Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak montowałem sam, jakieś 5lat temu, potem przenosiłem go w inne miejsce, teraz zmnienilem czynnik na r-290.

Kupowałem z założeniem samodzielnego montażu, był czynnik i zarobione rurki w zestawie. Próznia starą sprężarką od lodówki i jak widać chodzi do tej pory i ma się świetnie. Rodzina nie cała, bo tylko ja z żoną, a system z centralnym klimakonwektorem na 3 sypialnie jest w planach, ale raczej już na następny sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak montowałem sam, jakieś 5lat temu, potem przenosiłem go w inne miejsce, teraz zmnienilem czynnik na r-290.

Kupowałem z założeniem samodzielnego montażu, był czynnik i zarobione rurki w zestawie. Próznia starą sprężarką od lodówki i jak widać chodzi do tej pory i ma się świetnie. Rodzina nie cała, bo tylko ja z żoną, a system z centralnym klimakonwektorem na 3 sypialnie jest w planach, ale raczej już na następny sezon.

 

Czyli nie do końca montaż gratis ile dostajesz w swojej pracy za godzinę (+koszty które pokrywa pracodawca).

 

jak ktoś lubi wieczne przeróbki i remonty to ok ale to samo (komfort w upały) można mieć w całym budynku za tysiąc bez "obwieszonej cichymi cudami" elewacji i wpasowywania kanałów wentylacji rurek odpływu skroplin etc.

znam takich co nie robią próżni tylko gazem przedmuchują instalkę i też działa więc można na rożne sposoby można np. zespawać dwa niemieckie auta i mieć jedną polską wymarzoną furę w tedeiku np.;) wszystko można spawać bez azotu można nawet w fabryce pomp

można mieć chiński multi można mieć auto tata albo sangjong :bash:

p.s. jaki masz tv??:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie do końca montaż gratis ile dostajesz w swojej pracy za godzinę (+koszty które pokrywa pracodawca).

 

jak ktoś lubi wieczne przeróbki i remonty to ok ale to samo (komfort w upały) można mieć w całym budynku za tysiąc bez "obwieszonej cichymi cudami" elewacji i wpasowywania kanałów wentylacji rurek odpływu skroplin etc.

znam takich co nie robią próżni tylko gazem przedmuchują instalkę i też działa więc można na rożne sposoby można np. zespawać dwa niemieckie auta i mieć jedną polską wymarzoną furę w tedeiku np.;) wszystko można spawać bez azotu można nawet w fabryce pomp

można mieć chiński multi można mieć auto tata albo sangjong :bash:

p.s. jaki masz tv??:)

 

Ja lubię dłubać i teraz mam wszelkie niezbędne narzędzia do tego.

Nie namówisz mnie na rozwiązania za 15tys i nie mam żadnych awrersji do rzeczy z chin, czy castoramy.

Wiem, że mogłem kupić firmową klimę za 2 tys i połowę z tego dodatkowo zapłacić za montaż, bo to "stołyca"

I wiem, że fachowiec na krórego mogłem trafić, mógł przyjechać bez np pompy próżniowej i wciskać mi kity "zawsze tak robimy", "będzie Pan zadowolony"

 

Więc proszę cię nie drwij, bo coraz mniej jest osób z którymi można merytorycznie porozmawiać na tym forum!

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa zestawy do samodzielnego montazu... juz bez potrzeby prozniowania nawet.... na "szybkie" zlonczki. Wiem ze Zibro mialo kiedys taka... ceny nie pamietam....

 

Ten kij też ma dwa końce

kolega kupił chyba alaskę w selgrosie z szybkozłączami. Wszystko było pięknie dopóki nie zaczął tego podłączać. Podczs montażu j. wew. najpierw załamała mu się rurka, następnie podczas próby prostowania złamała. Takim pakietem dwóch rurek + przewody w dosyć twardej izolacji strasznie trudno manewrować przy montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię dłubać i teraz mam wszelkie niezbędne narzędzia do tego.

