Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek - jaki komin,czym podłączyć,gdzie wyczystka.


eniu

Recommended Posts

Przesyłam w załączeniu do oceny podłączenie rury do komina. Podpowiedzcie czy jest prawidłowo. Rura montowana na czarnym silikonie do 1000 stopni zarówno na czopuchu jak i u góry.

 

Co do kratki wlotowej u dołu chciałem dać szerszą ale przeszkadzają nogi od stolika wkładu. Wybrałem więc luft 9x40. Za mały jest ? Mam dołożyć drugi?

Górny planuję założyć 9x60. Czy ten również będzie za mały ? Ciepło ma iść głównie do dgp bo pokój gdzie stoi kominek jest mały - ok 20 m2.

 

Co do odpowiedzi na pytanie animuss komin z nierdzewki jest tak długi jak na zdjęciu parę postów wyżej i wyczystka wychodzi na zewnątrz budynku gdzie jest balkon.

 

Rura flex jest doskonałym przyłączem kominowym, pod warunkiem, że wykonawca jej nie maltretuje, tak jak Twój....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie, pytanie od laika...

Mam wybudowane 2 szachty z bloczków systemowych (gaz i kominek). Do środka chciałbym włożyć 2 kominy stalowe. Pytanie kto wykonuje usługę montażu komina (kominy jeszcze nie kupione), ale tak żeby było to profesjonalnie zrobione, a nie tylko zrobione?

 

Druga sprawa jaki producent? Spotkałem się do tej pory z MK Zary, Darco, Poujoulat, Jeremias.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że szacht kominowy z pustaków, może zrobić murarz budujący dom. Pustaki dobrze jest otynkować klejem z zatopioną w nim siatką elewacyjną z włókna szklanego (taka do styro...). W trakcie budowy domu jest to zwykle możliwe, potem nie zawsze...Bez wycinania dziury na trójnik. Instalację rury zaś robię razem z instalacją urządzenia ogniowego, otwór w szachcie wycinając precyzyjnie. W tą stronę co trzeba i na odpowiedniej wysokości. Biorę odpowiedzialność za całość, robię opierzenie komina na jego zakończeniu, daszek, itp. Moim klientom czasem stawiam też pustaki (w trakcie wykonywania kominka czy pieca), jak nie ma innej opcji. Rury 1.4404. Firmy wymienione raczej ok...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanie od laika...

Mam wybudowane 2 szachty z bloczków systemowych (gaz i kominek). Do środka chciałbym włożyć 2 kominy stalowe. Pytanie kto wykonuje usługę montażu komina (kominy jeszcze nie kupione), ale tak żeby było to profesjonalnie zrobione, a nie tylko zrobione?

Druga sprawa jaki producent? Spotkałem się do tej pory z MK Zary, Darco, Poujoulat, Jeremias.

U nas kominiarze wpuszczają wkłady.

Do gazu wystarczy zwykła kwasówka, montując kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą, nie jest potrzebny komin, wystarczy przebić się przez ścianę na zewnątrz budynku, do takiego kotła montuje się wkład dwuścienny zasysająco-odprowadzający spaliny. Pusty kanał można wykorzystać do czegoś innego. Wkład dwuścienny do gazu pakując w taki długi komin, wyjdzie sporo drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas kominiarze wpuszczają wkłady.

Do gazu wystarczy zwykła kwasówka, montując kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą, nie jest potrzebny komin, wystarczy przebić się przez ścianę na zewnątrz budynku, do takiego kotła montuje się wkład dwuścienny zasysająco-odprowadzający spaliny. Pusty kanał można wykorzystać do czegoś innego. Wkład dwuścienny do gazu pakując w taki długi komin, wyjdzie sporo drożej.

 

wkład dwuścienny jest tylko od pieca do komina. W szachcie jest tylko jedna rura-do spalin. cały komin, 7m, + kolanka, daszek kosztował mnie niecałe 700zł....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Takie szybkie pytanie jak najlepiej zamocować rurę z kwasówki w pustakach systemowych u dołu jeżeli będzie tylko kolanko 45o i podejście do wkładu?

 

Zamiast kolana weź trójnik 45* i pod spód trójnika wsadź odkraplacz i na tym odkraplaczu postaw wkład.

http://sferazakupow.pl/img_produkt/kj101312365687.jpg

Trójnik musi mieć dwa kielichy wewnętrzne tak jak na zdjęciu.

http://www.tgp.com.pl/images/produkty/MKZary3/Pozostale/mini/150px_odskraplacz-od-mk-zary.jpg

Ślepy koniec trójnika od wewnątrz możesz wypełnić szamotem, pozostanie tylko kolano, ale z możliwością oparcia wkładu kominowego.

