Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

clarnet, a mogę prosić jakąś DTR'ke w której jest te info ?

 

Dla 3tys. GWC nie ma sensu (nie opłacalne)...

 

No i widzisz :) - temat zamknięty

A co do DTR-ek - czyżbyś nie wierzył?

Nie są to jakieś tajemnice, ale to często kilkudziesięciomegowe pdfy, kierowane do serwisu, a nie do użytkownika końcowego i nie rozsyłam takich dokumentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o wiarę, tylko o logikę.

 

Skoro pompa ciepła do CWU, np. Galmeta, pobiera 600W i oddaje 1,92kW ciepła przy przepływie 300m3/h to po co te 3tys. dla pomp o mocy jedynie 2-3 większych ? Coś mi tu nie gra...

 

Dobra, może inaczej.

Planuję zakopać pod płytą fundamentową ze 150mb rurki PE fi 32 (przeznaczenia jeszcze nie mam - pomysłów jest kilka). Pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną wstawiłbym wymiennik płytowy. Drugi obwód , czyli te 150mb pod domem z pompką obiegową podłączyłbym do tego wymiennika, co spowodowuje podniesienie temp. czynnika wypychanego do jednostki zewn. - zwiększenie COP. Taka hybryda - pompa ciepła powietrzno - gruntowa. Czy praktykuje się takie instalacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy technicznie możliwe to nie wiem ale w/g mnie nawet jeśli by ci się udało to przy minus 10-15 stopniach to po kilku dniach to źródełko wyschnie - czytaj zamrozisz je. prościej będzie założyć gruntówkę. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sobie wymyślisz i zrobisz - to będziesz miał.

Jeszcze raz - Kartka, ołówek i fizyka.

Z tym wymiennikiem płytowym:lol: -

Co do logiki - nie porównuj galmeta on/off pracującego w temp. dodatnich z wentylatorem inverterowym który kręci do -25

Tego typu pomysły można tworzyć i tworzyć, ale tu Ci nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sobie wymyślisz i zrobisz - to będziesz miał.

Jeszcze raz - Kartka, ołówek i fizyka.

 

Ależ się uparł na to liczenie. Co mam Ci liczyć ? Już mówiłem, dla 3000m3/h nie ma po co brać kartkę, bo to jest jasne jak 2+2=4

 

Z tym wymiennikiem płytowym:lol: -

 

I znów jakąś bardzo merytoryczna odpowiedź ...

 

Co do logiki - nie porównuj galmeta on/off pracującego w temp. dodatnich z wentylatorem inverterowym który kręci do -25

 

No właśnie chcę zrobić, żeby nigdy tak niska temp. nie przelatywała przez "wentylator inverterowy". OK, nie ma co tego ciągnąć...

 

Tego typu pomysły można tworzyć i tworzyć, ale tu Ci nie pomogę.

 

OK, ale blog masz świetny ;). M.in. po artykule o althermie C napaliłem się na tą pompę, tylko te 4,8kW przy -15 (dla pompy 8kW) mnie troszkę martwi. Nie mam jeszcze wyliczonego zapotrzebowania, ale wolałbym kupić pompkę "w sam raz" na każdą porę roku a nie przewymiarowaną ze względu na niską moc grzewczą dla niskich temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz to w mojej stopce

jestem w tej komfortowej sytuacji że teoria u mnie pokrywa się z praktyką

 

witam

 

 

teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką

 

to co masz w stopce to widać

Asolt też porządnie wszystko tobie wyliczył ale ty dobrałeś, przewymiarowałes pompę, wziąłeś większą niz potrzeba było, ok, była okazja

 

tylko dla twojego domu nikt, kto jest fachowcem z praktyką pompy Panasonic T-Cup 9kW, by nie dobrał

 

ale pewnie korzystajacy z okazji by taką pompę wzięli

 

pompy, które proponowane były za "23000" dobierane są dla forumowiczów o zapotrzebowaniach 2x większych od twoich

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za czas poświęcony na blogu.

Moc grzewcza przy -15 stopniach to nie jedyny i nie najważniejszy parametr PC PW.

Sukcesywnie producenci wprowadzają i będą wprowadzać pojęcie sprawności sezonowej.

Zauważ, że ponad 80% ciepła kupujesz w zakresie -5 do +10.

