Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

.Nie tobie muszę to tłumaczyć.Wybudowałeś chałupę za 200 tyś zł jak w temacie o marzeniach??? Jeśli nie to za ile bo ciekawi mnie co podpowiesz autorom tych marzeń.:(

nie musisz mi się tumaczyć.. ale skoro występujesz z pozycji guru co wszystkie rozumy pozjadał to trochę słabo to wygląda skoro tylko fundamenty w 2008 roku zalałeś..

chałupę wybudowałem za jakieś 400tysięcy (licząc też zakup działki itp.).. odpowiem to co powyżej napisałem, że jak mają działkę najlepiej już uzbrojoną to z dużym nakładem swojej pracy dom (parterówkę) do około 100m postawią..

 

p.s

_artur_ nie założył jeszcze dziennika budowy

chcesz porozmawiać o swoim???pogadajmy ale nie tu.

hahaha.. to że nie mam dziennika w strukturze forum tylko jak większość dzienników w normalnym wątku, do którego w dodatku link jest w mojej stopce a piszesz takie rzeczy powoduje że tylko się ośmieszasz dając taką informację że niby nie mam dziennika, w zasadzie to jak czytam to co piszesz to widzę że w zasadzie w budowaniu chyba nie bardzo poszło ale w trolowaniu i wylewniu frustracji jesteś całkiem niezły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co znaczy bez szaleństw i udziwnień? Na oknach oszczędzasz, czy jak?

 

Nie akurat na oknach nie będę oszczędzał. O szaleństwa i udziwnienia to np wykończenie w drogim materiale, ozdobniki itp. Ja u siebie pomimo że buduję prosty i nieduży dom chcę część wykończeń zrobić w drewnie. Te które mi się podoba kosztuje ok 200zł za m2. To nazywam "szaleństwem", ale mi to drewno zaje... się podoba i zrobię z niego część elewacji. Dlatego nie dążę aby zmieścić się np w 200tys. bo takie wykończenia to nie metoda na osiągnięcie celu (tani dom). Chcesz tanio wybudować to na takie wydatki nie można sobie pozwolić bo budżet nie wytrzyma. Z jednej strony chcę wybudować tanio, ale z drugiej mieszkać w domu który będzie mnie cieszył, zatem czy to będzie 200 czy 300 tys, wydam tyle ile trzeba aby wybudować wymarzony dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sierotą nie jestem:) a jesli chodzi o projekt to jakos ten mnie urzekł. Piętrowy, bo więcej działki zostanie dla mnie, zależy mi na dodatkowej sypialni na dole (schorowana mama, czy ja na starość). Uwielbiam poddasza;). w parterowym oszczędza się na stropie, ale na dachu traci i wydaje mi się że jest droższy do ogrzania, ale może mi sie wydaje

Dlaczego uważacie że sterowanie do podłogówki jest bez sensu? ja chciałam mieć osobno łazienki, kuchnie+ salon i sypialnię, bo po co grzać cały dom jak akurat z jakiegoś pomieszczenia się nie korzysta.

Ja tam się przy tych 200 tys nie upieram, bo wydaja mi się nieosiągalne, jak zaczęłam czytać i dowiadywać się co za ile:( Jak mówi mój mąż nie może być dobrze i tanio:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się przy tych 200 tys nie upieram, bo wydaja mi się nieosiągalne, jak zaczęłam czytać i dowiadywać się co za ile:( Jak mówi mój mąż nie może być dobrze i tanio:(

 

Dobrze i tanio jak najbardziej moze byc, ale ze zbioru 3-elementowego: dobrze, tanio i szybko tylko 2 z 3 jest mozliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze i tanio jak najbardziej moze byc, ale ze zbioru 3-elementowego: dobrze, tanio i szybko tylko 2 z 3 jest mozliwe :)

Święte słowa, da się za 200 z przyłączami i bajerami ale trzeba bardzo chcieć, jestem hydraulikiem więc ogrzewanie klima itd. ale jak elektryk zaczął rzucać ceny z kosmosu to mu podziękowałem i powolutku sam całą instalację zrobiłem trochę nauki do czasu budowy trzeba dołożyć, lub zapłacić wybór należy do każdego z Was

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musisz mi się tumaczyć.. ale skoro występujesz z pozycji guru co wszystkie rozumy pozjadał to trochę słabo to wygląda skoro tylko fundamenty w 2008 roku zalałeś..

chałupę wybudowałem za jakieś 400tysięcy (licząc też zakup działki itp.).. odpowiem to co powyżej napisałem, że jak mają działkę najlepiej już uzbrojoną to z dużym nakładem swojej pracy dom (parterówkę) do około 100m postawią..

