Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Na swoim przykładzie chciałem pokazać, że przy moim stylu budowania pt "mały domek, z solidnych materiałów, ekipami" można liczyć budżet na 350-400tyś zł lekko bez działki.

 

Takie są dla mnie realia i w tym stylu budowa musi tyle kosztować. .

 

Wreszcie realny głos rozsądku...

Od dawna powtarzam, że statystyczny dom MUSI kosztować ok 3-3,5 tys zł za każdy m2 powierzchni licząc całą budowę do wprowadzenia, Twoje wydatki i wnioski są potwierdzeniem mojej tezy (125 x 3000 = 375 tys zł)

 

Oczywiście można duuużo drożej, ale nie da się dużo taniej pomimo, że chciałoby się ;)

 

Każdy kto nie jest w stanie sam pobudować sobie domu powinien zakładać takie koszty po to żeby się niemiło nie rozczarować w trakcie procesu budowlanego gdy skończą mu się te zakładane 200 tys a dom nie będzie się jeszcze nadawał do zamieszkania i dużo mu będzie do tego stanu brakowało

druga rzecz to (na co słusznie zwrócił uwagę kolega Antymateria) to sposób przeliczania tego wskaźnika - nie można brać pod uwagę powierzchni użytkowej tylko powierzchnię fizyczną bo każdy m2 stropu, dachu, posadzki kosztuje konkretne pieniądze, nie jest za darmo. Powierzchnia użytkowa to sztuczny twór, który ma się nijak do kosztów budowy. Można mieć dom o powierzchni użytkowej 100 m2 i powierzchni fizycznej 100 m2 a można mieć 100 m PU przy powierzchni fizycznej ok 200 m2 (niska ścianka kolankowa na poddaszu, duży garaż,kotłownia).

 

Oczywiście można marzyć i wierzyć, jednak w budownictwie lepszym rozwiązaniem jest twarde stąpanie po ziemi i zdrowy rozsądek oraz sprawny kalkulator...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wpierw przedstawię moją sytuację - może ktoś skorzysta, a na samym końcu postu będzie WNIOSEK.

 

SYTUACJA:

Buduję mały domek 10x8,5m z poddaszem użytkowym, PU 125m2. Prosta stodoła z dwuspadowym dachem. Metoda gospodarcza - polecane i sprawdzone ekipy.

 

Jestem przykładem inwestora, który nie ma czasu siedzieć na budowie (praca). Koordynuje i kontroluję budowę. Buduję z dobrych materiałów, zależy mi na jakości i bezpieczeństwie.

 

W czwartek będzie zalewany strop. Na chwilę obecną wydałem około 73 tyś zł bez działki i mediów.

 

W tej cenie są:

- badania geotechniczne 1 tyś zł

- płyta fundamentowa jak pod dom pasywny (25cm styro) 31,2 tyś,

- materiały na ściany Porotherm profi 25cm, 18,8cm i 11,5cm około 13 tyś zł,

- stal 2,6 tyś zł

- strop Teriva 3,4 tyś zł

- droga dojazdowa 5 tyś zł,

- nadproża systemowe, cegła pełna 2,6tyś zł

- garaż 1,4tyś zł

- papierologia (różne drobne papierki+projekt+kierownik+geodeta) około 10 tyś zł

- deski, stemple - około 2,8 tyś zł

- inne drobne wydatki - łopata, kilof, metry, poziomica, sznurki, kłódki i takie tam

 

Koszt ekipy od SSO : 32 tyś zł brutto

 

Na tym etapie materiał + koszt ekipy to już wychodzi 102 tyś zł brutto. A nie mam jeszcze materiału na dach i dachówki - zakładam koszt około 30tyś zł. Nie mam też przyłączy gazu, wody, kanalizacji i ostatecznego przyłącza prądu o mocy 16KW.

 

Nie musiałem robić:

- ogrodzenia (kupiłem ogrodzoną działkę)

- przyłącza prądu (jest prowizorka 5KW)

 

Co ciekawe koszt fundamentów tradycyjnych wychodził drożej niż płyta fundamentowa.

 

Jeżeli zamknę się z SSO w 140 tyś zł bez mediów - będzie dobrze.

 

Na wykończeniówkę zakładam minimum 200 tyś zł. Podłogówka + CO kompletna instalacja (kocioł gazowy)+woda+wentylacja (z rekuperatorem) to 55tyś zł przez porządną firmę.

 

 

WNIOSEK

Na pewno da się zbudować dom za 200 tyś zł, ale ilu ludzi ma do tego umiejętności, czas, wiedzę, pomoc znajomych/rodziny i gigantyczną chęć?

 

Na swoim przykładzie chciałem pokazać, że przy moim stylu budowania pt "mały domek, z solidnych materiałów, ekipami" można liczyć budżet na 350-400tyś zł lekko bez działki.

