Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość grend
Grand nie rozumiem za bardzo do czego zmierzasz, U nas faktycznie masz domy szeregowe w stanie deweloperskim po ok 1800 zł metr do 2500 zł metr. nie wiem na prawdę o co Ci chodzi? Po odliczeniu zysku inwestora, robocizny pracowników itp to takie domki nie są warte więcej niż 150 tys, a sprzedają za 250 tys zł.

 

Artur i Lidia mógłbyś napisać ile faktycznie wyniósł was ten domek oraz jakie koszty budowy były napisane w projekcie. Chciałbym się dowiedzieć jakie odchylenie jest od projektu. Oraz gdzie mogę znaleźć takie dzienniki ??

 

No o tym piszę - że deweloperzy zarabiają sprzedając domy za 2500-3000 za m2 z działką i z własnym zyskiem, a na forum dowiadujesz się ze koszt budowy domu to ta sama cena - oczywiście to sa opinie 2 osób którzy zawsze się pojawiają pod tego typu postami - Jajmar Nefer. Według mnie za 200tysiecy z praca własną bez problemu postawisz dom 120m z pomalowanymi ścianami i zrobionymi podłogami - oczywiście to będzie normalny dom z normalnych materiałów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jasne, bez problemu .... I to jeszcze dom 120 m ! Poczytaj wątek o którym wspomniano wyżej i zobacz ilu osobom udało się wybudować dom w tej cenie.

Na początku przygody z budowaniem każdy myśli ze wybuduje taniej niż piszą na forum, proponuję przejrzeć dzienniki małych domów bo to właśnie tam widać na co poszła każda złotówka.

Nie potraficie czytac ze zrozumieniem.

1. Deweloper ma inne ceny niż wy bo kupuje większe ilości. To tak jakby pani ze spożywczaka osiedlowego chciała mieć niższe ceny niż Biedronka.

2. Deweloper buduje jednocześnie kilka / kilkanascie domów więc ceny robocizny też będą inne.

3. Używa tańszych materiałów np. styropianu. Widzieliście domy od dewelopera ocieplone 30 cm styropianu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie za 200tysiecy z praca własną bez problemu postawisz dom 120m z pomalowanymi ścianami i zrobionymi podłogami - oczywiście to będzie normalny dom z normalnych materiałów

 

Ja mam pytanie ile domów w tej cenie postawiłeś ?

 

Co do pisania o szeregowce i działce warto się zastanowić ile ta działka ma pow. autor wspomniał o 2 arach ile to w wartości budynku ? 5-10 tyś? (piszecie o małych miastach).

 

Piszesz o tym że deweloper ponosi koszty biurokracji, budując dom również ponosisz takie koszty "papiery" do domku to lekko licząc wydatek 5 tyś. Dolicz do tego badanie gruntu, geodetę i kierownika i masz kolejne 5 tyś. I masz na domek już 190 tyś. Przyłącza do budynku to kolejne tysiące uciekające z budżetu tak nie zaczynając domu może mieć 180tys na budowę z tych 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Jak myślicie ze developer płaci mniej za robociznę to się możecie baaaaardzo zdziwić - bo nie buduja mu te Heńki tylko już firmy które maja prezesa sekretarke biuro samochód służbowy itd. Jak budujesz sam - nie wiem mam to podkreślić ? to do stanu developerskiego za 1500 pln za metr można zrobić BEZPROBLEMU !!!!!!!! - tu dam pare wykrzykników. Nie interesuje mnie później kto co włozy do środka czy szafę z Ikea za 150 pln czy mebel renesansowy za 15000pln. Czy połozy sobie płytki za 200pln za metr czy za 20 - czy zrobi sobie schody drewniane za 20 tysięcy czy z betonu i płytek za 1000pln....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do stanu developerskiego za 1500 pln za metr można zrobić BEZPROBLEMU !!!!!!!! - tu dam pare wykrzykników.

