Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dlaczego płyta i podłogówka nie jest wykorzystana w małym domu ? Co ma wielkość domu do wykorzystania płyty fundamentowej jak to ocenić.

Podłogówka w małym domu sprawdzi się równie dobrze co w dużym a to czy ktoś lubi gres w salonie czy nie to jego sprawa.

 

Z wiatrakami ale niech tam.Popatrz na to jak leci wątek 200 tyś jako priorytet i dom nie oszukujmy się poniżej 100 m2.Wątek dla oszczędnych.Wątek dla tych co wykonają pracę w większości sami .Pomoże rodzina tanie materiały ,bez achów i ochów ,bez przepychu i drogich rozwiązań. Zgadza się ??? .Jaki jest sens w całej już tam małej chałupce układać 100 % podłogówki.Miast te pieniądze i to niemałe wkładać w dobrą na wieki podłogówkę bo potem nie ma zmiłuj dla oszczędnego inwestora do kwoty 200 tyś i wielu innych rzeczy tak podłogówki nie montowałbym.Pomieszczenia do podłogówki powinny być rozległe by dawały efekt , a nie małe pokoiki zastawione meblami i pod nimi wywalona kasa.Nie powiesz mi ,ze położysz np. w salonie podłogówkę wodną i meble będą tam stał cały czas w jednym miejscu.Chyba nie położysz podłogówki w całym salonie i będziesz piekł pizze na regale.:no: .Płyta fundamentowa to jak amen w pacierzu jak się przeliczyłeś w jej rozkładzie albo twój adoptujący to zapomnij o zmianach.Użytkowanie podłogówki wcale nie jest tanie.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ale to ty uważasz że mam w salonie trzecią łazienkę. Ja tak nie uważam. Mało tego - wszyscy którzy odwiedzają mnie po raz pierwszy pytają co mam na podłodze i zawsze są zaskoczeni że to płytki. Ale ty nie wiedząc jaką mam podłogę już zakładasz że wygląda jak łazienka. Argument że podłogówka musi byc dobrze położona to oczywista oczywistość. Ale to dotyczy kazdej instalacji więc podkreślanie tego nie ma sensu.

 

Wyjątkowo zgadzam się z tobą że ciężko wybudowac dom za 200 tys. Problem jest taki że jak czasem się nakręcisz na krytykę to tylko ban ratuje sytuację.

 

Wszyscy którzy odwiedzają mnie po raz pierwszy pytają kto robił mi podłogę w salonie.A to nic innego jak deska barlinecka w kolorze jesionu.W salonie nie małym dwa ukryte grzejniki i otaczająca go część podłogówki ta z kuchni i korytarza , wiatrołapu .KZPŁW i dość dobry komfort cieplny z takiego połączenia.Nie porównuj proszę instalacji grzejnikowej do układania podłogówki wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Pomieszczenia do podłogówki powinny być rozległe by dawały efekt , a nie małe pokoiki zastawione meblami i pod nimi wywalona kasa.Nie powiesz mi ,ze położysz np. w salonie podłogówkę wodną i meble będą tam stał cały czas w jednym miejscu.Chyba nie położysz podłogówki w całym salonie i będziesz piekł pizze na regale.:no: .

 

Chłopie, skończ juz sie udzielać sie w temacie podłogówki, bo kompromitujesz raz, po raz.

Mam maly dom, niewielkie pomieszczenia i podłogówka działa idealnie.

Na 100% powierzchni, także na płytkach prysznica i pod meblami. Tylko lodówkę ominąłem.

 

Zeszłej zimy temperatura zasilania ustalana przez kocioł gazowy nie przekroczyła 33°C

Więc jaka pizza na regale ?

 

Podłogówka kosztowała mnie 55zł/m2 z materiałami i robocizną. Oprócz zrobienia projektu palcem nie ruszyłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie co ty wypisujesz.Masz podłogówkę pod meblami ??? Co w nich grzejesz??? Pizzy nie.:no: .Jeśli możesz to może i ja skorzystam .

..Zeszłej zimy temperatura zasilania ustalana przez kocioł gazowy nie przekroczyła 33°C........