 

 

hahaha.. to że nie mam dziennika w strukturze forum tylko jak większość dzienników w normalnym wątku, do którego w dodatku link jest w mojej stopce a piszesz takie rzeczy powoduje że tylko się ośmieszasz dając taką informację że niby nie mam dziennika, w zasadzie to jak czytam to co piszesz to widzę że w zasadzie w budowaniu chyba nie bardzo poszło ale w trolowaniu i wylewniu frustracji jesteś całkiem niezły.

 

Czytam twój dziennik by nie trollować.Wybacz moje miejsce w opozycji........... marzeń o domu za 200 tyś i abyś źle mnie nie zrozumiał.Część inwestycji w twym domu śmiało można wykorzystać dla odwiedzających ten topik.Część...........małą część......... i wybacz po drugie lepiej marzący niech zbytnio nie zagłębiają się w arkana twoich pomysłów popadną w niesmak jak zaczną otwierać portfel..DB swojego póki co nie uzupełnię bo jak wiesz opozycja do czegoś zobowiązuje. ,a żeby nie być gołosłownym twój DB może śmiało zasługiwać na miano tego jednego z ciekawszych.Przyznaję się do błędu bez interpretacji twej stopki.Kawał zajebist...j roboty.Zaczepki jak to już mówiłem w miarę przyzwoite są dopuszczalne na FM.Popatrz jak wyglądają jednak w połączeniu z prowokacja.Jeden post i uczyniłeś ją znaczącą.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam twój dziennik by nie trollować.Wybacz moje miejsce w opozycji........... marzeń o domu za 200 tyś i abyś źle mnie nie zrozumiał.

 

Wybaczam ;)

 

Część inwestycji w twym domu śmiało można wykorzystać dla odwiedzających ten topik.Część...........małą część......... i wybacz po drugie lepiej marzący niech zbytnio nie zagłębiają się w arkana twoich pomysłów popadną w niesmak jak zaczną otwierać portfel..

 

Powiem tak, jak ktoś ma marzenia to dobrze.. gorzej jak już mu się je odbierze.. a pomysły, jak ktoś zechce z czegoś skorzystać proszę bardzo.. niektóre jak GWC są banalnie tanie w realizacji, a korzyści duże, niektóre to moje wymysły..

 

Ale nie piszę że wybudowałem za 200 tysięcy, a wręcz napisałem że się da ale trzeba spełnić parę warunków:

 

- mieć (najlepiej uzbrojoną) działkę

- dużo roboty zrobić samemu - u mnie wszystko oprócz ciężkiej budowlanki, okien, wylewek i tynków jak widziałeś w DB zrobiliśmy sami sporo rzeczy robiąc pierwszy raz w życiu (np. kładzenie glazury przez żonę, budowa tarasu drewnianego czy werandy)

- wprowadzić się tak żeby dało się mieszkać i coś tam jeszcze dłubać..

- metraż ograniczyć (do 100m maksymalnie bez poddsza albo to zostawić na kiedyśtam)

- garażu nie budować..

