Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Staram, staram jakoś w tym wszystkim połapać.

 

Nie pisze już tutaj o kupnie domu, bo jak się coś fajnego trafi to się nawet zastanawiać nie będę,

 

 

A jeżeli chodzi o budowe Było powiedziane , że parterówka wyjdzie tanie, dach dwuspadowy. To teraz mi wyskakujecie, że mam tego nie brać.

 

.

 

Bierz. Tylko licz te 2.5tyś złotych/m2 za dom bez plotka.

Wykończony skromnie. Ostatnio robiłaś remont mieszkania, nie wiem jakiej klasy materiały kupowałaś (podłogi, płytki, armaturę, farby), ale licz sie z tym, ze teraz będziesz kupowała wszystko, co najtańsze, aby tylko zakomczyć budowę.

 

 

Podajesz domy o metrażu 120m2.

120x2.5tyś = 274tyś

To jest absolutne minimum, jeśli sie nie jest samorobem

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No to ja bez tych ekstrawagancji poproszę, wentylacje mechaniczną tez można odpuścić.

dlaczego??

 

jeszcze Pana dziennika nie przeczytałam ,,fotohobby" .

 

Pewnie ma Pan dach z ceramiki ja chciałabym z blachodachówki. Jeżeli chodzi o ocieplenie to zrobię sama.

ja tez mam z ceramicznej, wyszło wcale nie drożej niz dobra blacha, a to jedna z rzeczy których nie zmienisz potem.. a jak poddasze ma być uzytkowe czyli przy deszczu blacha w porównaniu z dachówką niesamowicie hałasuje..

 

poza tym (nawiązując do PW) cały czas skupiasz się na mniej istotnych rzeczach.. i zastanawiam się czemu uparłaś się na projekt kupowany.. zauważ ze do ceny projektu lekko licząc trzeba dodać 1500 zł na adaptację a jak dojdą zmiany to więcej..

przeczytaj to proszę uważnie, bo budowa domu w Twojej sytuacji to poważna decyzja - nie tylko finansowa a o tym aspekcie nikt nie napisał:

 

masz niepełnosprawne dziecko.. oczywiście życzę córce jak najlepiej, żeby rehabilitacja udała się całkowicie ale sama piszesz że póki co jeszcze to potrwa, i że z chodzeniem na razie nie jest tak super.. odżałowałbym te parę stów więcej i zrobiłbym projekt indywidualny - chodzi o rzeczy prozaiczne - typu szersze schody do których można wsadzić windę czy zrobić większe pochwyty, odpowiednio dopasować łazienkę (szeroki prysznic, uchwyty przy sedesie, możliwość podjazdu wózkiem, zjazd z domu na zewnątrz, zero progów.. chyba że chcesz córce ograniczyć i tak niekiedy trudno dostępną przestrzeń.. u nas dom jest jaki jest właśnie dlatego że na starość może byc potrzeba swobodnego poruszania się naszego czy rodzicow (teściowa ma 80lat) i tak dom był zrobiony żeby nie było potrzeby wchodzić po schodach.

 

wiem o czym piszę ponieważ sąsiad przez płot ma podobną sytuację - synek - 4 lata - jeździ na wózku, a on wybudował dom piętrowy, strome schody y(jeszcze budowlańcy o stopień więcej zrobili przez co zrobiły się stromsze, na dole ma salon z kuchnią i jeden mały pokój a sypialnie dzieci, ich i łazienkę mają na górze.. mały nie ma aktualnie żadnej możliwości samemu z góry na dół się przemieścić, wejście do domu z 4 schodami - czyli około metra powyżej.. żeby podjazd był z tej strony możliwy to musi być chyba 10m długi.. jedynym aktualnie możliwym wyjściem z domu jest okno tarasowe - oczywiście po pokonaniu wysokiej ramy..

 

dlatego kupno używanego jest tym bardziej bez sensu.. zacznij od działki, to też ważne bo jak jest gaz to kotłowni dużej nie trzeba itp. .. dopiero potem projekt.. moja rada - pogadaj z jakimś architektem - to nic nie kosztuje a sporo Ci rozjaśni, zwłaszcza w sprawach o których napisałem.. o ile kojarzę Lumiere z tego forum jest architektką i pracuje (albo pracowała) właśnie w pracowni Lipińscy i chyba właśnie gdzieś w Twoich okolicach..

 

co do kosztów to licz 2.5 tysiąca do wprowadzenia się.. i jakieś 120-130 m po podłogach na dole starczy

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120x2.5tyś = 274tyś

To jest absolutne minimum, jeśli sie nie jest samorobem

 

Trudno się z tym nie zgodzić.

