Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Fundament zgodnie z filmikiem zdaje się icopal i nic nie jest w stanie tego zmienić, dość się naczytałam i nie chce mi się kombinować. Sciany z silki/albo 1 warstwa, albo cieńsze+wełna/. Strop z bali, no i dach nas szarpnie, nie dość,że trochę wydziwiaste te góralskie kształty, to położymy blachodachówkę Decra stratos. Tak co by gonty przypominała. Ta akurat jest droga. I to wszystko z robocizną, bo mąż wchodzi tylko na wykończeniówkę. I tu będą oszczędności.Jeśli 200 to dużo to nic tylko się cieszyć i znaczy, że znajdziemy dobrych budowlańców, chociaż wiem, że od ceny to nie zawsze zależy, ale jednak wybór większy. Choć szczerze powiedziwasz liczę na panów z gór. W końcu to góralski domek jest, szczególnie ten dach nie będzie dla nich problemem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Marza ja do tej pory wydałem 285 tys. dom wg projektu Dom w winorośli 3. W tej cenie jest wszystko łącznie z meblami.

Do zrobienia zostało ogrodzenie, trawnik. balustrady i elewacja. 90% robiły ekipy budowlane.

 

i to jest najlepszy świąteczny news dla tych, którzy chcą zbudować dom

 

dzięki, jagawe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej sam wykonałem instalację elektryczną, tv, alarmową, rozłożyłem styropian po podłogach, ułożyłem wełnę na poddaszu (płyty karton gips układała ekipa budowlana), ociepliłem budynek styropianem i założyłem kafle w kotłowni i pomalowałem.

Zaznaczam że nie używałem najtańszych materiałów. Raczej takich średnich, np. rury uponor a kotłownia zrobiona w miedzi, pompy energooszczędne grundfos, dom z Ytonga PP2, dachówka Roben, okna pięciokomorowe w kolorze złoty dąb z okuciami wink haus, dach jest cały deskowany i pokryty papą.

Miałem praktycznie od początku budowy jeden skład budowlany , rabat na niektóre materiały do 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może napiszecie coś o schodach jak zrobić tanio ażurowe schody, ja myślę o stalowej konstrukcji, która sam wyspawam, jedna belka na środku i na to trep, ten metalowy stelarz chce czymś odłożyć plyta osb później regips (nie wiem czy to sie sprawdzi) ewentualnie drewnem, ale to duzo zabawy chodź mam znajomego stolarza. Jakie wy macie patenty na schody, bo firmy poniżej 5 cyfrowej kwoty nie chcą w ogóle rozmawiać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój domek z archonu morelki do tej pory bez działki porotherm winerberger dachówka ruppeceramika Rubin 13 V, okna oknoplus thermo złoty dąb .Tynki cementowo wapienne ,wylewki,elektryka ,hydraulika , ocieplone poddasze płyty gipsowe czekają w garażu mamy kafle do dolnej łazienki ,mamy kafle na ściane do górnej ,mamy płytki do garażu i wanne i 2 umywalki i jeden kibelek ze stelażem ,mamy panele na całą górę koszt 212 tys .Mamy kanalizację ,wodę i prąd dociągnięty do domku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Długi ten wątek i ciężko go przebrnąć tak od razu. Do tego kilka osobistych wycieczek niesprzyjających czytaniu. No ale cóż, jakoś się udało. Wątek jest o tyle interesujący iż przymierzam sie do budowy małego domku, który ma być ekonomiczny w budowie. Nawet zacząłem pisać cos na kształt dziennika. Obecnie jestem na etapie wstępnych przemyśleń i jeszcze nie mam projektu. Postanowiliśmy robić projekt indywidualny by go maksymalnie dopasować pod nasze potrzeby i możliwości. Jestem ciekaw co myślicie o takiej koncepcji. Gdzie jeszcze mogę szukać oszczędności na tym etapie?

Link do dziennika -> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179178-Dom%28ek%29-ekonomiczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSZ za 200 tys można zbudować bez jakiegokolwiek problemu, napinania się i pracy własnej (poza oczywiście formalnościami i nadzorem inwestorskim).

 

Nas SSO z dachówką i rynnami za budynek 90 m2 PUM + garaż 1st + poddasze ok. 40 m2 (h>1,9) wyniósł 130 tys (w tym wszystkie formalności i koszty dodatkowe typu blaszak, ogrodzenie tymczas., papierologia, studnia własna itp). Okna (dobre plastiki) - już zamówione - do tego pokosztują ok. 12 tys, drzwi zewn. (drewno) z robocizną cirka 4 tys, brama garaż. (Normstahl) z robocizną ok. 5 tys, drzwi do kotłowni jakieś pewnie 1 tys - razem SSZ wyniesie nas 152 tys. Jak byśmy lepiej pilnowali kosztów, moglibyśmy zejść z tego jeszcze myślę nawet z 10-12 tys, parę razy kupowaliśmy "na gorąco", bez targowania się i sprawdzania jakie ceny u konkurencji. Wszystko robione przez ekipy, rachunki normalnie na 7/8% (część robiona w 2010), żadnych prowizorek ani oszczędności na materiałach.