 

ale dla kogoś kto ma marzenia a czasem i sytuację np. życiową (typu teściowa :D ) nieciekawą.. także nie stawiam siebie jako przykładu chociaż po pierwszym sezonie grzania prądem nie narzekam zupełnie, przy małym, dobrze ocieplonym domku przy 120m2 wyszło mi z CWU poniżej 2500 za sezon to nie mam co marudzić.. i to są te doświadczenia o których warto pisać.. ale też prawie rok codziennej pracy fizycznej po parę godzin, kombinowanie co by tu uprościć/ulepszyć, zakup narzędzi itp.. mnie bilans z działką wyszedł jakieś 400 tysięcy z czego 50 działka, 280 kredyt i reszta wkład własny, do tego jeszcze poszło jeszcze (dodatkowo) około 30 tysięcy na zagospodarowanie działki (siatka, kostka, krzaki, obrzeża itp.)

jakbym miał tylko za 200 tysięcy wybudować się do wprowadzenia to bym pewnie dał radę ale nie bez tych jak piszesz "pomysłów"

 

a żeby nie być gołosłownym twój DB może śmiało zasługiwać na miano tego jednego z ciekawszych.Przyznaję się do błędu bez interpretacji twej stopki.Kawał zajebist...j roboty.

 

Miło że ktoś docenia moje wypociny.. coś tam udało się zrobić i co dla mnie najważniejsze po roku mieszkania się sprawdza..

 

aZaczepki jak to już mówiłem w miarę przyzwoite są dopuszczalne na FM.Popatrz jak wyglądają jednak w połączeniu z prowokacja.Jeden post i uczyniłeś ją znaczącą.

 

Masz widocznie wrodzony talent do prowokowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczam ;)

 

 

 

Powiem tak, jak ktoś ma marzenia to dobrze.. gorzej jak już mu się je odbierze.. a pomysły, jak ktoś zechce z czegoś skorzystać proszę bardzo.. niektóre jak GWC są banalnie tanie w realizacji, a korzyści duże, niektóre to moje wymysły..

 

Ale nie piszę że wybudowałem za 200 tysięcy, a wręcz napisałem że się da ale trzeba spełnić parę warunków:

 

- mieć (najlepiej uzbrojoną) działkę

- dużo roboty zrobić samemu - u mnie wszystko oprócz ciężkiej budowlanki, okien, wylewek i tynków jak widziałeś w DB zrobiliśmy sami sporo rzeczy robiąc pierwszy raz w życiu (np. kładzenie glazury przez żonę, budowa tarasu drewnianego czy werandy)

- wprowadzić się tak żeby dało się mieszkać i coś tam jeszcze dłubać..

- metraż ograniczyć (do 100m maksymalnie bez poddsza albo to zostawić na kiedyśtam)

- garażu nie budować..

 

ale dla kogoś kto ma marzenia a czasem i sytuację np. życiową (typu teściowa :D ) nieciekawą.. także nie stawiam siebie jako przykładu chociaż po pierwszym sezonie grzania prądem nie narzekam zupełnie, przy małym, dobrze ocieplonym domku przy 120m2 wyszło mi z CWU poniżej 2500 za sezon to nie mam co marudzić.. i to są te doświadczenia o których warto pisać.. ale też prawie rok codziennej pracy fizycznej po parę godzin, kombinowanie co by tu uprościć/ulepszyć, zakup narzędzi itp.. mnie bilans z działką wyszedł jakieś 400 tysięcy z czego 50 działka, 280 kredyt i reszta wkład własny, do tego jeszcze poszło jeszcze (dodatkowo) około 30 tysięcy na zagospodarowanie działki (siatka, kostka, krzaki, obrzeża itp.)

jakbym miał tylko za 200 tysięcy wybudować się do wprowadzenia to bym pewnie dał radę ale nie bez tych jak piszesz "pomysłów"

 

 

 

Miło że ktoś docenia moje wypociny.. coś tam udało się zrobić i co dla mnie najważniejsze po roku mieszkania się sprawdza..

 

 

 

Masz widocznie wrodzony talent do prowokowania ;)

 

Jeszcze raz przepraszam za niedopatrzenie i jestem wdzięczny za odpowiedź.Jako kontrowersyjna postać czasami poddająca się troll-owaniu niejako wymuszonym bo jak czasami sprostać w wypowiedzi krótkiej i bez urazy.Chyba wiesz coś o tym.

 

serdecznie pozdrawiam i trzymaj się zdrowo.W skryciu powiem ci ,że bardzo zazdroszczę ci tak cudownych opisów w DB.Bez cukrowania nie ma między nami nici nieporozumienia.;);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubliżając mi za każdym razem zapominasz ,że za pomocą tych epitetów nie masz pojęcia co to są marzenia.Powtórzę raz jeszcze ,ze przy ich pomocy tych epitetów w rzeczy samej potwierdzasz ,że nic nie wiesz .