 

 

policzmy zatem 1500x120=180 000 na papiery i inne sprawy poszło 10tyś czyli za stan deweloperski masz 190tyś wydane. Za 10 tyś wykończysz 120m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
policzmy zatem 1500x120=180 000 na papiery i inne sprawy poszło 10tyś czyli za stan deweloperski masz 190tyś wydane. Za 10 tyś wykończysz 120m2 ?

Co tutaj udowadniasz ? Może weźmiesz słowik i znajdziesz słowo bezproblemowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zabardzo nie mam co napisac w tym temacie bo jeszcze nigdy nic nie budowalem i nie mam dosiwadczenia. Ale naprawde trudno mi uwierzyc ze deweloper ma jakies materialy duzo tansze. U nas jeden deweloper buduje dom 140 m za 250000. Dzialka mala bo 170m. U nas srednia cena ziemi to ok 100 zl za metr. Czyli dom juz jest wart 233 tys. Bylem ogladac, woda podciagnieta, gaz podciagniety, kanalizacja podciagnieta, nie ma ogrzewania, jest instalacja elektryczna. Trzeba zrobic sufity, instalacje wodno kan, ogrzewanie, wylewki. To wszystko z tych wazniejszych rzeczy. ale podczas budowy widzialem ze kazdy segment ma swoje sciany boczne, miedzy segmentami jest jakies 3 moze 5 cm styropianu. Podczas rozmowy z deweloperem dowiedzialem sie ze zatrudnia jedna forme do murowania, druga do ocieplenia, trzecia firma robi elektryke, czwarta wstawia okna, a piata robi dach. I kazda z tych firm ma zysk z tego. Rozumiem gdyby ten deweloper mial firme budowlana i placil stala stawke sqoim pracownikom ale on zatrudnoa firmy do tego, plus zysk dewelopra. To na czysty rozum ile kosztuje wybudowanie takiego domu? Moze 140 moze 160 tys wiecej nie. To teraz dlaczego budujac samemu dom koszt bylby 3 razy wyzszy. Nie umiem tego zrozumiec.

Chcialbym aby wypowiedzial sie ktos kto budowal i napisal jaki byl koszt w kosztorysie budowy a ile faktycznie kosztowalo wybudowanie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil z Twoich wyliczeń wynika że zysk na jednym segmencie szeregówki w zasadzie w stanie surowym zamkniętym +prąd to 73-93 tyś za jeden segment. Nie wiem gdzie jest ta mityczna kraina w której mieszkasz ale nie trać czasu zajmij się deweloperką.

 

Nie mam siły i czasu się tu wykłócać ze białe jest białe. Buduj i licz a potem pochwal się jak poszło. Życzę sukcesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ile faktycznie wyniósł was ten domek oraz jakie koszty budowy były napisane w projekcie. Chciałbym się dowiedzieć jakie odchylenie jest od projektu. Oraz gdzie mogę znaleźć takie dzienniki ??

 

Tak jak napisałem w poście wyżej, koszt całkowity budowy z wykończeniem, meblami i wszystkim co potrzebne do urządzenia domu to około 245 tys. zł. Na stronie studia z500.pl podają kosztorys orientacyjny na 160 tys. zł dla z7 35, w moim rozumieniu to kwota do stanu tzw. deweloperskiego. Zajrzyj do realizacji z7 na stronie studia z500 jest trochę realizacji, ale kultowy dziennik budowy jest na tym forum, czyli Bukowa chatka, warte przeczytania.

Zobacz tego bloga http://z500.pl/plac-budowy/Z7_35/834/tablica/maly-ekonomiczny-praktyczny.html?sort=data .

Edytowane przez Artur i Lidia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jest tak, że na stronie z500 zaniżyli kosztorys, tam podają ceny średnie i wykończenie podstawowe. A ja podałem Ci mój koszt całkowity wraz z umeblowaniem i różnicą w cenie z uwagi na zmiany w projekcie i wybór materiałów,itp. Sam stan surowy zamknięty w moim przypadku to około 95 tys. zł.

A kosztorys projektu do którego podałeś link wygląda mi na stan deweloperski i może okazać się realny, ale to zależy od systemu budowy, przy systemie gospodarczym realne.