 

Licząc na powierzchnię mieszkalną koszt SSZ wynosi u nas 1169 zł/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam pytanie

mam dom ok 80 mk, chcę go rozudować, a raczej wyburzyć go do fundamentów i postawić nowe ściany. w projekcie po rozbudowie będzie miał 173 mk. prąd jest, woda i szambo też. jestem na etapie rozbiórki:bash:, sami rozbieramy. teraz mam 200 tys na budowe, będziemy budować systemem gospodarczym. aha elektryka mamy znajomego, zawsze to taniej bedzie,Czy ta kwota wystarczy na budowę i wykończenie(nie mam w planach wszystkich pomieszczeń wykończać ale tylko podstawowe-kuchnie i łazienki 2 i 2 pokoje)? panele, płytki sami będziemy kłaść, malowanie też sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej27 jest trochę "ekonomicznych" projektów. To zależy, co byś chciał w tym domu mieć (ile sypialni, garaż, jaka kotłownia). Osobiście znam swój projekt - Kokosz Eko i jego wersję bazową - Kokosz, który jest jeszcze tańszy w budowie (mniej okien dachowych, trochę mniejsze przeszklenia, minimalnie mniejszy metraż ale dwa kominy, bo Kokosz Eko ma rekuperację, a Kokosz grawitacyjną). Dom bez garażu, dobry do odłożenia wykończeń poddasza, bo na dole ma naprawdę wygodną łazienkę i dwie sypialnie - niewielkie, ale wystarczające dla rodziny 2+1 lub 2+ małe 2.

http://www.archeton.pl/projekt-domu-kokosz_359_opisogolny

http://www.archeton.pl/projekt-domu-kokosz_eko_907_opisogolny

Swego czasu rozważaliśmy jeszcze dość podobny projekt z z500 - z12. Też niezły do etapowania wykończeń.

http://www.z500.pl/projekt/z12,Projekt,domu,na,mala,dzialke,z,dachem,dwuspadowym,tani,i,latwy,w,budowie.html

 

dareczka_84 za mało danych. Zależnie od skomplikowania bryły, dachu, projektowanych okien, mnóstwa detali instalacyjnych, 200 tys. przy domu o tej powierzchni może wystarczyć na trochę wykończeń, sam stan surowy zamknięty, a czasem i na stan surowy otwarty zabraknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej27, ja Ci od razu mówię, żebyś potem się nie zdziwił, będzie ciężko to zrobić, żeby to miało ręce i nogi. Da się, ale będzie naprawdę ciężko dopiąć kosztorys na 200k PLN, żeby zamieszkać na parterze. Być może Z12 podlinkowany przez bowess da radę tak zrobić, bardzo na wszystkim oszczędzając i uważając na koszty; pozostałe 2 projekty - wg mnie to nierealne.

 

dareczka_84, uważam, że nawet jeśli 100% robocizny będzie za darmo, to będzie trudno dopiąć to w 200k PLN przy takim metrażu i założeniu wykończenia 2 łazienek i 2 sypialni (bo rozumiem, że też wypadałoby oprócz kuchni zrobić jakiś salon, pewnie garaż, uprzątnąć i jakoś minimalnie chociaż zagospodarować teren po budowie itd). Ewentualnie, BYĆ MOŻE jakimś fartem to domkniecie, jeśli pójdziecie na bardzo grube oszczędności typu na dachu papa, gołe tynki na zewnątrz, super mega najtańsze meble kuchenne z BRW itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależnie od lokalnych stawek robocizny i położenia placu budowy (koszty dostaw) zamieszkanie na parterze prostego i niedużego domu za 200 tys. może wymagać ciężkich kombinacji i dużego nakładu pracy ale też wcale nie musi. Kokosza uważam również za realnego, bo ma kosztorys netto na 201 tys. a na parterze jest tylko o 4m2 większy od z12. Wykończenie poddasza to zależnie od standardu jakieś 20-30tys. (zakładam, że do zamieszkania na parterze poddasze będzie kompletnie docieplone ale jeszcze bez regipsów i innych okładzin). Pozostaje jakieś 10 tys. z kawałkiem, które można dołożyć wkładając własną robociznę, stosując tańsze materiały, ostro się targując albo z bieżących przychodów, a to już moim zdaniem nie będzie jakieś wybitnie trudne zadanie.

 

W z12 dołożyłabym okna w ścianach szczytowych poddasza - jedno okno połaciowe na pokój, jak jest w przypadku dwóch sypialni, wydaje mi się trochę za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...