Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - oszczędność hahah ale ściema !


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 153
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

adiqq wyliczenia zrobiliśmy w poprzedni moim poście który został usunięty oraz specjalista artykułu który jest na początku postu .
Pisałem już ile warte są Twoje wyliczenia, jak i wyliczenia w cytowanym przez Ciebie artykule (tutaj sam autor prosił, aby ich nie uogólniać).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK nie wymiguj się ty tu jesteś EXPERT rozwiej raz na zawsze wątpliwości przy założeniu dwóch powyższych moich wpisów i sprawa będzie zakończona.

 

autor prosił, aby ich nie uogólniać

Oczywiście, że nie dlatego dokładnie zostało napisane dla jakich warunków tyczą się obliczenia.

Edytowane przez dawidlawecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że nie zostałem wywołany, jestem i czuwam. :)

 

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, obok dedykowanej jej regulacji wymiany powietrza i tym samym wilgotności pomieszczeń, jest także elementem domu energooszczędnego, która oszczędza właścicielowi wydatki na ogrzewanie, ograniczając ucieczkę ciepła z domu.

Moja wentylacja, bardzo skromnie licząc jej roczne zyski na 3500 kWh, zwróci mi się po ok. 5 latach.

Jest dla mnie opłacalna finansowo w złotówkach i może być również dla każdego innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA prosimy Cię bardzo o wyliczenia powyższego mojego wpisu. U udowodnij nam że ja i autor artykułu który jest na początku mojego postu się mylimy.

W tym wątku napisałeś już ponad 20 postów, nie wiem na który mam odpowiedzieć :(.

W jednym z ostatnich z Twoich postów : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171665-Wentylacja-mechaniczna-oszcz%C4%99dno%C5%9B%C4%87-hahah-ale-%C5%9Bciema-!&p=4509511&viewfull=1#post4509511 widzę, że powoli zaczynasz się uczyć poprawnie prowadzić dyskusję.

Nadal jednak nie rozumiesz jednego - udowodnienie nawet na przykładzie jednego konkretnego domu opłacalności lub nieopłacalności zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie upoważnia do uogólniania tego na wszystkie inne przypadki.

Aby takiego uogólnienia dokonać należałoby przeanalizować dziesiątki domów o zróżnicowanej powierzchni, kształcie, w różnych strefach klimatycznych, itp.

Dopiero taka analiza byłaby w miarę obiektywna. Pokazywałaby przynajmniej w jakich warunkach taka instalacja może być opłacalna, a w jakich z pewnością taka nie będzie.

Zrobienie takiej analizy dla przypadku o który Ci chodzi :

dla małych i średnich domów dobrze ocieplonych z tanim i średnio tanim paliwem, czyli dla większości nowych domów w POLSCE

jest praktycznie niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK jako espert na tym forum prosimy Cię zrób nam obliczenia dla domu 140m2 ogrzewanym gazem ziemnym dobrze ocieplonym, nowy dom, WM z GWC. Prosimy Cię jesteś tu EXPERTEM możesz to dla nas zrobić tak ?

 

1. na etapie projektowania, czy już użytkowany

2. z użytkowym poddaszem, czy bez

3. bryła rozłożysta, czy zwarta

4. czy robisz WM z GWC z firmą czy samemu,

5. jaki GWC

6. gdzie ten dom ma być wzniesiony

7. ile ma łazienek, pom. gosp. i jak są one duże

8. ile osób ma na stałe mieszkać

9. co jest priorytetem jak najniższy koszt, czy jak największa sprawność, czy jak największa sterowalność,

10 czy gaz będzie używany do gotowania

11 czy będzie kocioł z otwartą komorą spalania, czy zamkniętą

12 jak dobrze ocieplony

więcej pytań nie pamiętam.

Henok na pewno coś doda.

Edytowane przez ProStaś
dopisek pkt 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK jako espert na tym forum prosimy Cię zrób nam obliczenia dla domu 140m2 ogrzewanym gazem ziemnym dobrze ocieplonym, nowy dom, WM z GWC. Prosimy Cię jesteś tu EXPERTEM możesz to dla nas zrobić tak ?

Uwzględniając to co przedstawił ProsTaś, przedstaw konkretny projekt tego domu w wersji z wentylacją grawitacyjną oraz w wersji z wentylacją mechaniczną (projekt wykonawczy z zestawieniem wszystkich potrzebnych elementów).