Edytowane przez Artur i Lidia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnieliście o jednym- najczęściej na stronach projektów podawana cena jest netto. Nie zaglądałem tu jakiś czas, a nagle znacznie wzrosły ceny za m2: 2500-3000 ? Ja buduję 116m2 pow. użytkowej; z garażem i pom. gosp. 152m2. Na razie wyszło ok. 160k. Wszystkie media na działce. Zostało do zrobienia 200m2 tynków, wylewka z podłogówką, instalacja wodna i gazowa, ocieplenie zewnętrzne, szpachlowanie sufitów i ich docieplenie, potem płytki, panele, malowanie. Co się da robię sam!

Jak się nie ma wielkiego budżetu to wystarczą drzwi za 300zł, nie muszą być za 600. Inne rzeczy też nie muszą być za "kosmiczne" pieniądze.

Warto tam, gdzie to możliwe wydać więcej- chodzi mi o elementy, których potem poprawić nie można- np. lepsze rury do instalacji, lepsze materiały na ocieplenia. Zamiast "standardowego" 12cm styro na elewacji dać min.20cm, itp. To się potem zwróci w rachunkach za ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały temat, na moje szczęście zanim zacząłem budowę. Projekt, który kupiłem wylądował na allegro, na moje szczęście. Ale do rzeczy, po lekturze tego tematu i wielu przemyśleniach zweryfikowałem marzenia o zdrowy rozsądek. Mam kilka projektów wraz z przeróbkami jakich chcę dokonać.

 

Projekt nr 1

 

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Karol-TRW-972

 

Po przeróbkach

 

Karol-hw_modyf.jpg

 

Projekt nr 2

 

http://z500.pl/projekt/381/Z11_120,powiekszony-w-czesci-salonowej-o-120-cm.html?mirror=0

 

Po przeróbkach

 

z11_modyf.jpg

 

Projekt nr 3

 

http://z500.pl/projekt/726/Z253,parterowy-dom-z-dwuspadowym-dachem-tani-w-budowie-i-eksploatacji.html?mirror=0

 

Po przeróbkach

 

z253_modyf.jpg

 

Projekt nr 4

 

http://z500.pl/projekt/229/Z262,prosty-i-tani-w-budowie-dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-o-malej-powierzchni.html?mirror=0

 

Po przeróbkach

 

z262_modyf.jpg

 

Projekt nr 5

 

http://z500.pl/projekt/758/Z308,maly-parterowy-dom-z-prostym-dwuspadowym-dachem-z-ogrzewaniem-na-paliwo-stale.html?mirror=0

 

Po przeróbkach

 

z308_modyf.jpg

 

Projekty od 1 do 4 są w lustrzanach odbiciach, projekt 5 jest "normalny". Wszystkie projekty są w zasadzie podobne, różnią się tylko metrażem. No i w z11 nie wygospodarowałem w domu pomieszczenia gospodarczego, jest powiększona kotłownia na to. Celowo wybrałem małe domki tak, żeby zmieścić jeszcze kotłownie+ garaż i nie przekroczyć 100m w sumie. Dużo myślałem nad prądem, ale koszt kotłowni zwróci się po około 10-12 latach, do tego dochodzi czynnik psychologiczny w postaci - mniejszy rachunek co miesiąc, lepsze samopoczucie. Z garażu chciałem zrezygnować w każdym projekcie, ale jeśli już wymyśliłem sobie tą kotłownię na ekogroch to głupio by chyba wyglądała taka sama dobudówka (bez garażu) do domu. Tak przynajmniej myślę. Garaż byłby dobudowany, nie w bryle domu, nieocieplony. Z kominków rezygnuje w każdym projekcie. Czy te projekty kosztami będą się znacznie od siebie różnić? Czy wybierać obojętnie jaki? Coś pominąłem, o czymś nie pomyślałem? Swego czasu zapowiadała się tu ciekawa dyskusja, o ile obniżać metraż tak aby malały koszty. Niżej niż te 67-75 metrów już nie zejdę, to minimum. Rodzina 2+1. Oczywiście chciałbym w magicznej kwocie się zmieścić. Niestety wiele przy budowie nie pomogę, znam się tylko teoretycznie, z fizycznych prac mogę jedynie coś nosić, trzymać, mieszać, podawać.Roboty się nie boję, ale niestety się nie znam. Budowa ekipami, miejsce - podkarpacie. Szarpać się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii tematu domu za 200tyś zł...

