Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym to ogrzać ?


kaszpir007

Recommended Posts

Wykonawca powoli kończy budować mi dom. Domek mały (125m2 z garażem i kotłownią). Dom parterowy z poddaszem użytkowym (poddasze jednak będzie w stanie surowym i należy je traktować jako nieużytkowe (będzie służyło jako strych).

 

Dom zbudowany z gazobetonu Solbet 24cm + 15cm styropian (zwykły U=0,04) , podłoga styropian 10cm (2x5cm) (U=0.038). W całym domu ogrzewanie podłogowe (wodne). Stropodach z legarów drewnianych. Będzie w nim 15cm wełny + 5cm wełny w poprzek , czyli razem 20cm wełny. Stropodach będzie "sufitem" ...

 

Dom bez piwnicy.

 

Użytkowany mieszkalnie będzie tylko parter.

 

Wykonawca (developer) w standardzie daje piec na ekogorszek z podajnikiem (Elektromet 15KW). Orientowałem się i płaci za niego 6150zł brutto i nie widzi problemów jakbym kupił inny piec (musiałbym w razie czego dopłacić różnicę w kwocie).

Myślałem o innym piecu - Skam Premum 12KW z elektroniką Ognik II PID.

 

W domu będzie też kominek (w salonie). Myslałem o rozprowadzeniu ciepła , ale raczej nie chce robić z salonu kotłowni ...

 

Gazu nie ma i wątpie aby był w najbliższej przyszłości ...

 

Byłem niemalże pewny pieca na ekogorszek (z możlwością palenia miałem lub owsem) , ale ...

 

No właśnie. Ceny ekogroszku szybują do góry a trafienie na nieoszukiwany ekogorszek o wysokiej kaloryczności to spory problem ...

 

Dodatkowo tak naprawdę rano z żoną i dziećmi wyjeżdżamy z domu i wracamy wieczorem (17-19) ...

 

Rozumiem że piec na ekogroszek to komfort , ale nie wiem czy grzanie pustego domu było by az tak ekonomiczne ...

 

Zastanawiam się czy może lepszym wyborem było kupno pieca na drewno (węgiel) i palenie nim jak wrócimy do domu ..

Tyle że patrząc na bezwładnośc podłogówki nie wiem czy paląc wieczorem drewnem (17-19) do następnego dnia było by jeszcze ciepło w domu ....

 

Sądzę że raz dziennie palenie drewnem jakoś bym chyba przeżył , tylko pytanie czy to gra warta świeczki i czy drewna by nie trzeba było cąły czas dokładać ...

 

Kotłowni nie mam wielkiej , jest pomiędzy garażem a kuchnią , więc w kotłowni syfu tez nie może być :)

 

Myślałem o pradzie , ale wychodziło mi to drogo ...

 

Temperatura która mi odpowiada to 20-21 stopni max. W sypialni może być 18 stopni (lubię spać w chłodzie).

 

W kotłowni mam już boiler 80L z grzałką i wężownicą.

 

Chodzi aby było jak najtaniej i w miare komfortowo , ale stwierdzam że jeśli oszczędności były by spore mógłbym troche czasu (z max pół godziny) stracic na obsługę pieca ...

 

Rozmawiałem z producentem pieca Sekom i powiedział mi że piec Skam-p 12kw przy min mocy (30%) zużywa 0,6kg ekogroszku na godzinę (czyli około 0,44 tony miesięcznie) , tyle że to moc minimalna i minimalny pobór opału . W rzeczywistości tak różowo napewno nie będzie ...

 

Jak sądzicie ?

 

Co w moim przypadku było by najrozsądniejszym zakupem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku gazu - faktycznie ekogroszek. Jeśli myślisz o częstym paleniu drewnem to wybieraj taki z jak największym paleniskiem. Wtedy jednorazowy załadunek wystarczy na dłużej.

Uważam (nie tylko ja) że nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla okresowego obniżania temperatury, zresztą przy bezwładności podłogówki jest to i tak bezcelowe. Odpowiadając na Twoje pytanie: paląc do 19ej, ciepło byłoby jeszcze przez dwa dni.... Tylko że potem zanim będzie ciepło znów upłynął by dzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby palić wieczorem (np. 17.00) i następnego dnia znów o np. 17 i tak codziennie ? Dało by stabilną temperaturę nonstop ?

 

Ideałem było by o np. 17.00 załadowac na max piec z drewnem , zapalić i nastepnego dnia znów o 17.00 załadować ...

 

Tyle że nie wiem czy było by to opłacalne i czy cieplo by tak długo w podłogówce trzymało i czym takie nagrzewanie/ochładzanie by dobrze podłogówka znosiła ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej opcji raczej należałoby zastosować bufor ciepła. Tylko że nadawałby się doskonale do kotła "zasypowego" czy też opalanego drewnem, natomiast przy kotle na ekogroszek - odpada. Ciężko Ci będzie pogodzić te dwa paliwa, z założenia kotły z podajnikami mają dość małe paleniska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...