Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To się tylko tak wydaje, że wiata to grosze. Poza tym kolega potrzebuje też kotłownię, więc do dobudowania zamiast wiaty, która musi mieć solidny dach- kawałka fundamentu i ściany nie jest już wielkim kosztem. Może być bez bramy garażowej(wiata jej nie ma), ale zawsze można dołożyć. Tynki też nie muszą być od razu. Kiedyś liczyłem i mój garaż zmieści się w ok.20-25tys., ale od postawienia murów wszystko robię sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Będzie jednak Z78 z małymi zmianami

 

http://z500.pl/projekt/76/Z78,projekt-domu-parterowego-z-kuchnia-i-salonem-od-ogrodu-takze-na-mala-dzialke.html

 

Kuchnia zostanie przeniesiona tam gdzie jest w oryginale pomieszczenie gospodarcze. Budynek zostanie w tym miejscu wyrównany ze ścianą tak aby zwiększyć kuchnię. Wnęka będzie tylko tam gdzie są drzwi wejściowe. W miejscu kuchni powstanie mały pokoik około 8m2.

 

Teraz powstaje pytanie - garaż dokleić do budynku jako nieocieplony i nieogrzewany czy zrobić tak jak w tym projekcie?

 

http://z500.pl/projekt/500/Z78_GL,z-garazem-jednostanowiskowym-z-lewej-strony.html

 

Rozumiem, że w takim przypadku gdy ścianki nośne są również w bryle garażu to musiałbym go ocieplić i ogrzewać? Czy nie ma znaczenia, który wariant wybiorę?

 

Kotłownię planuję z tyłu garażu, czy w związku z tym można umieścić komin w kotłowni czy musi on być gdzieś w domu?

Edytowane przez eryk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
W kwestii tematu domu za 200tyś zł...

 

Niedawno oglądałem trzy domy poleconej mi firmy (nie będę wymieniał nazwy i robił reklamy bo nie o to chodzi), z którą współpracuje bliska mi osoba z mojej rodziny. Namawiano mnie, abym pojechał i zobaczył zanim zdecyduje się na murowany dom.

 

No i pojechałem, zobaczyłem.... Oględziny dały mi baaaaardzo do myślenia, czy nie postawić takiego szkieletora w 2 miesiące i po prostu mieszkać... Przyjechałem skołowany, bo wizja budowy domu w 2 miesiące gotowego do zamieszkania jest kusząca.

 

Kilka szczegółów:

- konstrukcja szkieletowa na palach.

- dom stawiany od A do Z w 2 miesiące - wystarczy wstawić meble, załatwić przyłącza, papiery i mieszkać

- wykonanie według indywidualnego projektu

- architekt+papierologia+kierownik budowy w jednym = 7tyś zł ekstra

- wykonanie łącznie z ogrzewaniem, płytkami, malowaniem itd itp.

- ogrzewanie kominkiem lub piecem gazowym - grzejniki w domu

- klimatyzacja mechaniczna płatna ekstra

- wybieramy jakie chcemy panele, płytki, kolory

- drzwi i okna drewniane bardzo dobrej jakości

- blachodachówka

- wykonane wszystkie instalacje - co, woda, prąd, kanalizacja

- grubość ściany około 26cm (jeżeli dobrze zapamiętałem)

 

Cena 2100zł brutto/m2, co dla domu 90m2 daje 189tyś zł. 11tyś zł zostaje w zapasie na różne załatwienia (jak pisałem ekstra trzeba doliczyć architekta 7tyś zł).

 

Widziałem trzy domy zbudowane przez tą firmę. Rozmawiałem z właścicielem, który zrobił na mnie duże wrażenie - starszy doświadczony Pan, który widać było, że chciał nam doradzić, pomóc - ponieważ byliśmy z polecenia u niego.

 

Piszę o tym, ponieważ postawienie domu za 200tyś zł w takiej technologi z odpowiednia firmą wydaje się jak najbardziej realne. I to tylko w 2 miesiące zamiast w 2-3 lata + użeranie się z ekipami i wykonawcami.