 

Wiesz co chłopie? Twoje szczęście, że moderatorzy usunęli część wpisów moich, jak i twoich, bo jeszcze wyszłoby na wierzch, kto tu kogo zaczął obrażać.

Ty po prostu dostałeś ode mnie rykoszetem za niewyparzoną gębę. I tyle. I nic ponadto.

A że tylko ja dostałem tygodniowego bana, to już tylko subiektywna interpretacja moderatorów. Także uważaj, co piszesz, panie niespecjalny.

 

Yyyy... wracając do tematu, to nie róbcie ludziom krzywdy, bo zaciągną kredyt na 200.000 zł. i zaczną dom budować :stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkadziesiąt stron temu zadawałam to pytanie... teraz już znam odpowiedź. Da się za 200 tys. ale jak poprzednicy pisali: prosty, mały do 80metrów max! kilka okien i wszystko tak przeciętnie wykończone, bez udogodnień, materiały średniej klasy. Zaczęłam w tym samym czasie co koleżanka. Ona już mieszka, zmieściła się z podstawowym wyposażeniem w 200tys. Ja nie:) ale świadomie. Nie oszczędzałąm na dachówce, oknach, ogrzewaniu. Większość sami robimy, u koleżanki wszystko prawie firma robiła. Także punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Podsumowując: ja swojego małego domku, mimo, że w większości robimy sami nie wybuduję za 200tys. Ale wiem, że można. Ale odbije się to na jakości materiałów, wykończenia itp. Albo robisz z materiałów nie z górnej półki albo robisz sam i zmieścisz się w 200tys. (bez działki oczywiście oraz dom malutki i bardzo, bardzo prosty). AMEN :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Kilkadziesiąt stron temu zadawałam to pytanie... teraz już znam odpowiedź. Da się za 200 tys. ale jak poprzednicy pisali: prosty, mały do 80metrów max! kilka okien i wszystko tak przeciętnie wykończone, bez udogodnień, materiały średniej klasy. Zaczęłam w tym samym czasie co koleżanka. Ona już mieszka, zmieściła się z podstawowym wyposażeniem w 200tys. Ja nie:) ale świadomie. Nie oszczędzałąm na dachówce, oknach, ogrzewaniu. Większość sami robimy, u koleżanki wszystko prawie firma robiła. Także punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Podsumowując: ja swojego małego domku, mimo, że w większości robimy sami nie wybuduję za 200tys. Ale wiem, że można. Ale odbije się to na jakości materiałów, wykończenia itp. Albo robisz z materiałów nie z górnej półki albo robisz sam i zmieścisz się w 200tys. (bez działki oczywiście oraz dom malutki i bardzo, bardzo prosty). AMEN :)

Jesteś w błędzie i to dużym :)

U mnie 1m2 na gotowo dom energooszczedny z najlepszych materiałów wyszedł ok.2,5tys.zł i to bez syfu w domu.

I to nie kilka okien a ok.19m2 i to z U ok.0.8

Może trzeba było bardziej wytężyć umysł ???

 

A zaczynamy oszczedzać od projektu i adaptacji,w projekcie gotowym miałem ścianę z U 0,23 za ok.70zl/m2 a zrobiłem z 0,13 za 50zł/m2 ;)

Mysleć i liczyć :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wasze posty i zastanawiam się, czy mając działkę, bez uzbrojenia da się wybudować za 200 tysięcy taki dom:

http://pracownia-projekty.dom.pl/ard_rumianek_1_paliwo_stale_ce.htm ?

Docelowo stan pod klucz.

Mamy z żoną problem, czy remontować stary dom u mojej mamy, wsadzić 50 tysięcy, czy dać 200 tysięcy i mieć swoje?

 

Wszselkie instalacje wykonam sam, tylko materiał, natomiast budowlanka dla mnie jest obca.

Edytowane przez Jalop
edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wasze posty i zastanawiam się, czy mając działkę, bez uzbrojenia da się wybudować za 200 tysięcy taki dom:

http://pracownia-projekty.dom.pl/ard_rumianek_1_paliwo_stale_ce.htm ?

