Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek - jaki komin,czym podłączyć,gdzie wyczystka.


eniu

Recommended Posts

Gość Konto usunięte_12*
Sobieradku ... naprawdę naiwnie myślisz że producenci (różni) tychże wymienników nie zadali sobie trudu żeby porównać uzysk energetyczny jednych i drugich oraz porównać to do ich kosztów wytworzenia ... ? No normalnie mafia jakaś

Normalnie ręce mi już opadają! :(

Forest!

To nie mafia, tylko wygodnictwo i pogoń za łatwym zyskiem wciskać klientowi "radiator", który nie jest żadnym radiatorem! Tak jest po prostu łatwiej

i taniej, a klient głupi to kupi.

Z drugiej strony - dołączy do tego "kominkarz", jak ten w moim mieście, który powie - "nie polecam radiatora, bo będziesz pan miał

za gorąco!!" :bash: :lol2:

 

A poza tym czytajcie, proszę, nasze wpisy dokładniej - mamy z Olleo kuso miejsca i nie możemy już tam wcisnąć takiej Waszej "piramidy Cheopsa", czyli wymiennika z prawdziwego zdarzenia zarówno z braku miejsca jak i "solidnej" Kasy.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

To mnie zaraz ręce opadną ... przeczytaj co napisałem i powiedz czy w jakikolwiek sposób masz możliwość zmierzenia różnicy w uzysku energetycznym pomiędzy radiatorem spawanym punktowo w kilku miejscach ale przylegającym na całej swojej długości do rury oraz takim przymocowanym spawem ciągłym? I czy jesteś w stanie przeliczyć koszty wykonania jednego i drugiego oraz zapłacić potem np. dwa i pół krotnie więcej za coś, co daje powiedzmy zaledwie kilka procent więcej korzyści ... ?

Czy myślicie że np. w takiej jednej polskiej firmie (z premedytacją nie powiem jakiej), zaliczającej się w tej chwili do największych producentów takich rur w Europie, posiadającej też jeden z najnowocześniejszych parków maszynowych i prowadzącej swoje własne badania techniczne, nie zbadali takich rzeczy i nie przekalkulowali tego ... ?

No to przyjmijcie do wiadomości i uwierzcie paru osobom w tym wątku (tzw. TWA) że tak jest. Bo o takich rzeczach te parę osób z tego wątku rozmawia osobiście i to kilka razy w roku z tymi "złymi producentami".

Chcecie konkretów? Nie tak dawno firma, której paleniska przewijają się na FM, wypuszczając swoje nowe modele przebadała w sumie kilka nasad konwekcyjnych do nich z radiatorami rurowymi w liczbie od jednego do pięciu w różnych konfiguracjach. Okazało się że najbardziej wydajne są nie te z pięcioma ale "tylko" z trzema wspawanymi rurami i to w układzie całkiem odwrotnym niż by się to mogło logicznie wydawać ... wystarczyło tylko to postawić na stanowisku badawczym. I taką też nasadę możecie teraz w handlu spotkać.

Narzekacie że teoretyzujemy nie dając jakichś tam alternatyw podczas gdy sami snujecie spiskowe teorie z uporem maniaka dowodząc rzeczy o których pisałem w poprzednim poście ...

Panowie Sobieradku i Olleo, no jak z Wami konstruktywnie dyskutować, skoro:

A poza tym czytajcie, proszę, nasze wpisy dokładniej - mamy z Olleo kuso miejsca i nie możemy już tam wcisnąć takiej Waszej "piramidy Cheopsa", czyli wymiennika z prawdziwego zdarzenia zarówno z braku miejsca jak i "solidnej" Kasy.

Ustalmy coś raz na zawsze - z gówna bata się nie ukręci, a wątku o grzebaniu po złomowiskach też z tego miejsca nie zrobicie ... nie to miejsce w internecie i nie te intencje gospodarza, propagującego solidne i nowoczesne technologie budowlane ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
przeczytaj co napisałem i powiedz czy w jakikolwiek sposób masz możliwość zmierzenia różnicy w uzysku energetycznym pomiędzy radiatorem spawanym punktowo w kilku miejscach ale przylegającym:confused: na całej swojej długości do rury oraz takim przymocowanym spawem ciągłym? .

O to m.in. chodzi, że NIE PRZYLEGAJĄCYM !!. Ta szczelina ma nieraz

2 do 3 mm!!

