Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

"kompletny system centralnego odkurzania dla domu o powierzchni około 200 m2 to wydatek od 3,5 do 5 tysięcy złotych"

 

Źródło: http://muratordom.pl/instalacje/centralne-odkurzanie/centralne-odkurzanie-w-zlotowkach,119_2329.html

 

To ja w tej cenie wolę dwa odkurzające roboty. Zalety uwzględniające nasz tryb życia już podawałem. ale spróbuję je usystematyzować. Ani ja, ani żona raczej sami nie odkurzamy. Robi to dochodząca, która w miarę regularnie u nas sprząta, często zresztą pod naszą nieobecność. Wyciągamy odkurzacz wtedy, gdy z jakichś względów bardzo się nabrudziło i nie ma innego wyjścia. Tak więc nie ma dla nas znaczenia, że centralny odkurzacz jest - na ten przykład - cichy, bo nie ma mnie w czasie odkurzania w domu. Przewaga robota jest więc taka, że on posprząta sam, pomiędzy wizytami dochodzącej, najlepiej wtedy, gdy nikogo w domu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

przemysl jeszcze te grzejniki kanalowe,na forum kilka osob pisalo,ze one sa w praktyce jakby to nazwac..... "wysokotemperaturowe" i przy niskiej temperaturze wody nie oddaja ciepla....:???: ale bardzo mozliwe,ze mieli cos skopane,jednakze takie opinie czytalam....

 

Nie bardzo mam jak inaczej dogrzać salon z dużymi przeszkleniami. A z drewna i dywanów nie zrezygnuję, chociażby ze względu na akustykę. A co do wysokotemperaturowości to się zgadza - wymagają wyższej temperatury zasilania niż podłogówka. Znam dwa domy, gdzie zastosowano takie rozwiązanie i działa to bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz to na pałkę. Licz ilość gniazd i ich odległość od centrali. Wtedy coś dopiero dobieraj. Poza tym jak widzę nie kupiłbyś sprawdzonych tanich jednostek polecanych z działu tego forum o odkurzaczach, a zapewne dokupisz od razu movera husvarny do koszenia trawnika. Też jedyne KILKA tysięcy.,.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawdę..?????

strop??

schody??

więżba - zgoda

inst wodna? .. tu juz sobie jaj robisz..

 

tego wszystkiego NIE MOŻNA zrobic samemu??? mało wiesz.....

 

nie mozna to Twoje slowa - moje to ze sie nie da, a jesli juz to nie kazdemu

 

szalowales schody zabiegowe??ciekaw jestem ilu forumowiczow wytnie klin na dlugosc 110-150 cm, ze nie wspomne o najprostszej i 1 czynnosci - poprawnym rozrysowaniu ich

zbroiles takie schody??ciekaw jestem ilu z forumowiczow poradzi sobie z wyginaniem na zabiegach zbrojenia

strop??nie kazdy jest zbrojarzem a i ci miewaja klopoty z poprawnym odczytaniem projektu, wiec wyobraz sobie uczonego przez forum czlowieka

instalacja wodna - to najbardziej lubie - co to jest zgrzac sobie mufki rurki - nic bardziej mylnego - nie dogrzejesz=przeciek, przegrzejesz=znikomy przeplyw - niby nie trudne, ale spiepszyc jest co, do tego gdzie w ktorym miejscu, po ktorej stronie i na jaka wysokosc to pestka, ale jaki rozstaw pod baterie?ktoredy poprowadzic, gdzie i czy wykonac kompensacje, gdzie zamocowac itp, pytania co krok a trza pedzic robote

 

to ze jeden wykona niestety nie znaczy ze zrobi to inny

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj powiedziałbym powiedział.....ale nie mogie.Sprzedajesz ludziskom .............a zresztą sam się w tym papraj.Przecież to ty wybudowałeś dom za 200 tyś.zł.

 

to powiedz, bo poki co to wciskasz i sie ciskasz, a tak wystarczy powiedziec i po bolu i lzej na duszy:)

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Compi - Nie. Na razie nie liczę, na szczęście z tym decyzję będę mógł podjąć po stanie surowym. A ja jeszcze nie mam ostatecznych rzutów domu.

 

Na szybko - ponieważ dom, zgodnie z moimi preferencjami, ma być dosyć rozległy, więc tych gniazd trochę by było (na oko 4). Przewody długie (na oko 12-15 m), znów ze względu na lokalizację garażu/kotłowni i kształt domu. To podnosi koszty i to istotnie. Pewnie jeszcze dam to do wyceny, ale nie sądzę.

 

A Husqvarna Automower to rewelacja. Tylko niestety nie jest to tanie ustrojstwo (około 10 000 za kosiarkę to jest naprawdę dużo, choć znalazłem już oczywiście w sieci używaną za 3200). W dodatku taka kosiarka biega sobie na zewnątrz. Ma toto jakieś zabezpieczenia przed kradzieżą? Niemniej zrobotyzowana kosiarka + instalacja do automatycznego podlewania trawnika to jest pewnie coś, co trzeba będzie zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna to Twoje slowa - moje to ze sie nie da, a jesli juz to nie kazdemu

[...]

to ze jeden wykona niestety nie znaczy ze zrobi to inny

 

Dodam jeszcze jedno - oczywiście że można budowę domu traktować jako hobby. Jednak zazwyczaj bardziej efektywne jest zajęcie się własną pracą zawodową i zlecenie budowania komu innemu :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z moich największych zmartwień związanych z domem było to, że nie lubię kosić trawnika.