Docelowo stan pod klucz.

Mamy z żoną problem, czy remontować stary dom u mojej mamy, wsadzić 50 tysięcy, czy dać 200 tysięcy i mieć swoje?

 

Wszselkie instalacje wykonam sam, tylko materiał, natomiast budowlanka dla mnie jest obca.

 

Plan prawie jak mojego domu.. troszkę mniejszy.. z robotami tak samo jak u mnie.. nie piszesz co masz w poblizu z uzbrojenia terenu a to ważne bo może gaz albo kanalizacja jest i można zrezygnowac z POŚki czy duźej kotłowni

ale jeśli pod klucz rozumiesz z kompletnym nowym umeblowaniem, nowymi sprzętami agd itp. to moim zdaniem nie ma szans..

 

kominek, schody, komin, piec, jak piec na paliwo stałe to powierzchnia kotłowni, to wszytko generuje koszty (jak masz np. gaz to wywal kominek, komin, duzy piec, możesz iść w wodną podłogówkę i PC lub bufor z kotłem elektrycznym), schody na poddasze mozna dorobić jak będą potrzebne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek bym wyrzucił i wstawiłbym ekogrszek bądź zwykły zasypowy miałowiec.

Schodów póki co bym nawet nie robił, nie jest mi potrzebne poddasze, nawet aby obniżyć koszty zastanawiałem się nad dachem płaskim. Byłoby taniej?

Kanaliza jest, ale akurat nie na tej ulicy, stąd odpada.

 

Artur jakie są u Ciebie koszty? Jak wygląda budowa?

Będę musiał jednak jutro podjechać do budowlańca i o wszystko wypytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie i to dużym :)

U mnie 1m2 na gotowo dom energooszczedny z najlepszych materiałów wyszedł ok.2,5tys.zł i to bez syfu w domu.

I to nie kilka okien a ok.19m2 i to z U ok.0.8

Może trzeba było bardziej wytężyć umysł ???

 

 

no ale 2.5 tysiąca za m2 to za 200 tys. wychodzi dokładnie tyle m2 ile napisała koleżanka.. 200/2.5=80.. w wysokim standardzie.. jak chcesz większy dom to musisz na czymś przyoszczędzić niestety.. przy małym domu też niestety w metry wchodzą takie same koszty jak w większym typu przyłącza, POŚ.. dlatego moim zdaniem przy domkach do 100-120m max opłaca się lepiej ocieplić i iść w prąd/PC z podłogówką i zrobić prostą WM niż pakować się w kominy i piec na węgiel nie wiadomo czemu zwany eko.. czy śmieciucha, bo m2 kotłowni kosztuje tyle samo cz m2 pokoju..

 

A zaczynamy oszczedzać od projektu i adaptacji,w projekcie gotowym miałem ścianę z U 0,23 za ok.70zl/m2 a zrobiłem z 0,13 za 50zł/m2 ;)

Mysleć i liczyć :)

rzadko się zgadzamy ale tu w 100% zgoda..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek bym wyrzucił i wstawiłbym ekogrszek bądź zwykły zasypowy miałowiec.

Schodów póki co bym nawet nie robił, nie jest mi potrzebne poddasze, nawet aby obniżyć koszty zastanawiałem się nad dachem płaskim. Byłoby taniej?

Kanaliza jest, ale akurat nie na tej ulicy, stąd odpada.

 

 

Kotłownia na węgiel to kilka czy kilkanaście metrów poświęcona na ten cel w tak małym domu czyli to spory koszt. Druga sprawa nie dobierzesz tak małego kotła. Zmień myślenie o ogrzewaniu. Prąd gaz do tego podłogówka.

Czepiłeś się tego dachu, po pierwsze czy miejscowy plan Ci zezwoli na taki płaski dach, taki dach paski dobrze wykonany wcale nie będzie tańszy od prostego dwuspadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek bym wyrzucił i wstawiłbym ekogrszek bądź zwykły zasypowy miałowiec.

Schodów póki co bym nawet nie robił, nie jest mi potrzebne poddasze, nawet aby obniżyć koszty zastanawiałem się nad dachem płaskim. Byłoby taniej?