 

#malgos.ty - zawodowo zajmuje sie budownictwem, mieszkam na Podkarpaciu (gdzie ceny robocizny są trochę niższe), dom skończyłem w 2007 roku. Potem w 2009 go przebudowałem pod działalność. W 2013 rozpocząłem dobudowę którą w rok skończyłem. Potem wiosną tego roku remont kilku pomieszczeń w starej części. Ogólnie znam lokalne sklepy ceny mam tu pewne "znajomości" ale domku 120m2 za 200 tys bym nie sklecił.

 

W tym wszystkim jest jeszcze jedna kwestia, Tobie zależy na czasie realizacji (nie możesz budowy ciągnąć latami jak sprzedaż dom) czyli aby budować musisz mieć kasę w kieszeni. Budowa to ciągłe wydatki im szybciej budujesz tym szybciej kasa znika niby oczywista sprawa ale jak wydajesz 30-40 tys /mc a tu gołe ściany to zaczynasz się obawiać o finisz. Warto mieć bufor bezpieczeństwa jakiś kredyt, debet.

 

I na koniec to co Ci tu wszyscy napiszemy i tak musisz sama przemyśleć. Każdy z nas ma inne potrzeby i doświadczenia. Zakup budynku do remontu nie musi być z góry zły. Ale to określona bryła pomieszczenia itd, do tego niewiadomy stan, ale często da się tam szybko zamieszkać a później można "latami" to ulepszać. Nowy budynek wymaga więcej czasu aby dojść do stanu do mieszkania.

Budowa systemem gospodarczym (ekipami) pochłania ogromna ilość czasu, śmiało można napisać że to etat, dogadanie ekipy, zakupy materiałów , wyszukanie zaplanowanie wszystkiego zajmuje sporo czasu. Z tego co zrozumiałem domku chcesz bardziej Ty niż mąż, czyli budowa na Twojej głowie. Dasz radę to pociągnąć (zakładając że masz kasę) przez rok? Dodatkowe kilka godzin dziennie obowiązków. Nie ma zmiłuj się im wiecej sie angażujesz tym wyjdzie taniej co wiesz po remoncie, ale jest jakaś wartość graniczna i często ona trafia w te 2,0-2,5 tys za m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trzeba było się napocić żeby od Państwa takie informacje dostać.

 

a jeżeli chodzi o piętrowy to nigdy nie chciałam własnie ze względu na małą.

 

Tak na marginesie:

Sam Remont mieszkania wyniósł prawie 70 tys. Całkowicie przystosowany dla osoby na wózku lub z balkonikiem.

 

Dałam sobie rade z remontem to i dam z domem.

Jasne że to nie to samo , ale..

Edytowane przez malgos.ty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego??

 

 

ja tez mam z ceramicznej, wyszło wcale nie drożej niz dobra blacha, a to jedna z rzeczy których nie zmienisz potem.. a jak poddasze ma być uzytkowe czyli przy deszczu blacha w porównaniu z dachówką niesamowicie hałasuje..

 

poza tym (nawiązując do PW) cały czas skupiasz się na mniej istotnych rzeczach.. i zastanawiam się czemu uparłaś się na projekt kupowany.. zauważ ze do ceny projektu lekko licząc trzeba dodać 1500 zł na adaptację a jak dojdą zmiany to więcej..

przeczytaj to proszę uważnie, bo budowa domu w Twojej sytuacji to poważna decyzja - nie tylko finansowa a o tym aspekcie nikt nie napisał:

 

masz niepełnosprawne dziecko.. oczywiście życzę córce jak najlepiej, żeby rehabilitacja udała się całkowicie ale sama piszesz że póki co jeszcze to potrwa, i że z chodzeniem na razie nie jest tak super.. odżałowałbym te parę stów więcej i zrobiłbym projekt indywidualny - chodzi o rzeczy prozaiczne - typu szersze schody do których można wsadzić windę czy zrobić większe pochwyty, odpowiednio dopasować łazienkę (szeroki prysznic, uchwyty przy sedesie, możliwość podjazdu wózkiem, zjazd z domu na zewnątrz, zero progów.. chyba że chcesz córce ograniczyć i tak niekiedy trudno dostępną przestrzeń.. u nas dom jest jaki jest właśnie dlatego że na starość może byc potrzeba swobodnego poruszania się naszego czy rodzicow (teściowa ma 80lat) i tak dom był zrobiony żeby nie było potrzeby wchodzić po schodach.

