Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To ja juz naprawdę nie rozumiem... najpierw ktos tu radzi, by isc do architekta i stworzyc indywidualny projekt do tych funduszy, a teraz Pan pisze, ze architekci nie maja pohecia o kosztach budowy. No wiec jak moze mi stworzyc taki projekt?

 

To może inaczej - poproś architekta czy podejmie się wyceny i weźmie na siebie nadzór inwestorski gwarantując w umowie wydanie konkretnej kwoty.

 

Jeśli nie robi się nic samemu to trzeba liczyć 1000 zł za M2 SSO, 2000 zł za M2 stanu deweloperskiego, 2500 zł minimum za stan na gotowi z meblami.

 

Oczywiście to tylko sam dom, jeszcze z 30k na ogród/bramę i min. 15000 zł na projekty, pozwolenia, przyłącza.

 

Niestety nie ważne jak mały dom pewne koszty są dość stałe i trzeba to mieć na uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie.

Bardzo proszę doświadczonych w budowaniu o ocenę, czy za max 250 tys. postawie ten dom https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-na-rozstaju-wariant-iii,3266,0%2C0.htm

lub ewentualnie wariant bez garażu https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-na-rozstaju,1521,0%2C0.htm

Mam na myśli do stanu pozwalającego na zamieszkanie, choćby miała być tylko kuchnia, łazienka i jeden pokój.

Później po sprzedaży mieszkania wartego około 150 tys bym zrobił resztę.

Proszę o w miarę realną ocenę, ze wszystkimi pozwoleniami, przyłączami itp. bo taki mam maksymalny fundusz.

Planuję budować systemem gospodarczym, co mogę zrobię sam, a w najbliższej rodzinie elektryk i monter okien, więc często za koszt samych materiałów.

A ogrodzenie itp. mogę zrobić za kilka lat, moi mam nadzieję przyszli sąsiedzi mieszkają bez tego i żyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę parę słów od siebie, bo jakiś czas temu też chciałem wybudować dom za 200 tys. Na dzień dzisiejszy wydałem 230 tys, ale w tym zakup działki (25 tys, tanio, nie będę się rozpisywał dlaczego), garaż wolnostojący 6x9 który też ok 25 tys mnie kosztował (100% praca własna, ściany BK, dach blachodachówka, 2 bramy + drzwi wejściowe, na zewnątrz i wewnątrz siatka klej, posadzka betonowa, instalacja elektryczna). Do tych wydatków też dopisany jest zakup narzędzi (zaczynając budowę miałem wkrętarkę, młotek, poziomice, zatem trochę narzędzi musiałem kupić), ale też zakup przyczepki , czy montaż haka w aucie. W kosztach też ujęte zrobienie projektu, papierologia, przyłącze wody i elektryczne. Zatem na samą budowę domu wydałem domu wydałem ok 165 - 170 tys. Co za te pieniądze zrobiłem: dom parterowy powierzchnia zabudowy 125 m2, użytkowa 105m2, Fundamenty tradycyjne, ocieplone XPS-em 10cm, drenaż wokół, ściany BK + 20 cm grafitu, zaciągnięte klejem, brak struktury, strop monolit, dach pełne deskowanie z dachówką ceramiczna, rynny, podbitka, tynki gipsowe, elektryka skończona, hydraulika skończona (ogrzewanie elektryczne oparte o bufor 1000l, całość podłogówka), instalacje: alarmowa, telewizyjna, odkurzacz centralny, wentylacja mechaniczna z GWC (brak jeszcze samego rekuperatora). Obecnie kładę płytki, do kotłowni było budżetowo, podłoga po 13 zł, ściany po 17, ale w WC (1x1,3m) zaszaleliśmy i same płytki 2 tys. Do tych 200 tys na samą budowę brakuje ok 30 tys i na pewno nie starczy, bo z większych wydatków jeszcze przydomowa oczyszczalnia, kominek, rekuperator, ocieplenie stropu, łazienka, cała kuchnia, elewacja, wykończenie tarasu, drzwi wewnętrzne i cała masa drobiazgów. Stwierdzam jednak że dało by się za 200 tys pobudować dom ok 100 m2, jednak trzeba by jednak robić wszystko na materiałach z najniższej półki i budować tak jak ja.... samemu (Ale czy to by był wtedy dom o którym marzymy ... ?) Budując ekipami nie ma szans, ja zapłaciłem za zrobienie dachu, wstawienie okien, tynki i miksokreta, reszta to wiele dni spędzonych na budowie i tyranie.... jednak warto było marzyć, już możemy po woli planować kiedy przeprowadzka.

