Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To porównywanie projektów z różnych biur i różnych powierzchni domów jest czasami robione tu trochę pochopnie (to oczywiście moje zdanie). Z tego co wiem to są dwie normy liczenia powierzchni użytkowej. Niektóre biura wliczają pomieszczenia gospodarcze. Powierzchnia netto to powierzchnia podłóg, wydaje mi się, że najwięcej mówi, a powierzchnia całkowita to powierzchnia po zewnętrznym obrysie domu.

Myślę, że mówiąc o małym domu należy mówić o powierzchni netto np. do 120 m2.

Bo użytkowej może być i 100 m2, a będzie ogromny garaż w bryle, nad garażem pomieszczenie gospodarcze, w domu jeszcze kotłownia, a biuro nie będzie liczyć kotłowni i pomieszczenia gospodarczego do powierzchni użytkowej. I co ktoś będzie miał mały domek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiejszej Rzeczpospolitej - mówiła już o tym Zielony Ogród, ale warto to jeszcze raz podkreślić:

 

http://www.rp.pl/artykul/8,602603_Na-kryzys--dom-na-100-metrach.html

 

Jak się chce dom, który łatwo będzie w razie potrzeby sprzedać, 100 m2 jest najlepsze.

 

A - choć wydaje się to banalne - z powierzchniami to jest strasznie różnie, głównie ze względu na różne metody obliczania wielkości poddasza. Np. przy liczeniu powierzchni netto powierzchnię powyżej 2,2 m wysokości liczy się za 100%, pomiędzy 1,4 a 2,2 za 50%, poniżej 1,4 m pomija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A - choć wydaje się to banalne - z powierzchniami to jest strasznie różnie, głównie ze względu na różne metody obliczania wielkości poddasza. Np. przy liczeniu powierzchni netto powierzchnię powyżej 2,2 m wysokości liczy się za 100%, pomiędzy 1,4 a 2,2 za 50%, poniżej 1,4 m pomija.

 

ta metoda daje najlepsze wyniki, to jest metoda powiedzmy budowlana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko chyba jeszcze zależy co się liczy.

 

U mnie np. ( mój projekt zalicza się do domów małych wg archonu :p) 127 użytkowej i 110 piwnic i garażu

więc licząc koszt budowy ssz jak najbardziej trzeba wliczyć też pomieszczenia gospodarcze, ale przy wykończeniówce czy meblowaniu to już raczej tylko użytkowa, więc trzeba chyba te kwestie rozróżnić. Wiadomo, że w piwnicy będą inne kafle niż w części mieszkalnej...

 

tak myślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko chyba jeszcze zależy co się liczy.

 

U mnie np. ( mój projekt zalicza się do domów małych wg archonu :p) 127 użytkowej i 110 piwnic i garażu

więc licząc koszt budowy ssz jak najbardziej trzeba wliczyć też pomieszczenia gospodarcze, ale przy wykończeniówce czy meblowaniu to już raczej tylko użytkowa, więc trzeba chyba te kwestie rozróżnić. Wiadomo, że w piwnicy będą inne kafle niż w części mieszkalnej...

 

tak myślę...

 

dobrze myslisz:)

nareszcie sami wyciagacie wnioski:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczenie powierzchni netto?

 

nie netto, tylko powierzchni uzytkowej

 

powierzchnia netto to powierzchnia podlog w stanie wykonczonym (po wyk tynkow, plytek, cokolow itp) czyli calkowita powierzchnia budynku

 

cytat:

"Powierzchnia netto – powierzchnię pomieszczeń mierzy się na poziomie podłogi w świetle wykończonych przegród pionowych (tzn. w świetle tynków i cokołów). Norma ta nie przewiduje żadnej redukcji wielkości pomieszczeń o zmiennej wysokości, co oznacza, że powierzchnia każdego pomieszczenia będzie odpowiadała powierzchni jego podłogi."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio biurom się jakoś zmienia np. archon liczy netto i podaje, że to jakby powierzchnia użytkowa ale liczona we wszystkich pomieszczeniach, tez np. z kotłownią, a niżej podaje powierzchnię podłóg, która wiadomo, będzie większa. Atrium podaje, że powierzchnia netto liczona jest właśnie dla podłóg.

I bądź tu człowieku mądry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie netto, tylko powierzchni uzytkowej

 

powierzchnia netto to powierzchnia podlog w stanie wykonczonym (po wyk tynkow, plytek, cokolow itp) czyli calkowita powierzchnia budynku

 

cytat:

"Powierzchnia netto – powierzchnię pomieszczeń mierzy się na poziomie podłogi w świetle wykończonych przegród pionowych (tzn. w świetle tynków i cokołów). Norma ta nie przewiduje żadnej redukcji wielkości pomieszczeń o zmiennej wysokości, co oznacza, że powierzchnia każdego pomieszczenia będzie odpowiadała powierzchni jego podłogi."

 

Właśnie to jest najbardziej frustrujące. Archon podaje na swoich stronach zupełnie inną definicję powierzchni netto, powierzchnia całkowita też najróżniej jest liczona. Ufff... Każdy projekt trzeba oglądać pod światło :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozostaje wziac kalkulator do reki i przemnozyc wymiary po wewnatrz scian zewn dla parteru i poddasza i bedziemy miec powierzchnie podlog obarczona bledem w postaci powierzchni scian dzialowych czyli ok 5-10m2 w zaleznosci od wielkosci budynku ok 5m2 (dla bydynku ok 100m2) i ok 10 m (dla bud ok 200m2)

albo nie odliczac pow scian dzialowych i mamy poduszke bezpieczenstwa w budzecie w postaci nadszacowanych kosztow budowy tych paru m2

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozostaje wziac kalkulator do reki i przemnozyc wymiary po wewnatrz scian zewn dla parteru i poddasza i bedziemy miec powierzchnie podlog obarczona bledem w postaci powierzchni scian dzialowych czyli ok 5-10m2 w zaleznosci od wielkosci budynku ok 5m2 (dla bydynku ok 100m2) i ok 10 m (dla bud ok 200m2)

albo nie odliczac pow scian dzialowych i mamy poduszke bezpieczenstwa w budzecie w postaci nadszacowanych kosztow budowy tych paru m2

 

gdzie ty widzisz 170m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie, ze stawiasz dom o powierzchni uzytkowej 60 m kw. Do tego razem z garazem dwustanowiskowym z warsztatem o powierzchni też 60 m kw. Ile potrzebujesz pustaków? Na domek 60 m kw czy na budynek 120 m kw? Czy dachem kryjesz tylko domek mały czy całość? Itd, itp W tym wypadku powierzchnia uzytkowa to 60 m kw, netto 120.

Sprawa sie komplikuje, jeśli dom jest z poddaszem. Do powierzchni uzytkowej wliczane są pomieszczenia o wysokości 2,20 m , od 1,40 do 2,20 m - zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 - powierzchnię tą pomija się. Ta pominięta powierzchnia ma swoja podłogę. Czyli powierzchni netto bedzie więcej niz powierzchni uzytkowej - o ile - to zależy od wielkości skosów. No ale te podłogę trzeba zrobić. No wiec co budujesz i wykańczasz? Powierzchnię uzytkową czy netto?

To tak w wielkim skrócie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...