Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No i jeszcze elewacja ocieplenie, zródło ciepła wykończenie podłóg na tym metrażu.

 

Ocieplenie zrobione - juz mowilam, tynkow na elewacji nie mamy, na razie:). zrodlo ciepla - kominek z rozprowadzeniem ciepla - wygrzewa caly dom do 34 stopni )) Nikt nam na poczatku nie wierzyl ze sam kominek moze ogrzac caly dom 200m2, ale po wizycie przekonywali sie i szli w nasze slady;). oprocz tego mamy kilka metrow ogrzewania podlogowego elektrycznego, ale nie korzystamy z niego bo okazalo sie ze nie jest to potrzebne.Co do wykonczenia podlog - najlepsza rzecz ktora znalazlam to system do poziomowania plytek, o taki :http://perfectlevel.pl/nowa/, tu mozna zobaczyc jak to wyglada https://www.youtube.com/watch?v=PeVsOR13XT4. Okazalo sie ze istnieje wiele podobnych systemow i ludzie chetnie korzystaja z tego rozwiazania. Co rowniez uczynilismy. Wiec odpadly koszty na glazurnika. panele tez mozna polozyc samemu i to w kilka godzin.

Edytowane przez Umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Piszesz okna z montażem na 8% ,czyli zamknięcie SSO było już na nowych zasadach jak to się ma do kwoty wydanej na starych zasadach zwrotu vatu.

 

no przepraszam, pomylilam sie - 7%, teraz pomagam z fakturami przyjaciolce wiec % mam pomieszane.

 

Chociaz nie, mielismy jeszcze odliczane plyty g-k i jeszcze cos juz z 23% Vat, juz po przeprowadzce.

Edytowane przez Umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plytki juz mowilam - po 23 z groszami za m2, do lazienki na dole nie kupowane bo mamy farbe na scianach zamiast plytek pod sufit, do kuchni tez nie bo mam na razie tez farbe zmywalna, ale planuje szklo przy okazji zmiany mebli.

Czyli to taka wersja "na razie" :) Ja też nie mam płytek w kuchni na ścianach. Czyli do "prawdziwego szczęścia" potrzeba jdynie zmiany mebli i szkła na ścianach. Ok. Ja wybrałam robienie "na gotowo" - bez wymiany mebli i ze szkłem na ścianach za pierwszym podejściem, ale każdy ma inaczej. Te płytki za 23 pln też będziecie wymieniać?

 

G-k - wlasnorecznie, materialy nie kosztowaly drogo,
- własna praca to zdecydowanie mniej kosztów. Ale materiały i tak coś kosztują.

oswietlenie - tam gdzie nezbedne, sukcesywnie dokupywane, ale punkty zrobione gdzie tylko dusza zapragnie, wiec mozna w kazdej chwili zamontowac.

"można zrobić" - czyli nie ma. Kolejny koszt, którego nie ma na Twojej liście.

 

Bialy montaz - nie bardzo rozumiem co to, bo zadnej prowizorki nie mamy i wszystko bylo robione raz a dobrze.

 

Biały montaż to umywalki, sedesy, deski, wanny, bidety, prysznice (kabiny) etc. Jak kto chce może dorzucić geberity. Powyżej piszesz o zmianie mebli i szkle... więc chyba jednak nie do końca "raz a dobrze"

 

Meble do kuchni z ikea, jak juz mowilam, jak zwykle - promocja - za kazdy wydany 1k 100zl oddaja, meble kosztowaly ok 4k, szafka narozna, 3 z szufladami, slupek, plus blaty i front do zmywarki, plus szafki wiszace x 3 dlugie. Sprzet agd ze sklepu internetowego: lodowka, okap, piekarnik, plyta indukcja. Kuchnia nie powiem ze duza, 9m2 ale otwarta, prawdopodobnie pojdzie na przemeblowanie za pare lat bo szare fronty z polyskiem przy naszej twardej wodzie to udreka)...

Da się to zrobić - Pewnie jakiś zlew i baterie by się przydały - ale ok. Na sprzęcie można zaoszczędzić - te starsze są często w dobrych cenach.

