdy nie ma co się lubi to się nie robi własnego pokoju na poddaszu :lol2:

 

Pablos3k pisze, że 300k.PLN max na dom - bez działki....jeżeli włożycie trochę Swojej pracy w budowę, plus mądre rozwiązania z forum....jak najbardziej się zmieścisz w tej kwocie, jeżeli nie będziecie wymyślać w wykończeniówce to powinno starczyć nawet na garaż...ogrodzić taką działkę można za 10.000zł. a można i za 50.000zł.:).....a co do ceny działki to tę z OLX'a z dobrą negocjacją kupisz za ok.100k.PLN:)

 

Dzialka jest fajna, mysle ze jutro postaram sie namowic tatuska aby z nim pojechac i ja obejrzec ciut blizej niz w monitorze, tylko czy 715m2 to wystarczajaca powierzchnia na dom + garaz 2 slotowy + zeby cokolwiek miejsca zostalo pod domem? Na styk w sumie tez moze byc, zawsze to dobre zagospodarowanie, a nie wiecej koszenia trawy :)

Hanss myslisz ze ktos spusci az 18.000 z ceny? W sumie jakby przyjsc z bilonem w rece zwiazanym gumka i 100k i spisujemy akt notarialny albo odchodze. Hmm

Edytowane przez Pablos3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzialka jest fajna, mysle ze jutro postaram sie namowic tatuska aby z nim pojechac i ja obejrzec ciut blizej niz w monitorze, tylko czy 715m2 to wystarczajaca powierzchnia na dom + garaz 2 slotowy + zeby cokolwiek miejsca zostalo pod domem? Na styk w sumie tez moze byc, zawsze to dobre zagospodarowanie, a nie wiecej koszenia trawy :)

Hanss myslisz ze ktos spusci az 18.000 z ceny? W sumie jakby przyjsc z bilonem w rece zwiazanym gumka i 100k i spisujemy akt notarialny albo odchodze. Hmm

 

715m2 jak najbardziej da radę pobudować na niej dom, powierzchnia zabudowy domu ok. 150m2....to zostaje blisko 550m2....podjazdy, itp....i masz jeszcze 400m2 pięknego ogrodu:)

Co do ceny....trzeba negocjować, wyciągnij jutro telefon i pytaj....na to ma wpływ bardzo dużo czynników....ale uwierz mi, że to co kto woła, a ceny transakcyjne, to nie raz więcej niż te 18k.PLN:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 300tysi to z7 powinno się udać nawet pod klucz.

 

Bardzo dobra wiadomosc :)

 

715m2 jak najbardziej da radę pobudować na niej dom, powierzchnia zabudowy domu ok. 150m2....to zostaje blisko 550m2....podjazdy, itp....i masz jeszcze 400m2 pięknego ogrodu:)

Co do ceny....trzeba negocjować, wyciągnij jutro telefon i pytaj....na to ma wpływ bardzo dużo czynników....ale uwierz mi, że to co kto woła, a ceny transakcyjne, to nie raz więcej niż te 18k.PLN:)

 

Kolejna bardzo dobra wiadomosc, patrze na to coraz bardziej optymistycznie, teraz tylko aby mój optymizm podzielili rodzice i powoli do przodu :) Ta działeczka stoi już jakis czas widzę, sprzedawca zszedł 2000 jak do tej pory w ciągu bodajże miesiąca.

A więc na tym etapie zakańczam spam, gdy dowiem się czegos więcej to napiszę kolejny post :)

 

edit: skoro jest już post to dodam i pytanie, ile może kosztować postawienie murowanego garażu 2 slotowego? W przyszłosci mam zamiar trochę pogrzebać przy autach więc garaż ze składzikiem na rzeczy wręcz wskazany :p

Edytowane przez Pablos3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro dzwoń i proponuj równą "stówę" i posłuchasz jego reakcji.....ale zanim zaproponujesz swoją cenę, najpierw zadaj pytanie: Jaka jest Pana ostateczna cena, zobaczysz co powie i wtedy wal śmiało swoją! .....będziesz po telefonie wiedział o wiele więcej:yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablos3k - sprawdź w księdze wieczystej tą działeczkę. Wpis o mediach lakoniczny- mogą być na działce, ale mogą też być obok, np. w drodze. Z tą drogą też jakiś myk - prywatna, czyli mogą dojść jakieś koszty utrzymania- nie wiem, warto sprawdzić lub zapytać mieszkających przy niej.

Możesz też wystąpić do gminy o warunki zabudowy- będzie wiadomo, co może stanąć na działce, jaka powierzchnia zabudowy, itp.

300k na dom to moim zdaniem sporo, ale każdą złotówkę trzeba oglądać ;)

Ogrodzenie możesz zrobić z siatki- pewnie tylko 3 strony, bo zakładam, że od wybudowanego sąsiada już jest. Zrobić tylko na gotowo bramę i furtkę, siatkę można wymienić, jak Ci się znudzi. Jeśli posadzisz wzdłuż ogrodzenia żywopłot, tuje- siatka przestanie "przeszkadzać", nie będzie widoczna.

I najważniejsze- określ sobie, co w swoim domu potrzebujesz (powierzchnia, ilość pokoi, parterówka, czy z poddaszem, usytuowanie względem stron świata, itp. - z tego "wykluje" się konkretny projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym jeszcze, że kilkanaście tygodni należałoby spędzić na czytaniu o wadach i zaletach konkretnych rozwiązań: parter czy z poddaszem, murowany czy szkielet, z garażem czy bez, energooszczędny czy z kotłownią itd...

 

Przykład: u mnie na początku nie myślałem wcale że mogę nie mieć kotłowni, z czasem okazało się że praktycznie jej nie mam. Zaoszczędziłem więc jakieś 15 tysięcy na samej instalacji i montażu - byłoby więcej, ale różnica poszła w izolację. Zaczynałem od parterówki, mam dom z poddaszem. Miał być najpierw murowany, skończyłem w szkielecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...