Nie namówisz mnie na rozwiązania za 15tys i nie mam żadnych awrersji do rzeczy z chin, czy castoramy.

Wiem, że mogłem kupić firmową klimę za 2 tys i połowę z tego dodatkowo zapłacić za montaż, bo to "stołyca"

I wiem, że fachowiec na krórego mogłem trafić, mógł przyjechać bez np pompy próżniowej i wciskać mi kity "zawsze tak robimy", "będzie Pan zadowolony"

 

Więc proszę cię nie drwij, bo coraz mniej jest osób z którymi można merytorycznie porozmawiać na tym forum!

Dziękuję

 

Czy ja kogoś namawiam na rozwiązanie za 15tyś? wręcz odwrotnie - czytaj ze zrozumieniem

ja np. nie toleruję nadmuchu z klimy lub grzejnika

tata to indyjskie auto poza tym

ostatnio z castoramy kupiłem przy okazji pręt gwintowany fi 8 gwint zerwany po próbie skręcenia "kontry" pocieniać potaniać odchudzać - polska chinami europy już nie tylko Niemcy się z nas śmieją ale i Czesi oraz Słowacy (kiedyś jeździło się do nich (CZ I SK)bo było tanio teraz oni jeżdżą do polski bo tu jest tanio - to obrazuje nasz postęp - zobacz rynek pomp w "małych" Czechach)

A monter ze stolicy to ma jeść chleb kupowany 200km od stolicy i mieszkać też 200km dalej bo taniej - na tym polega kapitalizm zarabiaj i daj zarobić innym niestety po sowieto komunie mamy euro komune

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Problem polega na tym ze aby dac zarobic trzeba zarabiac...

 

:)

 

kolego 80% tego co zarabiasz oddajesz vat 23%, dochodowy 19%, zakład utylizacji składek, rożne akcyzy, podatek drogowy (w paliwie kiedyś płacony osobno) itd.

ja pisałem o kapitalizmie a to jest socjalizm a w socjalizmie mało co się opłaca oprócz zbierania podatków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Problem polega na tym ze aby dac zarobic trzeba zarabiac...

 

:)

 

kolego 80% tego co zarabiasz oddajesz vat 23%, dochodowy 19%, zakład utylizacji składek, rożne akcyzy, podatek drogowy (w paliwie kiedyś płacony osobno) itd.

ja pisałem o kapitalizmie a to jest socjalizm a w socjalizmie mało co się opłaca oprócz zbierania podatków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie wróciłęm do starej chałupy, 2 lata temu ocieplonej 15cm styropianem i w środku jest przyjemnie chłodno, jak w piwnicy. Na termometrze na zewnątrz 31,2 a w środku 24,5n. Myślę, że w moim nowym domu dobrze ocieplonym z rekuperatorkiem będzie podobnie i po co mi klima? Edytowane przez pancio11
zmiana tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie wróciłęm do starej chałupy, 2 lata temu ocieplonej 15cm styropianem i w środku jest przyjemnie chłodno, jak w piwnicy. Na termometrze na zewnątrz 31,2 a w środku 24,5n. Myślę, że w moim nowym domu dobrze ocieplonym z rekuperatorkiem będzie podobnie i po co mi klima?

 

zależy między innymi ile okien będziesz miał na południe i czy pomyślisz o np. żaluzjach itd.

rekuperator np. na 2biegu 150m3/h klima 2,5kw 300m3/h to ile wyciągniesz chłodu z chłodnicy podpiętej pod rekuperator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ta dewiza chyba nie dotyczy, bo ja zupełnie inaczej widzę te sprawy.

