Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

"STARY" to pojęcie względne. O ile ściany się nie przewracają i nie ma grzyba, to ze starego domu można zrobić cuda i apartament za 1/5 kosztów budowy nowego domu.

...

 

Szczerze wątpię. Dużo zależy od zakresu prac:

- wymiana stolarki okiennej

- ocieplenie ścian,

- podwieszenie sufitów,

- wymiana instalacji c.o. (rurki, grzejniki, być może kocioł),

- wymiana instalacji elektrycznej,

- ocieplenie ściany fundamentowej,

- wymiana instalacji wodnej,

- wymiana systemu wentylacji albo naprawa grawitacyjnej po uszczelnieniu okien;

- odświeżenie pomieszczeń (malowanie, nowe panele),

- nowa armatura

 

tyle na szybko przychodzi mi do głowy - 50 tys. to może być mało na sam materiał.

 

A gdzie jeszcze ogarnięcie "podwórka"?

 

Pytanie - czy uda się podciągnąć powyższym remontem do standardu dla współczesnych domów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Opcja nowego domu zdecydowanie lepsza. Mąż pomagał koledze robić płytki w takim właśnie remontowanym "całkiem do rzeczy" domu. Całkiem do rzeczy wyglądał, jak kupa gratów była w łazience. Jak się meble wyniosło, sprzęt zdemontowało, płytki skuło, to się okazało, że nie ma ani jednego kąta prostego... Podobnie z gankiem i przedpokojem. Reszty jeszcze nie robili, bo się boją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 50k apartament w starej chałupie, haha. Nie masz pojęcia o czym piszesz.. Do tego jeszcze bawisz się w psychologa, czy jasnowidza(skąd ten konflikt pokoleń?) I jeszcze rady typu 400+opłaty - pewnie czekając, aż niedobra teściowa umrze i mamy całą chatę dla siebie.:bash:

 

To chyba chodziło o temat w innym dziale, gdzie załozyciel wątku pisał o nieporozumieniach z matką, czy teściową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teroretycznie, da się taką chałpukę w cenie 200k postawić?

 

http://www.archeton.pl/projekt-domu-alida_1372_opisogolnyl

 

Zmiany - wykusz likwiduję, zwężam chałupę po 30cm z każdej strony, likwiduję kominek

 

Nie zmniejszaj domu i tak jest mały,nie likwiduj wykuszu - to znakomite miejsce na stół,znajomi mają dom parterowy i ogrzewanie gazowe plus kominek z dgp - przy obecnych łagodnych zimach cały dom ogrzewają kominkiem ,to najtańsza opcja bynajmniej na terenie gdzie mieszkam.Za 200tys.zrobisz sporo,może nie na tip top, ale z własną robocizną i bez kosztownych wynalazków możesz być optymistą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teroretycznie, da się taką chałpukę w cenie 200k postawić?

 

http://www.archeton.pl/projekt-domu-alida_1372_opisogolnyl

 

Zmiany - wykusz likwiduję, zwężam chałupę po 30cm z każdej strony, likwiduję kominek

 

Też nie zmniejszałbym wymiaru- pozorne oszczędności- tak jakbyś zlikwidował 1 pokój w tym domku. Problemem mogą być te belki i szklane daszki- cena pewnie wyjdzie kosmiczna. Lepiej przedłużyć dach. Zamiast podwójnych drzwi tarasowych- pojedyncze i witryna. To tyle, oglądając pobieżnie projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem mogą być te belki i szklane daszki
Chodzi o te belki nad drzwiami? Je oczywiście bym zlikwidował. Dom chcę skrócić do 11.1m z tego względu, że chcę dostawić obok garaż i kotłownię z tyłu. A w WZ mam, że szerokość elewacji nie może przekroczyć 12m +- 2.5m. Więc całość nie może przekroczyć 14.5m. Mam jeszcze na oku ten projekt

 

http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-przyjemnej-5-bis.html

 

W tym projekcie nie musiałbym nic zmieniać, dostawiać i całość elewacji miałaby 14.15m

 