 

wiem o czym piszę ponieważ sąsiad przez płot ma podobną sytuację - synek - 4 lata - jeździ na wózku, a on wybudował dom piętrowy, strome schody y(jeszcze budowlańcy o stopień więcej zrobili przez co zrobiły się stromsze, na dole ma salon z kuchnią i jeden mały pokój a sypialnie dzieci, ich i łazienkę mają na górze.. mały nie ma aktualnie żadnej możliwości samemu z góry na dół się przemieścić, wejście do domu z 4 schodami - czyli około metra powyżej.. żeby podjazd był z tej strony możliwy to musi być chyba 10m długi.. jedynym aktualnie możliwym wyjściem z domu jest okno tarasowe - oczywiście po pokonaniu wysokiej ramy..

 

dlatego kupno używanego jest tym bardziej bez sensu.. zacznij od działki, to też ważne bo jak jest gaz to kotłowni dużej nie trzeba itp. .. dopiero potem projekt.. moja rada - pogadaj z jakimś architektem - to nic nie kosztuje a sporo Ci rozjaśni, zwłaszcza w sprawach o których napisałem.. o ile kojarzę Lumiere z tego forum jest architektką i pracuje (albo pracowała) właśnie w pracowni Lipińscy i chyba właśnie gdzieś w Twoich okolicach..

 

co do kosztów to licz 2.5 tysiąca do wprowadzenia się.. i jakieś 120-130 m po podłogach na dole starczy

 

 

Dziękuje Panie Arturze za uwagę związaną z projektem. O tym nie pomyślałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trzeba było się napocić żeby od Państwa takie informacje dostać.

 

a jeżeli chodzi o piętrowy to nigdy nie chciałam własnie ze względu na małą.

 

Tak na marginesie:

Sam Remont mieszkania wyniósł prawie 70 tys. Całkowicie przystosowany dla osoby na wózku lub z balkonikiem.

 

Dałam sobie rade z remontem to i dam z domem.

Jasne że to nie to samo , ale..

 

A tu masz moje ceny :) http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175027-Marzy%C4%87-ka%C5%BCdy-mo%C5%BCe-%28dom-do-300-ty%C5%9B-z%C5%82%29/page66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg czego sa ustalane te koszty tzn. na ile sa wiarygodne wg Ciebie?

 

To jest wstępny wskaźnik, określony na podstawie średnich kosztów w Polsce i w woj. dolnośląskim oraz "uzupełniony" o średnią cen z danej miejscowości (różnice są duże)

W przypadku konkretnej analizy, korygujemy o dodatkowe koszty np. przyłączy, które wymagają dalszego doprowadzenia mediów.

Jest to cena samego domu - bez zagospodarowania terenu, ogrodzenia, utwardzenia dojazdów i dojścia do budynku.

Cena za budowę przez firmę.

Ceny materiałów budowlanych (ze średniej półki) w detalu, pomniejszone o "normalne" upusty na danym terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już dom 150m2. Całość, włącznie z przyłączem gazowym + prąd + przyłącze kanalizacyjne + elektryk, hydraulik + tynki idt. wyniosło mnie 320 tys. zł. z podłogówką.

Ziemia pod trawę + ogrodzenie frontowe około 12 tys. zł.

Kuchnia 15 tys. + meble w salonie, w sypialni i u dzieciaków + łazienka = nie chce mi się tego liczyć, ale całość przekroczyła 400 tys zł. (.....).

 

Jak się to ma do informacji w profilu: "kiedyś zbuduję" ? Ładnie tak kłamać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne wojny tutaj, jak zwykle co pare stron :)

 

A rachunek jest bardzo prosty. Prosze przyjac m2 domu 2500 brutto dla domow z przedzialu 100-150 m2.

 

Robocizna to ok. 40-50% kosztow calosci.

 

Czyli 100m2 to samych materialow bedzie ok 130 tys, mowimy oczywiscie o samym budynku, dzienniki budowy samorobow pokazuja, zeby ogarnac wjazd, brame, troche ogrod to trzeba nieco dorzucic :)

 

Jesli ktos celuje w 150m2 to same materialy wyjda ok. 180-200 tys, i to przy zalozeniu 100 % prac tymi recami !!!

 

Czy mozna postawic i urzadzic dom za 200 000? Jasne, ze mozna, ale trzeba sie narobic !!!

 

Jeszcze raz polecam dzenniki samorobow, tam jest naprawde kopalani wiedzy co za ile i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykończenie zaczynam, do tej pory poszło ok 110 tyś, jeszcze 20tyś i można będzie mebelki wstawiać.

110 tys , ale na co? na wykonczenie ? czy w ogole?

A z innej beczki.

Tak się zastanawiam odnosnie tych wycen . Mowimy o jakim standardzie ? Ilu litrowy dom? Normowy czy ponadnormowy.Ponadnormowy o ile?

 

Sasiad pyta mnie: ile zuzywasz rocznie na ogrzewanie ?

