Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeszcze jedna ciekawostka, znaleziona na stronach Archonu:

 

Domy znajdujące się w naszej ofercie przeznaczone są do wykonawstwa w technologii tradycyjnej. Koszt postawienia takiego domu o standardowym wyposażeniu "pod klucz" zamyka się w kwocie ok. 1750 zł (bez VAT, dla domu z poddaszem lub piętrem) za m2 powierzchni podłóg, zaś stan surowy zamknięty (ze stolarką) to 56% całości w/w kosztu

 

Dalej następuje przykładowa kalkulacja, dla której wzięto pod uwagę powierzchnię podłóg. Chodzi o projekt domu dom pod tulipanowcem, o dosyć prostej bryle. Czyli wracamy do starej wartości 2000 zł za m2 po podłodze o ile nie szalejemy z instalacjami, oknami, dociepleniem i wykończeniówką ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Na pewno dokonywanie jakichkolwiek szacunków dla powierzchni podłóg ma zdecydowanie większy sens niż dla powierzchni użytkowej. Jeszcze lepiej, gdy porównywane domy mają ten sam typ dachu i zbliżony obrys. Wiadomo, że 100m2 po podłogach na planie prostokąta wyjdzie nieco inaczej niż to samo na planie krzyża. Zgadzam się, że użytkową biura podają tak, żeby jak najwięcej domów łapało się do grupy największego zainteresowania ze strony inwestorów. Pewnie, że jest to marketing, połączony jeszcze z podłączaniem się pod różne kryteria kredytowe.

 

Czytałam kiedyś artykuł o tym, jak zazwyczaj inwestorzy wybierają projekt i po prostu włos się jeży - liczą się wizualki z bzdurkami typu jakieś przypórki, opaski wokół okien, ogólna ładność, wiele osób nie ma ani trochę wyobraźni przestrzennej, kiepsko czyta rzuty. W Archonie doskonale o tym wiedzą, stąd dopieszczone wizualki - boniowania, balkoniki, kwiateczki, sielsko-anielsko, jest też oferta dla "nowoczesnych" - prostopadłościenne lukarny, kamień, kontrastowe wstawki tynku. Lep na klienta. Wiele domów tak ładnych na obrazkach później straszy w naturze, bo na detal zewnętrzny zwykle brakuje kasy pod koniec budowy i bryła w wersji siatka w zaprawie albo goły bloczek czeka na lepsze czasy. A niektóre z tych domów po prostu wymagają tych detali, bo np. dwa kolory tynku albo drewno na części elewacji poprawiały niezbyt dobre proporcje budynku.

 

Moje "łał, ale duży dom" sąsiedzi przyjmują jako kurtuazyjne i wygłaszane zapewne tylko dlatego, że mój dom znacznie mniejszy. Mają 151m2 użytkowej i tym w rozmowach operują. Tymczasem moje "łał" jest zupełnie szczere i zasadne, bo ich parterowy dom ma ponad 200m2 powierzchni netto, a dodając wszystkie pomieszczenia wychodzi ponad 225m2. No ale oni raczej nie mają problemu z tym, że koszty budowy wyjdą im takie jak wyjdą. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bowess - często przyczyną tych zmian są upodobania estetyczne budujących ;). Czytałem ostatnio jakieś pisemko, chyba "własny dom" czy coś takiego. Jest tam cykl "kronika budowy", opisująca budowę prowadzoną przez pewną panią. Akurat tak się złożyło, że w tym odcinku były podejmowane decyzje dotyczące okien. Zmiany (rezygnacja z łuku nad oknem, zmiana proporcji okien, podziałów poziomych itp.) spowodowały, że już i tak dosyć sztampowy projekt (klasyka naszego krajobrazu - czterospadowy dach, lukarna na każdej połaci, ryzalit, przypory itp.) wyglądał znacznie gorzej - właśnie z przyczyn, o których mówisz. A zmiany zostały wytłumaczone przez budującą względami estetycznymi ("tak będzie bardziej nowocześnie", co i tak później połączyła z kutą balustradą).