 

Nie napisałaś co macie na podłodze(a sorry, doczytałam - w całym domu macie te płytki po 23 pln za metr ?), czym obłożone schody etc...plus tynkowanie.

 

Praca własna - zamiast glazurnika - to jasne.

 

Moi znajomi wprowadzili się do domu z wylewką na podłodze i zamiast szafek mieli konstrukcje z cegieł z firaneczkami.I też było fajnie :) Po latach zmienili, choć mnie się bardziej podobała prowizoryczna wersja. Mieli jedną łazienkę zrobioną zamiast obu- da się mieszkać. Ale dopiero jak skończyli wszystko w domu można było mówic o jego koszcie.

 

Jednak my tu rozmawiamy o tym, co można wybudować za 200k. Jaki metraż . I chodzi tu o dom GOTOWY. Czy na pewno rozmawiamy o tym samym?

Edytowane przez Nefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Późno już, a i tak kwota robi wrażenie.

 

Duzo czy malo?

 

W tej kwocie sa jeszcze wydatki na plot - 360mb, siatka zgrzewana ocynk powlekana plastykiem Betafence, promocja w Castoramie, rolka 15mb wys. 1.5m po 89zlotych... wyszlo ponizej 2.5k z transportem, a cena za metr to mniej niz 4 zlote, nie znalazlam taniej. Marna plecionka kosztowala od 6.5 za m2. Nie jest zamontowana ale slupki kupione i wszystko czeka na swoj czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to taka wersja "na razie" :) Ja też nie mam płytek w kuchni na ścianach. Czyli do "prawdziwego szczęścia" potrzeba jdynie zmiany mebli i szkła na ścianach. Ok. Ja wybrałam robienie "na gotowo" - bez wymiany mebli i ze szkłem na ścianach za pierwszym podejściem, ale każdy ma inaczej. Te płytki za 23 pln też będziecie wymieniać?

 

- własna praca to zdecydowanie mniej kosztów. Ale materiały i tak coś kosztują.

 

"można zrobić" - czyli nie ma. Kolejny koszt, którego nie ma na Twojej liście.

 

 

 

Biały montaż to umywalki, sedesy, deski, wanny, bidety, prysznice (kabiny) etc. Jak kto chce może dorzucić geberity. Powyżej piszesz o zmianie mebli i szkle... więc chyba jednak nie do końca "raz a dobrze"

 

 

Da się to zrobić - Pewnie jakiś zlew i baterie by się przydały - ale ok. Na sprzęcie można zaoszczędzić - te starsze są często w dobrych cenach.

 

Nie napisałaś co macie na podłodze(a sorry, doczytałam), czym obłożone schody etc...plus tynkowanie.

 

Praca własna - zamiast glazurnika - to jasne.

 

Moi znajomi wprowadzili się do domu z wylewką na podłodze i zamiast szafek mieli konstrukcje z cegieł z firaneczkami.I też było fajnie :) Po latach zmienili, choć mnie się bardziej podobała prowizoryczna wersja. Mieli jedną łazienkę zrobioną zamiast obu- da się mieszkać. Ale dopiero jak skończyli wszystko w domu można było mówic o jego koszcie.

 

Jednak my tu rozmawiamy o tym, co można wybudować za 200k. Jaki metraż . I chodzi tu o dom GOTOWY. Czy na pewno rozmawiamy o tym samym?

 

Plytek wymieniac nie bedziemy ) podoba mi sie jak to wyglada, normalny chinski gres polerowany kremowy, jakosc bardzo dobra, podejrzanie tanio? - w Leroy w promocji, wykupilam wszystko co mieli - to bylo 2 palety chyba.

Nie mowie ze do szczescia brakuje szkla na scianie - mowie ze mam w planach ale nie koniecznie, byc moze. Zmiana mebli tez nie jest przesadzona - mowie tylko ze raczej drugi raz nie kupilabym w tym kolorze ze wzgledu na twardosc wody, ale nie jest to 100% decyzja ze zmienimy.

