Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak wykorzystać pełną moc zasilania z 3 faz ?


Recommended Posts

Standardowy przyłącz 3x16 A zasila dom 2-rodzinny (tzw wielopokoleniowy). Pomimo wysiłku 'balansowania' rozmieszczeniem odbiorników pomiędzy fazami dochodzi do chwilowych przeciążeń poszczególnych faz, czyli do sytuacji gdy ktoś włączy tymczasowo np farelkę / suszarkę przeciążając jedną z faz, i przez to wybija główny = wspólny bezpiecznik dla tej fazy tuż za licznikiem.

 

Większego amperażu placówka energetyczna nie chce dać (bo mówi że nie mają).

 

Rozwiązania oparte o tzw 'Automatyczne przełączniki faz' czyli odłączanie mniej-priorytetowych obwodów (np pralkę sąsiada ;-) , bo akurat zaczęła grzanie) nie wchodzą w grę. Płacę za moc przyłączeniową = chciałbym ja mieć dostępną ;-) w pełnym wymiarze 3x16 A = 48 A.

 

Potrzeba matką wynalazków :bash: : trzeba by wynaleźć ( znaleźć ) urządzenie przerabiające 3 fazy na jedną, ale silniejszą. Założone w rozdzielni głównej zagwarantuje że suma do podziału będzie duża i przede wszystkim ciągła = bez podziałów na odcinki 16 Amperowe. Zwarcie (uwspólnienie) faz po stronie 'domowej' zrobi że dom podzieli się tą pełną pulą tak jak będzie potrzebował, niezależnie co jest gdzie podłączone.

 

Pomyślałem o UPSach 3-fazowych typu 'on-line' (zasilać z 3 faz, obciążyć jedno wspólne wyjście), ale ceny zwalają z nóg ... Nie chcę płacić za funkcje typu 'podtrzymanie napięcia' których nie planuję używać...

 

Czy jest jakieś ekonomiczne rozwiązanie na rynku dla tego prostego skąd innąd problemu elektronicznego (prostownik 3xAC->DC + falownik)?

 

Co proponujecie :???: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To całkiem proste :-)). Potrzebujesz transformator po stronie pierwotnej 3x 400 po stronie wtórnej 230 V. (

 

Ale to może być zbyt prymitywne. lepiej wyprostować to napięcie prostownikiem steowanym i zastosować falownik na 230 V. :-) Satysfakcja gwarantowana.

 

Nie wiem dlaczego wyłączniki priorytetowe nie mogą działać poprawnie. Widocznie podział na obwody sa nie teges.

Mimo wszystko taniej będzie na nowo wykonać instalację z dobrze podzielonymi obwodami i wyłącznikami niż zabawy z falownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia, jest. Agregat silnik 3-f + prądnica 1-faz. Lub Prostownik 3-f + falownik. Ale ceny Cię zabiją - gwarantuję. No i dojdą straty na tym sprzęcie.

Naprawdę jedyne sensowne wyjście to wyłączniki priorytetowe. Lepiej mieć zatrzymującą się pralkę w trakcie prania niż lecieć podnosić bezpiecznik.

Trzeba by podzielić wszystkie odbiorniki w budynku na takie o:

- małym poborze,

- dużym poborze ale przerwa w ich pracy jest bardzo źle znoszona (te rozłożyć dobrze na fazy),

- dużym poborze które mogą chwile poczekać (a te odłączać).

Jest jeszcze inne wyjście - każdemu jedną fazę (jeśli mieszkań jest nie więcej niż 3) i niech się sam martwi. A jak są dwa to każdemu po fazie a trzecia na część wspólną.

 

PS.

Swoją drogą producenci sprzętu o dużym poborze prądu (pralka, zmywarka itp) mogli by wyposażać je w dodatkowe wejście gdzie można podać sygnał do odłączenia grzałki. Wtedy np. pralka by prała tylko wyłączyła by grzanie wody... Tylko być może takich problemów nie ma w innych krajach?

Edytowane przez Tomkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że to domek starszej daty i licznik znajduje się w lub na budynku, wówczas:

- "przyłącz" ten sam

- trzeba dołożyć 1 układ pomiarowy

- trzeba przebudować rozdzielnice i podzielić instalacje na rodziny.

Poniesione koszty w stosunku do korzyści będą znikome.

 

Problemem może być właśnie ten podział instalacji na rodziny.

Jeśli ktoś nie budował domu z myślą o 2 rodzinach to instalacje mogą być pomieszane solidnie.

 

Jeśli do tej pory rozliczenie wspólne nie stanowiło problemu to uważam, że skórka jest warta wyprawki.

Definitywnie skończy się temat przerw w zasilaniu.

 

Podstawą do dalszego działania jest oczywiście złożenie wniosku o wydanie warunków przyłączenia dla tej drugiej rodziny.

Jest to etap darmowy i nie rodzący jakichś zobowiązań w stosunku do Energetyki.... słowem do dzieła.

 

UPS, agregaty, transformatory, falowniki.... po pierwsze trzeba mieć worek pieniędzy, a po drugie rozwiązać temat grzania się i odprowadzania sporej ilości ciepła z tych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pomoc. Najprostsze rozwiązania bywają najlepsze ;-) .

 

Po dalszym rozpoznaniu tematu w placówce energet. być może uda się zrobić tzw 'rozdział instalacji na 2 odbiorców' i wtedy extra budżet mocy się znajdzie (nowy odbiorca) - ughhhh... Instalacja w budynku jest łatwo podzielna, i jest miejsce na drugi licznik. Trzeba pociągnąć extra kabel w licznika w ogrodzeniu do skrzyni rozdzielczej z drugiej strony domu (osobne wejście).

 

Swoją drogą temat takiej przejściówki 3->1 fazy jest sam w sobie dość ciekawy: w przypadku słabego przyłącza 3-fazowego (16 Amper na fazę lub mniej) wciąż możnaby nią zasilić spawarkę 1-fazową z dostępnych 3x16=48 Amper, podczas gdy na jednej fazie nie pójdzie ... . Podobnie z 1-fazowymi ogrzewarzami wody, doraźnie postawionymi piecami akumulacyjnymi, itp - dziwne że Chiny tego jeszcze nie wyprodukowały ;-) Spawarki ani podgrzewacze nie powinny narzekać na jakość takiej engergi elektrycznej wyprodukowanej 'tanim/domowym sposobem'.

 

A w takiej np Irlandii da się zrobić wygodny dla odbiorcy mocny przyłącz w jednej fazie post z forum SEP ' 02-01-11, 13:34 ' :yes: .

Edytowane przez misiek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...