Ja też mam swoją PRAKTYKĘ zawodową (jestem mechanikiem)! I bez obliczeń wiem, że przepływ ciepła na drodze "metal-spoina-metal" jest znacznie bardziej wydajny niż "metal-powietrze-metal". Zanim zaczniesz bronić tych marketowych "radiatorów", to najpierw się im przyjrzyj :p

Ustalmy coś raz na zawsze - z gówna bata się nie ukręci, a wątku o grzebaniu po złomowiskach też z tego miejsca nie zrobicie ... nie to miejsce w internecie i nie te intencje gospodarza, propagującego solidne i nowoczesne technologie budowlane ...

.

A Ty nie rób z tego Forum miejsca na swoją reklamę - Tylko Dla Nowobogackich.

Bo tutaj pomagają sobie także ludzie niezamożni, niekoniecznie czekający na TWOJE "porady" (a raczej reklamę drogich i snobistycznych rozwiązań)

i wcale nie takich znowu nowoczesnych, tylko takich, na których możesz się najlepiej "odkuć" ;)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila moment... Narzekam, bo faktycznie nie wskazujecie zadnych alternatyw, np. w postaci linka, badz listy modeli i producentow, ale bynajmniej zadnych teorii spiskowych nie snuje. Nie widzialem ani tych spawanych punktowo, ani liniowo - nie widzialem zadnych z nich i nawet nie wiem, jak wygladaja i dlatego prosze o jakies linki, zdjecia, namiary na sklepy. Niestety zmieszcze tylko male "gowno", ale nie mam zamiaru krecic z niego bicza. Chce sie natomiast dowiedziec, czy radiator na rurze cokolwiek w ogole daje?. Znam sie tylko na ukladach chlodzenia elektroniki, ale to wystarczy, zeby wyobrazic sobie, ze powinien troche dac, choc nie wiem ile % wiecej ciepla odda na pokoj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Chce sie natomiast dowiedziec, czy radiator na rurze cokolwiek w ogole daje?.

Nie za wiele, ale zawsze COŚ :)

Na pewno więcej, niż sama rura :D

Widziałeś kiedy (przytoczony nieco wyżej ) kaloryfer? No właśnie po to ma żeberka, aby ciepło z podgrzanej wody ogrzewało powietrze w pomieszczeniu :cool:

Tyrystory np. też montuje się na aluminiowych radiatorach, aby je w ten sposób chłodzić

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
No właśnie - choć ten ma tę zaletę, że "żeberka" są kątownikami i mają lepszy styk z rurą, niż te, o których powyżej pisałem. Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleo. W kilku miejscach tego forum dałem do zrozumienia, ze dyskusja o blaszkach przyspawanych do rury, tym bardziej z mechanikiem który wie lepiej bo mu się tak wydaje, mnie nie pociąga. Chcesz to sobie kombinuj z facetem który ma w domu m.in komin obłożony płytą OSB i jeden kominek, który ogląda od roku, co według niego upoważnia go do sobie radzenia...

 

Nie jesteś nowicjuszem , poszperaj co to są wymienniki do kominków, wątki na ten temat są na forum. Chcesz debatować z Sobie Radkiem, bawcie się sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

bez obliczeń wiem, że przepływ ciepła na drodze "metal-spoina-metal" jest znaczniebardziej wydajny niż "metal-powietrze-metal". Zanim zaczniesz bronić tych marketowych "radiatorów", to najpierw się im przyjrzyj

Ja ich nie bronię - ja pokazuję Ci że tak naprawdę to nie wiesz jak jest różnica w wydajności jednych i drugich, bo nie masz jak tego zmierzyć i empirycznie policzyć. Widzisz różnicę czy dalej będziesz pisać że " ... i bez obliczeń wiem ..."?

Nie muszę się tym radiatorom przyglądać, bo wiem jakich są firm i je znam, szkoda mi tylko takich ludzi jak Ty, że żałują dać 10 - 20 zł więcej za produkt inny, dużo lepszy i spełniający ich oczekiwania i w miejsce tego zaczynają kombinować, wydając suma sumarum kilkakrotnie więcej pieniędzy niż jest to w końcu warte ...

A Ty nie rób z tego Forum miejsca na swoją reklamę - Tylko Dla Nowobogackich.