Po pierwsze jestem z pokolenia którego jest za dużo, w związku z tym dla nas jest wsztstkiego za mało. Od żlobków i szkół, poprzez pracę i pensję, do pewnie emerutór skończywszy. Po drugie za dlugo by opowiadać, ale jestem emigrantem ze wschodu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Po trzecie moi rówieśnicy, albo nadal mieszkają z rodzicami i pracują dorywczo, albo wedle zasady jak wyżej, pracują, zarabiają, mają mieszkanie, kredyt na 50lat i nie stać ich na dzieci. Po czwarte, może za dużo wiem, moze z innego powodu, ale nie odpowiada mi praca fachowców. Co by nie robili, zawsze jest do czego się przyczepić i ciągle mam wrażenie, że zrobiłbym to lepiej. Więc co mogę, to robię sam i dzięki temu mam już prawie wykończony 180m dom i żadnych kredytów. Jak mnie nie stać na pompę za dziesiąt, to robię za 4tys, jak szkoda 15 na klimę, to zrobię za 2 tys. Czy robię coś złego? Czy ktoś ma prawo z góry zakładać, że mi się nie należy, bo nie daję zarobić?

Zresztą szkoda języka, niech każdy robi swoje, ty znajdujesz tu klijentow, ja wiedzę i inspiracje.

Pozdrawiam

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ta dewiza chyba nie dotyczy, bo ja zupełnie inaczej widzę te sprawy.

Po pierwsze jestem z pokolenia którego jest za dużo, w związku z tym dla nas jest wsztstkiego za mało. Od żlobków i szkół, poprzez pracę i pensję, do pewnie emerutór skończywszy. Po drugie za dlugo by opowiadać, ale jestem emigrantem ze wschodu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Po trzecie moi rówieśnicy, albo nadal mieszkają z rodzicami i pracują dorywczo, albo wedle zasady jak wyżej, pracują, zarabiają, mają mieszkanie, kredyt na 50lat i nie stać ich na dzieci. Po czwarte, może za dużo wiem, moze z innego powodu, ale nie odpowiada mi praca fachowców. Co by nie robili, zawsze jest do czego się przyczepić i ciągle mam wrażenie, że zrobiłbym to lepiej. Więc co mogę, to robię sam i dzięki temu mam już prawie wykończony 180m dom i żadnych kredytów. Jak mnie nie stać na pompę za dziesiąt, to robię za 4tys, jak szkoda 15 na klimę, to zrobię za 2 tys. Czy robię coś złego? Czy ktoś ma prawo z góry zakładać, że mi się nie należy, bo nie daję zarobić?

Zresztą szkoda języka, niech każdy robi swoje, ty znajdujesz tu klijentow, ja wiedzę i inspiracje.

Pozdrawiam

 

tak właśnie było za komuny każdy wszystko robił sam z kumplami "wyspawaliśmy" moplik wsadziliśmy silnik z czeskiej cz do ramy junaka itd czy tak ma wyglądać kapitalizm w pl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu byłem "na wizycie" w domu gdzie zamontowana jest pompa ciepła z załączonym chłodzeniem podłogówką. Fajne doświadczenie.

Nie ma porównania do tego co jest u mnie w mieszkaniu.

U mnie, gdyby nie wentylator, trzeba by było chodzić na golasa, upał, ciężko wytrzymać.

W domu odwiedzanym w części gdzie działa ogrzewanie podłogowe czułem się komfortowo, widać, że "coś" chłodzi - dla porównania w pomieszczeniach, gdzie nie ma włączonego chłodzenia podłogówką, sytuacja identyczna jak u mnie.

U mnie i w odwiedzanym domu nie ma wentylacji mechanicznej!!!

 

Według mnie, to działa!!!:wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego to ma byc normalne jak nic innego nie jest :lol2:

 

Pozatym tez jestem sklonny twierdzic ze ciezko o prawdziwych fachowcow... ludzi faktycznie wyksztalconych w danym fachu i wykonujacych prace

wedlug sztuki. Np. PC. Jest cos co reguluje w PL kto moze takie instalowac? Sa jakies wymogi wiedzy? Wymøg certyfikatøw?