Temp.podłogówki czy zasilania kotła ??? .Cena zaporowa oczywiście bez materiału 55 z/mkw.Bardzo tanio..Gdzie tak tanio może skorzystam daj namiary na prv.

 

.Ze względu na wysoki koszt zaworów, rozdzielaczy i pompy obiegowej wykonanie ogrzewania wodnego opłaca się na powierzchni co najmniej kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Wtedy orientacyjny koszt jednostkowy instalacji wynosi 150-200 zł/mkw. Jednak w przypadku niewielkiej instalacji może być kilkakrotnie wyższy...........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenia do podłogówki powinny być rozległe by dawały efekt , a nie małe pokoiki zastawione meblami i pod nimi wywalona kasa.Nie powiesz mi ,ze położysz np. w salonie podłogówkę wodną i meble będą tam stał cały czas w jednym miejscu.Chyba nie położysz podłogówki w całym salonie i będziesz piekł pizze na regale.:no: ..

 

Ty widziałeś na żywo podłogówkę? Po tym co wypisujesz śmiem wątpić.

 

Od 8 lat mam w salonie podłogówkę pod meblami również i uwierz mi nie jeżdżę z nimi po salonie a stoją spokojnie w jednym miejscu.

Mam tez nową część budynku -100% podłogówki.

 

Ceny za podłogówkę które podajesz są kosmiczne. Rozdzielacze musisz mieć również przy grzejnikach. Najdroższym rozwiązaniem jest system mieszany czyli grzejniki i podłogówka bo dublują się rozdzielacze pompy i trzeba dodatkowo jakiś mieszacz. Zrobienie 100 podłogówki z niskotemperaturowym źródłem grzania to chyba najtańsze CO w domu.

 

Kiedyś bylem w domku w którym gospodarz miał w salonie kaloryfery i podłogówkę, na podłogówkę narzekał bo za gorąca. Parzy w nogi i ogólnie w domu w slipkach było za ciepło więc ją wyłączył. Jako że robiłem tam świadectwo energetyczne to przyglądałem się kotłowi i CO i co, ktoś mu podłączył pod zwykły śmieciuch podłogówkę - ile kocioł dał tyle szło w podłogę !!! Bez mieszacza, tyle samo co w kaloryfery w podłogę. Wierzę że na takiej podłodze można odgrzać obiad - ale to złe wykonanie niezgodne z niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie co ty wypisujesz.Masz podłogówkę pod meblami ??? Co w nich grzejesz??? Pizzy nie.:no: .Jeśli możesz to może i ja skorzystam .

 

Temp.podłogówki czy zasilania kotła ??? .Cena zaporowa oczywiście bez materiału 55 z/mkw.Bardzo tanio..Gdzie tak tanio może skorzystam daj namiary na prv.

 

Nic w meblach nie grzeje, jesli temperatura pod nimi zbliży się do temperatury podłogi, to po prostu wymiana ciepła bedzie tam znacznie ograniczona. Ale pozostała część powierzchni podłogi wystarcza z okładem, aby ogrzać pomieszczenie.

33°C to temperatura wody wychodzącej z kotła.

 

55zł/m2 to cena za wszystko. Co to za idiotyzmy cytujesz ? Lata '90, czy juz masz wiek ?

Aaaaaa.... Portal Wirtualna Polska.....

No cóż - ceny mocno wirtualne :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy którzy odwiedzają mnie po raz pierwszy pytają kto robił mi podłogę w salonie.A to nic innego jak deska barlinecka w kolorze jesionu.W salonie nie małym dwa ukryte grzejniki i otaczająca go część podłogówki ta z kuchni i korytarza , wiatrołapu .KZPŁW i dość dobry komfort cieplny z takiego połączenia.Nie porównuj proszę instalacji grzejnikowej do układania podłogówki wodnej.