Bo tutaj pomagają sobie także ludzie niezamożni, niekoniecznie czekający na TWOJE "porady" (a raczej reklamę drogich i snobistycznych rozwiązań)

i wcale nie takich znowu nowoczesnych, tylko takich, na których możesz się najlepiej "odkuć"

Sorry, ale chyba pod zły adres trafiłeś ... pozostawię to bez komentarza ... albo nie - poradzę Ci żebyś się zapisał do jakiejś fajnej organizacji (najlepiej prawicowej) zrzeszającej wiecznie nie zadowolonych i jakże życzliwych innym w koło, mieszkańców naszego kraju ... :rolleyes:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Olleo ... Eniu pokazał Ci właśnie jak dużo jest tego na FM, są zdjęcia, rysunki, linki ... tylko zamiast biadolić i narzekać ... wystarczy poszukać ... a nie snuć chore teorie i pie...ć jak potrzaskany o tym jak to biednego Polaka wszyscy (mafijni producenci i jeszcze bardziej mafijni wykonawcy) w koło chcą wy ... cyckać ...

Sorki, to nie do Ciebie akurat ... tak ogólnie tylko ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Trzeba być nie lada "fachurą", aby nie odróżniać krążków akumulacyjnych od blaszanego radiatora :lol2:

No widzisz Olleo - i tak ci w kółko będą p....lić, że jedynie słuszne są te zduńskie, wielotonowe budowle (choć od początku wiadomo, że miejsca na nie - nie masz) ;)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleo. W kilku miejscach tego forum dałem do zrozumienia, ze dyskusja o blaszkach przyspawanych do rury, tym bardziej z mechanikiem który wie lepiej bo mu się tak wydaje, mnie nie pociąga. Chcesz to sobie kombinuj z facetem który ma w domu m.in komin obłożony płytą OSB i jeden kominek, który ogląda od roku, co według niego upoważnia go do sobie radzenia...

 

Nie jesteś nowicjuszem , poszperaj co to są wymienniki do kominków, wątki na ten temat są na forum. Chcesz debatować z Sobie Radkiem, bawcie się sami.

 

Pod haslem "wymiennik ciepla" znalazlem wymienniki do CO oraz jakies "mury" z cegly szamotowej, przez ktore przechodzi rura dymna. Ja nie mam ani plaszcza wodnego, ani miejsca na tyle szamotu. Dzis w Castoramie widzialem podobne "zebrowane" rury, choc faktycznie, jak to opisywal Sobieradek, spawane punktowo co 5-10cm i ze spora przerwa miedzy zebrem, a rura. Cytuje slowa kominkarza, ktory bedzie u mnie robil kominek: "prosze zamontowac wklad kominowy z trojnikiem 90st - kolanko 90st stworzy dodatkowa "polke", ktora bedzie "magazynowac" i oddawac cieplo lepiej, niz katownik 45st."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja ich nie bronię - ja pokazuję Ci że tak naprawdę to nie wiesz jak jest różnica w wydajności jednych i drugich, bo nie masz jak tego zmierzyć i empirycznie policzyć. Widzisz różnicę czy dalej będziesz pisać że " ... i bez obliczeń wiem ..."?

Sek w tym, ze i ja nieco wiem o chlodzeniu, chociaz innych urzadzen. Do elektroniki radiatory specjalnie sie szlifuje, tak samo zreszta, jak i uklady, zeby styk byl idealny na calej powierzchni. Na dodatek stosuje sie specjalne pasty termoprzewodzace, na wypadek, gdyby jednak powstala poduszka powietrzna na styku radiatora i ukladu. Robilem swego czasu pomiary temperatury procesorow z pasta i bez, i roznily sie dosc znaczaco. Dlatego przemawia do mojej wyobrazni i wiedzy to, co pisze Sobieradek.

Nie muszę się tym radiatorom przyglądać, bo wiem jakich są firm i je znam, szkoda mi tylko takich ludzi jak Ty, że żałują dać 10 - 20 zł więcej za produkt inny, dużo lepszy i spełniający ich oczekiwania i w miejsce tego zaczynają kombinować, wydając suma sumarum kilkakrotnie więcej pieniędzy niż jest to w końcu warte ...

