Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek - jaki komin,czym podłączyć,gdzie wyczystka.


eniu

Recommended Posts

Dopisałem "czasem:D", bo w praktyce nikt kto pracuje nad ustawą z konsultacjami się za bardzo nie liczy...Zwykle są to gotowe opracowania, które wymagały czasu i zapłaty. Jeśli konsultacje lub "konsultacje" nie odkryją jakiegoś kuriozum, nikt z twórców przepisów nie jest zainteresowany zmianami. Jak chcesz zmian lub nowelizacji, musisz znaleźć dojścia, a jak Ci się to jakimś cudem uda - szykuj kupę kasy na nowe opracowania...

 

Próbujemy własnie cÓś dopisać do projektu. Na wzór ustaw z Francji czy Austrii, gdzie biomasa jest dotowana z budżetu. Szkoda godać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Podpowiem - "zlokalizujcie" krajowego konsultanta w danej dziedzinie, lub sławę naukową.

Naprawdę można - nieraz małymi kroczkami (jeśli chodzi o ustawę), ale można - wiem z autopsji.

 

Wszystko jest na "dobrej drodze", konsultanci i sławy na podorędziu. Niemniej ....kasę trza zebrać:p

 

Mimo że, biomasa to TRYND, Uni wytyczne, ekologia i takie tam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mimo że, biomasa to TRYND, Uni wytyczne, ekologia i takie tam....

 

Tiaa.

Ty się nie patrz kto za, tylko kto przeciw.

 

A przeciw, towarzystwo doborowe - producenci kotłów gazowych, węglowych, olejowych + koncerny paliwowe, kopalnie..........:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden komin jest ze stali 1,4404 drugi 1,4828 i oba służą do palenia drewnem. Z tego, co piszesz do tego celu należy stosować 1,4404. W podanym wcześniej tekście traktującym o stosowaniu w/w stali, autor pisał to samo, że do kominka stal 1,4404.

Nie o standard idzie, chyba, że standardem jest podawanie takich informacji z których wynika, że cokolwiek się kupi, będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o taki standard mi chodziło. Do niedawna zdaje się, Jawar robił tylko kominy ceramiczne...Czort wie jaką posiadają wiedzę i skąd ją czerpią. Wiem, że współpracują z Politechniką Opolską. Wątpię jednak, by robiono tam testy na wytrzymałość rur stalowych pod katem paliw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

mam pytanie i proszę o poradę. Jestem na etapie wybory komina. Komin będzie jako jedna całość składał się z dwóch kanałów paleniskowych -jeden do kominka, drugi jako awaryjny w przypadku gdy braknie pieniędzy na pompę ciepła do podłączenia pieca na paliwo stałe - pewnie ekogroszek i dwóch wentylacji (kotłownia i garaż). Z tego co zrozumiałem z waszych wypowiedzi do kominka stal do pieca ceramika. Wycena komina systemowego Plewa z samej ceramiki stanęła na kwocie 5.100. Myślałem o wybudowaniu komina z cegły i wpuszczeniu w każdy otwór odpowiedniej rury ale murarz mówi, że będzie taniej ale w przewód 14x27 rurę jak włożę to będzie zajmowała pół luftu i trochę marny ciąg będzie więc to bez sensu. Tu mam do was pytania

1. Czy na prawdę nie można wymurować komin metodą tradycyjną czyli sam komin z cegieł bez żadnych wkładów

2. Czy rurę ceramiczną można włożyć później czy ona musi być wkładana podczas budowy komina

3. Czy macie może jakieś pomysły na zasadzie komina systemowego stawianego od poddasza (ale gdzie wtedy wyczystki bo o ile z kominka można wybrać z niego to z pieca nie bardzo)

4. Czy zamiast kombinować zapłacić te 5 tysięcy i mieć święty spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie i proszę o poradę. Jestem na etapie wybory komina. Komin będzie jako jedna całość składał się z dwóch kanałów paleniskowych -jeden do kominka, drugi jako awaryjny w przypadku gdy braknie pieniędzy na pompę ciepła do podłączenia pieca na paliwo stałe - pewnie ekogroszek i dwóch wentylacji (kotłownia i garaż). Z tego co zrozumiałem z waszych wypowiedzi do kominka stal do pieca ceramika. Wycena komina systemowego Plewa z samej ceramiki stanęła na kwocie 5.100. Myślałem o wybudowaniu komina z cegły i wpuszczeniu w każdy otwór odpowiedniej rury ale murarz mówi, że będzie taniej ale w przewód 14x27 rurę jak włożę to będzie zajmowała pół luftu i trochę marny ciąg będzie więc to bez sensu. Tu mam do was pytania

1. Czy na prawdę nie można wymurować komin metodą tradycyjną czyli sam komin z cegieł bez żadnych wkładów

2. Czy rurę ceramiczną można włożyć później czy ona musi być wkładana podczas budowy komina

3. Czy macie może jakieś pomysły na zasadzie komina systemowego stawianego od poddasza (ale gdzie wtedy wyczystki bo o ile z kominka można wybrać z niego to z pieca nie bardzo)

4. Czy zamiast kombinować zapłacić te 5 tysięcy i mieć święty spokój

Zamiast Plewy weź Pekabet. Tani jak barszcz (w porównaniu z Plewą), a rury też niemieckie...Lepiej budować taki system kompletny, bo wsadzanie ceramiki później to duży problem i kłopot ze znalezieniem fachowca który wie jak...

 

Owalne rury stalowe które wejdą w prostokąt 14x27, spokojnie starczą do większości kominków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Proszę wejść na stronę:

http://www.jawar.com.pl/kominy-stalowe/kominy-izolowane-dane-techniczne.html

i skomentować dane podane w tabeli.

Rodzaj paliwa

oraz

Płaszcz wewnętrzny

 

Max. temperatura pracy dla obu stali to 600*C wg załączonej tabeli, jeśli zaglądniemy do Deklaracji zgodności również mamy po 600*C dla obu stali (http://www.jawar.com.pl/img/user/files/download/deklaracje/deklaracja-kominy-izolowane.pdf), ale jak już popatrzymy na certa to dla kwasówki mamy 450*C (http://www.jawar.com.pl/img/user/files/download/certyfikaty/certyfikat-kominy-izolowane.pdf).

 

Wybuduj komin z samych pustaków schiedla. Przejścia przez strop, więźbę zgodnie z instrukcją montażu komina . Nic nie wycinaj. Wytnie majster od kominka, włoży rurę taką jak trzeba, zgodnie z zasadami, w chwili montażu kominka...

 

Piotr, jakiej wielkości pustaki przy założeniu, że wkład będzie miał niedużą moc (bez PW, DGP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam panowie.

Takie pytanie. Czyn najlepiej przykleić do obudowy wykonanej z płyt szamotowych ramę z kamienia Star galaxy?

 

U mnie (co prawda jeszcze nie na obudowie kominka) kamieniarze kleili granit żywicą do kamienia naturalnego. Trzyma solidnie.

Edytowane przez samboman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...