Kanaliza jest, ale akurat nie na tej ulicy, stąd odpada.

 

Artur jakie są u Ciebie koszty? Jak wygląda budowa?

Będę musiał jednak jutro podjechać do budowlańca i o wszystko wypytać.

 

jeszcze jedna kwestia - własnie kanaliza - może by tak że skoro kanalizacja jest to będziesz musiał się do niej podłączyć bo na POŚ lub szambo dla nowych budynków gmina się nie zgadza.. a że na innej ulicy? to nie szkodzi, żrobisz projekt i przyłącze na własny koszt i będzie dobrze ;) (kolega w sąsiedniej gminia tak miał - ulica główna z kanalizacją, na tyłach domów z dojazdem z drugiej strony kolega stawiał dom - POŚki nie można bo jest woda gruntowa wysoko i jest kanalizacja.. i pat.. dobrze że jeden sąsiad zgodził się przekopać przez jego działkę i podłączyć do jego przyłącza bo z budowy byłyby nici..

druga sprawa to region kraju - ceny robocizny nardzo różne

co do moich doświadczeń, kosztów itp. to zapraszam do dziennika budowy (link w stopce)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia na węgiel to kilka czy kilkanaście metrów poświęcona na ten cel w tak małym domu czyli to spory koszt. Druga sprawa nie dobierzesz tak małego kotła. Zmień myślenie o ogrzewaniu. Prąd gaz do tego podłogówka.

Czepiłeś się tego dachu, po pierwsze czy miejscowy plan Ci zezwoli na taki płaski dach, taki dach paski dobrze wykonany wcale nie będzie tańszy od prostego dwuspadu.

 

najczęściej będzie co najmniej tak samo drogi.. problemy typu odprowadzenie wody deszczowej, pozbywanie się śniegu, mocniejsza konstrukcja itp. co sprawi że wchodzimy np. w EPDM, do tego plan w gminie może nie dopuszczać takich dachów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie i to dużym :)

U mnie 1m2 na gotowo dom energooszczedny z najlepszych materiałów wyszedł ok.2,5tys.zł i to bez syfu w domu.

I to nie kilka okien a ok.19m2 i to z U ok.0.8

Może trzeba było bardziej wytężyć umysł ???

 

A zaczynamy oszczedzać od projektu i adaptacji,w projekcie gotowym miałem ścianę z U 0,23 za ok.70zl/m2 a zrobiłem z 0,13 za 50zł/m2 ;)

Mysleć i liczyć :)

 

może i jestem w błędzie ale przekazuję moje spostrzeżenia. Wiem po sobie, że w natłoku prac, zakupów budowlanych oraz codziennych obowiązków nie zawsze ma się czas by myśleć i szukać dobrych materiałów w najniższych cenach... jeżeli terminy gonią a wiem, że do tego i tego dnia muszę zakończyć jakiś etap prac. Nie każdy może sobbie pozwolić na to, by spokojnie usiąść i czytać i analizować i poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Większość ludzi ma ograniczony czas. Szczęśliwy ten, kto może sobie pozwolić, by robiła mu ekipa tania i dobra a On sam będzie miał czas, by siedzieć i czytać o bardziej i mniej ekonomicznych rozwiązaniach... Poza tym pojęcie "njalepszych materiałów" jest pojęciem względnym...każda myszka swój ogonek chwali i każdy może powiedzieć, że "to ja mam z najlepszych materiałów!" ale znajdzie się inny co podważy tą teorię i poda inne parametry, którymi kierował się podczas budowy i np. ty powiesz, że na ocieplenie masz najlepszy styropian firmy X a przyjdzie ktoś inny i cię wyśmieje, że i firma X produkuje lipny styro za to on ma styro z firmy Y i to jego jest najlepszy... A i dodam jeszcze, że projekt odpowiedni ok generuje oszczędności, zgodzę się ale...największe koszta to nie ściany i okna a jak wiadomo - wykończenie... jeśli chce się ciąć koszty to generalnie tnie się na wykończeniu, bo tu wg mnie można najwięcej oszczędzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...