Dlatego prosze o linki, czy inne informacje do tych produktow 20zl drozszych - prosze o to od poczatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Olleo ... Eniu pokazał Ci właśnie jak dużo jest tego na FM, są zdjęcia, rysunki, linki ... tylko zamiast biadolić i narzekać ... wystarczy poszukać ... a nie snuć chore teorie i pie...ć jak potrzaskany o tym jak to biednego Polaka wszyscy (mafijni producenci i jeszcze bardziej mafijni wykonawcy) w koło chcą wy ... cyckać ...

Sorki, to nie do Ciebie akurat ... tak ogólnie tylko ;)

Pozdrawiam.

 

Przeprosiny czesciowo przyjete, bo i wypowiedz obcesowa byla. Powiem tylko tyle, ze mam dosc czasu zajetego przez uzeranie sie z okniarzami (20 okien poszlo do pieca, dopiero druga firma sprostala wyzwaniu), elektrykiem (spaghetti z peszli na podlodze), hydraulikiem (ciagle poprawki, psucie tynkow itd.), ociepleniowcami (nikt nie chce sie podjac ocieplania kamiennych fundamentow, wiec musialem odkopywac, czyscic, izolowac i ocieplac) i tynkarzami (od 6 czerwca mi robia tynki i skonczyc oraz poprawic nie moga, wiec skonczy sie w sadzie). Dlatego wybacz, ale dodajac do tego jeszcze normalna codzienna prace, malego synka i pare innych bardziej i mniej waznych spraw nie mam az tyle czasu, zeby szperac po forum muratora. Sam wiesz, ze wyszukiwarka tutaj nie jest wybitna i wyrzuca np. temat ze 118 stronami, ale bez wskazania na konkretny post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No widzisz Olleo - i tak ci w kółko będą p....lić, że jedynie słuszne są te zduńskie, wielotonowe budowle (choć od początku wiadomo, że miejsca na nie - nie masz) ;)

Czy możesz Sobierdaku wskazać w którym miejscu w naszej dyskusji przekonywałem Cię do tego o czym piszesz ? Czy też dalej będziesz pisać o 3 mm przerwach między żebrem radiatora a rurą ... ? Można sobie popajacować, ale trzeba to też umieć robić z klasą ...

Olleo - ja nie przeczę że lepsze będą radiatory ze spawem ciągłym od takich spawanych punktowo, tylko (powtórzę raz jeszcze, bo to do Was nie trafiło) że taka duża firma (przynajmniej jedna) je produkująca doskonale sobie sprawdziła jaka jest różnica pomiędzy uzyskiem energetycznym i różnica cenowa pomiędzy nimi ...

Trochę ta dyskusja przypomina rozważania czy lepsza jest szpilka z główką stalową czy plastikową do ... powieszenia kilkudziesięcio kilogramowej ramy obrazu na ścianie ... podczas gdy do tego trzeba porządnego kołka zamiast tejże szpilki ...

 

Pisanie że nie ma się miejsca na porządny wymiennik jest tylko objawem braku pomysłu. Bo takie coś można zrobić na setki sposobów, skoro już się na to porywa samemu ...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porywam sie na budowe kominka samemu, bo nie znam sie na tym, a obudowa kominka, to nie podwieszany sufit, ze jedyna konsekwencja spaprania bedzie estetyka. Niestety od kominkarzy dwoch uslyszalem, ze albo po prostu bedzie sama rura bez kombinacji, albo rozbudujemy kominek tak, ze bedzie pol salonu zajmowal. Ty jednak twierdzisz, ze sa setki sposobow, wiec chetnie bym poznal pare z nich, bym mogl cos zasugerowac wykonawcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sek w tym, ze i ja nieco wiem o chlodzeniu, chociaz innych urzadzen. Do elektroniki radiatory specjalnie sie szlifuje, tak samo zreszta, jak i uklady, zeby styk byl idealny na calej powierzchni. Na dodatek stosuje sie specjalne pasty termoprzewodzace, na wypadek, gdyby jednak powstala poduszka powietrzna na styku radiatora i ukladu. Robilem swego czasu pomiary temperatury procesorow z pasta i bez, i roznily sie dosc znaczaco. Dlatego przemawia do mojej wyobrazni i wiedzy to, co pisze Sobieradek.

 

Dlatego prosze o linki, czy inne informacje do tych produktow 20zl drozszych - prosze o to od poczatku.