Dopiero na tej podstawie można przeprowadzić rzetelną analizę. Bez tego to wróżenie z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. na etapie projektowania, czy już użytkowany - można przyjąć dwa warianty

2. z użytkowym poddaszem, czy bez - użytkowym

3. bryła rozłożysta, czy zwarta - zwarta

4. czy robisz WM z GWC z firmą czy samemu - większość ludzi nie zna się na tym a jak mają samemu zrobić i nie będzie to poprawnie działać więc oczywiście że firma

5. jaki GWC - można przyjąć średni koszt sprzętu który zużywa średni ilość prądu. Im tańszy tak jak pisze w muratorze tym więcej bierze energii.

6. gdzie ten dom ma być wzniesiony - do obliczeń zakładamy uśrednione wartości

7. ile ma łazienek, pom. gosp. i jak są one duże - dwie łazienki, pomieszczenie gospodarce, łącznie około 25m2

8. ile osób ma na stałe mieszkać - 4 osoby

9. co jest priorytetem jak najniższy koszt, czy jak największa sprawność, czy jak największa sterowalność, - jak najniższe koszty w zł czyli zależy nam na zwrocie w ZŁ - jak pisze murator im tańsza WM z GWC tym więcej zużywa prądu

10 czy gaz będzie używany do gotowania - tak

11 czy będzie kocioł z otwartą komorą spalania, czy zamkniętą - zamkniętą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***
adiqq wyliczenia zrobiliśmy w poprzedni moim poście który został usunięty oraz specjalista artykułu który jest na początku postu . Ty nic nie wyliczyłeś do dnia dzisiejszego tylko się kłucisz i spamujesz forum. Udowodnij jak wiesz, że ja i autor artykuł nie mamy racji. Ja przeproszę tu na forum jak przedstawić niezbite dowody na to że się mylimy.

 

ja nie muszę nikomu a już tym bardziej sobie nic udowadniać...a sam Krzysztof Lis na którego się tak powołujesz wypowiedział się w tym wątku, HenoK też cytował ważny fragment jego wypowiedzi...a ty dalej swoje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.mgprojekt.com.pl/domki/sylwia/index.php

 

Bardzo mi się ten projekt podoba, więc go weźmiemy na tapetę. Garaż nieogrzewany.

3 pokoje, salon, 2 łazienki, kuchnia, pom. gosp.

 

Na okrągło bo projektów się od Ciebie nie doczekamy.

Instalacja 3000 zł. (rury, złączki, trójniki, redukcje)

Projekt 1000 zł. (wliczony w cenę wykonania, firmy z reguły tak postępują)

Wykonanie 3000 zł. (minus ten 1000 zł. za projekt)

Rekuperator Jan Gaz 350 z went. na prąd stały 5000 zł.

GWC rurowe w układzie Tichelmanna ok. 2000 zł. (50 m. rur, koparka, montaż)

 

Razem: 13.000 zł.

Rezygnujesz z jednego komina kt. kosztuje minimum 3000 zł. oraz o osobnego kanału went. dla kuchni ok. 500 zł.

Czyli WM kosztuje 9500 zł.

Sprawność odzysku ciepła takiego układu nie spadnie poniżej 80 % całorocznie.

Dla tego domu projektowe ocieplenie da zapotrzebowanie na ciepło ok. 120 kWh/rok

Pow. domu to ok. 130 m2

Razem: 120 kWh x 130 m2 = 15600 kWh

 

WM z GWC ograniczy zapotrzebowanie na ciepło o ok. 30 % (z GWC)

To daje: 4680 kWh/rok

 

Cena 1 kWh z gazu z sieci ( z uwzgl. przesyłu i sprawności całej inst.) to 0,2 zł.

4680 x 0,2 = 936 zł.

Koszt prądu i filtrów ok. 300 zł./rok

Zyska roczny 636 zł/rok

 

9500/636 = 14 lat

 

Na okrągło. WM można taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce dolewac oliwy do ognia ale olimpy forum od energooszczeddnosci do tej pory nie wyjasnili takze tematu z akumulacyjnoscia silki,a przez to jej pozorna wyzszoscią nad BK oczywiscie w aspekcie energooszczednosci i wymiernych zysków ..