 

Takie są dla mnie realia i w tym stylu budowa musi tyle kosztować. Na pewno można taniej, ale też i drożej. Nie jestem bogaczem, po prostu taki styl budowy wybrałem i wątpię, że gdziekolwiek ktoś rąbie mnie na koszty, bo wszystko sprawdzam i wyceniam u wielu firm.

 

Budowa kosztuje! Ale jest to też ewidentnie pole do popisu dla osób, które mają czas, wiedzę, znajomości i smykałkę.

 

Koszt nieprzeliczalny NERWY na budowie. Już miałem parę sytuacji stresowych i sypały się k i ch. Tego chyba się nie da uniknąć.

 

Jeżeli kogoś interesuje jak skończyły się koszty - odezwijcie się do mnie za jakiś czas na priv ;) Mam wszystko w excelu dokładnie spisane.

 

Bogu dziękuję, że nie skusiłem się na projekt gotowiec, gdzie PU na ładnych obrazkach strony z gotowymi projektami wychodził 135m2 a po podłogach 230m2 (projekt Karmelita 2M). Dziwiłem się, że ludzie piszą o tym projekcie 500-600tyś zł na gotowo. Teraz już wiem, że jest to realne. Wybrałem projekt indywidualny i to jedna z moich najlepszych decyzji w życiu. Mogłem się nieźle wkopać.... patrzyłem sercem i oczami na projekty za 500-600tyś zł i myślałem 300tyś max! A dopiero jak przyszło budować zobaczyłem jak pieniądze uciekają. A przede mną wykończeniówka :)

 

Proponowano mi dom szkieletowy o takim samym metrażu jak mój murowany za 300tyś zł brutto od dwóch firm bardzo bliskich rodzinie. Podziękowałem, za drogo jak na drzewo z wełną w środku. Wolę solidny mur.

 

Może komuś pomoże mój post....

 

Potwierdzasz to co u mnie wychodzi. Z tym ze ja mam droższe mury bo z ytonga forte, teriva wieksza powierzchnia bo parterowka.

 

Dezet jak widzisz nie tylko u mnie koszty takie wychodzą. A jak chcesz wiedziec porównując wydatki, które ponioslem to wg strony z projektem mam koszt minimalny zlecony. Tam to chyba domyślnie jest cena netto. A ten projekt ma juz kilka lat wiec kosztorys tez chyba nie aktualizowany.

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, takie są koszty jeśli samemu nic się nie robi, wszystko robią firmy, a nie pan Kazio spod sklepu. Ten wątek, "dom za 200 tys" powinien mieć w temacie gwiazdkę, a na dole objaśnienie "dotyczy tylko samorobów". Budując samemu mały prosty domek można zmieścić się w tej kwocie, to nie raz było powtarzane. Na pracy własnymi rękoma można nie mała kwotę zaoszczędzić. Przykładowo ja teraz robię pokrycie garażu blachodachówką. Wycenę miałem na 5200 (materiał + robocizna), miałem trochę wolnego czasu, więc sam za to wziąłem sie, blachodachówkę kupiłem trochę droższa niz w wycenie, rynny trochę tańsze. Mnie koszt wyniesie ok 2800, okazało się ze w wycenie nie było wszystko uwzględnione, zatem pewnie zlecając zapłacił bym ok 5500, czyli różnica ok 50% w kosztach zrobić samemu a zlecić. Na innych etapach budowy oszczędności mogą się różnić, ale podejrzewam, że całościowo koszt robocizny przy budowie domu to może być 30-40%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie do gorszej a być może do lepszej, bo możesz Sobie pozwolić na ekipę budowlaną i nie musisz sam się z tym męczyć po godzinach i weekendami, tyle, że przy takim rozwiązaniu koszta robocizny zazwyczaj są sporo wyższe a niewiele ludzi ma takie możliwości finansowe i choćby sie zes*** to i tak muszą budować z pomocą bliskich (lub w ogóle i pomarzyć o własnym domu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mam to rozumieć pozytywnie czy negatywnie. Należę do jakiejś gorszej grupy budujących?

Dlaczego gorszej.Wypowiadasz się w temacie budowy domu do 200k a budując dom firmami z takim budżetem jaki zakładasz to żaden problem każdy nawet tzw. lajkonik dałby radę.Tak jak napisałeś nie masz czasu,umiejętności,wiedzy,chęci czy pomocy rodziny to bulisz za robociznę,która wyniesie Cię jak pisał Sylwekr pewnie ze 30, 40% .W twoim przypadku tylko na samym fundamencie robiąc tradycyjny i samemu można było przyoszczędzić spokojnie 15 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Chciałem mieć jasność przekazu.