 

Ale ty znowu skupiasz się na sobie i swoim domu. Napisałam że moi goście pytają co mam na podłodze tylko po to żeby udowodnic ze nie każde płytki wyglądają w salonie źle. Nie porównują także podłogówki do kaloryferów, nie twierdzę że położenie podłogówki jest łatwiejsze. Napisałam wyraźnie że bez względu na to jaką wybierzemy instalację , każdą należy wykonać poprawnie. A ty zakładasz że każda podłogówka będzie spieprzona . Dlaczego ? Wiadomo że jak będzie spieprzona to będzie źle działać. Jak KAŻDA inna instalacja przecież .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niktuś, dzisiaj płytki drewnopodobne są tak łudząco podobne do naturalnej deski, że często bez dotknięcia podłogi nie wiesz co tam leży. Meble na nóżkach również mogą stać bezproblemowo na podłogówce. Nie zmienia to też faktu, że czy dom 100m2 czy 200 - podłogówka będzie tańsza od grzejników, płaszczy wodnych z buforami lub systemu mieszanego.

Powyżej ktoś napisał, że czytał o zejściu z kosztami poniżej 1600zł/m2 budowy domu. Ja słyszałem, że ktoś trafił 35 mln złotych w totka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to też faktu, że czy dom 100m2 czy 200 - podłogówka będzie tańsza od grzejników, płaszczy wodnych z buforami lub systemu mieszanego.
Z tego co tutaj czytam to średni koszt położenia podłogówki oscyluje w granicach 5000. Grzejnik można kupić za 250PLN. Trzeba mi takich grzejników 6-7. Koszt wyniesie w granicach 2000. Zostaje około 3000 na rurki i robociznę. Czy tak znowu dużo więcej wyjdzie instalacja oparta na grzejnikach niż podłogówka?
Powyżej ktoś napisał, że czytał o zejściu z kosztami poniżej 1600zł/m2 budowy domu. Ja słyszałem, że ktoś trafił 35 mln złotych w totka.
Wiesz, na forum każdy może napisać co chce i nikt tego nie zweryfikuje. Dlatego głupotą byłoby sugerować się tylko wpisami na forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka na 106m2:

 

 

Rury do podlogówki Kan 800m - 2000zł

Rozdzielacz 9-obw + skrzynka - 811zł

Perlit do zasypki, 2x125l - 56zł

Folia do podłogówki 110m -120zł

Klipsy 800szt - 50zł

Taśma dylatacyjna 125m - 125zł

Drobiazgi (złączki, śrubunki) - 200zł

Robocizna - 2100zł

 

RAZEM - 5462zł (51,50 zł/m2)

 

Czyli dla Twoich 80 metrów jakieś 4tyś...

 

Robocizna czyli rozłożenie styropianu, folii, rurek, spięcie rozdzielacza, wykonanie próby ciśnieniowej.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tutaj czytam to średni koszt położenia podłogówki oscyluje w granicach 5000. Grzejnik można kupić za 250PLN. Trzeba mi takich grzejników 6-7. Koszt wyniesie w granicach 2000. Zostaje około 3000 na rurki i robociznę. Czy tak znowu dużo więcej wyjdzie instalacja oparta na grzejnikach niż podłogówka?Wiesz, na forum każdy może napisać co chce i nikt tego nie zweryfikuje. Dlatego głupotą byłoby sugerować się tylko wpisami na forum

Ja Ci radzę czytanie raczej postów technicznych a nie marzycielskich. Grzejnik jest elementem wysokotemperaturowym, podłogówka niskotemperaturowym. Na jakim elemencie oszczędzasz porównując oba układy? Kłądź chłopie tanie kable grzewcze na tak małej powierzchni, dodaj do tego tani kominek z nadmuchem i buduj. Spełnisz i wymogi prawne i swoje własne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty widziałeś na żywo podłogówkę? Po tym co wypisujesz śmiem wątpić.

 

Od 8 lat mam w salonie podłogówkę pod meblami również i uwierz mi nie jeżdżę z nimi po salonie a stoją spokojnie w jednym miejscu.

Mam tez nową część budynku -100% podłogówki.