 

A skoro kolega się upiera. W teori domu pasywnego jest tak ze za dnia (słonecznego) powinień on łapac zyski słoneczne i akumulować je na potem. Do tego moga słuzyć ściany z ciężkiej silki naprzeciw dużych okien południowej fasady. I to najlepiej pomalowane na ciemny kolor. Jeszcze tez mozna podnieść aspekt grzania nocną taryfą i tez rzeczonej pojemności cieplnej.

Tyle teori. W praktyce, moim zdaniem, różnica jest bardzo niewielka a nawet niedczuwalna - mówią tutaj o gromadzeniu energii ze słońca świecącego przez szyby. Silka w porównaniu z gazobetonem ma dwie inne zalety dla których warto z niej budować: wytrzymalośc mechaniczna oraz izolacyjność akustyczna. Mam ściany w domu z jednego i drugiego materiału (zewn gazobeton, wewn silka) i drugi raz z gazobetonu nie zbuduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już lepie kilka sprostowań:

 

1.specjaliści jednak piszą, że do 20% oszczędza WM z GWC nie 30% dlatego musimy to sprawdzić najlepiej jak espert się wypowie

2. Nigdzie nie znalazłem oferty za 13.000 czy możesz podać kto nam za tą kwotę wykona i czy to są ceny brutto ?

Na allegro najtańsze są za 15.000. Ja dostałem oferty na 17 -20 tysięcy.

3. Podałeś najtańszy sprzęt a według muratora który podaje że pobór prądu znacznie jest wyższy w tym wypadku 700-800zł.

Pisze wyraźnie im tańszy sprzęt tym pobiera więcej prądu.

4. Chcemy mieć kominek i w kotłowni komin spalinowy więc trzeb odliczyć tylko koszty kanałów wentylacyjnych. Rondo PLUS z kanałem wentylacyjnym i bez to różnica niecałe 300zł

5. Odjąć trzeba też koszt nawiewników około 1000zł - ale możemy mięć funkcję rozszczelnienia okien to zależy

6. Trzeba do obliczeń przyjąć koszty serwisowania oraz wymiany wentylatorów

7. Trzeba też wliczyć współczynnik żywotności rekuperatora oraz koszty wymiany np. za 20 lat.

8. Wątpliwy jest koszt filtrów ale niech wypowie się espert

Edytowane przez dawidlawecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[WM z GWC ograniczy zapotrzebowanie na ciepło o ok. 30 % (z GWC)

To daje: 4680 kWh/rok

 

 

Troche więcej.

zakladając ciągła wentylacje 200m3 przez całą dobę przez 6 m i róznice temp 20 sTC wychodzi 5800 kWh.

korzystałem ze wzoru na pojemnośc cieplną czyli

Q= c*m*delta T

gdzie Q to energia przeniesiona przez powietrze,

c - ciepło właściwe powietrza (1,02*1000 J/kg*K)

m - masa powietrza (1 m3 waży 1,2 kg)

Delta T to róznica temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc***

koszt instalacji WM do mojego domu z rekuparatorem Brink Renovent HR Large wyniósł 15,5tys. Dom z poddaszem użytkowym. pow. użytkowa około 135m2. Wszystko robiła firma. W cenie są też kanały wentylacyjne w piwnicy Gdybym robił sam, to koszt materiałow+reku wyniósłby mnie około 8-9tys.

 

Dodałem:koszt wymurowania 2 kominów spalinowych robocizna 2tys. klinkierka 500zł, kilka palet cegły na kominy miałem za darmo - ale należałoby doliczyć za cegłe - szczerze nie wiem ile...nie liczyłem ile cegły poszło, a jedna cegła wtedy kosztowała około 0,9zł. Kominy mam wysokie, bo od piwnicy idą...Nie wiem ile kosztowałyby same kominy wentylacyjne, ale pewnie podobnie co te 2 spalinowe, bo w projekcie miałem 2

Edytowane przez Gosc***
dodałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce dolewac oliwy do ognia ale olimpy forum od energooszczeddnosci do tej pory nie wyjasnili takze tematu z akumulacyjnoscia silki,a przez to jej pozorna wyzszoscią nad BK oczywiscie w aspekcie energooszczednosci i wymiernych zysków .Wprawdzie nie to jest tematem tego watku,ale niesmialo i bez złosliwosci chcialbym zwrócic uwagę..ze jak juz Panowie od energooszczedzania lansujecie jakies teorie to wypada je w taki sposób wyjasnic by rozwiewac ewentualne watpliwosci tych uzytkownikow ktorzy je maja.No przeciez po to jestescie tutaj i macie wiedze,ona powinna sie sama obronic,i niepotrzebne sa jakies kłótnie czy przekrzyukiwania..walczcie na argumenty ,a nie od razu usuwanie postów.To mi pachnie poprzednia epoka.

