Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zdecydowanie lepiej sprzedają się domy małe (do ok.100 m2 pow.użytk.), w tym jeszcze lepiej te z garażem. Czasami mam taką sytuację, że u mnie "stoi" kolejka oczekująca na oferty sprzedaży małych domów. Szczególnie dotyczy to ludzi świeżo na emeryturze, którym marzy się "mały domek na obrzeżach miasta z dostępem do.. wszystkiego" :p

Koszmar z Łodzią baardzo mały obrót na tym rynku.

Okres sprzedaży domów powyżej 150 m2 to około 2 lat. Oczywiście zależy od miejsca i dostępu do komunikacji, mediów itd.

Szybko sprzedają się domy w SSO. A mam ich w swoim portfolio coraz więcej, ze względu na lawinowo postępującą coraz gorszą sytuację finansową inwestorów. W ciągu ostatnich 2 tygodni dostałam 6 zleceń sprzedaży domów w różnej fazie budowy ze względu na trudności finansowe u inwestorów.

Klienci kupują coraz mniejsze działki. Skończyły się dobre czasy dla działek np. 50 arowych. Najchętniej tak 700-800 m.

Koszmar ze sprzedażą domów szkieletowych. Nikt nie chce tego kupować.

 

dzieki za ciekawe informacje

tzn. jeżeli będę chciała sprzedać swój domek, to dobuduje przy "ślepej ścianie" garaż i pójdzie od ręki.....:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To chyba najważniejsza informacja dla potencjalnego inwestora. Sprzedać będzie cięzko. Gdyby jeszcze te domu były duzo tańsze w budowie to i przy odsprzedaży mozna by dostosować cenę do popytu a tak to kischka.

Dokładnie o to chodzi. Jeżeli klient zgłasza się do mnie z domem szkieletowym, z ceną domu murowanego, to coś jest nie tak. I oczywiście takiego domu nie da sią sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony ogród zobacz gdzie i jakie domy budują duże firmy developerskie z zagranicznym kapitałem. Kto jak kto ale oni już tam dobrze kalkulują co i gdzie się dobrze sprzeda. Mają od tego zastępy analityków rynku.

malakurka nie wiem czy dobrze rozumiem ale napisałaś "Oszczędności żadnych tylko w przyszłości mąż dostanie mieszkanie po mamie w Łodzi ", "to nie jest problem aby sprzedac tyle że teraz nie możemy tego zrobic" tzn. że liczysz na spadek po 64letniej teściowej w najbliższym czasie? bo jeśli tak to takie trochę niesmaczne roztrząsać publicznie ile możesz dostać ze sprzedaży mieszkania po osobie która żyje i ma się dobrze. Jest takie przysłowie "nie dziel skóry na niedźwiedziu".

 

Zupełnie nie chodzi o to że liczę na kasę z mieszkania teściowej która żyje....to świetna kobieta i nie wiem jak możecie pomyślec że o to mi chodziło, życzę Jej przynajmniej 100 lat tym bardziej że jest samotna i wygrała z rakiem :)....myśłałam tylko pisząc to, że to może mogłoby byc zabezpieczenie kredytu, a mieszkanie na 100% dostanie mój mąż, zreszta nie o to mi chodziło i jakos strasznie mi było przykro czytajac ten post.... NIeważne szkoda że posądzacie ludzi od razu o złe intencje... przedstawiłam tylko moją sytuacje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałam dodac że mamy jeszcze opcję taką, żeby kupic mieszkanie 2 pokojowe w Łodzi dla teściowej właśnie i wtedy dostaniemy to drugie od ręki...podkreślam jeszcze raz że nikt na razie nie chce sprzedawac mieszkania w którym teraz mieszka teściowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malakurka

 

proponuje:

 

podzielic dzialke ktora posiadacie na 2 mniejsze dzialki 8 arowe jesli to mozliwe, na jednej mozecie postawic domek a druga bedzie zawsze jakims zabezpieczeniem na przyszlosc

