Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy to ma sens? Styropian pod zbrojoną płytą podłogową.


compi

Recommended Posts

Niestety płyta podłogowa została już wykonana. A pod nią 10cm styropianu na folii i przykrytego folią, jako izolacja przeciwwilgociowa. Przyznam, że podczas prac nie zastanawiałem się nad sensem takiego wykonywania tego etapu. Zrobione wg projektu, jedynie grubość zniejszyłem z 15cm do 10. Może są jakieś zalety takiego rozwiązania? Etap do wykonania to wylanie anhydrytu na 6-7cm warstwie styropianu.

płyta podłogowa.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

typowe kopiuj wklej projektanta:) wkleil opis plyty nad garazem nieogrzewanym jako opis plyty na gruncie:)

gdzie byl kierownik??

jesli bedzie ogrzewanie podlogowe to daj min 10 a najlepiej 15cm styro pod wylewki

wylewke najlepiej cementowa, przy anhydrytowej porzadnie uszczelnic styk sciana podloga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. Nie podobało mi się to od początku, ale w ferworze walki leciałem jak narysowali. Nie jest różowo, ponieważ te pseudo ocieplenie pod płytą ma nie 15, a 10cm(i tak chyba stracone), a do dolnej krawędzi drzwi mam wyliczone 13cm. Więc podłogówka około 6cm, 1cm na okładziny(brak parkietów) i pozostaje mi 6cm na izlolację. Hmmm, papierowy kierownik jest również konstruktorem budynku. Jak widać nie był to dobry wybór....Na zewnątrz fundamentów mam 6cm styroduru zachodzącego na tę płytę. Od góry częściowo obejmie ją również styro z głównego docieplenia, więc będzie prawie 15cm. Niżej nie da się zejść ponieważ mam już grunt 15-20cm(najniższa wartość) pod końcen ściany fundamentowej . Edytowane przez compi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli to Cie urzadzi i nie przekroczysz finansow to sa zamienniki, ktore izoluja znacznie lepiej przy tej samej grubosci warstwy

jednak jeszcze tego nie stosowalem, poniewaz nie bylo potrzeby

 

jest jeszcze wyjscie z wycinaniem plyty-podbetonki przy scianach na szerokosc np 10 cm i wsuniecie tam styropianu xps, odetniesz podbetonke od sciany fundamentowej i zniwelujesz straty - to jednak ryzykowne gdy bledy w podbudowie, choc moze sie udac

niech inni ocenia

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizowałem to cały dzień. Czekam jeszcze na opinie ludzi podpisanych pod tym projektem. Niech się wysilą. Na dzień dzisiejszy stanęło na tym, że dokleję do ściany fundamentowej dodatkowe styro, ale tylko w górnej części, tak aby płytę podłogową bardziej odciąć od zewnątrz. Jedynym kłopot to konieczność porządnego zaizolowania tego, nazwijmy to nawisu, od wilgoci. Później otoczy to docelowo 30cm opaska z płukanego kruszywa10-30mm. Po takim zabiegu odcięty jednocentymetrowym paskiem styropianu od ścian zewnętrznych anhydryt, razem z prawie całą płytą podłogową, będą porządnie izolowane docelowym 15cm ociepleniem zewnętrznym. Tak mi się przynajmniej wydaje. chociaż wiem, że to ewentualnie tamtędy część ciepła może emigrować. Cięcie zbrojonego betonu zagroziłoby w ogóle sztywności budynku. Teraz mogę być spokojny bo raczej nie grożą mi jakiekolwiek drastyczne ruchy budynku(strop jest również lany). Porównam jedynie koszt zakupu styro podłogowego w standardzie do tego o wyższej lambdzie. Nie wiem na ile czytelna będzie moja idea, ale proszę o jakiekolwiek wnioski.

http://img593.imageshack.us/img593/9236/izolacjapodogi.jpg

 

Uploaded with http://imageshack.us]ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcie zbrojonego betonu zagroziłoby w ogóle sztywności budynku. Teraz mogę być spokojny bo raczej nie grożą mi jakiekolwiek drastyczne ruchy budynku(strop jest również lany).