 

Ceny za podłogówkę które podajesz są kosmiczne. Rozdzielacze musisz mieć również przy grzejnikach. Najdroższym rozwiązaniem jest system mieszany czyli grzejniki i podłogówka bo dublują się rozdzielacze pompy i trzeba dodatkowo jakiś mieszacz. Zrobienie 100 podłogówki z niskotemperaturowym źródłem grzania to chyba najtańsze CO w domu.

 

Kiedyś bylem w domku w którym gospodarz miał w salonie kaloryfery i podłogówkę, na podłogówkę narzekał bo za gorąca. Parzy w nogi i ogólnie w domu w slipkach było za ciepło więc ją wyłączył. Jako że robiłem tam świadectwo energetyczne to przyglądałem się kotłowi i CO i co, ktoś mu podłączył pod zwykły śmieciuch podłogówkę - ile kocioł dał tyle szło w podłogę !!! Bez mieszacza, tyle samo co w kaloryfery w podłogę. Wierzę że na takiej podłodze można odgrzać obiad - ale to złe wykonanie niezgodne z niczym.

 

Nie tylko ją mam ale po niej chodzę.Umówiliście się.Przecież masz pod awatarem zapis.Fajnie się z wami rozmawia ale kopać z końmi nie da rady.Proszę tylko wytłumaczcie patrząc na tytuł tego topiku przyszłemu inwestorowi ,który czyta i zastanawia gdzie i na czym zaoszczędzić.Co będzie tańsze w małym domy do 100 m2 .Wszystko w podłogówce czy częściowo w podłogówce w miejscach najbardziej potrzebnych plus grzejniki,czy kocioł i same grzejniki ??? Compik podał to już jest coś. I proszę;) nie podawaj tych głupich przykładów jak komuś spieprzono podłogówkę.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci radzę czytanie raczej postów technicznych a nie marzycielskich. Grzejnik jest elementem wysokotemperaturowym, podłogówka niskotemperaturowym. Na jakim elemencie oszczędzasz porównując oba układy? Kłądź chłopie tanie kable grzewcze na tak małej powierzchni, dodaj do tego tani kominek z nadmuchem i buduj. Spełnisz i wymogi prawne i swoje własne.

 

Wiesz ,że cię lubię ale nie pogrążaj go jeszcze elektryczną podłogówka w małym domciu.Jeśli podłogówkę niskotemperaturową wkomponuje w swój dom za twoją podpowiedzią niech pamięta o super izolacji każdej z części domu.Inaczej się nie da.;)To niestety kosztuje.Tu nie zaoszczędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jeszcze i mające duży wpływ na cenę układu jest sterowanie i elementy wykonawcze. Sama cena rury do podłogówki lub grzejnika nic nie mówi. Tak jak sama cena styropianu, to nie koszt elewacji. Rozbieżności mogą być bardzo duże zależnie jak układ chcemy sterować i jakich producentów wybierzemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ,że cię lubię ale nie pogrążaj go jeszcze elektryczną podłogówka w małym domciu.Jeśli podłogówkę niskotemperaturową wkomponuje w swój dom za twoją podpowiedzią niech pamięta o super izolacji każdej z części domu.Inaczej się nie da.;)To niestety kosztuje.Tu nie zaoszczędzi.

 

 

 

 

Rozumiem, że grzejniki nie muszą mieć super izolacji, bo dają ciepło za pół darmo....

 

Jakie Ty wnioski wysnuwasz,to mózg sie lasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłądź chłopie tanie kable grzewcze na tak małej powierzchni, dodaj do tego tani kominek z nadmuchem i buduj.

 

nie pogrążaj go jeszcze elektryczną podłogówka w małym domciu.

 

I który post z tych dwóch jest postem marzycielskim? :) Najwartościowszy post to post kolegi fotohobby, który podał konkretne ceny podłogówki. Gdyby ktoś podał podobnie ceny instalacji c.o. opartej na kaloryferach to byłoby o czym dyskutować.

