Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Musi się dać :) - może nawet taniej jak 200tyś ja mam na razie SSO za ~85tyś. Początkiem tygodnia załatwiam okna (ok 10tyś trzyszybowe + dwie rolety na okna tarasowe) a po doliczeniu drzwi wejściowych (~5tyś sobie na to rezerwuje) SSZ wyjdzie prawie okrągłe 100tyś. Dom 133m2 z Porothermu P+W 25, dachówka ceramiczna Roben więc na materiałach nie oszczędzam, oszczędzam za to na ekipie a dokładniej na jej braku. Głównie na budowie pracuje z tatą, ja mam akurat taką prace że klepie dużo nadgodzin które sobie wybieram+urlop a tata emeryt. Przy fundamentach pomógł sąsiad z kolegą, do pomocy przy murowaniu miałem murarza który wszystko kontrolował (przyjeżdżał po pracy i wyciągał narożniki a my z tatą rano jechaliśmy ściany - szło szybko i wiem że jest dokładnie). Do więźby miałem poleconego dekarza który podobnie jak przy murowaniu był nadzorcą prac i wykonywał co bardziej skomplikowane (np. wycinanie krokwi). Jak mi przyjdzie budować kolejny dom to wezmę tylko dekarza do konstrukcji dachowej - resztę zrobię sam. Pracownicy kosztowali mnie ok. 10k zł z czego większość skasował dekarz (180m2 dachu z deskowaniem + podbitka).

 

PS: Buduje "Dom w Tataraku" z Archon'u ale wydłużony o jedną krokwie (0,9m) tak ze zamiast pomieszczenia gospodarczego będzie pokoik, zmieniony jest też układ okien.

 

200tys razem z meblami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

200tys razem z meblami?

 

Część mebli pójdzie z mieszkania więc why not ??:D Odpowiem na to pytanie za rok ;)

 

http://img98.imageshack.us/img98/3922/dscf3869.jpg

http://img823.imageshack.us/img823/7944/dscf3872f.jpg

Wydatki.zip

Edytowane przez PawełKarpl
Dodałem załącznik z wydatkami i fotki domku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EEE nie rozumiem - jak +40tyś SSZ ?? Czy SSZ to nie jest SSO + okna ?? .

To samo. Z kwotą chodzi mi o to, że gdybyś wziął ekipę od SSO to byś około tej kwoty musiał dopłacić.

 

Ja zakończyłem podobnym dom o tej samej powierzchni uż., stąd moje zainteresowanie. Niestety nie jestem aż taką złotą rączką więc jestem ciekaw za ile uda Ci się ostatecznie zakończyć robiąc prawie wszystko samemu.

 

Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amelia ma kosztorys na 313 tys. zł (z II kwartału 2009), w tym 111 tys. robocizny. Żeby zejść do 200 tys. trzeba by wszystko zrobić we własnym zakresie i jeszcze kupić jakieś materiały taniej niż w kosztorysie. Oczywiście papiery i przyłącza to dodatkowa kwota, której kosztorys nie obejmuje.

 

Amelia "na oko" wygląda właśnie na okolice 300 tys., co słusznie zauważyli Arturo72 i Zielony ogród.

Parter to ponad 90 m2 po podłogach, dach kosztowny, a poddasze średnio wygodne ze względu na liczbę skosów, a też ponad 90 m2 podłóg. Moja propozycja - poszukać czegoś, co lepiej wpisuje się w ideę taniego domu - prosty obrys, dach dwuspadowy, bez kolumienek, łuków, wykuszy, balkonów. Ponieważ ma być odrębne mieszkanko, można oglądać projekty z garażem w bryle, który w ramach adaptacji da się przerobić na pokoje. Ewentualnie rozważać projekt indywidualny z rozkładem na wzór Amelii, ale tańszy w wykonaniu. No i odkładać jeszcze trochę kasy, bo 180 m2 po podłogach to nie jest metraż możliwy do zmieszczenia w 200 tysiącach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam swiadomosc ze sie na tym po prostu nie znam, ale czytac rozne fora, dzienniki budowy wszyscy mnie utwierdzaja ze SSZ robia za 120-140 tys?

 

co wiecej sam koszt wykonczenia, remontowalem niedawno 2 mieszkania po okolo 35 metrow kwadratowych, wymiana instalacji gladzie nowe podlogi, calkowicie nowe meble wyposazenie lazienki, od A do Z, i jedno mieszkanie mnie wyszlo 22 a drugie 26 tys wiec zmierzam do tego ze zrobienie 2 lazienek dwoch kuchni i 2 pokojow czyli caly parter to okolo 60 tys maks a same pokoje to juz nie duzy koszt w porownaniu do lazienki i kuchni? czyli wyposazenie calosci to jakies 75 tys tak realnie patrzac.