To co wprowadzono w Althermie C to optymalizacja dla częściowych obciążeń, które występują przez 80% sezonu, a nie dla nominalnych.

Bardzo łatwo jest tak ustawić urządzenie (rozkręcić) by osiągało taką a nie inną moc w konkretnej temperaturze. Trudniej jest je zoptymalizować dla całego sezonu.

Zwróć uwagę na możliwości sterowania - modulacja zasilania przy termostacie, kompensacja temp. zasilania w temp. bliskich 0 stopni oraz możliwość zadania bezwładu budynku, tj. czasu reakcji krzywej grzewczej na zmiany temperatury zewnętrznej. 20 kroków mocy, 8 kroków wentylatora, pompka obiegowa z modulacją przepływu w oparciu o dt instalacji, krótko mówiąc grzejesz wtedy kiedy trzeba, tam gdzie trzeba i tyle ile trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy technicznie możliwe to nie wiem ale w/g mnie nawet jeśli by ci się udało to przy minus 10-15 stopniach to po kilku dniach to źródełko wyschnie - czytaj zamrozisz je. prościej będzie założyć gruntówkę.

 

witam

 

najlepiej człowiek uczy się na własnych błędach

kazdy ma prawo próbować:lol2:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za czas poświęcony na blogu.

Moc grzewcza przy -15 stopniach to nie jedyny i nie najważniejszy parametr PC PW.

Sukcesywnie producenci wprowadzają i będą wprowadzać pojęcie sprawności sezonowej.

Zauważ, że ponad 80% ciepła kupujesz w zakresie -5 do +10.

To co wprowadzono w Althermie C to optymalizacja dla częściowych obciążeń, które występują przez 80% sezonu, a nie dla nominalnych.

Bardzo łatwo jest tak ustawić urządzenie (rozkręcić) by osiągało taką a nie inną moc w konkretnej temperaturze. Trudniej jest je zoptymalizować dla całego sezonu.

Zwróć uwagę na możliwości sterowania - modulacja zasilania przy termostacie, kompensacja temp. zasilania w temp. bliskich 0 stopni oraz możliwość zadania bezwładu budynku, tj. czasu reakcji krzywej grzewczej na zmiany temperatury zewnętrznej. 20 kroków mocy, 8 kroków wentylatora, pompka obiegowa z modulacją przepływu w oparciu o dt instalacji, krótko mówiąc grzejesz wtedy kiedy trzeba, tam gdzie trzeba i tyle ile trzeba.

 

witam

 

zgadzam się z tym co piszesz

Daikin zrobił w tej sprawie b. dużo, wg mnie to jedna z najlepszych obecnie pomp

mogliby tylko postarać się o lepszą cenę bo ta trochę zniechęca klientów

 

pozdarwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

zgadzam się z tym co piszesz

Daikin zrobił w tej sprawie b. dużo, wg mnie to jedna z najlepszych obecnie pomp

mogliby tylko postarać się o lepszą cenę bo ta trochę zniechęca klientów

 

pozdarwiam

 

No cóż jednych zniechęca, a innych nie koniecznie.

Nie każdy szuka najtańszych rozwiązań.

Co do samej ceny - to z jednej strony jako nr 1 mogą sobie na to pozwolić, a z drugiej - technologia po prostu kosztuje.

Te rozwiązania nie wzięły się z niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewymiarowywuje się nie tylko z tego powodu ale również aby w maksymalny sposób wykorzystać II taryfę.

 

Ja akurat uważam, że przewymiarowanie pompy ciepła ze względu na 2 taryfę jest nieopłacalne. COP dla pompy powietrza w 2 taryfie jest znacznie niższy niż w ciągu dnia gdzie mamy wyższą temp. Na jedno wychodzi, oszczędność pozorna. Do tego dolicz straty grzania nadmiarowego - straty przez przegrody.

 

Inaczej się ma sprawa przy gruntowej pompie, tutaj warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż jednych zniechęca, a innych nie koniecznie.

Nie każdy szuka najtańszych rozwiązań.

Co do samej ceny - to z jednej strony jako nr 1 mogą sobie na to pozwolić, a z drugiej - technologia po prostu kosztuje.

Te rozwiązania nie wzięły się z niczego.

 

witam

 

zgadzam się - badzo dobrze, że jest wybór, każdy wybierze co mu pasuje

 

ale uważam, że Daikin mógłby być trochę tańszy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...