 

otoz ciecie tegoz betonu nie zaszkodzi budynkowi wogule - nawet jesli lany z fundamentem

budynek stoi na fundamencie - a ten nie potrzebnie zbrojony beton jest podbetonka, na nim opiera sie posadzka tylko, czasami dzialowki

 

a co do docieplenia z zewnatrz na pewno pomoze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Nie będę tu przytaczał wątków, w których czarno na białym pokazywano zalety takiej płyty podłogowej jaką mam u siebie. Świadomie przepłaciłem za zbrojony element konstrukcyjny, zamiast lać na ubitym piachu jastrych. Jest to konsekwencja wyboru wykończenia podłóg w większości gresem(podłogówka jako system grzewczy), i to nie najtańszym. Pozapadane podłogi w dużym holu i salonie z półotwartą kuchnią nie pozwalały zasnąć. Glinę, taką ścisłą, mam na 130cm od rozpoczęcia wykopów. Teraz pewnie ze 150cm. Na niej leżą ławy i dalej już tylko piach. Teoretycznie bezpiecznie. Wolałem jednak nie ryzykować i postawić dom mocny konstrukcyjnie. Teraz perspektywa cięcia zbrojonej płyty po prostu mnie przeraża. Byłoby to posunięcie praktycznie niweczące nasze wybory. Wpakuję centymetrowe styro i będę wieżył, że odetnie z dodatkowym ociepleniem fundamentów ewentualny mostek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wogule bedzie dobrze:)

 

wiekszosc ma podobnie jak Ty - ja rowniez - podbetonka styka sie ze sciana fundamentowa

chodzi tylko o to ze wyrzuciles kase w bloto na styropian, ktory przydal by sie pod wylewka

na tym etapie jaki masz teraz naprawienie bledu jest mozliwe stosunkowo niedrogo, po wylewkach to juz dupa zbita

liczylem swego czasu ile ciepla ucieka przez podloge na gruncie i oplaca sie dac pod wylewke przy ogrzewaniu podlogowym 15 cm styropianu

niestety u Ciebie nie ma na to miejsca

dociepl od zewnatrz i jest oki:)

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na gwc sie srednio znam - nawet mniej - ale dobrze ze pod domem:)

plyta zawsze zaakumukuje tym bardziej ze styropian pod nia:)

dlatego pisalem o wycinaniu bo gdybys ja wycial przy scianach i wsunal xpsa to zamknal bys ja z bokow i od dolu styro i mialbys piekna plytke akumulacyjna bez mostkow:) - w ten sposob naprawil bys bledne umieszczenie styro ponizej plyty - dlatego tak proponowalem:)

rozwiazanie z wycinaniem do dyskusji z kierownikiem - on ponosi odpowiedzialnosc i on podejmuje decyzje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz widzę, że wystarczyło wykonać taki sam manewr jak przy nadprożach. Mianowicie przed wylaniem betonu do szalunku od wewnętrznej strony został dociśnięty styropian 2cm z haczykami. Po związaniu taki system nie pozwolił oderwać styro przy rozszalowaniu. Mogłem, nie zrobiłem.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, a tak się starałem być precyzyjnym w opisach....

Wróćmy więc do początku. Płyta mająca około 14cm będzie ocieplona z zewnątrz +- w połowie 15cm styropianu, a wpołowie 12cm. Pod nia jest 10cm, nad nią będzie około 6-7. gdzie są potencjalne zagrożenia? Jeśli nie straciłeś już cierpliwości to poświęć mi jeszcze odrobinę czasu : D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dokladnosci wykonania:)

u Ciebie juz wiecej wykombinowac sie nie da aby zmniejszyc straty i masz rozwiazanie poprawne biorac pod uwage co napisales wczesniej

 

jesli nie mozesz zwiekszyc grubosci styropianu pod wylewka to daj taki o jak najnizszej lambdzie - wiecej zrobic nie dasz rady

 

ps - opisy nie sa wcale takie zle, sugerowalem sie pierwszym zalacznikiem - rysunkiem

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten plik. Bardzo ładnie to zostało ujęte w tych tabelkach. Jak zwykle będą różne pytania dla każdego z budynków. Ja mam już pierwsze, co z generalnie nieogrzewanym garażem i kotłownią w bryle, a zaizolowane 5cm styropianem na ścianie wewnętrznej od reszty pomieszczeń? Mam kubaturę garażu i kotłowni wrzucać do obliczeń, czy ich nie uwzględniać? Płyta podłogowa jest ciągła dla tych pomieszczeń, ale już nie będzie z góry niczym izolowana(pozostała część domu będzie wyższa o wartość izolacji, anhydrytu i okładzin).

Wracając do podłogi. Konkluzja odnośnie tego elementu była prosta. Przekroczenie wartości 15cm izolacji pod nogami mija się z celem. Porównując to z moim dylematem, wychodzi mi, że dramatu nie ma. Pionowo jestem zabezpieczony, ucieczka nastąpi ewentualnie w poziomie na pionowym elemencie docieplenia fundamentu i do garażu z kotłownią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...