 

Niedawno oglądałem trzy domy poleconej mi firmy (nie będę wymieniał nazwy i robił reklamy bo nie o to chodzi), z którą współpracuje bliska mi osoba z mojej rodziny. Namawiano mnie, abym pojechał i zobaczył zanim zdecyduje się na murowany dom.

 

No i pojechałem, zobaczyłem.... Oględziny dały mi baaaaardzo do myślenia, czy nie postawić takiego szkieletora w 2 miesiące i po prostu mieszkać... Przyjechałem skołowany, bo wizja budowy domu w 2 miesiące gotowego do zamieszkania jest kusząca.

 

Kilka szczegółów:

- konstrukcja szkieletowa na palach.

- dom stawiany od A do Z w 2 miesiące - wystarczy wstawić meble, załatwić przyłącza, papiery i mieszkać

- wykonanie według indywidualnego projektu

- architekt+papierologia+kierownik budowy w jednym = 7tyś zł ekstra

- wykonanie łącznie z ogrzewaniem, płytkami, malowaniem itd itp.

- ogrzewanie kominkiem lub piecem gazowym - grzejniki w domu

- klimatyzacja mechaniczna płatna ekstra

- wybieramy jakie chcemy panele, płytki, kolory

- drzwi i okna drewniane bardzo dobrej jakości

- blachodachówka

- wykonane wszystkie instalacje - co, woda, prąd, kanalizacja

- grubość ściany około 26cm (jeżeli dobrze zapamiętałem)

 

Cena 2100zł brutto/m2, co dla domu 90m2 daje 189tyś zł. 11tyś zł zostaje w zapasie na różne załatwienia (jak pisałem ekstra trzeba doliczyć architekta 7tyś zł).

 

Widziałem trzy domy zbudowane przez tą firmę. Rozmawiałem z właścicielem, który zrobił na mnie duże wrażenie - starszy doświadczony Pan, który widać było, że chciał nam doradzić, pomóc - ponieważ byliśmy z polecenia u niego.

 

Piszę o tym, ponieważ postawienie domu za 200tyś zł w takiej technologi z odpowiednia firmą wydaje się jak najbardziej realne. I to tylko w 2 miesiące zamiast w 2-3 lata + użeranie się z ekipami i wykonawcami.

 

Oczywiście poza samym domem trzeba mieć na meble, roboty przydomowe - np. droga, podjazd, studzienka, przyłącze i inne które się napatoczą. Nie wspominam już nawet o działce... Temat rzeka....

Edytowane przez Antymateria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antymateria - 2-3m-ce samo postawienie domu. Wcześniej trzeba te podstawowe elementy zmontować w fabryce- to też jakiś czas, papierologii też w tydzień nie załatwisz.. Spokojnie dodaj kilka m-cy na wszystko. Jak dobrze pójdzie w ciągu pół roku (optymistycznie) się wprowadzisz. Znajdz takie domy tego wykonawcy, które mają kilka lat i spytaj właścicieli, jak się mieszka.

 

Eryk77- w Z11 - problematyczne przesuwne drzwi w salonie dzielące stół na pół.

Z253 - jakaś ciasnota w przejściu z kuchni do jadalni (stół)

Z262 - jakieś zbyteczne moim zdaniem ścianki- salon, kuchnia.

Z308 - nieakceptowalne wejście do łazienki z wiatrołapu.

To tak na szybko moje uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ścianki to kosmetyka, można wyrzucić. A kwestia kosztów?

 

Walcząc o każdą złotówkę robienie domu z garażem jest Idiotyczne.

Wystarczy najprostsza wiata + grzałka elektryczna do bloku silnika i nagrzewnica w środku auta. I za sumaryczną cenę (razem z tą wiatą) ze 3 tys zł wsiada się do ciepłego auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...