 

a w kwestii dachu znajomy budowlaniec (mam nadzieje ze znajacy sie nieco bardziej niz ja) zasugerowal ze dom w budowie nie jest drogi bo nie ma lukarow zadnych, okna dahcowe tez nie sa az tak bardzo drogie, a dach kopertowy wedlug niego wyjdzie podobnie bo nie trzeba budowac scian bocznych???

 

jesli sie myle to wybijcie mi ten projekt z glowy bo po prostu braknie mi funduszy

 

i czym sie kierowac przy budowie "taniego domu" bo dla mnie dom jak dom 4 sciany i tyle, z materialami tez nie szaleje, nie mam zamiaru kopowac plytek po 100 pln za metr czy parkietu za 150 zl tylko przeznaczyc na materialy sredniej klasy polowe mniej

Edytowane przez maciek1000000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam swiadomosc ze sie na tym po prostu nie znam, ale czytac rozne fora, dzienniki budowy wszyscy mnie utwierdzaja ze SSZ robia za 120-140 tys?

 

czyli wyposazenie calosci to jakies 75 tys tak realnie patrzac.

 

a w kwestii dachu znajomy budowlaniec (mam nadzieje ze znajacy sie nieco bardziej niz ja) zasugerowal ze dom w budowie nie jest drogi bo nie ma lukarow zadnych, okna dahcowe tez nie sa az tak bardzo drogie, a dach kopertowy wedlug niego wyjdzie podobnie bo nie trzeba budowac scian bocznych???

 

i czym sie kierowac przy budowie "taniego domu" bo dla mnie dom jak dom 4 sciany i tyle, z materialami tez nie szaleje, nie mam zamiaru kopowac plytek po 100 pln za metr czy parkietu za 150 zl tylko przeznaczyc na materialy sredniej klasy polowe mniej

 

SSZ przy domu o pow. uż. do 120m2 można zrobić za 140.

wyposażenie całości to nie 75, tylko 175 - realnie patrząc i wynajmując do głównych prac ekipy.

 

w tym wątku ciągle o tym piszą - dach dwuspadowy, bez lukarn, bez jaskółek (bez okien dachowych - ja akurat uważam je za zło konieczne), najlepiej jakby wyszły 2 kominy, nie 3. W kwestii ścian, stropu, fundamentów wiele nie zaoszczędzisz, chyba że kupisz beton z pół ceny ;-).

Drzwi metalowe, niedrogie okna (Forumowicz wyżej ma np. super cenę na okna eurocolor)

Poszukaj na forum są harmonogramy budowy - tak znajdziesz co jest do zrobienia, wiele osób podaje kwoty.

A płytki po 100, czy parkiet za 150 to jest właśnie materiał średniej klasy.

Edytowane przez mjakob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze to jestem zupelnie w kropce, moze mi ktos w jasny sposob w takim razie kto robi wstepne kosztorysy na poziomach ktore zamieszczam poniżej:

 

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach/m40f51f2cc6a5b

koszt budowy systemem gospodarczym - 175tys ( dodam ze domku sa balkoniki, 3 kominy)

 

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lotosach-pd/m4816e2142e550

koszt budowy systemem gospodarczym - 201tys (brak balkonow , jeden komin - powierzchnia jak wyzej)

 

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-jezynach-3/m46029edb06bbc

koszt sys gosp - 210tys

 

http://pprojekt.pl/projekt198-amelia__129_3_m,opis.html

a ten ktory chce wedlug projektantow to koszt calkowity 250????

 

wiec jak sie to ma do wytycznych zeby nie robic balkonow i calej reszty ktorej nie wymieniam skoro porownojac projekty 2,3, i 4 domki niewiele od siebie odbiegaja a jednak koszty podawane w kostorysach sa rozne a juz nie wspomne o waszej pomocy ktora mi mowi o kosztach na poziomie 300tys minimum????