 

340cm wewnątrz czy na zewnątrz? Mój standardowo w projekcie ma 360cm a chce poszerzyć do 390cm.
Na zewnątrz. Licząc, że jedna ściana domu będzie jednocześnie ścianą garażu to 340 - 24 da jakieś 315cm przestrzeni. Lipa trochę. Lepiej pewnie będzie przedłużyć tak jak piszesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jeszcze i mające duży wpływ na cenę układu jest sterowanie i elementy wykonawcze. Sama cena rury do podłogówki lub grzejnika nic nie mówi. Tak jak sama cena styropianu, to nie koszt elewacji. Rozbieżności mogą być bardzo duże zależnie jak układ chcemy sterować i jakich producentów wybierzemy.

 

Wytłumacz to foto grafowi.On u siebie zapłacił tyle , znalazł tanią firmę , zrobili mu i eryk będzie miał tak samo ............no ręce mi opadają na jego podpowiedzi.;).Tyle jest na FM rozbieżności cenowych ,że głowa mała.Duży wpływ mają też koszty robocizny – zależnie od regionu Polski różnice sięgają nawet 40–50%.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty podłogówki u mnie wyliczone:

 

ilość Cena jedn. Wartość

Rurki PEX 18mm 550,00 2,5 1 375,00

Rurki PEX 32mm x 3.0 20 14 280,00

Rozdzielacze 4x 1 330 330,00

Rozdzielacz 5x 1 380 380,00

Folia 50m x 1 m 3 77 231,00

Siatka pod wylewkę 140 2,5 350,00

uchwyt do rur 30 5 150,00

Kocioł 12kW 1 2800 2 800,00

Otulina 4 10 40,00

Zawór mieszający 1 300 300,00

Pompa obiegowa 1 350 350,00

Skrzynka do rozdzielacza 4x 1 99 99,00

Skrzynka do rozdzielacza 5x 1 109 109,00

 

RAZEM 6 794,00

 

to było wyliczenie na rurkach

kable

Kable grzejne 3 660,00

siatka plus folia pod wylewkę 350,00

do tego sterowanie - zrobiłem sam ale w 1000 zł myslę że spokojnie można się wyrobić..

czyli łącznie około 5000 zł

założyłem kable - za pierwszy sezon zużycie 8800 kWh czyli około 2400 zł (duże ale parę rzeczy kończyłem jeszcze przy grzaniu)..

 

pytaliście o płytę fundamentową (płyta 144m2):

nazwa ilość jm cena jedn wartość Uwagi

 

Piasek 1000 Do zagęszczenia

Wapno 100 Pomiędzy warstwy piasku

Styropian/stytodur 30 m3 425 12750

Klej do styropianu 20 szt 31 620

Folia PCV 300

Zbrojenie pręty fi12 2,6 t 2640 6864

Zbrojenie pręty fi 16 0,2 t 2640 528

Zbrojenie pręty fi 6 0,1 t 3200 320

Beton B30 30 m3 250 7500

Rury przepustowe do kanalizacji, wody, prądu, GWC, kabli instalacyjnych 1 500 500

Żwir do GWC

Geowłóknina do GWC

Materiały RAZEM 30482

 

Robocizna

4 osoby 5 dni 20 dzien 150 3000

koparka 10h 10 h 100 1000

 

Robocizna: 4000

RAZEM: 34482

 

zamiast styroduru niektórzy dają EPS czyli około 6000 mniej..

fundamenty porównywalnie..

 

 

koszty zakładane całej budowy:

 

Kosztorys SUMA: 224 625,00 zł

 

płyta 40 000,00 zł

silikat na ściany + zaprawa 22 000,00 zł

dach+więźba 30 000,00 zł

okna 20 000,00 zł

ogrzewanie 5 000,00 zł

strop 10 000,00 zł

ocieplenie stropu 5 000,00 zł

oczyszczalnia 10 000,00 zł

ocieplenie 15 000,00 zł

posadzka 4 000,00 zł

tynki 10 625,00 zł

płytki 15 000,00 zł

went. mech 8 000,00 zł

elektryka 5 000,00 zł

hybraulika 5 000,00 zł

wykończenia 20 000,00 zł

 

 

koszty rzeczywiste: około 250 000 (oczywiście wykończenia) ale jak widzicie nie ma kosztów działki projektu, przyłączy, kostki, ogrodzenia itp. - z tym wszystkim około 350 tysięcy.

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...