Możesz też podłączyć rurkę odksraplacza z odpływem, dołożyć wyczystkę między trójnik i odskraplacz.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkraplacz do paliwa stałego to kiepski pomysł. Przejście rurą stalową przez pustak uszczelniasz wełną. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed pyleniem i emisją toksyn od strony obudowy kominkowej (kołnierz stalowy, albo tynk z kleju na bazie cementu). Samo przejście kolanem, może się opierać w przypadku stali na kołnierzu z wełny (nawet ściskając go znacznie) i pustaku. Wełna uelastycznia przejście, a temperatura będzie zawsze lekko unosić całą konstrukcję (takie działanie przy zastosowaniu rur ceramicznych jest niedopuszczalne!). Należy zostawić kilka cm luzu między ostatnim kielichem a płytą dachową, ale tak by zachować łączność między elementami. Prawidłowo wykonana płyta dachowa ma króciec 20-30 cm o takiej średnicy, by wchodził nie tylko w kielich, ale również w dalszą część rury... Jeśli tego nie zrobisz, wkład kominowy rozsadzi obudowę z pustaków. Ja opieram rury stalowe ze stali stopowej na wkładzie - ich waga zwykle nie przekracza 50 kg. W szachcie z pustaków, można dać na dole jakieś wąsy dystansowe, jeśli nie ma się praktyki w umiejętnym osadzeniu rur w osi pustaka. Na górze centrujesz płytą kominową. Bardzo ważną sprawą jest zadbanie o prawidłowe spływanie skroplin! Nie mogą nigdzie wylecieć na zewnątrz systemu rurowego. Wszystko kielichami do góry! Szczególnie na wkładzie! Tam większość producentów sugeruje nakładanie rury na kielich, co jest trochę idiotyczne. Musisz znaleźć, lub zrobić redukcję która będzie wchodzić do króćca przyłączeniowego wkładu kominkowego. Chyba, że masz wkład od jakiegoś mądrego producenta...

 

Na fotce przykład braku dylatacji podczas montażu rur...To o czym pisałem...

DSC00260.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale na czym mam oprzeć ten trójnik skoro on będzie mocowany na około

około 2m a kominek z pustaków? Wyczystki nie mam gdzie zrobić dlatego myślę o kolanku.

 

Zatkaj trochę niżej ze 30 cm otwór w kanale z pustaków, np. kawałek grubszego styropianu wyprzyj dookoła pianką rozprężną jak stwardnieje to zalej z betonu korek w kanale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkraplacz do paliwa stałego to kiepski pomysł. Przejście rurą stalową przez pustak uszczelniasz wełną. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed pyleniem i emisją toksyn od strony obudowy kominkowej (kołnierz stalowy, albo tynk z kleju na bazie cementu). Samo przejście kolanem, może się opierać w przypadku stali na kołnierzu z wełny (nawet ściskając go znacznie) i pustaku. Wełna uelastycznia przejście, a temperatura będzie zawsze lekko unosić całą konstrukcję (takie działanie przy zastosowaniu rur ceramicznych jest niedopuszczalne!). Należy zostawić kilka cm luzu między ostatnim kielichem a płytą dachową, ale tak by zachować łączność między elementami. Prawidłowo wykonana płyta dachowa ma króciec 20-30 cm o takiej średnicy, by wchodził nie tylko w kielich, ale również w dalszą część rury... Jeśli tego nie zrobisz, wkład kominowy rozsadzi obudowę z pustaków. Ja opieram rury stalowe ze stali stopowej na wkładzie - ich waga zwykle nie przekracza 50 kg. W szachcie z pustaków, można dać na dole jakieś wąsy dystansowe, jeśli nie ma się praktyki w umiejętnym osadzeniu rur w osi pustaka. Na górze centrujesz płytą kominową. Bardzo ważną sprawą jest zadbanie o prawidłowe spływanie skroplin! Nie mogą nigdzie wylecieć na zewnątrz systemu rurowego. Wszystko kielichami do góry! Szczególnie na wkładzie! Tam większość producentów sugeruje nakładanie rury na kielich, co jest trochę idiotyczne. Musisz znaleźć, lub zrobić redukcję która będzie wchodzić do króćca przyłączeniowego wkładu kominkowego. Chyba, że masz wkład od jakiegoś mądrego producenta...

 

Na fotce przykład braku dylatacji podczas montażu rur...To o czym pisałem...

 

Ogólnie oparłbym to na wkładzie kominkowym i nie było by problemu ale go jeszcze nie mam a chce przygotować komin.

Te wąsy dustansowe chyba też nie za bardzo mi wycentrują rurę fi 180 jak mam duże pustaki chyba 43x43cm.

Może jednak dać taką opaske z kołkiem?

1.jpg

Jaką wełnę polecacie na uszczelnienie przejścia rury przez pustaki taką zwykłą do kominów systemowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie oparłbym to na wkładzie kominkowym i nie było by problemu ale go jeszcze nie mam a chce przygotować komin.

Te wąsy dustansowe chyba też nie za bardzo mi wycentrują rurę fi 180 jak mam duże pustaki chyba 43x43cm.

Może jednak dać taką opaske z kołkiem?

[ATTACH=CONFIG]380609[/ATTACH]

Jaką wełnę polecacie na uszczelnienie przejścia rury przez pustaki taką zwykłą do kominów systemowych?

Z jakiej stali chcesz zrobić wkład kominowy? Rodzaj i grubość...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...