Oswietlenie - jest tam gdzie jest potrzebne, pozostale miejsca to raczej juz bajery na pokaz, mona zrobic i zrobimy, powoli, nam sie nie spieszy)).

Bialy montaz jak go opisujesz - mamy, i deski z geberitami (tyle ze Tece, nie Geberit), i umywalki i kabine z sauna parowa, i wanne z bidetem.

 

Przeoczylam. Zlew i stary sprzet) Nie )) az tak zle nie jest)) zlew mam granitowy czarny.

Sprzet AGD nowy ze sklepu internetowego , tak jak pisalam )). Kupowane wszystko bylo na przelomie 2010/2011 roku.

Edytowane przez Umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak stawiam na to, że kluczem do sukcesu jest własna praca :

 

instalacja wodna

kanalizacja

elektryka

 

g-k

malowanie

okładziny podłóg

malowanie

 

dopisz, jeśli o czymś zapomniałam....

 

... i brak bajerów na pokaz :)

 

i niewygórowane potrzeby jeśli chodzi o materiały. Panele mają w Obi za 9,99 za mkw :) Można, ale to wyjdzie bardzo drogo.

 

Kupowałam kuchnię do części mieszkalnej dla mojej teściowej - wszystko z Ikea od góry do dołu (włącznie z AGD, transportem, składaniem) - zmieściłam się w 18k. Kuchnia ma może 6 mkw. Może bez transportu i składania zamknęłabym się w 9k.....Nie, to niemożliwe :)

 

System poziomowania ...hm... wiesz, można to robić poziomicą :) Ale klej/fugi trzeba kupić. Na górze też macie płytki na podłogach? Można tanie. Ale to ma krótkie nogi.

 

 

Możliwe jest zbudowanie domu tanio przy pewnych założeniach : niedrogie materiały i bardzo dużo pracy własnej. Nie ma innej drogi.

 

Czy media mieliście na działce?

Ile macie łazienek w projekcie (i ile wykończonych)?

Jakie planujecie ogrzewanie - czy ten kominek to PW?

Czym macie obłożone schody? jakie balustrady?

Co macie na podłodze na górze? Okna dachowe w tych 15k?

Czy macie drzwi wewnętrzne?

 

Trzeba być dokładnym, bo ktoś może poczytać ...

Edytowane przez Nefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo czy malo?

 

W tej kwocie sa jeszcze wydatki na plot - 360mb, siatka zgrzewana ocynk powlekana plastykiem Betafence, promocja w Castoramie, rolka 15mb wys. 1.5m po 89zlotych... wyszlo ponizej 2.5k z transportem, a cena za metr to mniej niz 4 zlote, nie znalazlam taniej. Marna plecionka kosztowala od 6.5 za m2. Nie jest zamontowana ale slupki kupione i wszystko czeka na swoj czas :)

 

 

Compiemu się pomyliły koszty z naliczonym od nich Vatem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak stawiam na to, że kluczem do sukcesu jest własna praca :

 

instalacja wodna

kanalizacja

elektryka

(rozumiem, że media mieliście już na działce)

g-k

malowanie

okładziny podłóg

malowanie

 

dopisz, jeśli o czymś zapomniałam....

 

... i brak bajerów na pokaz :)

 

i niewygórowane potrzeby jeśli chodzi o materiały. Panele mają w Obi za 9,99 za mkw :) Można, ale to wyjdzie bardzo drogo.

 

Kupowałam kuchnię do części mieszkalnej dla mojej teściowej - wszystko z Ikea od góry do dołu (włącznie z AGD, transportem, składaniem) - zmieściłam się w 18k. Kuchnia ma może 6 mkw. Może bez transportu i składania zamknęłabym się w 9k.....Nie, to niemożliwe :)

 

System poziomowania ...hm... wiesz, można to robić poziomicą :) Ale klej/fugi trzeba kupić. Na górze też macie płytki na podłogach? Można tanie. Ale to ma krótkie nogi.

Ile macie łazienek w projekcie?

 

Możliwe jest zbudowanie domu tanio przy pewnych założeniach : niedrogie materiały i bardzo dużo pracy własnej. Nie ma innej drogi.