 

hehe:) a ja uwielbiam, do tego odpoczywam przy tym:)

 

tutaj wlasnie preferencje odgrywaja role, jeden woli tak a drugi inaczej - na szczescie kazdy ma prawo postepowac po swojemu i zgodnie ze swymi preferencjami, kazdy ma inne wymogi co do domu, dzialki i latwego zamieszkiwania ich:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Wy macie problemy. Nie kupi instalacji za 500zł do odkurzacza centralnego, bo za droga- lepszy robot za 2 koła ;/ Kosić nie lubię to sobie fundnę robota do koszenia za kilka tysięcy. Też lubię gadżety, ale tu ma być o możliwościach wybudowania domu za ok 200tys, a nie gadżetomania. Też buduję- fundamenty, mury i prefabrykowaną więźbę założyli fachowcy. Resztę robię sam! Do instalacji gazowej będzie fachowiec, bo musi mieć papiery. Elektryka i woda- koledzy, którzy to robią - doradzą! Najważniejsze, to przysiąść nad tym wszystkim i główkować. I ja to robię. Pewnie , wolałbym usiąść z kawą i patrzeć jak robotę ktoś inny robi, ale jak ma się kredyt to trzeba oszczędzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET - zdaje się, że nie rozumiesz, o co mi chodziło. Chodziło mi o to, że NIE MA JEDNEJ DROGI DO KOMFORTU. różne są przyzwyczajenia, oczekiwania i potrzeby. Dlatego nie lubię, jak ktoś pisze, że odkurzacz centralny, reku etc. to obowiązkowe pozycje w każdym domu. Nie są. I to nawet niekoniecznie ze względu na oszczędności, a właśnie ze względu na różne potrzeby. Quod erat demonstrandum.

 

Co do robienia rzeczy samemu - nie mam dwóch lewych rąk i sporo rzeczy sam w życiu zrobiłem. Ale mam zajęcie płatne trochę lepiej niż praca panów budowlańców, zwłaszcza, jeżeli uwzględnić, że będę wszystko robił pierwszy raz, a więc wolniej niż oni. W większości wypadków jak się ma kredyt, to trzeba więcej zarabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały mój dom jest wybudowany "samemu" - tylko to zasługa mojego Taty - wcale nie budowlańca. Jedyne co robione było przez ekipy to dach (więźba, krycie) i tynki gipsowe. Reszta własnymi siłami, Tata i ja plus czasem brat albo pomocnik. A schody zabiegowe też wylaliśmy i to jakie! Widzę w wielu dziennikach, że ekipy idą na łatwiznę i robią schody zabiegowe tak, że trepy zabiegowe są w kształcie trójkąta (łatwo to rozliczyć i rozplanować), ale te są mało wygodne. Zrobiliśmy samemu, schematy znalazłem w necie, żaden stopień nie jest trójkątem, wszystkie są czterokątem i są super wygodne, zabieg zaczyna się wcześnie (chyba już od piątego trepa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mit z tą temp powyżej 7stopni

jednak sprawność spada wraz ze spadkiem temp., to prawda - wtedy grzałki sie uruchamiają czasowo i tyle

 

Plus, oprócz grzałek, może działać wpięty w wężownicę obwód grzewczy z kotła. Mamy możliwość grzać tę wodę na trzy sposoby, tyle że w moim przypadku grzanie z kotła olejowego załączy się równolegle z grzałką, uruchamianą gdy pompa nie dostanie powietrza o odpowiedniej temperaturze( u mnie <5 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mit z tą temp powyżej 7stopni

jednak sprawność spada wraz ze spadkiem temp., to prawda - wtedy grzałki sie uruchamiają czasowo i tyle

 

W jakim domu to zastosujesz ?W tym za 200tyś czy tym o wiele droższym?Tak chyba z wami trzeba rozmawiać.Kogo interesują PC i roboty iRobot Roomba 581w wątku o domu za 200tyś i marzeniami nad nim?To może od razu przejść do pytań typu:Jakich rzeczy nie powinno być w domu za 200tyś zł by jego wybudowanie super systemem gospodarczym miało sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim domu to zastosujesz ?W tym za 200tyś czy tym o wiele droższym?Tak chyba z wami trzeba rozmawiać.Kogo interesują PC i roboty iRobot Roomba 581w wątku o domu za 200tyś i marzeniami nad nim?To może od razu przejść do pytań typu:Jakich rzeczy nie powinno być w domu za 200tyś zł by jego wybudowanie super systemem gospodarczym miało sens.

 

Już pisałem, czego być nie powinno. A odkurzać iRoomba można sobie kupić kilka lat późnij, jak już skończymy budowę. Akurat nie potrzebuje żadnych instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały mój dom jest wybudowany "samemu" - tylko to zasługa mojego Taty - wcale nie budowlańca. Jedyne co robione było przez ekipy to dach (więźba, krycie) i tynki gipsowe. Reszta własnymi siłami, Tata i ja plus czasem brat albo pomocnik. A schody zabiegowe też wylaliśmy i to jakie! Widzę w wielu dziennikach, że ekipy idą na łatwiznę i robią schody zabiegowe tak, że trepy zabiegowe są w kształcie trójkąta (łatwo to rozliczyć i rozplanować), ale te są mało wygodne. Zrobiliśmy samemu, schematy znalazłem w necie, żaden stopień nie jest trójkątem, wszystkie są czterokątem i są super wygodne, zabieg zaczyna się wcześnie (chyba już od piątego trepa).

 

Przy takim ogromie prac własnych ile kasy poszło ci z budżetu domowego na ziszczenie swojego marzenia?Co masz w tym domu?Czy mimo to dopatrzyłeś się jakiś bubli,które wymagają poprawek?Kto się pod tym wszystkim podpisał w DB.Co np. z próbami na szczelność poszczególnych ciągów technologicznych?Jak sprawdza ci się wentylacja?Gdzie odprowadzasz ścieki?itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...