 

Oczywiście poza samym domem trzeba mieć na meble, roboty przydomowe - np. droga, podjazd, studzienka, przyłącze i inne które się napatoczą. Nie wspominam już nawet o działce... Temat rzeka....

 

witam,

przeczytałem właśnie Twój post. aktualnie jestem przed wyborem projektu, jeden już kupiony ale zmieniam, a że już kiedyś myślałem o szkielecie to chyba warto rozważyć to ponownie (jest jeszcze czas).

czy możesz podać jakiś namiar na tę konkretną firmę, jakieś linki, zdjęcia, tel? mój mail: solewiecki(małpa)gmail.com

będę ogromnie wdzięczny.

pozdrawiam, Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to pasuje do tematu tego wątku :

https://naturalneosiedle.wordpress.com/domy-do-rozbudowy/ - koszt budowy 1360 zł/m2, co przy powierzchni 134 m2 (dwa segmenty 5,50m x 8,80m) daje koszt całkowity 182 tys. zł.

Przy domu szeregowym koszty są jeszcze niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniacie dwa projekty z Archonu :

 

Dom w zielistkach

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-zielistkach-ver-2/m6e11f727d39c5 107m

ORAZ

Dom w kordiach

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kordiach/m74920a0d11e21 135m

 

W obu wszystkie okna dachowe do likwidacji.

 

Chciał bym porównać oba te projekty: Zielistki maja niby wszystko co niezbędne ale jednak jest to malutki domek. Kordie to dom marzeń, ma wszystko co nam się wymarzyło. Pytanie tylko ile trzeba dołożyć żeby go wybudować. Wg. kosztorysów na stronie różnica to ponad 100 tysiecy, A kordie o połowe większe jednak nie są. Różnica jest w materiałąch i technologiach - jak oceniacie realne koszty budowy tych dwóch domków na podkarpaciu systemem gospodarczym przy zastosowaniu tych samych technologii ? Porotherm 25, blacha na dachu, likwidacja okien dachowych, likwidacja udziwnionych okien na parterze itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś uwagi do odchudzenia kosztów Domu w jabłonkach 4 ?

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-jablonkach-4/m52ea4801dc444

 

Plan jest na razie taki żeby zlikwidować z projektu:

- balkony,

- okno narożne (tylko od frontu zostanie)

- okno na ścianie szczytowej w gabinecie,

- kominek (a co za tym idzie komin),

- drzwi z wiatrołapu do spiżarni,

- zostawić jedynie okno dachowe nad schodami,

- okna w sypialniach na górze (albo pojedyńcze balkonowe, albo zwykłe na szerokość jak w projekcie),

- połączenie pralni i garderoby z jednym wejściem,

- elewacja bez drewnianych fajerwerków (może kiedyś, jak wystarczy kasy).

 

Walczę jeszcze z myślami o uproszczeniu bryły poprzez zmniejszenie gabinetu na dole do prostokątnego obrysu budynku, ale pytanie czy to jakoś potężnie zmieni koszty budowy. Okno tarasowe dostosować chciałbym do maksymalnie ekonomicznej wersji.

 

Czy jest choć minimalna szansa na zbliżenie się do granicy 200-220tys ? Zakładam większość prac wykonać samodzielnie (fundamenty, ściany, strop, więźba dachowa i pokrycie, większa część instalacji). Ewentualne tynki byłyby robione przez wynajętą ekipę.

 

Generalnie naiwnie wierzę że jest szansa, wykończeniówkę chcę robić w średnio-wyższym standardzie, wszystko zależy od budżetu jaki zostanie. Czy ktoś z doświadczonych samorobów rzuciłby się na taki projekt z takim budżetem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś uwagi do odchudzenia kosztów Domu w jabłonkach 4 ?