Zakładając, że w pierwszym projekcie dostawiam garaż i kotłownię z tyłu - który z tych domków będzie droższy? Oba w sumie będą w granicy 105m2 włącznie z garażem i kotłownią. Jednak kosztu garażu i kotłowni nie liczę po takich samych cenach. Wiadomo, że w garażu wystarczy mi beton na podłodze i na tym koniec. Czy w drugim projekcie garaż nie będzie mostkiem termicznym? Czy taki piec w "środku" domu nie będzie upierdliwie hałasował? Dodam jeszcze, że doklejony garaż byłby z daszkiem prawie płaskim, taka dostawka przyklejona tylko do domu. Koszty robocizny są u nas względnie tanie - budowa takiej parterówki do stanu SSO to jakieś 20 tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zaraz, a co mnie obchodzi powierzchnia zabudowy? Mnie interesuje powierznia netto budynku, ta, którą muszę wykończyć. Może w jednym projekcie są grubsze ściany i przez to zwiększa się zabudowa. A po drugie, pisałem, że w piewrszym projekcie chcę dostawić garaż i kotłownię więc wyjdzie różnica może 10m2 w powierzchni zabudowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to Cię nie interesuje? Piszesz w wątku, gdzie trzeba się mocno natrudzić, żeby osiągnąć w przybliżeniu 200 tys. (i to raczej w przybliżeniu w górę), i ludzie raczej zmniejszają, niż powiększają. Oba budynki wstępnie mają prawię tą samą powierzchnię użytkową, ale powierzchnia zabudowy różni się już bardzo. Twoja kotłownia i garaż, a także pralnia, czy schowek w ścianie nie wchodzą w skład powierzchni użytkowej, ale trzeba je wybudować. I praktycznie wszystko, co wchodzi w skład powierzchni zabudowy musisz w ten czy inny sposób wykończyć. No, chyba że garażu nie ocieplisz, nie zrobisz w nim instalacji, nie otynkujesz wewnątrz i na zewnątrz, nie położysz nawet najtańszych płytek. Wykończenie to nie tylko panele/parkiet, malowanie ścian i meblowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja kotłownia i garaż, a także pralnia, czy schowek w ścianie nie wchodzą w skład powierzchni użytkowej, ale trzeba je wybudować.
Ale ja doskonale sobie z tego zdaję sprawę i wliczam je do powierzchni, które trzeba w jakiś sposób wykończyć. Dom ma powierzchni użytkowej około 80m2, dokładam garaż + kotłownię i mam jakieś 105m2 które muszę wykończyć. I operuję tą powierzchnią. Oba domy będą miały podobną powierzchnię do wykończenia. Będzie to około 105-110m. I ten metraż liczę razy średnia cena wykończenia. A dlaczego jeden z tych domów ma o kilkadziesiąt metrów więcej powierzchni zabudowy? Nie wiem, może wliczają sobie w to taras, może kostkę. W każdym razie kosztów budowy domu nie szacuje się chyba poprzez powierzchnię zabudowy tak jak to sugerujesz. Dom z poddaszem ma dużo mniejszą powierzchnię zabudowy i co z tego? Tzn, że jest dużo tańszy w budowie niż parterówka? Mylisz chyba pojęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylę, Ty źle liczysz. W tym momencie mniejszy z dwóch wybranych przez Ciebie domów ma 87 metrów (odjęłam ogólnikowo "powierzchnię" ścian i ocieplenia - 44 cm). Do tego chcesz dodać garaż: ok. 20 metrów oraz kotłownię - min. 5-6 metrów, wychodzi 113 metrów. Jeśli nie wiesz, skąd Ci biorą tak różne powierzchnie zabudowy, to się dokładnie rzutom przyjrzyj - w większym projekcie sam hall ma 10 metrów, po których co najwyżej sobie pochodzisz. A jak liczyłam swoją powierzchnię do "wykończenia" do dodawałam powierzchnię dołu i powierzchnię góry. Z tym, że na górze liczyłam powierzchnię po podłogach (ponad 80 metrów), a nie użytkową (ponad 50 metrów)...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eryk77- chcesz mieć garaż i kotłownię, to wybieraj "Dom przy przyjemnej 5bis" lub podobny. Nie ma czegoś takiego jak "dostawianie"- musisz mieć projekt, za który ktoś weźmie kasę, więc lepiej zaoszczędzić na tym kilka tys. Może akurat starczy na pokrycie ceny materiału na dodatkową powierzchnię. Poza tym jakieś płaskie daszki na garażu mogą być niezgodne z MPZP i nie wybudujesz. O wyglądzie takiej dostawki też można dyskutować. Przemyśl wszystko, licz, szukaj innych projektów, bo znasz swoje potrzeby i ograniczenia MPZP ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylę, Ty źle liczysz. W tym momencie mniejszy z dwóch wybranych przez Ciebie domów ma 87 metrów (odjęłam ogólnikowo "powierzchnię" ścian i ocieplenia - 44 cm). Do tego chcesz dodać garaż: ok. 20 metrów oraz kotłownię - min. 5-6 metrów, wychodzi 113 metrów.
Ale Ty przez cały czas podajesz mi metry użytkowe a nie powierzchnię zabudowy :) Pierwszy projekt ma 84m2. Nie wiem skąd Ci wyszło 87. Garaż + kotłownia to wyjdzie 109m2. Skrócenie domu da jakieś 5m2 więc w sumie będzie to około 105m2 - użytkowej, do wykończenia. Nie - zabudowy.
Nie ma czegoś takiego jak "dostawianie"- musisz mieć projekt, za który ktoś weźmie kasę
Zgadza się, liczyłem, że zapłacę za projekt tej dostawki około 1700PLN więc jeszcze gra warta świeczki, a za 1700 to raczej niewiele zrobię w "Domu przy przyjemnej"
Mnie tam bardziej się ten większy podoba, tylko kilka rzeczy bym poprzestawiała, i kotłownię zmieniła.
A co byś zmieniła? Sugestie się przydadzą. Nie ukrywam, że żona chciałaby "Dom przy przyjemnej". Mi się jednak układ pokoi nie podoba i piec c.o. w środku domu. No i mostek termiczny w postaci garażu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że żona chciałaby "Dom przy przyjemnej". Mi się jednak układ pokoi nie podoba i piec c.o. w środku domu. No i mostek termiczny w postaci garażu