 

No nie wiem... mialam akurat bardzo wygorowane potrzeby jesli chodzi o materialy))). Wlasnie mowie ze moznaby bylo mocno taniej - welna nie rockwool toprock i superrock a tansza z marketu, styro nie 0.038 a 0.042 z marketu, plytki nie gres polerowany 40x40 a jakies tam, panele nie classen a4 8mm po 27zl (promocja) a wlasnie takie jak mowisz z OBI po 10zl, farbe nie caparol alpina i tikkurila a cos tam, bloczki nie ytong z niemiec klasy 400 a zuzlobetonowe czy jeszcze lepiej jakis porotherm ;) , beton nie b25 a b15, meble nie z ikea za 4tys a z osiedlowej biedronki za... nie wiem), sprzet AGD nie nowy ze sklepu a jakis ze zwrotow z GB (nie wiem czy jest taki), zlew z odzysku, bateria ze starego mieszkania etc... co by tu jeszcze taniej... a, rury do wody nie pex-al-pex a zgrzewki ze zlaczkami pod cala podloga, kominek nie zeliwny a tez jakis z marketu metalowy, dachowka nie ceramiczna glazurowana a blacha jakas z okolicznej hurtowni. Oczyszczalnia nie sotralentz z dluuuga gwarancja a z Leroy, taki baniaczek szary) Moge dlugo tak wymieniac :)

Edytowane przez Umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nefer,

prawda jest taka ze zrobienie: kanaliza (latwe), woda (latwe, trzeba policzyc i juz), elektryka (dosyc latwe jak sie znasz, ale sama bym sie bala, dobrze ze maz technik-elektronik- mam szczescie :), plus trzeba logicznie pomyslec i policzyc), g-k (latwe, jedyny minus to pyl), malowanie (latwe), panele (latwe), plytki (z systemem latwe), welna (latwe ale w zyciu wiecej welny, gdybym jeszcze raz budowala to w dach poszedlby styro), ocieplenie (latwe, na pianke super szybko), zmontowanie mebli z ikea (latwe). To wszystko pozwolilo nam zaoszczedzic ogrom pieniedzy. Z tym wszystkim bez najmnieszego problemu poradzi sobie kazdy facet u ktorego rece rosna nie z ... tylko z odpowiedniego miejsca). Oraz nie jedna kobieta. Jezeli czlowiek chce budowac dom to moja rada - nie myslec ze "ja wam place wy robcie", tylko czytac, szukac info w necie, sprawdzac, dowiadywac sie, czytac forum)) MYSLEC. I NIE BAC SIE :)

Jak slysze ze jeden punkt u elektryka kosztuje 30zl to wiedzac jak to jest robione krew mi zalewa, jak slysze ze u fahoffca od wody podlaczenie umywalki to 120zl to zaczynam zastanawiac sie nad zmiana zawodu, rozlozenie rurek kanalizacji na plycie fundamentowej za 1k zlotych - reka mi sama lapie za siekiere. Na budowie ekipa, kazda, bedzie drenowac wasza kieszen jak tylko sie da, opowiadac przerozne bzdury z takim wyrazem na twarzy ze az strach zapytac o cos. A tak naprawde nic nie wiedza, za az jakze to rzadkim wyjatkiem. Styro na pianke??? - nie no pani bzdury opowiada, okno dachowe tak montowac??? - nie no instrukcje jakis glupek pisal, przeciez my od lat robimy i jest dobrze etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 Czy media mieliście na działce?

2 Ile macie łazienek w projekcie (i ile wykończonych)?

3 Jakie planujecie ogrzewanie - czy ten kominek to PW?

4 Czym macie obłożone schody? jakie balustrady?

5 Co macie na podłodze na górze? Okna dachowe w tych 15k?

6 Czy macie drzwi wewnętrzne? Trzeba być dokładnym, bo ktoś może poczytać ...

 

1 Nie, zrobiono szafke elektr. tydzien przed kopaniem fundamentow a wode w trakcie kopania

2 2 lazienki, 1 wykonczona, 2 - sprzety sa zamontowane

3 Ogrzewanie juz zrobione. Kominek nie PW, rozprowadzenie powietrza plus drugi rodzaj - elektryczne ogrzewanie podlogowe, ok. 6m2

4 panele. g-k

5 Panele. Nie, okno dachowe jedno nad schodami i je doswietla, roto pvc 90 na 140. Okien dachowych nie mamy ze wzgledu na to ze w pokojach na poddaszu mamy okna duze plus 2 pary drzwi balkonowych - wyjscie na taras.