 

Tłumaczono temat silki i BK. Jak ktoś nie rozumie to cóż możemy? Wykładanie podstaw fizyki to nie nasz obowiązek, a tak się zachowujesz jakby był.

Jak idę do lekarza nie nie każę mu omawiać choroby i streszczać działów książkowych, ma mi doradzić, wyleczyć (skuteczność tego pozostawiam bez komentarza, ale cóż takich mamy teraz lekarzy :( ).

 

pzdr

 

PS

HenoK a Ty nadal taki cierpliwy, przecież ten temat jaki i argumenty jego założyciela to farsa.

A my niewiarygodni dajemy się podpuszczać :).

Teraz ten temat zaczyna być naprawdę spamem jakiegoś drugiego (rzekłbym nawet gorszego) TB.

Edytowane przez j-j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już lepie kilka sprostowań:

 

3. Podałeś najtańszy sprzęt a według muratora który podaje że pobór prądu znacznie jest wyższy w tym wypadku 700-800zł.

Pisze wyraźnie im tańszy sprzęt tym pobiera więcej prądu.

 

Punkt jeden podałem powyżej.

Prąd - Rozpatrujemy konkretny rodzaj centraji wentylacyjnej (jan-Gaz 350 DC) której silnik pobierają 100W Zakładając że chodzą na 70% mocy przez cały rok to zużyją &536 KwH. Jeśli weżmiemy cene prądu na poziomie 0,55 zł/kwH to dalszym ciągu nie wychodzi 700zł

 

6. Trzeba do obliczeń przyjąć koszty serwisowania oraz wymiany wentylatorów

7. Trzeba też wliczyć współczynnik żywotności rekuperatora oraz koszty wymiany np. za 20 lat.

8. Wątpliwy jest koszt filtrów ale niech wypowie się espert

 

Co chesz serwisować w wentylatorach?

Z jakiego powodu chcesz wymieniać rekuperator czyli 15 kg blachy aluminiowej?

Mam Jan Gaza od roku - koszt wymiany filtrów to moze ze 30 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli murator i eksperci kłamią, że 20% Niech wypowie się w tym temacie eskpert z muratora bo prasa pisze inaczej. Co z pozostałymi punktami ? Jak widać opłacalność jest już żeby nie robić kłótni bez uzwlędnienia serwisowania (można znaleść w internecie oferty firm które się tym zajmują) i naprawy (żywotność sprzętu) np. po 15-20 latach jest możliwa ale bardzo wątpliwa. Usuwać kominów się w większości przypadków nie da - można tylko usunąć wentylacyjne. Wniosek taki że jak usuniesz dwa kominy i nie uwzględnisz realnych kosztów serwisowania oraz żywotności sprzętu po wielu latach się może zwrócić. Jak uwzględnisz wszystkie realne koszty to się nie opłaca. Już nie pisząc o tym ile bank zabierze jak kupimy urządzenie z myślą zwrotu w ZŁ na kredyt (większość inwestycji w Polsce). Każdy niech interpretuje na własną rękę, każdy ma głowę , potrafi liczyć, myśleć - żeby nie robić kłótni. TRZEBA TYLKO PAMIĘTAĆ O WSZYSTKICH REALNYCH KOSZTACH, ale dla dobrego samopoczucia można sobie trochę odliczyć. Warto jednakopierać się na wiedzy prawdziwych fachowców, którym jest bez wątpienia autor artykułu a nie psełodofachowców, sprzedawców, monterów.

 

A najlepiej :

 

Jeśli sprzedawca tego urządzenia zapewnia Cie (jak miało to miejsce w moich dwóch przypadkach), że wentylacja mechaniczna z GWC dla Twojego domu (mały, średni z tanim i średnio tanim paliwem, dobrze ocieplony, czyli wększośc nowych domów w Polsce) przyniesie zwrot w ZŁ (nie energii) to może warto, aby dał to na piśmie. Przecież jeśli to prawda to dlaczego ma odmówić ? I sprawę mamy rozwiązaną. Żądajmy od sprzedawców umowy na powyższe.

Edytowane przez dawidlawecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...