 

Gdybym miał możliwość, pracowałbym z dziką radością na budowie codziennie. Może kiedyś się przebranżowię :)

 

Wracając do tematu wątku... Patrząc na moje koszty materiałów i robocizny uważam, że da się zbudować dom za 200 tyś zł, ale jak to już zostało wielokrotnie powiedziane - trzeba spełnić szereg warunków.

 

Mam nadzieję, że przedstawiając swój przykład wniosłem coś do wątku i komuś się to przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Chciałem mieć jasność przekazu.

 

Gdybym miał możliwość, pracowałbym z dziką radością na budowie codziennie. Może kiedyś się przebranżowię :)

 

Wracając do tematu wątku... Patrząc na moje koszty materiałów i robocizny uważam, że da się zbudować dom za 200 tyś zł, ale jak to już zostało wielokrotnie powiedziane - trzeba spełnić szereg warunków.

 

Mam nadzieję, że przedstawiając swój przykład wniosłem coś do wątku i komuś się to przyda.

Rozumiem że nie masz możliwości jak i wielu innych budujących.Ja jakbym miał kasę to też nie robiłbym samemu.To niestety sporo wyrzeczeń,w moim przypadku prawie dwa lat wyjęte z życiorysu.Każde popołudnie,weekend,wolny dzień,urlop spędzony na budowie ale nie żałuje i uważam że było warto bo zawsze marzyłem o własnym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie koszt wyniesie ok 2800, okazało się ze w wycenie nie było wszystko uwzględnione, zatem pewnie zlecając zapłacił bym ok 5500, czyli różnica ok 50% w kosztach zrobić samemu a zlecić. Na innych etapach budowy oszczędności mogą się różnić, ale podejrzewam, że całościowo koszt robocizny przy budowie domu to może być 30-40%

Chyba ktos podawal tutaj ile wynosza srednio koszty robocizny i o ile sobie dobrze kojarze to bylo to cos 40-50% albo 40-60% kosztow calosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

My jesteśmy na etapie zalewania stropu. Budujemy z keramzytu ( fundament też z keramzytu). Buduje ekipa. Na tę chwilę wydaliśmy 25% z 200 tys. Materiały 1 klasa. Mamy już wycenę dachu i okien i nie przeraża nas wizja,że wydamy więcej niż 200 tys.

 

Poprawka do wcześniejszego wpisu.

Mam na myśli, że nie wydamy więcej niż 200 tys. Takie są założenia i na tę chwilę trzymamy się planu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

w kwietniu 2015 roku zaczolem budowe domu 118 m2 powierzchni zabudowy( 139 powierzchni uzytkowej ) fundamenty maja wymiar 14m x 8,5 m

budowa jest na slasku cieszynskim

do budowy zainspirowal mnie uzytkownik forum ja14 ktory postanowil wybudowac dom do 100 tys zl

budowa jest systemem gospodarczym bez kredytu

ja jako pomocnik + murarz /dekarz jako glowny majster

 

stan SSZ zakonczylem we wrzesniu 2015( okna wprawilem narazie tylko na parterze )

sciany sa z porothermu 25 E3

dach zadeskowalem i pokrylem narazie tylko papa

strop teriva

2 kominy

prad z agregatu

garaz jest przylegajacy do budynku i narazie go pominolem jest na tym samym fundamencie co budynek czyli wystarczy postawic 3 sciany i zadaszyc

ze wzgledu na ograniczone fundusze postanowilem go dobudowac pozniej

 

wszystko do tego stanu czyli materialy i robocizna majstra kosztowalo mnie okolo 65 tys zl bez dzialki ktora juz kupilem 3 lata wczesniej

 

>> SSZ.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpg

 

planuje powoli wykonczyc parter zamieszkac i w przyszlosci konczyc poddasze i wcale niemusi to kosztowac 200 czy nawet 300 tys

moze sie zmieszcze w kwocie 120 max 150 tys :)

 

pozdrawiam wszystkich budujacych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale chyba okna/podłogówkę/tynki/gipsy/ocieplenie poddasza/posadzkę trzeba zrobić, nawet jak mieszkasz na dole.

Wszystko też zależy od jakości np okien, można dać 6 tys, można i 30.

Warto by opis był bardziej szczegółowy.

Tak czy siak życzę powodzenia i trzymam kciuki, jak za każdego budującego.

Edytowane przez jarekFTW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za okna na parter zaplacilem 2900 zl juz z montazem sa to okna aluplast ideal 4000 kolor zloty dab

o wymiarach

3szt 120x150

1szt 180x230

1szt 90x90

1szt 90x100

 

pozostalo 4 okna 120x120 na poddasze jeszcze zakupic za 1600 zl

elektryke bedzie robil elektryk

tynki bede robil sam ocieplenie poddasza tez

wylewki jeszcze sie zastanawiam czy maszynowo czy samemu z czyjas pomoca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...