 

i chcialem dodac ze wczesniej zrobilem mała pomylke, piszac o materialach sredniej klasy , chodzi mi o materialy na budke dla psa ( panele 30zl za metr, plytki 50 zl za metr , kuchnia i umeblowanie robione samemu)

po prostu dla mnie materialy sredniej klasy to widocznie te z najnizszej polki

 

z gory dzieki za jakas konkretna zrozumiala wiadomosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciek1000000 ceny w kosztorysach są cenami netto i podane przez forumowiczów 300tyś robi się całkiem realne. Z ciekawości zerknąłem na swój kosztorys (też mam projekt z Archonu "Dom w Tataraku") i widnieje w nim kwota 202 790,00 zł przy systemie gospodarczym. Ciekawostka że kosztorys dołączony do projektu mówi o kwocie przeszło 227tyś netto. Zerknij do mojego dziennika na wydatki - buduje podobny powierzchniowo dom więc będziesz miał jakieś pojęcie o kosztach (w każdym razie materiałów - na razie do SSO).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PawełKarpl dzieki za info bo juz mi cos to zaczyna przypominac i mam nadzieje ze sie nie przejade na budowie domku.......co do cen netto to wiem o tym ale to nie problem bo i tak cala budowe puszczam przez swoja firme wiec i tak odzyskam roznice w vacie a dokladniej mnie zaplace u mnie w swojej dzialalnosci, co do kosztorysow dzwonilem do biura projektowego i powiedzieli mi ze kosztorys jest robiony przez jakis tam rzeczoznawcow i ze powinien sie zgadzac....no i nakoniec skoro budujesz domek 110metrow, i wyszlo cie to narazie 90 tys, drzwi i okien za wiele tam nie ma to w 110 powinienes sie zmiescic z SSZ...no a wykonczenie tak jak mowie przerobilem ostatnio troche generalnych remontow gdzie wymienialem wszystko w mieszkaniach od a do z i nigdy nie wyszlo mi wiecej niz tysiac w metr a generalnie miescilem sie zawsze w granizach 700 zl brutto w robocie metra od podstaw (chodzi o wykonczenie oczywiscie)

 

tak czy tak dzieki za info bo mam juz jakis aktualny kosztorys na podobny gabarytowo budynek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PawełKarpl dzieki za info bo juz mi cos to zaczyna przypominac i mam nadzieje ze sie nie przejade na budowie domku.......co do cen netto to wiem o tym ale to nie problem bo i tak cala budowe puszczam przez swoja firme wiec i tak odzyskam roznice w vacie a dokladniej mnie zaplace u mnie w swojej dzialalnosci, co do kosztorysow dzwonilem do biura projektowego i powiedzieli mi ze kosztorys jest robiony przez jakis tam rzeczoznawcow i ze powinien sie zgadzac....no i nakoniec skoro budujesz domek 110metrow, i wyszlo cie to narazie 90 tys, drzwi i okien za wiele tam nie ma to w 110 powinienes sie zmiescic z SSZ...no a wykonczenie tak jak mowie przerobilem ostatnio troche generalnych remontow gdzie wymienialem wszystko w mieszkaniach od a do z i nigdy nie wyszlo mi wiecej niz tysiac w metr a generalnie miescilem sie zawsze w granizach 700 zl brutto w robocie metra od podstaw (chodzi o wykonczenie oczywiscie)

 

tak czy tak dzieki za info bo mam juz jakis aktualny kosztorys na podobny gabarytowo budynek

 

200tys myślisz że starczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich analiz spisów kosztów budowlanych, poniesionych przez znajomych, wynika, że niedoceniany jest etap pomiędzy SSZ a wykończeniówką typu płytki, parkiet etc. Oczywiście obejmuje on instalacje, ale trzeba uwzględnić jeszcze: ocieplenie zewnętrzne, tynki, ocieplenie poddasza, regipsy, wylewki i parę innych nieefektownych rzeczy ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciek1000000 kosztorysy dołączone do projektu są oczywiście policzone przez kosztorysanta, więc zawierają jakąś tam realną informację (oczywiście należy wziąć pewną poprawkę na swoją lokalizację budowy - lokalnie robocizna czy koszty transportu materiałów w dane miejsce mogą być inne, w kosztorysie bierze się średnie). Ponieważ jednak biuro funkcjonuje zgodnie z zasadami wolnego rynku i zależy mu na sprzedaży, kwotę podaną na stronie jako "koszty budowy" może sobie dość dowolnie obliczyć.