 

Policzyłem ile jeszcze będę musiał wydać na dom aby się wprowadzić, wyszło ok 70 tys, Po zamieszkaniu jeszcze trzeba będzie zrobić ogrodzenie frontowe, kostkę itp - ok 50 tys. Zatem cały koszt zakupu działki, budowy domu parterowego 105 m2, garażu wolnostojącego na 2 auta i zagospodarowania działki wyniesie mnie ok 350 tys. Materiały średnia półka, robocizna niemal wszystko sam. Bez działki, garażu, ogrodzenia, kostki było by to ok 250 tys, czyli jak to często piszą na forum ok 2,5 tys za m2. Aby było taniej można zrezygnować z kominka, instalacji alarmowej, odkurzacza centralnego, na dachu tania blachodachówka.... aby było jeszcze taniej zamiast wentylacji mechanicznej grawitacyjna, ocieplenie tylko wymagane minimum, okna drzwi zewnętrzne najtańsze i do ogrzewania "śmieciuch" bo inne będzie nieekonomiczne. Natomiast jeśli nie jesteśmy "samorobami" to trzeba by doliczyć koszt robocizny, myślę że to w przeliczeniu na m2 dodatkowo 1 tys. Zatem dobrze kalkulujcie mając 200 tys co chcecie za to wybudować i o jakim standardzie.

Edytowane przez sylwekr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200k

 

tak myślę

dom 10x10 metrów, 2,5 metra od podłogi do sufitu

 

50k działka projekt i duperele (http://tiny.pl/gjhjj)

30k płyta i ocieplenie

30k ściany, ocieplenie i tynki

30k stropodach i ocieplenie

15k WM

15k stolarka i drzwi zewnetrzne

15k kuchnia

15k instalacj PV (opcja)

15k instalacja cwu i kanalizacja i oczyszczalnia

10k łazienka

5k ogrzewanie elektryczne

5k podłoga i drzwi wewn

5k instalacja elektryczna

5k podstawowe meble

 

razem 245k z działką i instalacją PV pod klucz

są tu rzeczy przeszacowane

dom energooszczędny, tani w utrzymaniu, komfortowy, kosteczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200k

 

tak myślę

dom 10x10 metrów, 2,5 metra od podłogi do sufitu

 

50k działka projekt i duperele (http://tiny.pl/gjhjj)

30k płyta i ocieplenie

30k ściany, ocieplenie i tynki

30k stropodach i ocieplenie

15k WM

15k stolarka i drzwi zewnetrzne

15k kuchnia

15k instalacj PV (opcja)

15k instalacja cwu i kanalizacja i oczyszczalnia

10k łazienka

5k ogrzewanie elektryczne

5k podłoga i drzwi wewn

5k instalacja elektryczna

5k podstawowe meble

 

razem 245k z działką i instalacją PV pod klucz

są tu rzeczy przeszacowane

dom energooszczędny, tani w utrzymaniu, komfortowy, kosteczka

 

Raczej wydaje mi się, że to nie są przeszacowane, tylko sam koszt najtańszych materiałów ma się w tych kwotach zmieścić bez kosztów robocizny. O ile za 15k stolarka i drzwi zewnetrzne do małego domu dosyć przyzwoite kupisz, to nie wydaje mi się, że za 30k stropodach i ocieplenie, czy 30k ściany, ocieplenie i tynki, chyba że tak jak napisałem nie ma w tych kwotach kosztów robocizny.

Edytowane przez sylwekr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Bardzo proszę doświadczonych w budowaniu o ocenę, czy za max 250 tys. postawie ten dom https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-na-rozstaju-wariant-iii,3266,0%2C0.htm

Na pewno chcesz mieć w domu takie pokoje: sypialnia 10,3 m² użytkowa 5,4 m². 5 m2 to powierzchnia na mała łazienkę, a nie sypialnię. Przez skosy "tracisz" 50% powierzchni i tak maleńkiego pokoiku, rób parterówkę i wtedy taki pokoik 10m2 jest w pełni użyteczny bez skosów nad głową.

Edytowane przez sylwekr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200k

 

tak myślę

dom 10x10 metrów, 2,5 metra od podłogi do sufitu

 

50k działka projekt i duperele (http://tiny.pl/gjhjj)

30k płyta i ocieplenie

30k ściany, ocieplenie i tynki

30k stropodach i ocieplenie

15k WM

15k stolarka i drzwi zewnetrzne

15k kuchnia

15k instalacj PV (opcja)

15k instalacja cwu i kanalizacja i oczyszczalnia

10k łazienka

5k ogrzewanie elektryczne

5k podłoga i drzwi wewn

5k instalacja elektryczna

5k podstawowe meble

 

razem 245k z działką i instalacją PV pod klucz

są tu rzeczy przeszacowane

dom energooszczędny, tani w utrzymaniu, komfortowy, kosteczka

 

Przestrzegam przed kosztorysowaniem z zapasem pozycji kluczowych, bo tych mniej istotnych będzie dużo i zrobią taką kwotę, iż przeszacowanie nie pomoże.

 

Lepiej byłoby skorzystać z jakiegoś ślepego kosztorysu projektu gotowego, bo tutaj już kilka rzeczy ucieka:

 

- drzwi wewnętrzne,

 

- elektryka - biały montaż,

- oświetlenie ( na cały dom się uzbiera),

- drzwi wewnętrzne to jakieś 800 zł sztuka, z podłogą ciężko się w 5k wyrobić,

- podstawowe meble - 2 szafy na wymiar to już będzie 5k, lepiej by założyć 10k na start i drugie tyle na później.