 

Elektronika (tu ja sie nie znam:)) to zdaje się duuużo niższa temperatura i w miarę stała? A radiatory porównywalne z tymi produkowanymi dla rożnych Sobieradków. Średnia temperatura pracy Twojej rury spalinowej to będzie 300-500 o C. Będą pojawiać się temperatury wyższe. Im wyższe, tym szybciej będą się przemieszczać. Niewielka ich zaledwie ilość będzie miała kontakt z radiatorem. Kilka procent z masy tych gazów. Reszta przeleci przez rurę "fiu i poleciało".... Chciałem kiedyś zmierzyć ile stopni niższa temperatura trafia do komina dzięki rurze z radiatorem, ale byl problem ze zmierzeniem. To znaczy , trudno było wyłapać różnicę, bo szybsza reakcja była po domknięciu dopływu powietrza, czy wrzuceniu mniejszej ilości opału.

Lepiej skupić się na tym , by spalać mniej drewna w danej chwili, proces palenia (oddawania ciepła z jednej porcji drewna)wydłużyć, a efekty będą wymierne.

 

Niezły efekt osiągniesz, stosując pomysł jaki miał na początku Trociu, zanim poszedł w rury obok kominka(zajmujące więcej miejsca). Niestety, tu trzeba jego determinacji by cel osiągnąć. Bo przypadkowi kominkarze i sprzedawcy żelastwa, raczej Ci tego nie zrobią. W skrócie, jest to np metr/półtora metra rury w górę , potem metr/półtora w dół i ponownie metr/półtora w górę i dopiero do komina....Takie coś zmieści się z powodzeniem w obudowie nad wkładem. Potrafi to obnizyc temperaturę oddawana do komina z 400-500 o C, do 200-300 o C. gra warta świeczki.

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

chetnie bym poznal pare z nich, bym mogl cos zasugerowac wykonawcy

To nie Ty masz sugerować takie rzeczy wykonawcy ale wykonawca ma sugerować Tobie ... inaczej odpuść sobie takiego wykonawcę kominka ... :rolleyes:

Gdzieś na FM umieszczałem niedawno zdjęcie wymiennika rurowego na zasadzie "portek" - poszukaj.

Jak nie ma miejsca to najprościej wymiennik zrobić jako skrzynię z wachlarzami, nasadzaną na wkład i wypełniającą czopuch kominka. Tak skrzynia to czasami kilka metrów kwadratowych blachy ...

To zaledwie dwa sposoby, ale można je zrobić na wiele różnych sposobów.

Jak napisałem wyżej - jak Pan Kominkarz nie będzie wiedział o co chodzi to sobie daruj. Chyba że stwierdzi autorytatywnie że taka zabawa nie ma sensu w ogóle u Ciebie ... to może być paradoksalnie oznaką jego dużej wiedzy i praktyki ... ;)

Zajrzyj dzisiaj do wątku Kominki Nasze, jak się wyrobię to wkleję realizację z takim wymiennikiem i jego schemat.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Czy możesz Sobierdaku wskazać w którym miejscu w naszej dyskusji przekonywałem Cię do tego o czym piszesz ? Czy też dalej będziesz pisać o 3 mm przerwach między żebrem radiatora a rurą ... ?

Poczytaj sobie wyżej, co napisał Olleo:

"Dzis w Castoramie widzialem podobne "zebrowane" rury, choc faktycznie, jak to opisywal Sobieradek, spawane punktowo co 5-10cm i ze spora przerwa miedzy zebrem, a rura."

I co - ja kłamię, czy raczej ty :confused:

Można sobie popajacować, ale trzeba to też umieć robić z klasą ...

Zanim będziesz wymagał "klasy" od innych, sam najpierw przestań pajacować i w dyskusji pokaż choć minimum kultury

Olleo - ja nie przeczę że lepsze będą radiatory ze spawem ciągłym od takich spawanych punktowo, tylko (powtórzę raz jeszcze, bo to do Was nie trafiło) że taka duża firma (przynajmniej jedna) je produkująca doskonale sobie sprawdziła jaka jest różnica pomiędzy uzyskiem energetycznym i różnica cenowa pomiędzy nimi ..

Idę o zkład, że nie sprawdziła, tylko wyliczyła sobie jak to zrobić najtaniej, aby się w miarę szybko sprzedało.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...