 

policzyłeś ile będzie Cię kosztował tak naprawdę ten projekt ? z dostosowaniem przez architekta, zmianami na które musi zgodzić się pracownia itp. bo to na początku wydaje się że tanio projekt za 2 tysiace się kupi, u nas w okolicach dostosowanie to kolejne 2 i jeszcze cośtam dochodzi.

my na początku z żoną się napaliliśmy na parę projektów, w każdym trzeba by cośtam zmieniać i w końcu stanęło na indywidualnym bo koszty wyszły jakieś 500 zł większe.. za to podczas budowy z rzeczy architektonicznych przesunęliśmy drzwi o 50cm, i tyle zmian w całym domu było..

do tego piszesz:

Zgadza się, liczyłem, że zapłacę za projekt tej dostawki około 1700PLN więc jeszcze gra warta świeczki, a za 1700 to raczej niewiele zrobię w "Domu przy przyjemnej"

co już w ogóle wydaje mi się bezsensowne.. za cenę projektu, dostawki plus adaptacji będziesz miał jaki chcesz indywidualny..

 

a co do liczenia powierzchni to kotłownię, garaż itp. też wykańczasz wylewkami, pokrywasz dachem, więźbę nad tym robisz, prąd ciągniesz i tu cena m2 salonu czy garażu jest identyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak bym liczyła w Twoim przypadku powierzchnię zabudowy. Nawet jeśli jesteś innego zdania, to bezpieczniej jest założyć więcej do wykończenia (ściany nie liczą się do powierzchni użytkowej, ale też musisz je wykończyć). W tym większym zlikwidowałabym kominek - wybitnie nie kominkowa jestem, a u znajomych, którzy mają, nie widziałam ani razu, żeby się palił. Chyba że chcesz nim ogrzewać, ale nie robiłabym sobie kotłowni w salonie. Moje zdanie, ktoś może mieć inne. Kotłownię podzieliłabym na 2 części, zgodnie z tymi cienkimi liniami, przesunęłabym komin do przodu, a w części bliżej hallu zrobiłabym drugą łazienkę (jedna dla mnie to za mało, zwłaszcza jak dzieci podrosną). Zlikwidowałabym pralnię, połączyła ją ze spiżarnią. Trochę bym z nich ujęła i wstawiłabym tam tą, szafę, która jest dalej. I polikwidowałabym te małe ścianki, więcej przestrzeni by wyszło (no, chyba że chcesz typowy wiatrołap). A z garażem zawsze można kombinować - oddzielić i osobno ocieplić, ale tak, żeby wyglądał, jakby było połączony z domem. I normalne drzwi zewnętrze między garażem a resztą domu wstawić. No ale to już koszty Ci rosną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policzyłeś ile będzie Cię kosztował tak naprawdę ten projekt ?
Za indywidualny architekt zażyczył sobie w granicach 5000. Taki miałem zamiar, jednak chciałem zaoszczędzić i jeszcze raz zacząłem przeglądać projekty z nadzieją, że znajdę coś gdzie niewiele będę musiał zmieniać. W Domu przy Przyjemnej nie zmieniałbym nic więc płacę te 2000 i to wszystko.

W domu bez garażu musiałbym zapłacić za dostawkę i adaptację. Koszt wyszedłby pewnie w granicach 4000. Sprawdziłem i projekty garaży są już za 200PLN więc liczę 4000 za wszystko. Jestem więc 2000 do tyłu, ale ten pierwszy projekt będzie tańszy w budowie. Tak mi się wydaje przynajmniej, więc te 2000 więcej za projekt zwróci mi się w tańszym domu. Tak przynajmniej kalkuluję

 

Bracianka, dzięki za sugestie. Podobne zmiany chciałem zrobić. Ja jeszcze zamienię miejscami pralnio-spiżarkę z łazienką. Jakoś łazienka bez okna do mnie nie przemawia

Edytowane przez eryk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...