 

Archeton np. koszty podane na stronie liczy w sposób uproszczony (m2 po podłogach x 1900 zł + 14% za instalacje). Czyli wychodzi kwota mocno orientacyjna i raczej nie obejmująca balkoników, faktycznego kosztu wykonania wykuszy, ozdóbek i innych bajerków z wizualizacji. No ale w efekcie jest śliczna wizualka i zachęcająca kwota, czyli wszystko co potrzebne do sprzedaży projektu. Amelia jest z pracowni Dom dla Ciebie i oni na razie dają na stronie kwotę z kosztorysu, więc nie ma co porównywać pomiędzy biurami i liczyć na to, że ktoś zawyża. Zresztą gdyby koszt budowy Amelii policzyć według tej "uproszczonej" metody, to by wyszło 390 000 zł, więc nie warto. :)

 

Podobnie jak PawełKarpl budowaliśmy głównie własnymi siłami i potem mocno ekonomicznie przy wykończeniówce. SSZ buduje się super - idzie trochę kasy, ale efekty dają po oczach. Nie było domu a jest i wygląda na "prawie" gotowy. A potem trzeba zrobić różne rzeczy, których ostatecznie nie widać i to dopiero zakryć wykończeniówką. A kasa idzie cały czas. W tym temacie było już o procentowym podziale kosztów SSZ - dokończenie domu. O ile pamiętam, to ogólnie wychodzi pół na pół, a jak ktoś szaleje z instalacjami i wykończeniem to nawet 30% - 70% może być. Nie liczyłabym na to, że jakimś cudem uda się odwrócić proporcje na coś w stylu 130 tys. - 70 tys. nawet wykańczając "po taniości". I jeszcze detal - mieszkanie 35m2 to mniej niż 1/5 powierzchni po podłogach Amelii.

 

Co do porad znajomego budowlańca, to powiem, że gdybym miała porównywać z tym, co aktualnie buduje się w okolicy, to też by Amelia wypadła jako taki tańszy domek, bo ogólnie jest tendencja do budowy dużych domów z fikuśnymi dachami za 450 - 500 tys. Taki trend. Nie zgodzę się z tym, że okna dachowe są tanie. Za swoją cenę są małe, utrudniają energooszczędność i zazwyczaj kiepsko z widokiem przez nie, no ale spełniają swoją podstawową funkcję - doświetlają poddasze. Ze względu na docinanie pokrycia, więcej kalenic, często jeszcze kosze, dach czterospadowy wychodzi na tyle drożej, że spokojnie można dopłacić murarzom za szczyty i jeszcze zostanie kasy - no chyba, że lokalnie ekipy jakoś specyficznie się cenią. Ale to już Arturo72 dobrze radził - trzeba samemu zrobić rozeznanie w lokalnych cenach materiałów i robocizny i kalkulator do ręki.

 

PawełKarpl wierzę, że uda się zamieszkać za 200 tys. - są ku temu wszelkie przesłanki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz

 

bowess ja nie porownywalem kosztow mieszkania 35 do ameli..mnie po prostu chodzilo o zrobienie 2 lazienek ,2 kuchni i 3 pokojow w sumie za sume okolo 50 tys, amelia zawiera poza tym jeszcze 3 pokoje a czym wiem ale koszt zrobienia pokoju ktorego sie nie wykancza meblami czyli sama podloga i malowanie scian nie jest zbyt wysoki a ja potrzebuje na ta chwile zrobic wylacznie 2 pokoje a reszta moze sobie stac i ze 2 lata nawet bo na ta chwile nie sa mi potrzebne...i tak jak pisalem, ktos rozpoczal ten temat wiec sie pod niego podpialem czy za okolo 200tys cos zrobie pod klucz..jesli wyjdzie 220-230 no przeciez sie nie potne z tego powodu, zawsze trzeba miec margines bledu ale nie chcialbym zeby z 200 zrobilo mi sie 280-300

 

tak czy tak dzieki,szukam co prawda jeszcze jakiegos innego projektu w ktorym da sie wydzielic dwa osobne lokale i mam nadzieje ze znajde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

zastanawiamy się z mężem na wizją budowy domku, ma być prosto (czyli bez poddasza, schodów etc. ), pow. ok 100m i "stosunkowo" tanio ;)

co sądzicie o tym projekcie?? http://projekty.muratordom.pl/nowoczesne/projekt_oryginalny,2183,1,18.htm?nr=9

dopiero ma być w ofercie i komentarzy na jego temat brak :/

uda się zamknąć w 200tys.? oczywiscie systemem gospodarczym ;) mam na myśli tzw stan deweloperki, czyli z wylewkami i tynkami, ale bez płytek i td.

Edytowane przez ida2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...