A jakie ma to znaczenie jesli nie skonfrontuje się tego z kwotą inwestycji?

Przecież spokojnie można zjechać do poziomu powiedzmy 300zl/rok na CO w domu 150m2 -500m3 kubatura , tylko jakim kosztem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

110 tyś wydałem do tej pory. Pow zabudowy 80m2 poddasze użytkowe, dach 2 spadowy 150m dachówka ceramiczna, płyta fundamentowa, ściany beton komórkowy, strop z dwuteowników drewnianych. Niewielki GWC rurowy. Jeszcze nieocieplone, ale to będzie robione po przeprowadzce. Większość ogrzewania zapewnią mi solary planuję na nie wydać nie więcej niż 2tyś. Zaraz ktoś napisze, że jestem trollem. Część ogrzewania grzałkami a część pompa ciepła, chociaż może się okazać, że to zbędny wydatek. Jeśli moje obliczenia nie są błędne, to w ostatecznym rozrachunku powinienem się zbliżyć do domu pasywnego. Zastosowałem dużo rozwiązań niekonwencjonalnych nigdzie indziej nie spotykanych, ale to inna bajka. Wszystko budowane samodzielnie czasem z synem i żoną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

110 tyś wydałem do tej pory. ....

super byloby jakbys kiedys opisal rozwiazania.

Uwielbiam jak jest coś robione na maximum z minimum bez powaznej stracie na jakości.

Dom za 700 tyś to można przez telefon postawic nie przyjeżdzajac na budowe.

W takich pieniadzach jak Ty piszesz to już się trzeba mocno pochylić . A jeszcze jak wyjdzie standard okołopasywny ?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzę, że kolega mieszka niedaleko. Zapraszam przy okazji na budowę. Mam się czym pochwalić a i piwka też się możemy napić.

 

pewnie, w skarżysku jestem co dwa-trzy tygodnie, więc chętnie skorzystam, zwłaszcza ze piszesz o paru ciekawych rozwiązaniach które zastosowałeś.. u mnie też parę nietypowych rozwiązań jest.. załóż dziennik budowy to pewnie ktoś skorzysta.. a co do kosztów - to kluczem u Ciebie są dwie rzeczy powierzchnia i wszystko samemu.. opisz coś więcej to moźe coś się doradzi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

110 tyś wydałem do tej pory. Pow zabudowy 80m2 poddasze użytkowe, dach 2 spadowy 150m dachówka ceramiczna, płyta fundamentowa, ściany beton komórkowy, strop z dwuteowników drewnianych. Niewielki GWC rurowy. Jeszcze nieocieplone, ale to będzie robione po przeprowadzce. Większość ogrzewania zapewnią mi solary planuję na nie wydać nie więcej niż 2tyś. Zaraz ktoś napisze, że jestem trollem. Część ogrzewania grzałkami a część pompa ciepła, chociaż może się okazać, że to zbędny wydatek. Jeśli moje obliczenia nie są błędne, to w ostatecznym rozrachunku powinienem się zbliżyć do domu pasywnego. Zastosowałem dużo rozwiązań niekonwencjonalnych nigdzie indziej nie spotykanych, ale to inna bajka. Wszystko budowane samodzielnie czasem z synem i żoną.

 

Takich głupot dawno tu nie było. Niby meble wstawia ale ocieplenia nie ma, CO również nie ma (brak pompy), grzanie solarami na które wyda 2 tyś.

 

Może poprosimy o fotki tego cuda.

 

Nie wierzę w to co czytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Wymiana doświadczeń zawsze wskazana. Zacznę od podstaw. Płyta fundamentowa - jako podbudowa użyte szkło piankowe. Materiał znaleziony przypadkiem jako zamiennik żwiru. Cena żwiru w okolicach Skarżyska dochodzi do 100 zł za tonę. potrzebne mi było 33m3 czyli ok 70 t. koszt łatwo policzyć. Znalazłem zamiennik w Niemczech. cena za m3 bardzo przyzwoita. Szkło piankowe załatwiło mi szereg problemów związanych z podciąganiem kapilarnym.

Poziom wody na działce bardzo wysoki. Jak rozpoczynałem budowę 5 lat temu żeby wykopać dziurę 0,5 m musiałem mieć pompę włączoną, a lato 2010 było bardzo suche. Moja płyta i ściany na niej stojące nie mają żadnej hydroizolacji. Nigdzie nic nie podciąga.

Dobra północ już, koniec pisania. Następne odcinki wkrótce. Może nawet dziennik założę, ale to trochę czasu potrzeba a ja tylko w niedziele mogę. Tak mnie dzisiaj zebrało na pisanie po sobotnim spotkaniu w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...