 

Narodowego zamiłowania do odjechanych dachów, przypórek, baloników, lukarn, wykuszy, ryzalitów (albo wspomnianego przez Ciebie jego "nowoczesnego" wariantu) etc. nie rozumiem. Zamiast tych elementów wolałbym kilka (a często kilkadziesiąt) metrów powierzchni więcej, albo wyższy standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekawa, skad sie wzięły dachy czterospadowe? jakie jest pochodzenie tego rodzaju dachów? czy poza naszym krajem gdzieś się tak buduje? skad sie wzięła ich popularność, pomimo tego, że są nieekonomiczne, bo bardzo pomniejszają pomieszczenia na poddaszu, a sa drogie. zastanawiam sie bardzo nad tym, bo wiekszość moich znajomych oświadcza,ze będą budować tanio dom, bo ich nie stać, po czym kupuja projekt z podwójnym czterospadowym dachem, z maleńkimi pokoikami na poddaszu, w którym chyba będą sie czołgać, bo wszedzie dach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie to byl jakis wyznacznik luksusu,w pewnym okresie odciecie sie od starego biednego powojennego budownictwa,zaznaczenie swojej"miejskosci",cos w tym stylu....

 

Witam dobrze napisane,ja myślę że wielu inwestorów buduje na pokaz.Tak się w naszym kraju utarlo,że dom z dachem dwuspadowym to budują tylko biedni.Że wygląda jak stodola,że biednie,że za prosty dom itd.A wlaśnie prosty dom z dachem dwuspadowym jest najbardziej funkcjonalny,bo chyba o to chodzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia dla wszystkich fanów stodołowatych domów :) My postawiliśmy na jakość materiałów i jakość wykonania, cały domek zaś, wygląda właśnie jak skromna stodoła :) i to nam się właśnie podoba. Budujemy projekt "południowa" z HB studio.

P1150696.jpg

P1150947.JPG

P1150947.JPG

Edytowane przez Miszaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejmowanie się opiniami innych, uleganie modom, chęć bycia lepszym i "pokazania się", bo co ludzie powiedzą to jest cecha ogólnoludzka. Nie dawałbym wyłączności na te zabiegi Polakom, chociaż mamy wciąż żywe powiedzenie "Postaw się, a zastaw się". :)

 

Bryła domu zatem musi być "piękna" i ozdobna. W środku jeszcze gorsza sprawa. W innym wątku ann i paweł napisała tak: "full pieniędzy jeszcze mi potrzeba, bo w domu wszystko musi być podobno najlepsze bo na lata (sprzedając to miałabym duże mieszkanie bez kredytu i zobowiązań, wykończone w takim standardzie na jaki mnie stać, a nie taki jak oczekują znajomi)". Czyli dom zobowiązuje.

 

A dlaczego współczesna architektura domów jednorodzinnych jest taka trącąca detalem historycznym, dworkiem, miniaturką pałacyku, to po prostu nie wiem. To się sprzedaje, a sprzedaje się dlatego, bo się podoba. A czemu się podoba? Choćby ze mnie skórę darli, to nie wiem. :)

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im większe kompleksy, tym większa chęć "pokazania sie". wiem, bo sama tak swego czasu myslałam - przejmowałam sie tym, co powiedzą inni. teraz wiem, że ci inni też mają kompleksy, i niekoniecznie maja dobry gust, i że życie jest zbyt krótkie i cenne, aby marnować je na "dorabianie się". Nawet znajduje pewną przyjemność w tym, że ktoś sie dziwi, że taka "budkę" wybudowaliśmy. Niech sie dziwi, po pierwszych 10 latach spłacania kredytu przestanie sie dziwić. Poznałam kolejnych młodych ludzi, którzy wiosna rozpoczynaja budowe. Dom nieduży, ale dach czterospadowy trzy razy załamany, kolumienki przy wejściu, a całe poddasze to tylko 2 pokoiki 12 i 13 m2, bo resztę powierzchni skosy zabierają.Ocieplenie skosów, klatka schodowa, lukarny - i to wszystko dla tych paru metrów na pietrze.... A wiem, że kasy nie mają. Nawet nie komentuje, bo nie ma sensu, ludzie zaraz sie obrażaja. Najpierw wybieraja taki projekt, "bo przecież ich stać", a potem kombinują, na czym by tu zaoszczędzić albo bez faktury "załatwic".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiem, że kasy nie mają. Nawet nie komentuje, bo nie ma sensu, ludzie zaraz sie obrażaja. Najpierw wybieraja taki projekt, "bo przecież ich stać", a potem kombinują, na czym by tu zaoszczędzić albo bez faktury "załatwic".

 

Albo i wybierają bo ładnie na wizualizacji wygląda a o kosztach to się wtedy nie myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj andrzej27 - forum to nie gadu-gadu. Nie musi być rozmówca online, żeby wymienić poglądy, czy o coś zapytać. Tu jest pewne "opóźnienie".

 

Czy taniej wyjdzie parterówka, czy z poddaszem to zależy od wielu założeń i szczegółowych rozwiązań. Było już na ten temat parę dużych dyskusji i zawsze wnioski te same - zależy jaki projekt, zależy na jaką działkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...