6 Na razie mamy 2 sztuki do lazienek, bedziemy powoli dokupywac, sa w ciaglej sprzedazy, firma radex model lazio sosnowe, polakierowalismy matowym bezbarwnym.

Edytowane przez Umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umka napisz jeszcze jak praktycznie wyglądało budowanie, te 2 lata budowy ile czasu Ty, mąż spędzaliście na budowie. Wiem pewnie trudno to dokładnie podać ale podaj czy poświeciliście średnio 1,3,5,10 godzin dziennie (każde z was). Czy mieliście dodatkowo darmowa pomoc, ojciec teść, szwagier brat itd.

To istotne informacje przy obniżaniu kosztów.

 

 

 

Umka daj spokój - tutaj jest "religia" za niżej niz 2500 pln za m2 domu wybudowac się nie da a kto tak pisze to heretyk i kłamca, który powinien spłonąć na stosie bo podwazył ekshiomat

 

Nie religia, tylko zauważ że budowanie samemu to ogromne ilości czasu na to, nie każdy może zostawić pracę zawodową na czas budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meble do kuchni z ikea, jak juz mowilam, jak zwykle - promocja - za kazdy wydany 1k 100zl oddaja, meble kosztowaly ok 4k, szafka narozna, 3 z szufladami, slupek, plus blaty i front do zmywarki, plus szafki wiszace x 3 dlugie. Sprzet agd ze sklepu internetowego: lodowka, okap, piekarnik, plyta indukcja.

Podziel sie znami jak zamontowac sprzet AGD do zabudowy ze sklepu internetowego do mebli z Ikea? Chyba ze to nie byl sprzet do zabudowy

Mozesz napisac ktory sklep sprzedje sprzet pasujacy do mebli z Ikea?

Edytowane przez gambit565
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziel sie znami jak zamontowac sprzet AGD do zabudowy ze sklepu internetowego do mebli z Ikea? Chyba ze to nie byl sprzet do zabudowy

Mozesz napisac ktory sklep sprzedje sprzet pasujacy do mebli z Ikea?

 

Piekarnik do zabudowy spokojnie sie zmiescil plus odpowiednio dociety panel maskujacy zamontowany nad piekarnikiem. Plyta - otwor w blacie, zlew - tak samo.

 

Darmowej pomocy nie mielismy, kazda mozliwa chwile bylismy na budowie.

Edytowane przez Umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umka napisz jeszcze jak praktycznie wyglądało budowanie, te 2 lata budowy ile czasu Ty, mąż spędzaliście na budowie. Wiem pewnie trudno to dokładnie podać ale podaj czy poświeciliście średnio 1,3,5,10 godzin dziennie (każde z was). Czy mieliście dodatkowo darmowa pomoc, ojciec teść, szwagier brat itd.

To istotne informacje przy obniżaniu kosztów.

Chciałbym dopytać jeszcze jak obliczacie "szacunkowy" koszt budowy bazując na tych 2500 zł za metr. Chodzi o powierzchnię użytkową, czy razem z garażem, kotłownią itp. Przykład: interesuje mnie projekt 122mkw + garaż 36mkw + kotłownia 6mkw + strych 27mkw. Na stronie projektu wycena średnia systemem zlecony netto to prawie 400k (brutto 430k). Czy taka wycena jest realna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie religia - 2,500 za mkw to minimum przy zlecaniu firmom.

I wielokrotnie padło tu to stwierdzenie grend :)

Jeśli większość robi się samemu to wyjdzie dużo mniej. Ale oznacza to bardzo duży udział pracy własnej.

Co doskonale widać na przykładzie Umki.