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-jablonkach-4/m52ea4801dc444

 

Plan jest na razie taki żeby zlikwidować z projektu:

- balkony,

- okno narożne (tylko od frontu zostanie)

- okno na ścianie szczytowej w gabinecie,

- kominek (a co za tym idzie komin),

- drzwi z wiatrołapu do spiżarni,

- zostawić jedynie okno dachowe nad schodami,

- okna w sypialniach na górze (albo pojedyńcze balkonowe, albo zwykłe na szerokość jak w projekcie),

- połączenie pralni i garderoby z jednym wejściem,

- elewacja bez drewnianych fajerwerków (może kiedyś, jak wystarczy kasy).

 

Walczę jeszcze z myślami o uproszczeniu bryły poprzez zmniejszenie gabinetu na dole do prostokątnego obrysu budynku, ale pytanie czy to jakoś potężnie zmieni koszty budowy. Okno tarasowe dostosować chciałbym do maksymalnie ekonomicznej wersji.

 

Czy jest choć minimalna szansa na zbliżenie się do granicy 200-220tys ? Zakładam większość prac wykonać samodzielnie (fundamenty, ściany, strop, więźba dachowa i pokrycie, większa część instalacji). Ewentualne tynki byłyby robione przez wynajętą ekipę.

 

Generalnie naiwnie wierzę że jest szansa, wykończeniówkę chcę robić w średnio-wyższym standardzie, wszystko zależy od budżetu jaki zostanie. Czy ktoś z doświadczonych samorobów rzuciłby się na taki projekt z takim budżetem?

 

Jeśli to co napisałeś zrobisz sam plus to szansa jest może lekko przekroczysz 220

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniacie dwa projekty z Archonu :

 

Dom w zielistkach

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-zielistkach-ver-2/m6e11f727d39c5 107m

ORAZ

Dom w kordiach

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kordiach/m74920a0d11e21 135m

 

W obu wszystkie okna dachowe do likwidacji.

 

Witaj strzaleq,

Przyznam, że mocno zaskoczyło mnie, że chcesz zlikwidować okna dachowe w tych projektach.

Ciekawy jestem czym się kierujesz podejmując taką decyzję? Jeśli mogę to zasugeruję coś pod rozwagę:

- w projekcie Dom w zielistkach okno dachowe znajduje się nad klatką schodową i na pierwszy rzut oka może się wydawać zbędne, jednak potem jego brak będzie odczuwalny chociażby za każdym razem kiedy idąc po schodach będziesz zapalał światło, żeby doświetlić sobie drogę. Jeśli nie chcesz okna to może chociaż pomyśl w tym wypadku o doświetleniu klatki schodowej świetlikiem tunelowym, jest to wydajne i bardzo ładne wizualnie rozwiązanie. Od strony domu czyli sufitu instalujesz plafon, teraz w nowej generacji świetlików VELUX są one z efektem blasku na krawędziach co jeszcze efektywniej rozprowadza światło we wnętrzu. Podrzucam zdjęcie inspiracyjnie.

124117-01-XXL.jpg7_VELUX-suntunnel-edgeglow-natural-light-hallway-dog.jpg

 

- natomiast w przypadku Domu w kordiach rezygnacja z okien dachowych, które będą głównym źródłem światła na poddaszu wydaje mi się dyskusyjna, polecam użycie wizualizatora dostępnego na stronie www.velux.pl, abyś sprawdził jak zmienia się ilość światła przedostająca się do pomieszczenia dzięki oknom dachowym. Szczególnie jeśli na poddaszu będą pokoje dzieci, gdzie odpowiednia ilość naturalnego światla będzie potrzebna. Zresztą nie tylko tam, jestem pewien, że znajdą się tacy użytkownicy co po likwidacji okien ze względów ekonomicznych np. i wprowadzeniu się do domu chcieliby jednak mieć bardziej doświetlone pomieszczenia. Bo nawet najbardziej wymarzone i pieknie urządzone pomieszczenie bez światła dziennego będzie traciło na swoim uroku i funkcjonalności.

 

Mam nadzieję, że wywołam chwilę refleksji nad zasadnością likwidowania okien dachowych.

 

Ps. Prywatnie bardziej podoba mi się ten drugi projekt czyli Dom w kordiach.

Życzę powodzenia w budowie i radości z nowego domu.

 

Pozdrawiam,

Paweł

Doradca VELUX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...