 

To tak żeby nie było rozczarowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno chcesz mieć w domu takie pokoje: sypialnia 10,3 m² użytkowa 5,4 m². 5 m2 to powierzchnia na mała łazienkę, a nie sypialnię. Przez skosy "tracisz" 50% powierzchni i tak maleńkiego pokoiku, rób parterówkę i wtedy taki pokoik 10m2 jest w pełni użyteczny bez skosów nad głową.

Dokładnie, i jeszcze "salon" 15m2, zabiegowe schody o szerokości 1m (to dla akrobatów chyba). Nie wiem jaką masz rodzinę, ale czy naprawdę potrzebne są ci 4 pokoje z czego 2 trochę większe od schowka na miotły?

Rozejrzyj się za czymś w tym stylu https://www.archipelag.pl/projekty-domow/erin-ii będzie taniej i dużo bardziej funkcjonalnie niż dom z poddaszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Bardzo proszę doświadczonych w budowaniu o ocenę, czy za max 250 tys. postawie ten dom https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-na-rozstaju-wariant-iii,3266,0%2C0.htmą.

 

Ten "samochód" zwizualizowany w garażu to musi być chyba Daewoo Tico, a "salon" jest mniejszy niż w 75% mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Już nawet nie skomentuję "sypialni" o pow. użytk. 5.5 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "samochód" zwizualizowany w garażu to musi być chyba Daewoo Tico, a "salon" jest mniejszy niż w 75% mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Już nawet nie skomentuję "sypialni" o pow. użytk. 5.5 m2.

 

Ta sypialnia po podłodze ma 9.9 m2, Jest ze skosem i pow. uzytkowa jest taka mała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "samochód" zwizualizowany w garażu to musi być chyba Daewoo Tico, a "salon" jest mniejszy niż w 75% mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Już nawet nie skomentuję "sypialni" o pow. użytk. 5.5 m2.

Podejrzewam, że to nawet nie Tico. Takie wizualizacje to nieźle potrafią w błąd wprowadzić i .... jaki duży garaż, wokół samochodu tyle miejsca, rowery kosiarkę i może stół do ping ponga wstawimy, salon przestronny wejdzie kanapa stół, fotele, kominek i tyle jeszcze przestrzeni, a w każdej sypialni poza dużym łóżkiem to szafę, biurko i komodę się wstawi, a później po wybudowaniu zaskoczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Wiem że to mały dom, ale i tak większy niż obecne mieszkanie.

Mógłbym wyrównać frontową ścianę by zyskać więcej miejsca, ten wariant jest już trochę większy https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-na-rozstaju-wariant-i,2953,0%2C0.htm

A może nawet lekko wydłużyć cały dom.

Na górze mogły by być tylko dwie sypialnie. Tylko zasadnicze pytanie, czy mnie na chociaż tak mały dom stać?

Żonie bardzo podobają się poddasza. Przez moment nawet myśleliśmy o dwupoziomowym mieszkaniu, ale zdecydowaliśmy się na ucieczkę z miasta.

Liczyłem że za prawie pół miliona uda się taki zbudować, oraz że będzie tańszy w utrzymaniu.

 

Ale jeżeli mam mieć mało funkcjonalny i stosunkowo drogi dom, to chyba jednak zdecydujemy się na parterowy.

A co do garażu już pisałem, może nie być wcale, albo dobudowałbym go później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Wiem że to mały dom, ale i tak większy niż obecne mieszkanie.

Mógłbym wyrównać frontową ścianę by zyskać więcej miejsca, ten wariant jest już trochę większy https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-na-rozstaju-wariant-i,2953,0%2C0.htm

A może nawet lekko wydłużyć cały dom.

Na górze mogły by być tylko dwie sypialnie. Tylko zasadnicze pytanie, czy mnie na chociaż tak mały dom stać?

Żonie bardzo podobają się poddasza. Przez moment nawet myśleliśmy o dwupoziomowym mieszkaniu, ale zdecydowaliśmy się na ucieczkę z miasta.

Liczyłem że za prawie pół miliona uda się taki zbudować, oraz że będzie tańszy w utrzymaniu.

 

Ale jeżeli mam mieć mało funkcjonalny i stosunkowo drogi dom, to chyba jednak zdecydujemy się na parterowy.

A co do garażu już pisałem, może nie być wcale, albo dobudowałbym go później.

Ten projekt wygląda sensowniej. W miarę tani w budowie. Według mnie jednak taniej jest budować i funkcjonalniejszy jest parterowy, jednak to nie są jakieś ogromne różnice. Budujcie taki dom który będzie się wam podobał. Najgorsze to według mnie "zarzynanie się" i budowanie domu który nie będzie spełniał Waszych oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady.

Pierwotnie marzyliśmy o domu piętrowym, ale najbardziej nam zależy, żeby nie stanąć z nienadającym się do zamieszkania domem i brakiem pieniędzy.

 

Dlatego ostatecznie zdecydujemy się na parterówkę, może taką z możliwością dobudowy poddasza na wypadek, gdybyśmy kiedyś zmienili zdanie.

Na razie zadowolimy się małym domem, ważne aby był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...