 

jesli tesciowa zgodzi sie teraz przepisac na Was to mieszkanie to wziac kredyt z hipoteka na mieszkanie a nie obciazac hipoteka budowanego domu

 

250 tys zl jesli sie zepniecie na domek z poddaszem o powierzchni podlog ok 100-120m2 wystarczy, takze na wykonczenie a meblowac mozna pozniej - dodam ze w rzeszowie ceny robocizny do astronomicznych nie naleza

 

jest tylko jedno ale, wlasnie w postaci kredytu... za wziete 250 tys zl bedziecie musieli oddac bankowi ok 400 tys zapewne, co przy splacaniu kredytu przez np 25 lat daje miesieczna rate ok 1200-1300 zl

 

uwazam ze widoki macie dobre jak rowniez zabezpieczenie, jednak przydaly by sie dochody rzedu 4 tys netto aby spokojnie zyc i splacac kredyt a jeszcze zawsze te 300-500 zl odlozyc na gorsze czasy badz inwestowac je w umeblowanie badz otoczenie budynku

 

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malakurka

 

proponuje:

 

podzielic dzialke ktora posiadacie na 2 mniejsze dzialki 8 arowe jesli to mozliwe, na jednej mozecie postawic domek a druga bedzie zawsze jakims zabezpieczeniem na przyszlosc

 

jesli tesciowa zgodzi sie teraz przepisac na Was to mieszkanie to wziac kredyt z hipoteka na mieszkanie a nie obciazac hipoteka budowanego domu

 

250 tys zl jesli sie zepniecie na domek z poddaszem o powierzchni podlog ok 100-120m2 wystarczy, takze na wykonczenie a meblowac mozna pozniej - dodam ze w rzeszowie ceny robocizny do astronomicznych nie naleza

 

jest tylko jedno ale, wlasnie w postaci kredytu... za wziete 250 tys zl bedziecie musieli oddac bankowi ok 400 tys zapewne, co przy splacaniu kredytu przez np 25 lat daje miesieczna rate ok 1200-1300 zl

 

uwazam ze widoki macie dobre jak rowniez zabezpieczenie, jednak przydaly by sie dochody rzedu 4 tys netto aby spokojnie zyc i splacac kredyt a jeszcze zawsze te 300-500 zl odlozyc na gorsze czasy badz inwestowac je w umeblowanie badz otoczenie budynku

 

pozdrawiam:)

 

jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malakurka

 

proponuje:

 

podzielic dzialke ktora posiadacie na 2 mniejsze dzialki 8 arowe jesli to mozliwe, na jednej mozecie postawic domek a druga bedzie zawsze jakims zabezpieczeniem na przyszlosc

 

jesli tesciowa zgodzi sie teraz przepisac na Was to mieszkanie to wziac kredyt z hipoteka na mieszkanie a nie obciazac hipoteka budowanego domu

 

250 tys zl jesli sie zepniecie na domek z poddaszem o powierzchni podlog ok 100-120m2 wystarczy, takze na wykonczenie a meblowac mozna pozniej - dodam ze w rzeszowie ceny robocizny do astronomicznych nie naleza

 

jest tylko jedno ale, wlasnie w postaci kredytu... za wziete 250 tys zl bedziecie musieli oddac bankowi ok 400 tys zapewne, co przy splacaniu kredytu przez np 25 lat daje miesieczna rate ok 1200-1300 zl

 

uwazam ze widoki macie dobre jak rowniez zabezpieczenie, jednak przydaly by sie dochody rzedu 4 tys netto aby spokojnie zyc i splacac kredyt a jeszcze zawsze te 300-500 zl odlozyc na gorsze czasy badz inwestowac je w umeblowanie badz otoczenie budynku

 

pozdrawiam:)

 

wiesz ile kasuje elektryk za punkt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malakurka przykro mi że ci się zrobiło przykro ale to jest forum, nie wiesz z kim piszesz a ludzie są różni i z tego co wcześniej napisałaś to tak wyglądało.