I wiele jest na FM przykładów ludzi, którzy tak robili.

 

Z drugiej strony - Umka jeszcze nie skończyła budowy - na dzień dzisiejszy ma koszty o jakich pisze, ale to nie jest dom wykończony, a jedynie częściowo wykończony. Nie podaje też konkretnych odpowiedzi (schody i balustrady - panele i gk?). I nieco dziwi brak pomocy - mąż musi być bardzo zdolny, że sam, bez pomocy potrafił zrobić tak szybko wszystko o czym pisze Umka.

Wielu rzeczy jeszcze brakuje, więc ciężko podsumować koszty. I robić nadzieję ludziom, który budować sami nie chcą/nie mogą/nie potrafią, że za 1300 się da zbudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dopytać jeszcze jak obliczacie "szacunkowy" koszt budowy bazując na tych 2500 zł za metr. Chodzi o powierzchnię użytkową, czy razem z garażem, kotłownią itp. Przykład: interesuje mnie projekt 122mkw + garaż 36mkw + kotłownia 6mkw + strych 27mkw. Na stronie projektu wycena średnia systemem zlecony netto to prawie 400k (brutto 430k). Czy taka wycena jest realna?

 

 

Nie patrz na powierzchnię użytkową tylko na powierzchnię całkowitą. Garaż też musi mieć cegły na ściany, wylewkę i jaką okładzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na powierzchnię użytkową tylko na powierzchnię całkowitą. Garaż też musi mieć cegły na ściany, wylewkę i jaką okładzinę.

Dzięki, to właśnie chciałem doprecyzować :). Więc z której strony by nie patrzeć wycena biura projektów wydaje się realna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z drugiej strony - Umka jeszcze nie skończyła budowy - na dzień dzisiejszy ma koszty o jakich pisze, ale to nie jest dom wykończony, a jedynie częściowo wykończony. Nie podaje też konkretnych odpowiedzi (schody i balustrady - panele i gk?). I nieco dziwi brak pomocy - mąż musi być bardzo zdolny, że sam, bez pomocy potrafił zrobić tak szybko wszystko o czym pisze Umka.

Wielu rzeczy jeszcze brakuje, więc ciężko podsumować koszty. I robić nadzieję ludziom, który budować sami nie chcą/nie mogą/nie potrafią, że za 1300 się da zbudować.

Nie krytykujac Umki, to co podala wydaje mi sie troche malo wiarygodne. Nawet biorac pod uwage to ze miala bardzo duzy wklad pracy wlasnej, duzo materialow kupila w promocji to i tak na taki duzy dom same materialy nie byly za darmo. Dachowka byla po 23 zl/metr a gasiory, dachowki krancowe, kominki itd byly za darmo? To nie dachowka robi cene dachu tylko cala reszta. Dekarze tez przyszli i polozyli dach za 1000PLN. Plyta gk owszem sa tanie i czesto w promocji w marketach budowlanych ale do tego trzeba jeszcze mase innych rzeczy zeby cos z tego powstalo. Beton na te wielkie schody i tarasy tez byl po 80PN/m3? Kominek tez za darmo- najtanszy wklad 1000, obudowa jak sie wzsystko zsumuje 1000, turbina 300, sterownik 200, komin do kominka, przewody do rozporowadzenia itd. a to wszystko sie gdzies sumuje. Co z tego ze anemostat kosztuje 13PLN jak potrzebujesz ich np. 8. itd.

Zobacze realne zestawienie kosztow i materialow to Umka stanie sie moim guru taniego budowania. Narazie widze ze ten dom ktory byl pokazany do tanich w budowei nie powinien nalezec, chocby ze wzgledu na ogormny taras na dachu i duze zelbetowe schody. Technologia tez nie z tych gdzie naklad pracy jest mniejszy. To takie troche opowiesci jak o szwagrze ktorego, kolega ma kolege ktory jezdzil kiedys tirem i wybudowal dom pasywny za 80 tys.

Niestety zdjecie z ogoromnym tararasem na dachu i lamanym dachem krytym dachowka Umka juz usunela....

Edytowane przez gambit565
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...