Czy ja moge po skrupulatnym przeczytaniu forum otworzyc firme... instalowac PC, klimatyzacje, okreslac sie fachowcem i zarabiac jak np. Niemiec?

Owszem sa Ci co prowadza powazne interesy, pracuja fachowo, na dobrych podzespolach, narzedziach... moze zatrudniaja ludzi... i to musi kosztowac,

zgadzam sie. I za dobra solidna robote i wiedze bede gotøw zaplacic rozsadne pieniadze... tak jak w kapitalizmie... ;) W koncu ktos placi mi za moja... :cool:

Ale nie dziwie sie ludziom ktørzy nadal wola sami anizeli komus zlecic... pretensje mozna wtedy miec tylko do siebie...

Ktos wymieni sobie chamulce na podjezdzie... inny odda do warsztatu... jeden wytapetuje sam... drugiemu szkoda czasu... tak zawsze bylo...

Potem mozna oczywisce dyskutowac zakres DIY :)

 

nie ma to jak zamienić socjalizm totalitarny na koncesyjno etatystyczny jak śpiewa klasyk:)

 

Jeszcze trza zatrudnić urzędników co to będą wydawać pozwoleństwa na montaż pomp (myślę że szkoda mi będzie czasu na papierki i załatwię to jak tradycja nakazuje przy pomocy koperty) a monterzy podobnie do adwokatów powinni wydawać pozwoleństwo na wykonywanie zawodu

chyba zagłosuję na JKM

p.s. orientuje się ktoś ile się teraz daje w kopercie za przyznanie dotacji na pc:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, w PL bez koperty sie nie obejdzie...

A wiec po cholere wszelkie kursy, szkoly, szkolenia... niech kazdy sie osobiscie nazwie fachowcem, monterem, technikiem w dowolnej dziedzinie...

Przeciez wizytowke nie trudno se sprawic...Niech prøbuje swoich sil i strzyze ile wlezie w imie kapitalizmu. Jednym wyjdzie bardziej innym mniej.

Wszystko pod haslami " Bedzie Pan zadowolony" , " Tak zawsze robimy", " Robilem to z 10 razy":wave:

Oczywiscie posiadany papier nie daje 100% gwarancji jakosci... ale przypadkowy monter, technik i fachowiec ktøry z wyksztalcenia jest fryzjerem,

stolarzem lub nikim ... montujac PC, wykanczajac lazienke, robiac elektryke czy dach... najprawdopodobniej gorzej wypadnie.. :D

Na cale szcescie sa jeszcze ludzie ktorzy zyja z tego czego sie nauczyli i praktykowali... nie samoistnie przyuczyli a praktykuja na klientach:cool:

 

Ale wracajac do pytania... ktos wie z pewnoscia czy poludniowi sasiedzi maja tanszy prad dla domu posiadajac PC?

 

:)

 

Przypowieść "biblijna"

dwóch naszych rodaków remontowało dom Niemca ponieważ malarz skończył szybciej poszedł pomagać koledze kafelkarzowi widząc to Niemiec podziękował mu za pracę na pytanie dlaczego malarz dostał odpowiedź skoro robisz wszystko na niczym dobrze się nie znasz to oczywiście z przymrużeniem oka należy to traktować

tak naprawdę rynek kształtują po części konsumenci patrz Amber Gold i podobnie działające firmy w innych branżach jeśli wiesz co mam pięknego na myśli podobnie działają też politycy obiecując przed wyborami złote góry i o ile do spełnienia to tak naprawdę finansowane z naszych podatków (płatne autostrady, nie zarabiające na siebie stadiony itd. itp.)

innym tematem są bezrobotni kuszeni perspektywą dotacji na działalność i budzący się po dwóch latach z zadłużeniem w hurtowniach i koniecznością płacenia tysiąc zeta/misiąc na zakład utylizacji składek czy zarabia czy nie (o ile nie ma jakiegoś pracownika przypadkiem bo wtedy danina rośnie) - bo chciał robić tanio żeby robotę mieć

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...