Wracając jeszcze do nieruchomości to fakt że domy budowane w każdej innej technologii niż tradycyjnej to trochę ryzykowna inwestycja. Domy ze słomy, kanadyjczyki, kształtki styropianowe to są technologie bardziej dla hobbystów, dla ludzi którzy są przekonani że tylko w takim domu chcą mieszkać i budują go za gotówkę, w przypadku powinięcia się nogi z kredytem może być tragedia.

Szczerze mówiąc myślałam że domy do 100m2 nie maja aż takiego brania bo mało ich w ogłoszeniach a jak już są to stare, natomiast tendencja do zmniejszani powierzchni działek mnie nie dziwi bo raz ze działki są droższe 2 ze na takiej działce 800m2 20x40 całkiem sensowny domek się zmieści i spory kawałek ogrodu zostanie z tyłu a 3 duży ogród to nie tylko powierzchnia za którą trzeba zapłacić ale też kosztuje w utrzymaniu nie tylko kasę ale mnóstwo czasu żeby wyglądał tak jak chcemy. Teraz jest taka moda wśród młodych ludzi z bloków przeprowadzających się na wieś nie wiem jak to nazwać bo nie znam się na ogrodach ale powiedziałabym "ogród- typ miejski" o :D czyli obowiązkowo kawał trawnika wypielęgnowanego króciutko przystrzyżonego, tuje naokoło, i kupę kwiatków, krzaczków o trudnych nazwach nie występujących normalnie w polsce. Moja teściowa jest technikiem ogrodów, ma dom na działce 500m2, działki po odjęciu domu i garażu zostaje naprawdę niewiele pomimo tego twierdzi że żeby ogród wyglądał naprawdę dobrze to musiała by w nim siedzieć cały dzień coś robić, czyli etat-ogrodnik. Ogród ma właśnie takiego typu. Ja się wychowałam w ogrodzie "typu wiejski-sad", czyli trawniko-chwastownik, kosiło się go jak trawa miała już z 20cm, dużo różnych drzewek owocowych, porzeczki, agrest kawałek grządki na pomidory itd. i klomb około 10m2, działka nie była specjalnie duża 1200-1300m2, drzewa dawały cień, trawy nie trzeba było podlewać bo wysoka dobrze trzymała wilgoć, narobić się trzeba było tylko przy grządce i klombie. Wyglądała bardzo dobrze i naturalnie, więc tak się zastanawiam po co ludziom te wypasione ogrody? , przecież wszyscy nie maja tyle czasu żeby zadbać o nie, w tygodniu się pracuje a spędzać weekend zamęczając kręgosłup - bez sensu.

Istotna informacja z postu Aleksandryty- budując nawet małą parterówkę lepiej odżałować i zrobić strop betonowy różnica w kosztach niewielka a zawsze lepiej usztywnia budynek oraz widocznie łatwiej sprzedać. Myślę że to wynika ze strachu przed zerwaniem dachu, nie raz się słyszy w tv że gdzieś dachy pozrywała wichura a jak jest strop to zawsze ten sufit zostaje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........

....Istotna informacja z postu Aleksandryty- budując nawet małą parterówkę lepiej odżałować i zrobić strop betonowy różnica w kosztach niewielka a zawsze lepiej usztywnia budynek oraz widocznie łatwiej sprzedać. Myślę że to wynika ze strachu przed zerwaniem dachu, nie raz się słyszy w tv że gdzieś dachy pozrywała wichura a jak jest strop to zawsze ten sufit zostaje :D

 

ale to jest dziwne... przecież jak zerwie dach to betonowy strop trzeba suszyć, skuwac tynki, kłaść nowe.... a podwieszany sufit jest tani i lekki i po prostu robimy go od nowa, i jest suchy i nowy. a jaka łatwość przeprowadzania wszelkich instalacji - wentlacja, nadmuchy, elektryka, kino domowe, tv itd.... no cóz, przyzwyczajenia, jak niemieckie samochody....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...