Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

drzwi do ?azienki w któr? stron? otwierane?


Recommended Posts

Ja mam na zewnątrz, ale nie kierowałam się przepisami tylko względami bezpieczeństwa. Przykład: osoba znajdująca się w łazience może zasłabnąć i przewrócić się przy drzwiach. Nie otworzysz ich gdy będą się otwierały do środka, bo człowiek będzie je tarasował. A tak zawsze je można jakoś wyłamać. Wiadomo gorące kąpiele, para bywa różnie, już raz w rodzinie miałam taki przypadek. Przemyśl to pod tym względem. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a u nas obecnie są przesuwne - względy praktyczne.

Tak nam się spodobało, że już na etapie projektu w nowym domku zaplanowaliśmy przesuwne, nawet jest specjalny gzyms ( nadwieszony pustak ) aby umocować szynę.

 

Można otwierać ( przesuwać ) w obie strony.

Warunek - bardzo równe ściany i ewentualnie takie "szczotki" jako izolacja.

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ElaB
Ja robie odwrotnie. Wszystkie drzwi do srodka z powodu bezpieczenstwa przeciwpozarowego. Wiem, ze jest to odwrotnie niz mowia nasze przepisy, ale tak mi mowi babska logika. A tak w ogole kto ma zamontowane czujniki na tlenek wegla w calym domu? Sprawdzilam u ekspertow, zadna kotlownia ani system sprzedawany nie jest wyposazony w prawidlowy system wykrywania tlenku wegla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego , że w łazience "wilgoć i para" to drzwi nie powinny być szczelne. Jesli wentylacja ma działac prawidłowo to do łazienki trzeba to powietrze jakoś dostarczyć. Powietrze z innych pomieszczeń wpływa do łazienki "zabiera" wilgoć i parę i uchodzi przez wywiewną kratkę wentylacyjną. Okno nie zawsze się sprawdza (zima). Pomijam sytuację gdy w łazience jest piec gazowy i.t.p. Dlatego drzwi przesuwne jak najbardziej a jesli tradycyjne to zdecydowanie otwierane na zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ElaB napisała

Ja robie odwrotnie. Wszystkie drzwi do srodka z powodu bezpieczenstwa przeciwpozarowego. Wiem, ze jest to odwrotnie niz mowia nasze przepisy, ale tak mi mowi babska logika.

Jako przedstawiciel płci odmiennej nie bardzo pojmuję wzmiankowaną logikę. Możesz przedstawić swój proces myślowy?

Zawsze uważałem że ze względów bezpieczeństwa lepiej jest gdy drzwi otwierają się na zewnątrz. W razie niebezpieczeństwa może wystąpić panika przy opuszczaniu pomieszczenia i naturalnym odruchem jest pchnięcie drzwi a nie cofnięcie się o krok i otwieranie drzwi do środka. Pomijam już opisany fakt zasłabnięcia i zablokowania drzwi własnym ciałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było o tym naprawdę dużo ale bezpieczniej jest zrobić w sużej łazience bez pieca do wewnątrz (tak np. jest w przepisach niemieckich). Chodzi o to, że wejście do łazienki często jest umieszczane w wąskich korytarzach i wychodząc z łazienki łatwo kogoś uderzyć. Z mdleniem akurat za drzwiami to wydumany argument na siłę totalna bzdura. Podłoga jest ślisaka w łazience, że nawet jak kogoś musisz przesunąć to zrobisz to spokojnie drzwiami. Dużo niebezpieczniejsze i bardziej prawdopodobne jest otworzenie drzwi i udeżenie w ich kant przez biegnące dziecko. Tak więc w dużych łazienkach bez pieca zdecydowanie do środka !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiciel handlowy od drzwi powiedział, że według obowiązujących przepisów drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz (właśnie chodzi o bezpieczeństwo osób znajdujących się w łazience) W Niemczech faktycznie u znajomych otwiera się do wnętrza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu, czy używasz już swoich drzwi przesuwnych? Mnie takie odradzono ze względu na to, że nie można ich dobrze uszczelnić, a w łazience wilgoć, para... Jak to się sprawdza w praktyce?

 

1. u nas ( obecnie ) wejście do łazienki jest z wąskiego korytarza łączącego hall i kuchnię. Z tego względu zaryzykowaliśmy i daliśmy przy generalnym remoncie drzwi przesuwne. Autentycznie nasz pomysł w zastosowaniu do łazienki. Poprzednio drzwi do kuchni, drzwi do łazienki drzwi do hallu - wszystko to powodowało istny labirynt ( stary budynek ).

 

Obecnie sprawdzają się super.

 

2. wilgoć i nieszczelność poprzez nieszczelności ???

przecie, to w drzwiach łazienkowych masz obowiązkowo kratkę o powierzchi wg przepisów xxx cm2 ( i tu nie chcę skłamać, ale chyba min. 200 cm2 ). W łazience zazwyczaj masz wentylator wyciągowy, lub conajmniej wydajną wentylację grawitacyjną, a więc przepływ powietrza musi być spory aby wydajnie usuwać wilgoć.

 

Obecnie kratkę wentylacyjną ( przepis prawny i praktyka ) zaplanowałem w ścianie od strony hallu w mniej widocznym miejscu, a drzwi będą jednolite, gdyż kratki w drzwiach strasznie mi się nie podobają - kwestia gustu. No i oczywiście przesuwne, ale na szynie podwieszanej a nie tej na podłodze - kwestia higieny. Ale to nasze doświadczenia i przemyślenia i nie każdemu muszą przypaść do gustu.

 

Zaleta - prostota i łatwość otwierania - potrenuj z drzwiami ( przesuwnymi ) w szafie.

 

Wada - brak zamka, chociaż i to pewnie dałoby się zrobić.

U nas brak zamka nie stanowi problemu, nie stanowimy rodziny ...nasto osobowej. :wink:

 

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...